Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas normatīvie noteikumi Nr. 120

Rīgā 2018. gada 25. jūlijā

(Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes
sēdes protokols Nr. 36 3. p.)
Normatīvie noteikumi par kombinētās pārdošanas praksi
I. Vispārīgie jautājumi

1. "Normatīvie noteikumi par kombinētās pārdošanas praksi" (turpmāk – noteikumi) attiecas uz ieguldījumu brokeru sabiedrībām, ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām, alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldniekiem un kredītiestādēm, kas sniedz klientiem ieguldījumu pakalpojumus un ieguldījumu blakuspakalpojumus (turpmāk – ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs), izmantojot kombinētās pārdošanas praksi Finanšu instrumentu tirgus likuma (turpmāk – Likums) 128. panta 12.5 daļas izpratnē.

2. Noteikumi nosaka kārtību, kādā klients tiek informēts, kad ieguldījumu pakalpojums tiek piedāvāts kopā ar citu pakalpojumu vai produktu kā daļa no paketes vai kā nosacījums tam pašam līgumam vai paketei, lai tādējādi nodrošinātu ieguldījumu pakalpojumu sniedzēju konsekventu pieeju Likuma 128. panta 12.5 daļā noteikto prasību izpildē.

3. Noteikumi ir piemērojami, izplatot sasaistītās vai apvienotās paketes, ja vien tās nav aizliegtas ar tiesību aktiem, kas piemērojami paketē iekļautajiem produktiem vai pakalpojumiem.

4. Terminu lietojums noteikumos atbilst Likumā un Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes pamatnostādnēs Nr. ESMA/2016/574 lietotajai terminoloģijai.

II. Klientu informēšanas prasības kombinētās pārdošanas gadījumā

5. Ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs nodrošina, ka klientiem tiek sniegta pilnīga informācija par paketes un katra tās komponenta produkta cenu.

6. Ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs nodrošina, ka informācija par paketes un katra tās komponenta produkta cenu, visām ar to saistītajām izmaksām un riskiem atbilst šādām kvalitatīvajām īpašībām:

6.1. tā ir savlaicīga, dodot klientam pietiekamu laiku pirms līgumsaistību uzņemšanās iepazīties ar nosacījumiem un pieņemt izsvērtu lēmumu;

6.2. tā ir sniegta vienkāršā un saprotamā valodā, pēc iespējas nelietojot juridisku un finanšu terminoloģiju vai citus sarežģītus terminus un nepieciešamības gadījumā skaidrojot lietoto terminoloģiju. Reklamējot jebkuru no komponentu produktiem, kas veidos apvienoto vai sasaistīto paketi, ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs nodrošina, ka informācija par šo komponentu produktu cenu un izmaksām tiek sniegta tādā veidā, lai klients skaidri un uztverami saprastu izmaksu ietekmi uz tiem, pērkot abus produktus kā paketi;

6.3. tā nav maldinoša, nesagroza vai neļauj pārprast ar produkta iegādi saistītās faktiskās izmaksas, kā arī neliedz pamatoti salīdzināt alternatīvus produktus.

7. Ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs viegli uztveramā veidā sniedz klientiem informācijas apkopojumu par visām tam zināmajām būtiskajām izmaksām, kas saistītas ar paketes un tās komponentu produktu iegādi, piemēram, administrācijas izmaksām, darījuma noslēgšanas izmaksām, kā arī par soda naudu darījuma pirmstermiņa pārtraukšanas vai aizdevuma pirmstermiņa atmaksāšanas gadījumā. Ja nav iespējams veikt izmaksu precīzu aprēķinu, bet klientam pēc paketes iegādes tās tomēr radīsies, ieguldījumu pakalpojumu sniedzējam ir pienākums nodrošināt šo izmaksu aprēķinu uz saprātīgu pieņēmumu pamata, attiecīgi par to informējot klientu.

8. Ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs sniedz klientiem informāciju par būtiskākajiem faktoriem, kas nav saistīti ar cenu, kā arī par attiecīgajiem riskiem, tostarp specifiskiem riskiem, kas saistīti ar produktu apvienošanu, un tā tiek atklāta un reklamēta līdzvērtīgi informācijai par komponenta produktu vai apvienoto/sasaistīto pakešu cenu un izmaksām.

9. Klienti nepārprotami tiek informēti par to, vai komponentu produktus, kas veido sasaistīto vai apvienoto paketi, ir iespēja iegādāties atsevišķi, t.i., vai klients var izvēlēties, kuru no produktiem iegādāties, vai arī tam ir jāiegādājas viens no komponentu produktiem, lai būtu tiesīgs no ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja iegādāties kādu citu produktu.

10. Ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs nodrošina, ka paketes iegādes veids ļauj klientam izvēlēties pirkumu un pieņemt apzinātu lēmumu – iegādāties komponenta produktu vai apvienoto paketi. Ieguldījumu pakalpojumu sniedzējs nav tiesīgs izmantot iepriekš atzīmētas izvēles rūtiņas (tiešsaistes vai jebkurā citā pārdošanas dokumentā), kad kombinētajā pārdošanā viens produkts vai pakalpojums ir automātiski sasaistīts ar citu. Sasaistītās vai apvienotās paketes pārdošanu nevar organizēt veidā, kas rada maldīgu priekšstatu, ka apvienotās paketes iegāde ir obligāta, lai gan būtībā tas ir pirkums pēc klienta brīvas izvēles.

11. Ja attiecībā uz vienu vai vairākiem atsevišķiem paketes komponentiem pastāv klienta tiesības atteikties no to iegādes noteiktā laika periodā (ir noteikts "pārdomāšanas termiņš"), ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja pienākums ir nodrošināt, ka līdzvērtīgas tiesības ir attiecināmas uz attiecīgo komponentu arī tad, ja tas ir iekļauts paketē.

12. Ieguldījumu pakalpojumu sniedzēja pienākums ir nodrošināt, ka klientiem pēc produktu iegādes ir atļauts sadalīt produktus, kas ir apvienoti kombinētās pārdošanas piedāvājumā, nepiemērojot faktiskajiem iestādes izdevumiem neproporcionālu soda naudu, ja vien nav pamatota iemesla, kāpēc tas nav iespējams.

13. Nosacījumu un kārtības noteikšanai par klientu informēšanu kombinētas pārdošanas gadījumos, kad ieguldījumu pakalpojums klientam tiek piedāvāts kopā ar citu pakalpojumu vai produktu kā daļu no paketes vai kā nosacījumu tam pašam līgumam vai paketei (sasaistītās vai apvienotās paketes), izmanto pamatnostādnēs Nr. ESMA/2016/574 minētos piemērus, tai skaitā neatbilstošas prakses piemērus (piemēru saraksts nav pilnīgs).

Informatīvā atsauce uz Eiropas Savienības tiesību normām

Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes pamatnostādnēm Nr. ESMA/2016/574 LV "Kombinētās pārdošanas prakses pamatnostādnes".

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs P. Putniņš
 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Normatīvie noteikumi par kombinētās pārdošanas praksi Statuss:
Spēkā esošs
spēkā esošs
Izdevējs: Finanšu un kapitāla tirgus komisija Veids: noteikumi Numurs: 120Pieņemts: 25.07.2018.Stājas spēkā: 02.08.2018.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 151, 01.08.2018. OP numurs: 2018/151.5
Saistītie dokumenti
  • Izdoti saskaņā ar
300678
02.08.2018
87
0
  • Twitter
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Visam Likumi.lv saturam ir informatīvs raksturs.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"
ISO 9001:2015 (kvalitātes vadība)
ISO 27001:2013 (informācijas drošība)