Teksta versija
UZMANĪBU! Vietnei pielāgotais Google meklētājs (ātrais meklētājs) meklēšanas rezultātos šobrīd neietver daļu tiesību aktu. Problēma tiek risināta, tomēr lūdzam ņemt vērā, ka tiešā veidā Google meklētāja darbību ietekmēt nevaram. Aicinām izmantot vietnes izvērsto meklētāju.
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Attēlotā redakcija
Ministru kabineta noteikumi Nr.96

Rīgā 2005.gada 1.februārī (prot. Nr.7 48.§)
Preču paraugu ņemšanas noteikumi

(Noteikumu nosaukums MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

Izdoti saskaņā ar Preču un pakalpojumu drošuma likuma 12. panta trešo daļu, 
likuma "Par mērījumu vienotību" 10.panta ceturto daļu, 
Latvijas valsts karoga likuma 21.panta piekto daļu un 
likuma "Par atbilstības novērtēšanu" 9.3 panta otro daļu
(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā tirgus uzraudzības iestādes pieprasa un saņem preču paraugus (turpmāk – paraugi), veic kontrolpirkumus un rīkojas ar paraugiem pēc laboratoriskās vai cita veida ekspertīzes (turpmāk – ekspertīze). Noteikumi attiecas uz nepārtikas precēm, izņemot materiālus un izstrādājumus, kas paredzēti saskarei ar pārtiku.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

2. Tirgus uzraudzības iestāde bez maksas ņem paraugus preču atrašanās vietā (turpmāk – paraugu ņemšanas vieta) vai saņem ar piegādes pakalpojumu, ja paraugu ņemšanai nepieciešams veikt kontrolpirkumu. Tirgus uzraudzības iestāde var veikt paraugu pārbaudes (priekštestēšanu) preču atrašanās vietā, un tādos gadījumos paraugu ņemšanu var neveikt.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

3. Tirgus uzraudzības iestādes vārdā paraugus pieprasa un ņem tirgus uzraudzības iestādes amatpersona. Tirgus uzraudzības iestādes amatpersona, pieprasot un ņemot paraugus, uzrāda dienesta apliecību. Ņemot paraugus pirms preču laišanas brīvā apgrozībā, tirgus uzraudzības iestāde normatīvajos aktos par tirgus uzraudzību noteiktajā kārtībā sadarbojas ar muitas iestādi.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

4. Tirgus uzraudzības iestādes amatpersona paraugus ņem reprezentatīvā (pietiekamā) daudzumā izlases kārtībā, ņemot vērā normatīvajos aktos noteiktās preču drošuma un citas būtiskās prasības, mērīšanas līdzekļiem noteiktās metroloģiskās prasības un Latvijas valsts karogam un Latvijas valsts karoga vimpelim noteiktās prasības. Visas ar paraugu saistītās darbības (ņemšana, pārvietošana, iznīcināšana) tiek dokumentāri fiksētas.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

5. Paraugu ņemšanas procedūrā piedalās saimnieciskās darbības veicējs, no kura precēm tiek ņemti paraugi (turpmāk — saim­nieciskās darbības veicējs), paraugu ņemšanas vietas vadītājs, viņa pilnvarota persona vai cita materiāli atbildīgā persona (turpmāk — atbildīgā persona), bet neatliekamos gadījumos vai gadījumos, ja atbildīgā persona atsakās piedalīties paraugu ņemšanas procedūrā, — divas pieaicinātās personas.

6. Par paraugu ņemšanu sastāda un paraksta aktu divos eksemplāros (pa vienam eksemplāram tirgus uzraudzības iestādei un atbildīgajai personai), izņemot gadījumu, ja akts tiek parakstīts ar drošu elektronisko parakstu. Ja paraugu ņemšanas procedūrā ir piedalījušās divas pieaicinātās personas, attiecīgo akta eksemplāru septiņu darbdienu laikā pa pastu nosūta uz saimnieciskās darbības veicēja juridisko adresi vai aktā norādīto elektroniskā pasta adresi. Aktu, kas tiek sastādīts par paraugu ņemšanu pirms preču laišanas brīvā apgrozībā vai kontrolpirkuma rezultātā bez saimnieciskās darbības veicēja klātbūtnes, sastāda vienā eksemplārā un paraksta tikai tirgus uzraudzības iestādes amatpersona. Šādā gadījumā sastādītais akts paliek tirgus uzraudzības iestādē un netiek nosūtīts saimnieciskās darbības veicējam.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

7. (Svītrots ar MK 02.05.2023. noteikumiem Nr. 211)

8. Paraugus (ja to pieļauj paraugu izmēri un veids) iepako tā, lai paraugi netiktu bojāti, un iepakojumu aizzīmogo (aizplombē). Paņemtajiem paraugiem vai to iepakojumiem piestiprina etiķeti, kurā norāda tirgus uzraudzības iestādes paraugam piešķirto identifikācijas kodu. Etiķeti paraksta personas, kuras piedalās paraugu ņemšanas procedūrā. Ja paraugi tiek ņemti pirms preču laišanas brīvā apgrozībā vai kontrolpirkuma rezultātā bez saimnieciskās darbības veicēja klātbūtnes, etiķeti paraksta tikai tirgus uzraudzības iestādes amatpersona.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

9. Tirgus uzraudzības iestāde ir atbildīga par to, lai paraugi līdz nodošanai ekspertīzei netiktu bojāti vai samainīti.

10. Paraugus uzglabā atbilstoši paraugam ņemtās preces uzglabāšanas noteikumiem, ja tie ir norādīti.

11. (Svītrots ar MK 02.05.2023. noteikumiem Nr. 211)

12. (Svītrots ar MK 02.05.2023. noteikumiem Nr. 211)

13. Ekspertīzes atzinumā (testēšanas pārskatā) sniedz rakstiskas atbildes uz tirgus uzraudzības iestādes uzdotajiem jautājumiem, kā arī norāda, vai ekspertīzes dēļ ir radušies bojājumi, kas pazemina paraugu drošumu, pamatfunkciju izpildes kvalitāti vai lietošanas īpašības un kuru dēļ paraugi var radīt risku cilvēka dzīvībai, veselībai un personas mantai.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

14. Par ekspertīzes rezultātu objektivitāti ir atbildīga persona, kura parakstījusi ekspertīzes atzinumu. Ja ekspertīzes atzinums sastādīts, pamatojoties uz testēšanas pārskata rezultātiem, par testēšanas rezultātiem ir atbildīga persona, kura parakstījusi testēšanas pārskatu.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

15. Ja paraugi ekspertīzes laikā nav izlietoti vai iznīcināti, pēc ekspertīzes veikšanas tirgus uzraudzības iestāde tos pieņem atpakaļ no ekspertīzes veicēja (laboratorijas vai eksperta), izņemot gadījumu, ja ar paraugu atpakaļpieņemšanu saistītie izdevumi ir nesamērīgi – paraugu transportēšanas izdevumi pārsniedz paraugu vērtību (paraugu pārdošanas cenu paraugu ņemšanas laikā). Šādā gadījumā tirgus uzraudzības iestāde, vienojoties ar ekspertīzes veicēju, paraugus var atstāt ekspertīzes veicējam iznīcināšanai.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

15.1 Ja ar paraugu atpakaļpieņemšanu saistītie izdevumi ir nesamērīgi un saimnieciskās darbības veicējs, no kura paraugi ņemti bez maksas, vēlas tos saņemt atpakaļ, tirgus uzraudzības iestāde, pusēm vienojoties, var atlīdzināt saimnieciskās darbības veicējam paraugu vērtību, kas nepārsniedz paraugu pārdošanas cenu paraugu ņemšanas laikā. Ja saimnieciskās darbības veicējs nepiekrīt paraugu vērtības atlīdzināšanai un vēlas saņemt paraugus, ar paraugu atpakaļpieņemšanu saistītos izdevumus sedz saimnieciskās darbības veicējs. Ja saimnieciskās darbības veicējs, no kura paraugi ņemti bez maksas, ir atteicies no tiem, tirgus uzraudzības iestāde, vienojoties ar ekspertīzes veicēju, paraugus var atstāt ekspertīzes veicējam iznīcināšanai.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

16. (Svītrots ar MK 02.05.2023. noteikumiem Nr. 211)

17. Ja paraugi ekspertīzes laikā nav izlietoti vai iznīcināti, tirgus uzraudzības iestāde septiņu darbdienu laikā informē saimnieciskās darbības veicēju par parauga (vai tā neizlietoto daļu) atdošanu, izņemot gadījumu, ja tirgus uzraudzības iestāde atzīst paraugu par iznīcināmu.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

18. Tirgus uzraudzības iestāde paraugus atzīst par iznīcināmiem, ja ekspertīzes atzinumā (testēšanas pārskatā) norādīts, ka paraugi neatbilst drošuma vai citām būtiskajām prasībām vai, veicot ekspertīzi, radušies bojājumi, kas pazemina paraugu drošumu, pamatfunkciju izpildes kvalitāti vai lietošanas īpašības un kuru dēļ paraugi var radīt risku cilvēka dzīvībai, veselībai un personas mantai.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

19. Paraugu (vai tā neizlietoto daļu) atdošanu un pieņemšanu tirgus uzraudzības iestāde un saimnieciskās darbības veicējs fiksē dokumentāri un apliecina ar parakstiem.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

20. (Svītrots ar MK 02.05.2023. noteikumiem Nr. 211)

21. Ja saimnieciskās darbības veicējs atsakās pieņemt atpakaļ šo noteikumu 17. punktā minētos paraugus (vai to neizlietotās daļas) vai divu mēnešu laikā pēc šo noteikumu 17. punktā minētās informācijas saņemšanas nesniedz tirgus uzraudzības iestādei atbildi par vēlmi paraugus saņemt atpakaļ, vai arī ir apstiprinājis vēlmi paraugus saņemt atpakaļ, bet divu mēnešu laikā no apstiprinājuma brīža nav bijusi iespēja viņam tos nodot, tirgus uzraudzības iestāde paraugus iznīcina.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

22. (Svītrots ar MK 02.05.2023. noteikumiem Nr. 211)

23. Tirgus uzraudzības iestāde saskaņā ar tirgus uzraudzības iestādes direktora (vadītāja) noteikto kārtību reģistrē un uzskaita vienotajā reģistrā visu ar paraugu ņemšanu, pārvietošanu un iznīcināšanu saistīto dokumentāciju.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

24. (Svītrots ar MK 02.05.2023. noteikumiem Nr. 211)

25. Ja ekspertīzes atzinumā (testēšanas pārskatā) norādīts, ka paraugi neatbilst drošuma vai citām būtiskajām prasībām, mērīšanas līdzekļiem noteiktajām metroloģiskajām prasībām vai Latvijas valsts karogam un Latvijas valsts karoga vimpelim noteiktajām prasībām, tad ar preces laboratorisko vai cita veida ekspertīzi saistītos izdevumus (tai skaitā paraugu transportēšanas izdevumus) un izdevumus par kontrolpirkumu sedz likumā "Par atbilstības novērtēšanu" un citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

(MK 02.05.2023. noteikumu Nr. 211 redakcijā)

26. (Svītrots ar MK 02.05.2023. noteikumiem Nr. 211)

27. Atzīt par spēku zaudējušiem Minis­tru kabineta 2001.gada 27.februāra noteikumus Nr.83 “Kārtība, kādā tirgus uzraudzības iestādes pieprasa un saņem preču paraugus, kā arī rīkojas ar tiem pēc laboratoriskās vai cita veida ekspertīzes veikšanas” (Latvijas Vēstnesis, 2001, 35.nr.).

Ministru prezidenta vietā — satiksmes ministrs A.Šlesers

Ekonomikas ministrs A.K.Kariņš
 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Preču paraugu ņemšanas noteikumi Statuss:
Spēkā esošs
spēkā esošs
Izdevējs: Ministru kabinets Veids: noteikumi Numurs: 96Pieņemts: 01.02.2005.Stājas spēkā: 09.02.2005.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 21, 08.02.2005.
Dokumenta valoda:
LVEN
Saistītie dokumenti
  • Grozījumi
  • Izdoti saskaņā ar
  • Latvijas standarti
  • Citi saistītie dokumenti
101064
{"selected":{"value":"09.05.2023","content":"<font class='s-1'>09.05.2023.-...<\/font> <font class='s-3'>Sp\u0113k\u0101 eso\u0161\u0101<\/font>"},"data":[{"value":"09.05.2023","iso_value":"2023\/05\/09","content":"<font class='s-1'>09.05.2023.-...<\/font> <font class='s-3'>Sp\u0113k\u0101 eso\u0161\u0101<\/font>"},{"value":"09.03.2019","iso_value":"2019\/03\/09","content":"<font class='s-1'>09.03.2019.-08.05.2023.<\/font> <font class='s-2'>V\u0113sturisk\u0101<\/font>"},{"value":"14.06.2013","iso_value":"2013\/06\/14","content":"<font class='s-1'>14.06.2013.-08.03.2019.<\/font> <font class='s-2'>V\u0113sturisk\u0101<\/font>"},{"value":"09.02.2005","iso_value":"2005\/02\/09","content":"<font class='s-1'>09.02.2005.-13.06.2013.<\/font> <font class='s-2'>Pamata<\/font>"}]}
09.05.2023
87
1
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"