Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Ministru kabineta noteikumi Nr. 427

Rīgā 2025. gada 8. jūlijā (prot. Nr. 27 26. §)
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.1.3. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām" 2.1.3.3. pasākuma "Katastrofu risku mazināšanas pasākumi" otrās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi
I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. kārtību, kādā īsteno Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.1. prioritātes "Klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās klimata pārmaiņām" 2.1.3. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām" 2.1.3.3. pasākuma "Katastrofu risku mazināšanas pasākumi" otrās projektu iesniegumu atlases kārtu (turpmāk – pasākuma otrā kārta);

1.2. pasākuma otrās kārtas mērķi;

1.3. pasākuma otrajai kārtai pieejamo finansējumu;

1.4. prasības Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta iesniedzējam pasākuma otrās kārtas ietvaros;

1.5. pasākuma otrajā kārtā atbalstāmo darbību un izmaksu attiecināmības nosacījumus.

2. Pasākuma otrās kārtas mērķis ir veicināt tehniskās kapacitātes celšanu un uzlabot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta kopējo reaģētspēju, iegādājoties specializētos ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļus, pārvietojamos konteinerus un aprīkojumu. 

3. Pasākuma otrās kārtas mērķa grupa ir Latvijas iedzīvotāji, Iekšlietu ministrija un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

4. Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu pasākumam piešķir granta veidā.

5. Pasākuma otro kārtu īsteno ierobežotas projektu iesniegumu atlases veidā.

6. Pasākuma otrās kārtas ietvaros atbildīgās iestādes funkcijas pilda Iekšlietu ministrija.

7. Pasākuma otro kārtu īsteno līdz 2026. gada 31. decembrim, sasniedzot nacionālo rādītāju – iegādātas 390 specializēto ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu, pārvietojamo konteineru un aprīkojuma vienības.

8. Pasākuma otrajai kārtai pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 102 881 742 euro, tai skaitā valsts budžets, kas pārsniedz pasākuma otrajai kārtai pieejamo Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu, – 87 449 480 euro un valsts budžeta līdzfinansējums – 15 432 262 euro.

II. Prasības projekta iesniedzējam

9. Pasākuma otrajā kārtā paredzēts īstenot vienu projektu "Speciālo ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu iegāde". Projekta iesniedzējs ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

10. Projekta iesniedzējs, kas pēc projekta iesnieguma apstiprināšanas ir finansējuma saņēmējs (turpmāk – finansējuma saņēmējs), sagatavo projekta iesniegumu atbilstoši projektu iesniegumu atlases nolikumā noteiktajām prasībām, pievienojot projektam veikto izmaksu un ieguvumu analīzi, un iesniedz tos sadarbības iestādē, izmantojot Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu.

III. Atbalstāmās darbības un attiecināmās izmaksas

11. Projekta atbalstāmās darbības ietver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbības nodrošināšanai nepieciešamo specializēto ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu, pārvietojamo konteineru un aprīkojuma iegādi.

12. Projekta tiešās attiecināmās izmaksas ietver specializēto ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu, pārvietojamo konteineru un aprīkojuma iegādes izmaksas, transportlīdzekļu pirmreizējās reģistrācijas izmaksas, kā arī izmaksas saistībā ar transportlīdzekļu un iekārtu reģistrēšanu par operatīvajiem transportlīdzekļiem un bīstamām iekārtām, piegādes izmaksas, pirmreizējās civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas izmaksas un transportlīdzekļu pirmreizējās tehniskās apskates izmaksas.

13. Šo noteikumu 11. punktā minētās darbības tiek veiktas, izvēloties preču piegādātājus un pakalpojumu sniedzējus saskaņā ar normatīvajiem aktiem publisko iepirkumu jomā, īstenojot atklātu, pārredzamu, nediskriminējošu un konkurenci nodrošinošu procedūru.

14. Pievienotās vērtības nodokļa maksājumi, kas tiešā veidā saistīti ar projektu, uzskatāmi par attiecināmām izmaksām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes (ES) 2021. gada 24. jūnija Regulas  2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai (turpmāk – regula Nr. 2021/1060), 64. panta 1. punkta "c" apakšpunktu, ja tie nav atgūstami saskaņā ar valsts normatīvajiem aktiem pievienotās vērtības nodokļa jomā.

IV. Projekta īstenošanas nosacījumi

15. Pasākuma otrās kārtas īstenošanas vieta ir Latvijas Republikas teritorija.

16. Projekta izmaksas ir attiecināmas no 2023. gada 24. maija.

17. Finansējuma saņēmējs nodrošina, ka pasākuma ietvaros plānotais atbalsts nepārklājas ar citos projektos piešķirto valsts un ārvalstu finanšu instrumentu atbalstu un neiestājas dubultā finansējuma risks.

18. Projekta iesniedzējam ir pienākums pirms pasākuma otrās projektu iesniegumu atlases kārtas izsludināšanas izstrādāt nosacījumus, kas paredz kārtību, kādā tiks nodrošināta interešu konflikta neesība, identificēti apstākļi, kuri izraisa vai var izraisīt interešu konfliktu vai kuri rada jebkāda veida apdraudējumu vai kaitējumu projekta īstenošanai, noteikti veicamie pasākumi un izstrādāti darbības plāni preventīvai novēršanai un gadījumiem, kad interešu konflikts, krāpšana, korupcija vai apdraudējums ir atklāts.

19. Finansējuma saņēmējs nodrošina, ka, pabeidzot projekta īstenošanu, projekta ietvaros iegādātās specializēto ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu, pārvietojamo konteineru un aprīkojuma vienības atbilst apstiprinātajam projekta iesniegumam, ir parakstīti nodošanas un pieņemšanas akti par to piegādi un transportlīdzekļi ir reģistrēti kā operatīvie transportlīdzekļi.

20. Finansējuma saņēmējs uzkrāj datus par:

20.1. faktiski sasniegto šo noteikumu 7. punktā minēto rādītāju;

20.2. papildinošu saimniecisko darbību – katru gadu visā projekta dzīves ciklā.

21. Finansējuma saņēmējs nodrošina projekta ietvaros sasniegto rezultātu ilgtspēju vismaz piecus gadus pēc noslēguma maksājuma veikšanas saskaņā ar regulas Nr. 2021/1060 65. pantu.

22. Finansējuma saņēmējam ir pienākums nodrošināt komunikācijas un vizuālās identitātes prasības saskaņā ar regulas Nr. 2021/1060 47. un 50. pantu un normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas nodrošina šo fondu ieviešanu 2021.–2027. gada plānošanas periodā.

23. Projekta ietvaros netiek atbalstītas darbības, kurām sniegtais atbalsts ir kvalificējams kā komercdarbības atbalsts. Lai atbalsts netiktu kvalificēts kā komercdarbības atbalsts, ar specializētajiem ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļiem, pārvietojamiem konteineriem vai aprīkojuma vienībām pamatlīdzekļu un ilgtermiņa ieguldījumu amortizācijas periodā ir pieļaujams veikt papildinošu saimniecisko darbību ne vairāk kā 20 procentu apmērā no specializēto ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu, pārvietojamo konteineru vai aprīkojuma vienību gada jaudas (laika vai finanšu izteiksmē). Papildpakalpojumus ir pieļaujams sniegt, ievērojot, ka:

23.1. ar papildinošu saimniecisko darbību saprot darbības, kas ir tieši saistītas ar specializēto ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu, pārvietojamo konteineru vai aprīkojuma vienību ekspluatāciju un ir tai nepieciešamas vai nesaraujami saistītas ar tās galveno ar saimniecisko darbību nesaistīto izmantojumu, patērējot tādu pašu resursu (piemēram, materiāli, aprīkojums, darbaspēks, pamatkapitāls) apjomu kā ar saimniecisko darbību nesaistītajām darbībām;

23.2. ar papildpakalpojumiem saprot tādus pakalpojumus, kurus galvenokārt izmanto tikai ar saimniecisko darbību nesaistītai darbībai un kuriem pašiem par sevi nebūtu ietekmes uz tirdzniecību un konkurenci Eiropas Savienības iekšējā tirgū;

23.3. papildinošas saimnieciskās darbības aprēķina veidu nav pieļaujams mainīt projekta īstenošanas laikā un visā projekta dzīves cikla laikā. Aprēķins veicams atbilstoši sākotnēji izvēlētajam veidam laika vai finanšu izteiksmē.

24. Ja projekta dzīves cikla laikā tiek konstatēts, ka ar specializētajiem ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļiem, pārvietojamiem konteineriem vai aprīkojuma vienībām, par kurām iesniegts projekta iesniegums, tiek veikta saimnieciskā darbība, kas nav uzskatāma par papildpakalpojumu, vai tiek veikta papildinoša saimnieciskā darbība, kas pārsniedz šo noteikumu 23. ​punktā minēto apmēru, vai tiek veikta saimnieciskā darbība, kas nav uzskatāma par papildinošu saimniecisko darbību, finansējuma saņēmējam proporcionāli tai gada jaudas daļai (laika vai finanšu izteiksmē), par kuru kopumā ir konstatēts pārkāpums, ir pienākums atmaksāt sadarbības iestādei saņemto nelikumīgo komercdarbības atbalstu kopā ar procentiem par attiecīgo gadu no līdzekļiem, kas brīvi no komercdarbības atbalsta, saskaņā ar Komercdarbības atbalsta kontroles likuma IV vai V nodaļu.

25. Sadarbības iestāde nodrošina veikto investīciju atbilstības uzraudzību atbilstoši šo noteikumu 23. un 24. punktā minētajiem nosacījumiem visā projekta dzīves ciklā. Finansējuma saņēmējs visā projekta dzīves ciklā katru gadu sagatavo pārskatu par papildinošas saimnieciskās darbības apjomu un nodrošina šajā punktā minēto pārskatu un aprēķinus pamatojošo dokumentu pieejamību papildinošas saimnieciskās darbības uzraudzībai un iesniedz to sadarbības iestādē pēc sadarbības iestādes pieprasījuma. Ja finansējuma saņēmējs konstatē, ka ir pārsniegts šo noteikumu 23. punktā minētais 20 procentu ierobežojums no specializēto ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu, pārvietojamo konteineru vai aprīkojuma vienību gada jaudas (laika vai finanšu izteiksmē) vai ka veiktās investīcijas tiek izmantotas citai saimnieciskai darbībai, kas nav uzskatāma par papildinošu saimniecisku darbību, tas saskaņā ar vienošanos par projekta īstenošanu noteiktajā termiņā iesniedz sadarbības iestādē ziņojumu par konstatēto šo noteikumu 23. un 24. punktā minēto nosacījumu pārkāpumu. Sadarbības iestādei ir tiesības finansējuma saņēmējam pieprasīt pārskatus par papildinošu saimniecisko darbību visā projekta dzīves cikla laikā, tai skaitā gadījumos, kad saņemta informācija par papildinošās saimnieciskās darbības nosacījumu pārkāpumu no finansējuma saņēmēja, kompetentajām iestādēm vai no trešajām personām.

Ministru prezidente E. Siliņa

Iekšlietu ministrs R. Kozlovskis
 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.1.3. specifiskā atbalsta mērķa .. Statuss:
Vēl nav spēkā
vēl nav spēkā
Izdevējs: Ministru kabinets Atbildīgā iestāde: Iekšlietu ministrija Veids: noteikumi Numurs: 427Pieņemts: 08.07.2025.Stājas spēkā: 12.07.2025.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 131, 11.07.2025. OP numurs: 2025/131.8
Saistītie dokumenti
  • Izdoti saskaņā ar
  • Anotācija / tiesību akta projekts
  • Politikas plānošanas dokumenti
  • Citi saistītie dokumenti
361839
12.07.2025
87
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Piekļūstamība
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"