Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Ministru kabineta noteikumi Nr. 808

Rīgā 2024. gada 10. decembrī (prot. Nr. 52 90. §)
Energokopienu reģistrēšanas un darbības noteikumi
Izdoti saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likuma 37.8 panta sesto daļu, Enerģētikas likuma 17.1 panta vienpadsmito un 17.2 panta trešo daļu
I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka:

1.1. elektroenerģijas kopīgošanas nosacījumus un kārtību;

1.2. kārtību, kādā īstenojama informācijas apmaiņa starp tirgus dalībniekiem un sistēmas operatoriem;

1.3. līgumā starp elektroenerģijas energokopienu vai no atjaunīgajiem energoresursiem iegūtas enerģijas aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi (turpmāk – aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi), un elektroenerģijas tirgotāju ietveramo informāciju;

1.4. kritērijus atjaunīgās enerģijas energokopienas teritoriālajai saistībai ar atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtu;

1.5. energokopienas mērķu piemērošanas kritērijus;

1.6. energokopienas statūtos obligāti nosakāmās prasības;

1.7. attiecības starp energokopienas biedriem un daļu turētājiem, energokopienas pārstāvi, citiem enerģijas lietotājiem un energoapgādes komersantiem, tajā skaitā elektroenerģijas sadales sistēmas operatoru un siltumapgādes sistēmas operatoru;

1.8. energokopienu reģistrā iekļaujamās ziņas, reģistrācijas prasības un kārtību, reģistrācijas vai darbības izbeigšanas iesniegumā ietveramo informāciju, energokopienas gada pārskatos sniedzamās ziņas, kā arī kārtību, kādā energokopienu izslēdz no energokopienu reģistra vai reģistrē atkārtoti.

2. Noteikumos lietotie termini:

2.1. atjaunīgās enerģijas kopīgošanas līgums – līgums, ko slēdz atjaunīgās enerģijas energokopienas biedri par atjaunīgās enerģijas energokopienā saražotās siltumenerģijas kopīgošanu;

2.2. atjaunīgās enerģijas kopīgošanas objekts – atjaunīgās enerģijas energokopienas īpašumā vai lietošanā esoša atjaunīgās enerģijas sadales sistēma un iekārtas enerģijas ražošanai, uzkrāšanai un lietošanai;

2.3. atjaunīgās enerģijas kopīgošanas periods – atjaunīgās enerģijas kopīgošanas laikposms atjaunīgās enerģijas energokopienas kopīgošanas objektos saražotās atjaunīgās enerģijas kopīgošanai, par kuru atjaunīgās enerģijas kopīgošanas līgumā vienojušies atjaunīgās enerģijas energokopienas biedri;

2.4. elektroenerģijas kopīgošanas objekts – energokopienas, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai saistīto aktīvo lietotāju īpašumā vai lietošanā esošs elektroenerģijas sadales sistēmai pieslēgts objekts elektroenerģijas ražošanai, uzkrāšanai un lietošanai;

2.5. elektroenerģijas kopīgošanas periods – elektroenerģijas kopīgošanas laikposms, kas sākas tirgotāja norādītajā kārtējā norēķinu perioda datumā;

2.6. elektroenerģijas kopīgošanas līgums – līgums, ko ar elektroenerģijas tirgotāju slēdz atjaunīgās enerģijas energokopiena, elektroenerģijas energokopiena (turpmāk abas kopā – energokopiena), aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, vai saistītie aktīvie lietotāji par to īpašumā vai lietošanā esošajos elektroenerģijas kopīgošanas objektos tūlītējam patēriņam neizmantotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotās elektroenerģijas pārdošanu, kopīgošanu vai izmantošanu dalībai elastības vai energoefektivitātes shēmās;

2.7. saistītie aktīvie lietotāji – aktīvie lietotāji, kuru skaits nepārsniedz piecus aktīvos lietotājus un kuri veic elektroenerģijas kopīgošanu to īpašumā vai lietošanā esošajos elektroenerģijas kopīgošanas objektos.

3. Energokopiena, aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, un saistītie aktīvie lietotāji ir neatkarīgi, un to darbība ir balstīta uz brīvprātīgu un atklātu līdzdalību.

4. Elektroenerģijas energokopienas, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai saistīto aktīvo lietotāju īpašumā vai lietošanā ir tikai elektroenerģijas kopīgošanas objekti.

5. Atjaunīgās enerģijas energokopienas īpašumā vai lietošanā ir atjaunīgās enerģijas kopīgošanas objekti vai atjaunīgās enerģijas kopīgošanas objektu un elektroenerģijas kopīgošanas objektu kopums.

6. Ja pašvaldība ir elektroenerģijas energokopienas biedrs, pašvaldībai ir pienākums daļu no tās saražotās elektroenerģijas vai energokopienas ietvaros gūtos ieņēmumus novirzīt mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām.

II. Elektroenerģijas kopīgošanas nosacījumi, elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietveramie nosacījumi un kārtība, kādā notiek informācijas apmaiņa starp tirgus dalībniekiem un sistēmas operatoriem

7. Elektroenerģijas kopīgošana iespējama tikai starp energokopienas biedriem, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem, kuru elektroenerģijas kopīgošanas objekti ir pieslēgti viena elektroenerģijas sadales sistēmas operatora īpašumā esošai elektroenerģijas sadales sistēmai.

8. Energokopienas vai saistīto aktīvo lietotāju elektroenerģijas kopīgošanas objekts atrodas Latvijas Republikas teritorijā un ir pieslēgts elektroenerģijas sadales sistēmas operatora sistēmai.

9. Aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, ir lietotāji, kuru īpašumā vai lietošanā esoši elektroenerģijas kopīgošanas objekti atrodas vienā ēkā vai vienā nekustamajā īpašumā un ir pieslēgti elektroenerģijas sadales sistēmas operatora sistēmai.

10. Aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai energokopienas īpašumā vai lietošanā esoša viena elektroenerģijas ražošanas objekta uzstādītā elektroenerģijas ražošanas jauda nepārsniedz 14,99 megavatus.

11. Saistīto aktīvo lietotāju īpašumā vai lietošanā esošo elektroenerģijas ražošanas objektu kopējā uzstādītā elektroenerģijas ražošanas jauda nepārsniedz 50 kilovatus.

12. Energokopiena veic elektroenerģijas kopīgošanu objektā, kas reģistrēts Būvniecības valsts kontroles biroja (turpmāk – birojs) Energoresursu informācijas sistēmas energokopienu reģistrā.

13. Aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, veic elektroenerģijas kopīgošanu objektos, par kuriem ir noslēgta vienošanās starp minētajiem aktīvajiem lietotājiem.

14. Saistītie aktīvie lietotāji veic elektroenerģijas kopīgošanu objektos, par kuriem ir noslēgta vienošanās starp saistītajiem aktīvajiem lietotājiem.

15. Energokopiena vai aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, slēdz savstarpēju vienošanos, kurā ietver:

15.1. visu energokopienas biedru vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, piekrišanu nodot  elektroenerģijas tirgotājam, ar ko tiek slēgts elektroenerģijas kopīgošanas līgums, elektroenerģijas sadales sistēmas operatora rīcībā esošo informāciju par tās elektroenerģijas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantoto un elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto elektroenerģijas apjomu;

15.2. pilnvarojumu, kurā energokopienas biedri pilnvaro energokopienu vai aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, – pilnvaroto personu slēgt elektroenerģijas kopīgošanas līgumu ar elektroenerģijas tirgotāju;

15.3. visu energokopienas biedru piekrišanu nodot birojam elektroenerģijas sadales sistēmas operatora rīcībā esošo informāciju par tās elektroenerģijas kopīgošanas objektos no elektroenerģijas sadales sistēmas saņemto un elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto elektroenerģijas apjomu.

16. Saistītie aktīvie lietotāji pilnvaro vienu no saistītajiem aktīvajiem lietotājiem elektroenerģijas kopīgošanas līguma slēgšanai ar elektroenerģijas tirgotāju.

17. Energokopiena, aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, vai saistītie aktīvie lietotāji ar elektroenerģijas tirgotāju slēdz elektroenerģijas kopīgošanas līgumu, norādot energokopienas, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai saistīto aktīvo lietotāju elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietveramos elektroenerģijas kopīgošanas objektus.

18. Energokopienai vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, ir tiesības elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietvert papildu elektroenerģijas kopīgošanas objektus vai izslēgt no tā esošus elektroenerģijas kopīgošanas objektus, informējot par to elektroenerģijas tirgotāju, ar kuru noslēgts elektroenerģijas kopīgošanas līgums.

19. Saistītajiem aktīvajiem lietotājiem ir tiesības elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietvert papildu elektroenerģijas kopīgošanas objektus vai izslēgt no tā esošus elektroenerģijas kopīgošanas objektus, nepārsniedzot šo noteikumu 2.7. apakšpunktā minēto saistīto aktīvo lietotāju skaitu un šo noteikumu 11. punktā minēto kopējo elektroenerģijas ražošanas objektu uzstādīto jaudu, informējot par to elektroenerģijas tirgotāju, ar kuru noslēgts elektroenerģijas kopīgošanas līgums.

20. Par vienā energokopienas, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai saistīto aktīvo lietotāju elektroenerģijas kopīgošanas objektā  tūlītējam patēriņam neizmantotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotās elektroenerģijas pārdošanu energokopiena, aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, vai saistītie aktīvie lietotāji slēdz elektroenerģijas kopīgošanas līgumu ar vienu elektroenerģijas tirgotāju.

21. Norēķiniem par saistīto aktīvo lietotāju elektroenerģijas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantoto un elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto elektroenerģiju piemēro noteikumos par elektroenerģijas tirdzniecību un lietošanu minētos attiecīgos nosacījumus.

22. Elektroenerģijas sadales sistēmas operators energokopienai, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem, kuriem ir tiesības objektā veikt elektroenerģijas kopīgošanu un kurā notiek elektroenerģijas ražošana, uzstāda elektroenerģijas komercuzskaites mēraparātu ar rādījumu attālinātas nolasīšanas funkciju, kas uzskaita no elektroenerģijas sadales sistēmas saņemto elektroenerģiju un elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto elektroenerģiju katrā tirdzniecības intervālā. Elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts, kas uzstādīts elektroenerģijas objektā, ir elektroenerģijas sadales sistēmas operatora īpašums.

23. Elektroenerģijas sadales sistēmas operators katrā elektroenerģijas tirdzniecības intervālā uzskaita energokopienas biedru, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai saistīto aktīvo lietotāju elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto un no elektroenerģijas sadales sistēmas saņemto elektroenerģijas apjomu kilovatstundās.

24. Elektroenerģijas tirgotājs slēdz elektroenerģijas kopīgošanas līgumu ar energokopienu, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem, ja elektroenerģijas sadales sistēmas operators ir izdevis atļauju elektroenerģijas ražošanas iekārtu pieslēgšanai paralēlam darbam ar sadales sistēmu katrā energokopienas biedra, aktīvā lietotāja, kas rīkojas kopīgi, vai saistītā aktīvā lietotāja elektroenerģijas kopīgošanas objektā, ko plānots ietvert elektroenerģijas kopīgošanas līgumā.

25. Elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietver šādu informāciju:

25.1. elektroenerģijas kopīgošanas līguma darbības termiņš, elektroenerģijas kopīgošanas periods, līguma izbeigšanas kārtība, tajā skaitā pirmstermiņa izbeigšanas kārtība un maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu, ja tāda paredzēta;

25.2. maksa par elektroenerģijas kopīgošanas pakalpojuma nodrošināšanu un cena, par kādu energokopienas, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai saistīto aktīvo lietotāju elektroenerģijas sadales sistēmā nodotā elektroenerģija tiek pārdota elektroenerģijas tirgotājam;

25.3. elektroenerģijas kopīgošanas objekts;

25.4. nosacījumi, kas ļauj energokopienai, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem atkāpties no noslēgtā elektroenerģijas kopīgošanas līguma pirms elektroenerģijas kopīgošanas uzsākšanas;

25.5. jautājumu un pretenziju izskatīšanas kārtība;

25.6. energokopienas, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai saistīto aktīvo lietotāju un elektroenerģijas tirgotāja savstarpējo norēķinu kārtība.

26. Elektroenerģijas tirgotājam ir nepieciešama energokopienas, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai saistīto aktīvo lietotāju piekrišana informācijas saņemšanai no elektroenerģijas sadales sistēmas operatora par to elektroenerģijas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantoto un elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto elektroenerģijas apjomu.

27. Elektroenerģijas kopīgošanu elektroenerģijas kopīgošanas objektos energokopiena, aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, vai saistītie aktīvie lietotāji uzsāk pēc elektroenerģijas kopīgošanas līguma parakstīšanas tajā datumā, par kuru elektroenerģijas tirgotājs ir vienojies ar energokopienu, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem.

28. Energokopienas, aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, vai saistīto aktīvo lietotāju elektroenerģijas tirgotāju un lietotāju maiņa notiek saskaņā ar noteikumiem par elektroenerģijas tirdzniecību un lietošanu.

29. Energokopiena informē biroju par elektroenerģijas kopīgošanas uzsākšanu un pārtraukšanu.

30. Izbeidzot elektroenerģijas kopīgošanas līgumu, puses veic galīgo norēķinu par elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto elektroenerģiju un citiem pakalpojumiem atbilstoši elektroenerģijas kopīgošanas līgumam.

31. Ja elektroenerģijas kopīgošanas līgumu vienpusēji izbeidz elektroenerģijas tirgotājs, tas vismaz vienu mēnesi iepriekš rakstveidā par to paziņo energokopienai, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem.

32. Ja elektroenerģijas tirgotājs, ar kuru energokopienai, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem ir spēkā esošs elektroenerģijas kopīgošanas līgums, pārtrauc sniegt elektroenerģijas tirdzniecības pakalpojumu, pēdējās garantētās piegādes pakalpojuma sniedzējam nav pienākuma slēgt elektroenerģijas kopīgošanas līgumu ar energokopienu, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem.

33. Ja elektroenerģijas tirgotājs bez iepriekšējas vienošanās ar energokopienu, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem maina līguma nosacījumus elektroenerģijas kopīgošanas perioda pirmajos divos gados, energokopienai, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem ir tiesības izbeigt elektroenerģijas kopīgošanas līgumu bez līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksas piemērošanas.

34. Elektroenerģijas tirgotājs var energokopienai, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem piedāvāt elektroenerģijas kopīgošanas pakalpojumus, lai to elektroenerģijas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotās elektroenerģijas iepirkuma cenu varētu diferencēt atkarībā no lietotāja elektroenerģijas sistēmas pieslēguma un elektroenerģijas ražošanas iekārtas tehniskajiem parametriem.

35. Elektroenerģijas sadales sistēmas operators neveic izmaiņas izpildītajos elektroenerģijas tirgotāja elektroenerģijas tirgus ziņojumos par iepriekšējo norēķinu periodu.

36. Ja energokopiena vismaz 80 % no tās elektroenerģijas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotās elektroenerģijas kalendāra gadā izmanto energokopienas biedru elektroenerģijas pašpatēriņa nodrošināšanai, tās darbības mērķis ir uzskatāms par atbilstošu Enerģētikas likuma 17.1 panta otrajai daļai.

37. Ja energokopiena tās biedru elektroenerģijas pašpatēriņa nodrošināšanai izmanto mazāk par 80 % no tās elektroenerģijas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotās elektroenerģijas, tā vismaz 51 % no kārtējā kalendāra gadā gūtās peļņas novirza Enerģētikas likumā minētajiem energokopienas darbības mērķiem.

38. Maksimāli pieļaujamo energokopienas elektroenerģijas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotās pašpatēriņam neizmantotās elektroenerģijas pārpalikumu kalendāra gadā atbilstoši šo noteikumu 36. un 37. punktā minētajiem kritērijiem nosaka, no energokopienas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotā elektroenerģijas kopējā apjoma kilovatstundās atskaitot no elektroenerģijas sadales sistēmas saņemto elektroenerģijas kopējo apjomu kilovatstundās.

39. Energokopienai un aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, ir tiesības veikt norēķinus par tās biedru patērēto elektroenerģiju un elektroenerģijas sistēmas pakalpojumiem.

40. Saistītajiem aktīvajiem lietotājiem ir tiesības savstarpēji norēķināties par elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietverto objektu izdevumiem par elektroenerģiju un sistēmas pakalpojumiem, vienojoties ar elektroenerģijas tirgotāju, ar kuru noslēgts elektroenerģijas kopīgošanas līgums.

41. Energokopiena kārtējā kalendāra gadā gūto peļņu aprēķina no ieņēmumiem, kas gūti, no energokopienas pārdotās elektroenerģijas atskaitot energokopienas biedru izdevumus par patērēto elektroenerģiju un sistēmas pakalpojumiem, kā arī citus izdevumus, kas atbilst Enerģētikas likuma 17.1 panta otrajā daļā minētajam energokopienas darbības mērķim.

42. Ja kāds no energokopienas dalībniekiem, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem ir saimnieciskās darbības veicējs un elektroenerģijas pašpatēriņa nodrošināšanai izmanto mazāk par 80 % no elektroenerģijas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotās elektroenerģijas, tā uzskatāma par komercsabiedrību Komercdarbības atbalsta kontroles likuma izpratnē, uz ko ir attiecināms komercdarbības atbalsta regulējums gadījumos, kad energokopienai, aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, vai saistītajiem aktīvajiem lietotājiem tiek piešķirts publiskais finansējums.

43. Energokopiena par šo noteikumu 41. punktā minēto peļņu veic nodokļa maksājumus atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam.

III. Atjaunīgās enerģijas kopīgošanas nosacījumi un kārtība un atjaunīgās enerģijas kopīgošanas līgumā ietveramie nosacījumi

44. Atjaunīgās enerģijas energokopienas atjaunīgās enerģijas kopīgošanas objekti atrodas vienā Latvijas Republikas administratīvajā teritorijā vai funkcionāli saistītās Latvijas Republikas administratīvajās teritorijās.

45. Atjaunīgās enerģijas energokopiena, kas darbojas siltumapgādes jomā, veic siltumenerģijas kopīgošanu objektos, kurus nav tehniski un ekonomiski pamatoti pievienot centralizētās siltumapgādes sistēmai.

46. Ja atjaunīgās enerģijas energokopiena darbojas siltumapgādes jomā, atjaunīgās enerģijas kopīgošanas objekti un siltumenerģijas sadales sistēma ir tās īpašumā vai lietošanā.

47. Atjaunīgās enerģijas kopīgošanas objektos saražotā siltumenerģija netiek nodota siltumenerģijas lietotājiem, kas nav atjaunīgās enerģijas energokopienas biedri.

48. Atjaunīgās enerģijas energokopiena veic atjaunīgās enerģijas kopīgošanu atjaunīgās enerģijas kopīgošanas objektos, kas ir reģistrēti energokopienu reģistrā.

49. Atjaunīgās enerģijas energokopienai ir tiesības atjaunīgās enerģijas kopīgošanas līgumā ietvert papildu atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtas vai izslēgt no tā esošas atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtas.

50. Atjaunīgās enerģijas kopīgošanas līgumā ietver šādu informāciju:

50.1. atjaunīgās enerģijas kopīgošanas līguma darbības termiņš, atjaunīgās enerģijas kopīgošanas periods, līguma izbeigšanas kārtība, tajā skaitā pirmstermiņa izbeigšanas kārtība un maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu, ja tāda paredzēta;

50.2. objektu adreses, kurās tiks veikta atjaunīgās enerģijas kopīgošana;

50.3. jautājumu un pretenziju izskatīšanas kārtība.

51. Atjaunīgās enerģijas kopīgošanu atjaunīgās enerģijas energokopienas objektos uzsāk pēc atjaunīgās enerģijas kopīgošanas līguma parakstīšanas ar datumu, par kuru vienojušies atjaunīgās enerģijas energokopienas biedri.

52. Atjaunīgās enerģijas energokopiena informē biroju par atjaunīgās enerģijas kopīgošanas uzsākšanu un pārtraukšanu.

IV. Energokopienas statūtos obligāti nosakāmās prasības un kritēriji un gada pārskatos sniedzamās ziņas

53. Energokopienas statūtos papildus attiecīgajai juridiskajai formai normatīvajos aktos minētajām prasībām norāda:

53.1. no elektroenerģijas pārdošanas gūto ieņēmumu sadales kārtību, ja attiecināms;

53.2. energokopienas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotās elektroenerģijas sadales kārtību;

53.3. energokopienas darbības mērķi, kas atbilst Enerģētikas likumam;

53.4. energokopienas darbības jomas, kas atbilst Enerģētikas likumam;

53.5. energokopienas lēmumu pieņemšanas kārtību atbilstoši Enerģētikas likumam;

53.6. energokopienas biedru uzņemšanas un izslēgšanas kārtību, kā arī attiecības starp biedriem un daļu turētājiem;

53.7. energokopienas gūtās peļņas izlietošanas mērķus, ja energokopiena plāno gūt peļņu, kas minēta šo noteikumu 37. punktā.

54. Attiecības starp energokopienu vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, un daļu turētājiem, kā arī, ja nepieciešams, ar citiem elektroenerģijas vai siltumenerģijas lietotājiem un elektroenerģijas tirgotājiem, elektroenerģijas sadales sistēmas operatoru vai siltumapgādes sistēmas operatoru risina ar rakstveida līguma starpniecību, kurā noteiktas pušu tiesības un pienākumi.

55. Atjaunīgās enerģijas energokopiena līdz kārtējā gada 1. martam iesniedz birojam informāciju par iepriekšējā kalendāra gadā atjaunīgās enerģijas kopīgošanas objektos saražoto un patērēto atjaunīgās enerģijas (izņemot elektroenerģiju) apjomu kilovatstundās.

V. Energokopienu reģistrācijas nosacījumi un kārtība, kādā energokopienu izslēdz no energokopienu reģistra

56. Energokopienu reģistrāciju, atkārtotu reģistrāciju, izslēgšanu no energokopienu reģistra un energokopienu reģistrā iekļautās informācijas aktualizēšanu veic birojs.

57. Lai reģistrētos energokopienu reģistrā, energokopiena iesniedz birojam šādu informāciju:

57.1. iesniegumu par reģistrāciju energokopienu reģistrā (turpmāk – reģistrācijas iesniegums), ietverot šādu informāciju:

57.1.1. energokopienas nosaukums;

57.1.2. energokopienas reģistrācijas numurs Uzņēmumu reģistrā;

57.1.3. energokopienas juridiskā adrese;

57.1.4. energokopienas veids;

57.1.5. informācija saziņai ar energokopienu;

57.1.6. juridiskas personas vai pašvaldības, kas ir energokopienas biedrs, nosaukums un reģistrācijas numurs;

57.1.7. energokopienas biedru – fizisko personu – skaits;

57.1.8. informācija par energokopienas vai energokopienas biedru īpašumā vai lietošanā esošajiem enerģijas kopīgošanas objektiem, kuros tiek veikta enerģijas ražošana vai uzkrāšana:

57.1.8.1. enerģijas ražošanas vai uzkrāšanas veids;

57.1.8.2. objekta enerģijas identifikācijas kods, ja attiecināms;

57.1.8.3. faktiskā adrese;

57.1.8.4. enerģijas ražošanas iekārtas vai uzkrātuves jauda kilovatos;

57.1.8.5. uzstādīšanas gads;

57.2. šādus dokumentus:

57.2.1. iesniedzēja dalībnieku sapulces lēmumu par energokopienas izveidi un tās reģistrāciju;

57.2.2. energokopienas statūtu kopiju.

58. Juridiska persona var tikt reģistrēta kā energokopiena, ja:

58.1. saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parādnieku datubāzē pieejamo informāciju juridiskajai personai nav nodokļu, nodevu, tostarp valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, parādu, kas kopsummā pārsniedz 150 euro;

58.2. juridiskajai personai nav pasludināts maksātnespējas process vai uzsākta likvidācija, tās darbība nav apturēta vai pārtraukta; 

58.3. tās dalībnieku sapulce ir pieņēmusi šo noteikumu 57.2.1. apakšpunktā norādīto lēmumu;

58.4. tā ir norādījusi reģistrā visu šo noteikumu 57.2. apakšpunktā minēto informāciju.

59. Birojs izskata reģistrācijas iesniegumu, izvērtē energokopienas atbilstību Enerģētikas likumā un šajos noteikumos minētajām prasībām un pieņem vienu no šādiem lēmumiem:

59.1. reģistrēt energokopienu, ja energokopiena atbilst šajos noteikumos minētajām prasībām;

59.2. atteikt reģistrēt energokopienu.

60. Energokopienai ir tiesības mainīt elektroenerģijas kopīgošanas objektu vai atjaunīgās enerģijas kopīgošanas objektu vai biedru skaitu vai citu šo noteikumu 57.1. apakšpunktā minēto informāciju. Vienu reizi kalendāra mēnesī energokopiena informē biroju par veiktajām izmaiņām.

61. Energokopienai ir tiesības novērst biroja konstatētos energokopienas reģistrācijas atteikuma iemeslus un atkārtoti iesniegt šo noteikumu 57. punktā norādīto reģistrācijas iesniegumu un dokumentus.

62. Energokopienu izslēdz no energokopienu reģistra, ja: 

62.1. birojā ir saņemts energokopienas iesniegums par izslēgšanu no energokopienu reģistra, norādot izslēgšanas iemeslu un pievienojot kopsapulces lēmumu par energokopienas izslēgšanu no reģistra;

62.2. izbeigta energokopienas kā juridiskās personas darbība;

62.3. birojs konstatējis, ka energokopiena neatbilst Enerģētikas likumā un šajos noteikumos minētajām prasībām, un šī neatbilstība nav novērsta biroja norādītajā termiņā.

63. Birojs lēmumu par energokopienas izslēgšanu no energokopienu reģistra pieņem mēneša laikā no dienas, kad birojs ir saņēmis vai konstatējis šo noteikumu 62. punktā minēto informāciju.

VI. Energokopienu uzraudzības kārtība un reģistrā uzkrājamā informācija

64. Birojs līdz kārtējā kalendāra mēneša piecpadsmitajam datumam pieprasa elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram informāciju par energokopienas objektos tūlītējam patēriņam neizmantoto elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto un no šīs sistēmas saņemto elektroenerģijas apjomu kilovatstundās par iepriekšējo kalendāra mēnesi. Birojs informācijas pieprasījumā norāda energokopienas objektu enerģijas identifikācijas kodus.

65. Elektroenerģijas sadales sistēmas operators līdz kārtējā kalendāra mēneša divdesmit piektajam datumam iesniedz birojam šo noteikumu 64. punktā minēto informāciju par energokopienas objektos elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto un no elektroenerģijas sadales sistēmas saņemto elektroenerģijas apjomu kilovatstundās par iepriekšējo kalendāra mēnesi.

66. Birojs uzkrāj energokopienu reģistrā šo noteikumu 64. punktā norādīto informāciju.

67. Energokopienu reģistra datus publicē atvērto datu portālā. Atvērto datu portālā nepublicē ierobežotas pieejamības informāciju atbilstoši normatīvajiem aktiem par komercnoslēpumu vai fiziskas personas datu aizsardzību. Atvērto datu portālā publicē šādu informāciju:

67.1. energokopienas nosaukums;

67.2. energokopienas īpašumā vai lietošanā esošo elektroenerģijas vai atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtu uzstādīšanas gads;

67.3. energokopienas īpašumā vai lietošanā esošo elektroenerģijas vai atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtu adrese (pilsēta vai novads);

67.4. energokopienas īpašumā vai lietošanā esošās elektroenerģijas vai atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtu uzstādītā jauda megavatos;

67.5. energokopienas īpašumā vai lietošanā esošajos elektroenerģijas kopīgošanas objektos  tūlītējam patēriņam neizmantotais un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotais elektroenerģijas apjoms kilovatstundās par iepriekšējo kalendāra gadu;

67.6. atjaunīgās enerģijas energokopienas īpašumā vai lietošanā esošajos atjaunīgās enerģijas (izņemot elektroenerģiju) kopīgošanas objektos saražotais atjaunīgās enerģijas apjoms kilovatstundās par iepriekšējo kalendāra gadu.

68. Elektroenerģijas energokopiena, kuras biedrs ir pašvaldība, reizi gadā līdz 30. jūnijam iesniedz birojam informāciju, kas pamato, ka izpildīts pienākums daļu no saražotās elektroenerģijas vai elektroenerģijas energokopienas gūtos ieņēmumus novirzīt mazaizsargātiem lietotājiem atbilstoši šo noteikumu 6. punktam.

69. Ja birojs konstatē, ka pašvaldība, kas ir elektroenerģijas energokopienas biedrs, daļu no saražotās elektroenerģijas vai elektroenerģijas energokopienas gūtos ieņēmumus nav novirzījusi mazaizsargātiem lietotājiem atbilstoši šo noteikumu 6. punktam, tas lūdz elektroenerģijas energokopienu 30 dienu laikā novērst konstatēto neatbilstību.

70. Birojs reizi gadā līdz 30. jūnijam pārbauda šo noteikumu 65. punktā norādītās informācijas atbilstību šo noteikumu 36. un 37. punktā minētajiem nosacījumiem.

71. Ja birojs konstatē, ka šo noteikumu 65. punktā norādītā informācija atbilst šo noteikumu 36. un 37. punktā minētajiem nosacījumiem, tas atkārtoti pārliecinās par energokopienas atbilstību Enerģētikas likumā un šajos noteikumos minētajām prasībām līdz nākamā kalendāra gada 30. jūnijam.

72. Ja birojs konstatē, ka energokopiena gūto peļņu nav izlietojusi atbilstoši šo noteikumu 37. punktā minētajiem nosacījumiem, birojs lūdz sniegt skaidrojumu par gūtās peļņas izlietošanu un lūdz energokopienu novērst konstatēto neatbilstību trīs kalendāra mēnešu laikā.

Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām

Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no:

1) Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 11. decembra Direktīvas (ES) 2018/2001 par no atjaunojamajiem energoresursiem iegūtas enerģijas izmantošanas veicināšanu (pārstrādāta redakcija);

2) Eiropas Parlamenta un Padomes 2019. gada 5. jūnija Direktīvas (ES) 2019/944 par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz elektroenerģijas iekšējo tirgu un ar ko groza Direktīvu 2012/27/ES (pārstrādāta redakcija).

Ministru prezidente E. Siliņa

Klimata un enerģētikas ministrs K. Melnis
 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Energokopienu reģistrēšanas un darbības noteikumi Statuss:
Spēkā esošs
spēkā esošs
Izdevējs: Ministru kabinets Atbildīgā iestāde: Klimata un enerģētikas ministrija Veids: noteikumi Numurs: 808Pieņemts: 10.12.2024.Stājas spēkā: 13.12.2024.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 242, 12.12.2024. OP numurs: 2024/242.18
Saistītie dokumenti
  • Izdoti saskaņā ar
  • Anotācija / tiesību akta projekts
  • Politikas plānošanas dokumenti
  • Skaidrojumi
  • Citi saistītie dokumenti
357125
13.12.2024
87
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"