Teksta versija
UZMANĪBU! Vietnei pielāgotais Google meklētājs (ātrais meklētājs) meklēšanas rezultātos šobrīd neietver daļu tiesību aktu. Problēma tiek risināta, tomēr lūdzam ņemt vērā, ka tiešā veidā Google meklētāja darbību ietekmēt nevaram. Aicinām izmantot vietnes izvērsto meklētāju.
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Attēlotā redakcija
Rīgas domes saistošie noteikumi Nr. RD-23-194-sn

Rīgā 2023. gada 5. aprīlī (prot. Nr. 87, 46. §)
Par riteņkrēsla pacēlāja piešķiršanu lietošanā
Izdoti saskaņā ar Pašvaldību likuma 44. panta otro daļu
(Grozīts ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 28.11.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. RD-24-306-sn)
I. Vispārīgie jautājumi

1. Saistošie noteikumi (turpmāk – noteikumi) nosaka kārtību, kādā Rīgas valstspilsētas pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) piešķir lietošanā mobilos vai stacionāros riteņkrēsla pacēlājus un krēsla pacēlājus (turpmāk visi kopā – pacēlājs), kā arī personas, kurām ir tiesības saņemt lietošanā pacēlāju.

2. Pacēlājs ir ierīce, kas nodrošina vides pieejamību atbilstoši personas ar invaliditāti vajadzībām un tiek ierīkota un izmantota šīs personas dzīvesvietā ārpus dzīvojamām telpām, nodrošinot personas iekļūšanu vai izkļūšanu no mājokļa.

3. Tiesības saņemt pacēlāju pastāvīgā lietošanā ir personai ar I vai II grupas invaliditāti, kā arī bērnam ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, kuram ir kustību traucējumi (turpmāk – bērns), ja persona pārvietojas riteņkrēslā, nesaņem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus vai neatrodas ieslodzījuma vietā un ir deklarējusi savu dzīvesvietu Pašvaldības administratīvajā teritorijā vismaz 12 mēnešus pirms iesnieguma saņemšanas Pašvaldībā dienas (turpmāk – persona).

(Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 20.11.2024. saistošo noteikumu Nr. RD-24-306-sn redakcijā)

4. Pacēlāju piešķir lietošanā, neizvērtējot personas ienākumus un materiālo stāvokli.

5. Stacionāro riteņkrēsla pacēlāju vai krēsla pacēlāju ierīko un nodod personai pastāvīgā lietošanā, ja Pašvaldības administratīvajā teritorijā esošās dzīvojamās telpas, kurās faktiski dzīvo persona (turpmāk – mājoklis), ir personas, personas mājsaimniecības locekļa vai personas likumiskā pārstāvja īpašumā vai lietošanā saskaņā ar dzīvojamās telpas īres līgumu, kas noslēgts vismaz uz pieciem gadiem, skaitot no stacionārā riteņkrēsla pacēlāja vai krēsla pacēlāja pieprasīšanas dienas.

(Grozīts ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 28.11.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. RD-24-306-sn)

6. Pašvaldības finansējums, kas saistīts ar pacēlāja iegādi un ierīkošanu, ir līdz 10 000 euro (tai skaitā pievienotās vērtības nodoklis) atbilstoši Pašvaldības budžetā paredzētajiem līdzekļiem.

7. Ja pacēlāja iegādes un ierīkošanas izmaksas pārsniedz noteikumu 6. punktā noteikto summu, persona var veikt līdzmaksājumu.

8. Pacēlāju personai piešķir lietošanā, izmantojot e-pakalpojumu "Sociālo pakalpojumu rindas personu reģistrs" (turpmāk – Reģistrs). Persona tiek reģistrēta Reģistrā noteikumu 14.1. apakšpunktā norādīto Rīgas Sociālā dienesta (turpmāk – Dienests) lēmumu pieņemšanas secībā, izmantojot pašvaldību sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu administrēšanas lietojumprogrammu (SOPA).

Ārpus kārtas pacēlāju piešķir:

8.1. bērniem;

8.2. personām, kuras iegūst izglītību, strādā vai veic brīvprātīgo darbu, ja pacēlājs nepieciešams izglītības apguves procesa vai darba pienākumu veikšanas nodrošināšanai;

8.3. personām, kuras regulāri apmeklē ārstniecības iestādi dzīvības uzturēšanai;

8.4. personām, kuru dzīvesvietā ir pacēlājs, kas bija piešķirts lietošanā citai personai.

(Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 20.11.2024. saistošo noteikumu Nr. RD-24-306-sn redakcijā)

9. Gadījumos, kad pacēlājs tiek uzstādīts ar personas un/vai trešās personas līdzfinansējumu, īpašuma tiesības uz pacēlāju ir Pašvaldībai.

II. Pacēlāja pieprasīšanas kārtība

10. Persona vai tās likumiskais pārstāvis iesniedz Dienestam iesniegumu vai pieprasa pakalpojumu, izmantojot valsts pārvaldes vienoto pakalpojumu portālu (www.latvija.gov.lv), un norāda:

10.1. personas vārdu, uzvārdu, personas kodu, deklarētās dzīvesvietas adresi, personas vai kontaktpersonas tālruņa numuru vai elektroniskā pasta adresi (ja ir) un mājokļa, kurā ir vajadzīgs pacēlājs, adresi;

10.2. ja iesniegumu iesniedz personas pārstāvis, – pārstāvības veidu, personas pārstāvja datus un pārstāvību pamatojošus dokumentus;

10.3. informāciju par vēlamo saziņas veidu ar Dienestu (saziņa, informāciju nosūtot pa pastu vai elektroniski, ja persona vai tās pārstāvis izmanto elektronisko pastu).

(Grozīts ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 28.11.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. RD-24-306-sn)

11. Iesniegumam pievieno šādus dokumentus (ja tie Dienestā nav iesniegti 12 mēnešu laikā pirms pacēlāja pieprasīšanas):

11.1. izrakstu no ambulatorā/stacionārā pacienta medicīniskās kartes (veidlapa Nr. 027/u) vai ārstējošā ārsta apliecinājumu, ka persona pārvietojas riteņkrēslā;

11.2. īres līguma, kas reģistrēts zemesgrāmatā, kopiju, ja persona nav mājokļa īpašnieks, izņemot gadījumus, ja ēka vai dzīvoklis pieder Pašvaldībai;

11.3. dokumentus, kas apliecina noteikumu 8.2. vai 8.3. apakšpunktā minēto;

11.4. pārstāvības tiesības pamatojošu dokumenta kopiju, ja par to nav iespējams pārliecināties Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Fizisko personu reģistrā.

(Grozīts ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 28.11.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. RD-24-306-sn)

12. Nepieciešamības gadījumā, ja pacēlāja izmaksas pārsniedz Pašvaldības piešķirto finansējumu un ja persona vēlas saņemt pacēlāju ar līdzmaksājumu, persona noteikumu 10. punktā noteiktā kārtībā iesniedz iesniegumu, norādot:

12.1. ka vēlas saņemt pacēlāju, veicot līdzmaksājumu;

12.2. līdzmaksājuma apmēru.

III. Pacēlāja piešķiršanas kārtība

13. Dienesta ergoterapeits 15 dienu laikā pēc noteikumu 10. un 11. punktā minēto dokumentu saņemšanas apseko personu un mājokli un sagatavo atzinumu par nepieciešamību personai piešķirt lietošanā pacēlāju.

(Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 20.11.2024. saistošo noteikumu Nr. RD-24-306-sn redakcijā)

14. Dienests, pamatojoties uz saņemto informāciju, pārbauda iesniegtos dokumentus un mēneša laikā no noteikumu 10. un 11. punktā minēto dokumentu saņemšanas pieņem vienu no šādiem lēmumiem:

14.1. par personas reģistrēšanu Reģistrā un pacēlāja piešķiršanu lietošanā;

14.2. par personas atzīšanu par tiesīgu saņemt lietošanā pacēlāju un par personas reģistrēšanu Reģistrā;

14.3. par atteikumu piešķirt personai tiesības saņemt lietošanā pacēlāju.

(Grozīts ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 28.11.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. RD-24-306-sn)

15. Lēmumu par atteikumu piešķirt personai tiesības saņemt pacēlāju lietošanā pieņem, ja:

15.1. saņemts Dienesta ergoterapeita negatīvs atzinums par pacēlāja nepieciešamību;

15.2. konstatēts, ka persona apzināti sniegusi nepatiesas ziņas.

16. Pieņemto lēmumu Dienests paziņo personai vai tās pārstāvim.

17. Pašvaldības Labklājības departaments (turpmāk – Departaments):

17.1. rindas kārtībā organizē pacēlāja ierīkošanu mājoklī, ja personai tiek piešķirts stacionārais riteņkrēsla pacēlājs vai krēsla pacēlājs, un informē personu par:

17.1.1. nepieciešamību saskaņot ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu stacionārā riteņkrēsla pacēlāja vai krēsla pacēlāja ierīkošanu un informēt Departamentu par saņemto saskaņojumu;

17.1.2. nepieciešamību iesniegt mājokļa īpašnieka vai pārvaldnieka rakstisku piekrišanu stacionārā riteņkrēsla pacēlāja vai krēsla pacēlāja uzstādīšanai, ja persona nav mājokļa īpašnieks un ja personai plānots ierīkot stacionāro riteņkrēsla pacēlāju vai krēsla pacēlāju;

17.2. organizē pacēlāja nodošanu personai lietošanā, nodrošinot personas apmācību lietot pacēlāju, kā arī izsniedzot pacēlāja lietošanas instrukciju;

17.3. nodod pacēlāju lietošanā personai, noslēdz līgumu ar personu par pacēlāja piešķiršanu lietošanā.

(Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 20.11.2024. saistošo noteikumu Nr. RD-24-306-sn redakcijā)

18. Ja mājokļa kāpņu telpā nevar nodrošināt vides pieejamību, izbūvējot stacionāro pacēlāju, vai pacēlāja ierīkošanas izmaksas pārsniedz noteikumu 6. punktā norādīto summu, persona saglabā kārtas numuru rindā un informē Departamentu par turpmāko rīcību, lai nodrošinātu pacēlāja ierīkošanu.

(Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 20.11.2024. saistošo noteikumu Nr. RD-24-306-sn redakcijā)

19. Ja persona, kurai ir pienākusi rinda saņemt mobilo riteņkrēsla pacēlāju, atsakās to saņemt, mobilais riteņkrēsla pacēlājs tiek piedāvāts lietošanā nākamajai rindā esošajai personai. Minētais nosacījums ir attiecināms arī uz 18. punktā norādīto gadījumu.

20. Departaments pieņem lēmumu par personas izslēgšanu no Reģistra, ja:

20.1. persona tiek ievietota ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā;

20.2. personas dzīvesvieta nav deklarēta Pašvaldības administratīvajā teritorijā;

20.3. persona atrodas ieslodzījuma vietā;

20.4. persona Departamenta norādītajā termiņā neiesniedz 17.1.1. vai 17.1.2. apakšpunktā minētos dokumentus;

20.5. persona trīs reizes ir atlikusi stacionārā riteņkrēsla pacēlāja vai krēsla pacēlāja saņemšanu;

20.6. persona atsakās no pacēlāja ierīkošanas, iesniedzot Departamentā iesniegumu.

(Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 20.11.2024. saistošo noteikumu Nr. RD-24-306-sn redakcijā)

21. Personai vai tās likumiskajam pārstāvim ir pienākums rakstiski informēt Dienestu par 20.1.–20.3. apakšpunktā un personas likumiskajam pārstāvim vai mantiniekiem – par 20.4. apakšpunktā minētajiem apstākļiem divu mēnešu laikā pēc attiecīgo apstākļu iestāšanās.

IV. Pacēlāja tehniskā apkope, remonts, atdošana vai demontāža

(Nodaļas nosaukums grozīts ar Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 28.11.2024. saistošajiem noteikumiem Nr. RD-24-306-sn)

22. Departaments nodrošina pacēlāja garantijas un tehnisko apkopi ne retāk kā vienu reizi kalendārajā gadā vai atbilstoši ražotāja garantijā noteiktajam termiņam, kā arī pacēlāja remontu atbilstoši Pašvaldības budžetā paredzētajiem līdzekļiem.

(Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 20.11.2024. saistošo noteikumu Nr. RD-24-306-sn redakcijā)

23. Ja personai zudusi nepieciešamība lietot pacēlāju, Departaments organizē mobilā riteņkrēsla pacēlāja atgūšanu vai stacionārā riteņkrēsla pacēlāja vai krēsla pacēlāja demontāžu, izņemot 8.4. apakšpunktā minēto gadījumu.

24. Persona vai tās likumiskais pārstāvis ne vēlāk kā mēneša laikā no brīža, kad zudusi nepieciešamība lietot pācēlāju vai iestājušies 20.1.–20.4. apakšpunktā minētie apstākļi, par to informē Departamentu, un Departaments organizē pacēlāja pieņemšanu vai demontāžu.

25. Ja Departaments pēc valsts publiskajos reģistros pieejamās informācijas konstatē, ka pacēlāja lietotājs ir miris, tas organizē stacionārā riteņkrēsla pacēlāja vai krēsla pacēlāja demontāžu vai mobilā riteņkrēsla pacēlāja pieņemšanu.

26. Par pacēlāja atdošanu Departamentam tiek sagatavots pieņemšanas un nodošanas akts.

V. Noslēguma jautājumi

27. Personas, kuras līdz noteikumu spēkā stāšanās brīdim ir reģistrētas Reģistrā, saglabā kārtas numuru Reģistrā.

27.1 Personas, kuras līdz Rīgas domes 2024. gada 20. novembra saistošo noteikumu Nr. RD-24-306-sn "Grozījumi Rīgas domes 2023. gada 5. aprīļa saistošajos noteikumos Nr. RD-23-194-sn "Par riteņkrēsla pacēlāja piešķiršanu lietošanā"" spēkā stāšanās brīdim ir reģistrētas Reģistrā, saglabā kārtas numuru.

(Rīgas valstspilsētas pašvaldības domes 20.11.2024. saistošo noteikumu Nr. RD-24-306-sn redakcijā)

28. Atzīt par spēku zaudējušiem Rīgas domes 2022. gada 8. jūnija saistošos noteikumus Nr. 138 "Par riteņkrēsla pacēlāja piešķiršanu lietošanā".

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece L. Ozola
 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Par riteņkrēsla pacēlāja piešķiršanu lietošanā Statuss:
Spēkā esošs
spēkā esošs
Izdevējs: Rīgas dome Veids: saistošie noteikumi Numurs: RD-23-194-snPieņemts: 05.04.2023.Stājas spēkā: 25.04.2023.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 79, 24.04.2023. OP numurs: 2023/79.8
Saistītie dokumenti
  • Grozījumi
  • Tiesību akti, kuriem maina statusu
  • Izdoti saskaņā ar
  • Citi saistītie dokumenti
341359
{"selected":{"value":"07.12.2024","content":"<font class='s-1'>07.12.2024.-...<\/font> <font class='s-3'>Sp\u0113k\u0101 eso\u0161\u0101<\/font>"},"data":[{"value":"07.12.2024","iso_value":"2024\/12\/07","content":"<font class='s-1'>07.12.2024.-...<\/font> <font class='s-3'>Sp\u0113k\u0101 eso\u0161\u0101<\/font>"},{"value":"25.04.2023","iso_value":"2023\/04\/25","content":"<font class='s-1'>25.04.2023.-06.12.2024.<\/font> <font class='s-2'>Pamata<\/font>"}]}
07.12.2024
424
1
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"