Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Jūrmalas domes saistošie noteikumi Nr. 24

Jūrmalā 2022. gada 5. maijā (prot. Nr. 9, 60. p.)
Vienreizēja dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas kārtība un apmērs
I. Vispārīgie jautājumi

1. Saistošie noteikumi (turpmāk – Noteikumi) nosaka vienreizēja dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta (turpmāk – atbrīvošanas pabalsts) piešķiršanas kārtību un apmēru personām, kuras atbrīvo īrēto dzīvojamo telpu, kura atrodas denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā mājā un kuru tās ir lietojušas līdz īpašuma tiesību atjaunošanai, vai arī minētās personas tiek izliktas no dzīvojamās telpas Dzīvojamo telpu īres likuma 24. pantā paredzētajā gadījumā.

2. Personas tiesības saņemt atbrīvošanas pabalstu nosaka likums "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" un šie noteikumi.

3. Lēmumu par personas atzīšanu par tiesīgu saņemt palīdzību un reģistrēšanu atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas reģistrā (turpmāk – palīdzības reģistrs) izslēgšanu no palīdzības reģistra, atzinumu par atbrīvošanas pabalsta piešķiršanu pieņem Jūrmalas Dzīvokļu komisija (turpmāk – Dzīvokļu komisija).

4. Personas, kuras ir tiesīgas saņemt atbrīvošanas pabalstu, reģistrē Jūrmalas valstspilsētas administrācijas Īpašumu pārvaldes Dzīvokļu nodaļa (turpmāk – Dzīvokļu nodaļa) atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas reģistrā.

5. Dzīvokļu komisijas lēmumu par personas reģistrēšanu vai lēmumu, ar kuru atteikta personas reģistrēšana palīdzības reģistrā vai izslēgšana no palīdzības reģistra, var apstrīdēt Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības izpilddirektoram, bet Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības izpilddirektora lēmumu, ar kuru sākotnējais lēmums atstāts negrozīts, Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā.

6. Lēmumu par personas ienākumu atbilstību Noteikumu 9. punkta nosacījumiem pieņem Jūrmalas Labklājības pārvalde. Lēmuma derīguma termiņš ir trīs mēneši.

7. Lēmumu par atbrīvošanas pabalsta piešķiršanu pieņem Jūrmalas dome.

8. Jūrmalas domes lēmums par pabalsta piešķiršanu ir spēkā trīs mēnešus no pieņemšanas dienas. Pastāvot objektīviem apstākļiem, kurus atzinusi Dzīvokļu komisija, lēmuma spēkā esamības laikā Jūrmalas dome var pagarināt šajā punktā minēto trīs mēnešu termiņu.

II. Reģistrācijas kārtība atbrīvošanas pabalsta piešķiršanai

9. Atbrīvošanas pabalsta piešķiršanai reģistrē personas, kuras atbrīvo dzīvojamo telpu, kura atrodas denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā mājā un kuru tās ir lietojušas līdz īpašumu tiesību atjaunošanai, vai arī minētās personas tiek izliktas no dzīvojamās telpas Dzīvojamo telpu īres likuma 24. pantā paredzētajā gadījumā, ar nosacījumu, ja ienākumi viena cilvēka ģimenē nepārsniedz divas minimālās mēneša darba algas, bet ģimenē, kurā ir divi vai vairāki cilvēki, ienākumi nepārsniedz pusotru minimālo darba algu vienam cilvēkam, turklāt šo personu īpašumā nav citas dzīvojamās telpas Latvijas Republikas teritorijā.

10. Personām, kuras vēlas saņemt Noteikumu 9. punktā minēto palīdzību jāiesniedz Dzīvokļu nodaļā šādi dokumenti:

10.1. iesniegums (īrnieka un pilngadīgo ģimenes locekļu, kuri vēlas saņemt palīdzību);

10.2. dzīvojamās telpas īres līguma kopija, kas bija spēkā uz namīpašuma denacionalizācijas vai likumīgajam īpašniekam atdošanas brīdī, uzrādot oriģinālu;

10.3. izziņa par deklarēto ienākumu atbilstību Noteikumu 9. punktā noteiktajiem kritērijiem;

10.4. likumīgā spēkā stājies tiesas spriedums par dzīvojamās telpas īres līguma izbeigšanu, ja persona tiek izlikta Dzīvojamo telpu īres likuma 24. pantā paredzētajā gadījumā;

10.5. notariāli apliecināta vienošanās starp īrnieku un mājas īpašnieku vai tās pilnvaroto personu par īrētās dzīvojamās telpas atbrīvošanas kārtību (izņemot Noteikumu 10.4. apakšpunktā minēto gadījumu);

10.6. notariāli apliecināta vienošanās starp īrnieku un viņa pilngadīgajiem ģimenes locekļiem, kurā noteikts atbrīvošanas pabalsta saņēmējs.

11. Palīdzības reģistrā iekļautās personas pienākums ir rakstveidā informēt Dzīvokļu nodaļu par grozījumiem dzīvojamās telpas īres līgumā un izmaiņām ģimenes sastāvā.

III. Atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas kārtība un apmērs

12. Jūrmalas dome atbrīvošanas pabalstu piešķir palīdzības reģistrā reģistrētajām personām reģistrācijas secībā apstiprinātā budžeta ietvaros.

13. Piešķirot atbrīvošanas pabalstu, tiek ņemtas vērā tikai tās personas, kuras, pamatojoties uz dzīvojamās telpas īres līgumu, lietoja dzīvojamās telpas līdz īpašumu tiesību atjaunošanai, un tās personas, kuras iemitinātas dzīvojamā telpā kā ģimenes locekļi Dzīvojamo telpu īres likuma 14. panta noteiktajā kārtībā, t.i. laulātais (ja laulība slēgta pēc īpašuma tiesību atjaunošanas) un bērni (kuri dzimuši pēc īpašumu tiesību atjaunošanas).

14. Sagatavojot atbilstošu lēmuma projektu, Dzīvokļu nodaļai ir pienākums atkārtoti pārbaudīt un nepieciešamības gadījumā tiesības pieprasīt, bet atbrīvošanas pabalsta saņemšanas pretendentiem ir pienākums papildus iesniegt dokumentus (Noteikumu 10.3. apakšpunktā minēto izziņu), kuriem nav beidzies Noteikumos paredzētais derīguma termiņš.

15. Atbrīvošanas pabalsta apmērs tiek noteikts:

15.1. līdz 14229 euro – atbrīvošanas pabalsta saņēmējam;

15.2. līdz 4269 euro – katram atbrīvošanas pabalsta saņēmēja ģimenes loceklim.

16. Atbrīvošanas pabalsta kopējais apmērs nedrīkst pārsniegt 18. punktā norādīto darījumu summu.

17. Ja atbrīvošanas pabalsta finansiālajā nodrošināšanā piedalās denacionalizētās vai likumīgajam īpašniekam atdotās mājas īpašnieks, iemaksājot pašvaldības norādītajā kontā ne mazāk kā pusi no personai izmaksājamā pašvaldības pabalsta apmēra, jautājumu par pabalsta piešķiršanu risina ārpus kārtas.

18. Atbrīvošanas pabalstu persona var izlietot:

18.1. kā samaksu dzīvojamās telpas pārdevējam, pamatojoties uz pirkuma līgumu dzīvojamās telpas iegādei;

18.2. kā pirmo iemaksu (daļu no pirmās iemaksas) kredītiestādē hipotekārā kredīta ņemšanai dzīvojamās telpas iegādei;

18.3. kā daļēju pabalsta saņēmēja hipotekārā kredīta (par dzīvojamās telpas iegādi) atmaksu, ja pirkuma līgums par attiecīgās dzīvojamās telpas iegādi ir noslēgts pēc reģistrēšanas datuma atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas reģistrā, bet ne agrāk kā vienu gadu pirms Jūrmalas domes lēmuma pieņemšanas par atbrīvošanas pabalsta piešķiršanu.

19. Ja atbilstoši Noteikumu 18.1. apakšpunktam atbrīvošanas pabalstu persona vēlas izlietot kā samaksu dzīvojamās telpas pārdevējam, tiek noslēgts līgums starp Jūrmalas domi, pircēju (atbrīvošanas pabalsta saņēmēju), pārdevēju (dzīvojamās telpas īpašnieku) un kredītiestādi. Uz šā līguma pamata kredītiestādē tiek atvērts darījuma konts dzīvojamās telpas pirkuma – pārdevuma darījuma izpildes nodrošināšanai. Pēc līguma noslēgšanas, Jūrmalas dome pārskaita attiecīgo summu uz darījuma kontu.

20. Ja persona atbrīvošanas pabalstu vēlas izlietot atbilstoši Noteikumu 18.2. apakšpunktam, persona iesniedz Dzīvokļu nodaļā notariāli apliecinātu pirkuma līgumu starp pircēju (atbrīvošanas pabalsta saņēmēju) un dzīvojamās telpas pārdevēju, līgumu ar kredītiestādi par hipotekārā kredīta saņemšanu. Uz šo līgumu pamata kredītiestādē tiek atvērts kredītlīgumam piesaistīts darījuma konts atbrīvošanas pabalsta pārskaitīšanai.

21. Ja persona atbrīvošanas pabalstu vēlas izlietot atbilstoši Noteikumu 18.3. apakšpunktam, persona iesniedz Dzīvokļu nodaļā notariāli apliecinātu pirkuma līgumu starp pircēju (atbrīvošanas pabalsta saņēmēju) un dzīvojamās telpas pārdevēju, līgumu ar kredītiestādi par hipotekārā kredīta saņemšanu. Uz šo līgumu pamata tiek noslēgta vienošanās ar kredītiestādi, atbrīvošanas pabalsta saņēmēju un Jūrmalas domi par atbrīvošanas pabalsta pārskaitīšanu uz kredītiestādes norādīto kontu ar mērķi daļēji atmaksāt atbrīvošanas pabalsta saņēmēja kredītu.

22. Jūrmalas dome pārskaita atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas lēmumā paredzēto summu uz darījuma kontu vai kredītiestādes norādīto kontu Noteikumu 18.1., 18.2. vai 18.3. apakšpunkta noteiktajā kārtībā, ja ir iegūtas ziņas par attiecīgā nekustamā īpašuma tiesību pāreju atbrīvošanas pabalsta saņēmējam, kā arī tad, ja Dzīvokļu nodaļa nav konstatējusi citus juridiskus šķēršļus pabalsta summas pārskaitīšanai.

IV. Noslēguma jautājums

23. Ar Noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē Jūrmalas pilsētas domes 2007. gada 8. februāra saistošie noteikumi Nr. 7 "Vienreizēja dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas kārtība un apmērs".

Jūrmalas domes priekšsēdētājs G. Truksnis
Paskaidrojuma raksts
Jūrmalas domes 2022. gada 5. maija saistošajiem noteikumiem Nr. 24 "Vienreizēja dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas kārtība un apmērs"

Paskaidrojuma raksta sadaļas

Norādāmā informācija

1. Īss projekta satura izklāstsSaistošie noteikumi "Vienreizēja dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas kārtība un apmērs" izstrādāti pamatojoties uz likuma "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā" 26.1 pantu, kas noteic, ka pašvaldībai ir tiesības domes saistošajos noteikumos paredzētajā kārtībā un apmērā piešķirt vienreizēju dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalstu.
2. Projekta nepieciešamības pamatojumsJauni saistošie noteikumi ir nepieciešami, jo kopš šobrīd spēkā esošo saistošo noteikumu – Jūrmalas pilsētas domes 2007. gada 8. februāra saistošie noteikumi Nr. 7 "Vienreizēja dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas kārtība un apmērs" (turpmāk – saistošie noteikumi) pieņemšanas brīža ir pagājis ievērojams laika posms un ir notikušas izmaiņas normatīvajos aktos.

Apkopojot iespējamo grozījumu apjomu, secināts, ka tie pārsniedz pusi no saistošo noteikumu normu apjoma. Atbilstoši 2009. gada 3. februāra Ministru kabineta noteikumu Nr. 108 "Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi" 140. punktam grozījumu noteikumu projektu nesagatavo, ja tā normu apjoms pārsniegtu pusi no spēkā esošo noteikumu normu apjoma. Šādā gadījumā sagatavo jaunu saistošo noteikumu projektu.

Atbilstoši Jūrmalas domes 2021. gada 16. decembra saistošajiem noteikumiem Nr. 49 "Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības nolikums" saistošajos noteikumos ir mainīts iestādes, to struktūrvienību un komisijas nosaukums.

Ar 2021. gada 1. maiju ir stājies spēkā Dzīvojamo telpu īres likums un ar šā likuma spēkā stāšanos ir zaudējis spēku likums "Par dzīvojamo telpu īri", tādējādi saistošajos noteikumos ir precizēta piemērojamo tiesību norma un atsauce uz to.

3. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz pašvaldības budžetuNav ietekmes.
4. Informācija par plānoto projekta ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijāNav ietekmes.
5. Informācija par administratīvajām procedūrāmLīdzšinējās administratīvās procedūras netiek mainītas.
6. Informācija par konsultācijām ar privātpersonāmNav nepieciešama konsultēšanās
Jūrmalas domes priekšsēdētājs G. Truksnis
 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Vienreizēja dzīvojamās telpas atbrīvošanas pabalsta piešķiršanas kārtība un apmērs Statuss:
Spēkā esošs
spēkā esošs
Izdevējs: Jūrmalas pilsētas dome Veids: saistošie noteikumi Numurs: 24Pieņemts: 05.05.2022.Stājas spēkā: 25.05.2022.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 99, 24.05.2022. OP numurs: 2022/99.5
Saistītie dokumenti
  • Tiesību akti, kuriem maina statusu
  • Izdoti saskaņā ar
  • Citi saistītie dokumenti
332645
25.05.2022
424
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"