Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Konsolidēto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta redakciju skatīt kultūras mantojuma pārvaldības informācijas sistēmā "Mantojums".

Kultūras ministrijas rīkojums Nr. 2.5.-1-87

Rīgā 2017. gada 6. aprīlī

Grozījums Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojumā Nr. 128 "Par Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu"

Izdots saskaņā ar Ministru kabineta
2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241
"Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. punktu

Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15. pantu un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk - Noteikumi Nr. 473) 13. punktu, kā arī izvērtējot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (turpmāk - Inspekcija) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk - Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:

1. Inspekcija ir iesniegusi Kultūras ministrijā rīkojuma projektu par vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļa "Mālupes muižas ūdensdzirnavas" (valsts aizsardzības Nr. 2803) (būves kadastra apzīmējums 3674 002 0034 005) (turpmāk - Objekts) izslēgšanu no Pieminekļu saraksta. Rīkojuma projektam klāt pievienoti šādi dokumenti:

1.1. izraksts no Inspekcijas Kultūras pieminekļu uzskaites komisijas 2017. gada 17. februāra sanāksmes protokola Nr. 04-6.6/4;

1.2. 2016. gada 7. jūlija priekšlikums Objekta izslēgšanai;

1.3. informācija par Objekta nosaukumu;

1.4. informācija par Objekta atrašanās vietu;

1.5. Objekta atrašanās vietas shēma topogrāfiskajā plānā;

1.6. Objekta apraksts;

1.7. Objekta fotofiksācijas materiāli;

1.8. ziņas par Objekta īpašnieku;

1.9. pamatojums Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta.

2. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pantu kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa - objekti un teritorijas, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas valsts un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Saskaņā ar Noteikumu Nr. 473 3. punktu priekšlikumus par objektu izslēgšanu no Pieminekļu saraksta Inspekcija izskata, izvērtējot konkrētā objekta atbilstību kultūras pieminekļa statusam saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajiem kritērijiem, kā arī ņemot vērā attiecīgā objekta vēsturisko, zinātnisko, māksliniecisko vai citu kultūras vērtību un kultūras pieminekļu tipoloģiskās grupas izplatību Eiropā, Baltijas jūras reģionā, Latvijas valstī vai novadā. Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta atbilstoši likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15. pantam, jākonstatē, ka tas pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību. Saskaņā ar Noteikumu Nr. 473 11. punktu, ja kultūras piemineklis pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību, Inspekcija sagatavo Pieminekļu saraksta grozījumu projektu par kultūras pieminekļa izslēgšanu no Pieminekļu saraksta.

3. Inspekcijā 2017. gada 17. februārī izvērtēta Objekta atbilstība kultūras pieminekļa statusam un konstatēts, ka Objekta ziemeļu dienvidu virzienā orientētajam korpusam ārsienas saglabājušās daļēji. Vislabākajā stāvoklī ir pret ceļu vērstā austrumu ārsiena un ziemeļu gala siena, kurās konstatējamas nelielas plaisas, apmetuma atslāņošanās un apdrupušas ailu apmales. Dienvidu gala sienu pāršķēlušas vertikālas plaisas, notikušas mūra deformācijas. Izbrukusi pret dzirnavu kanālu vērstā rietumu siena. Ziemeļu gala piebūvei gan laukakmeņu, gan sarkano ķieģeļu mūra sienās vērojamas vertikālas, caurejošas plaisas, tās dienvidu siena saplaisājusi un mūris sasvēries austrumu virzienā. Nav saglabājušies ne logi, ne durvis. Dzirnavu aizsprosts zudis, sausais dzirnavu kanāls piebiris ar sagruvušo ārsienu atliekām.

Uzklausot Objekta īpašnieku, Alūksnes novada pašvaldību un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Inspekcija noskaidroja, ka, ievērojot Ministru kabineta 2002. gada 15. janvāra noteikumos Nr. 27 "Noteikumi par upēm (upju posmiem), uz kurām zivju resursu aizsardzības nolūkā aizliegts būvēt un atjaunot hidroelektrostaciju aizsprostus un veidot jebkādus mehāniskus šķēršļus" noteikto, Objekta atjaunošana atbilstoši tā sākotnējai funkcijai faktiski nav iespējama, jo aizsprosta uz upes atjaunošana nav atļauta. Ievērojot minēto, lai arī atsevišķas daļas vēl ir saglabājušās, Objekts ar tā specifisko kultūrvēsturisko vērtību uzskatāms par zudušu un saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15. pantu izslēdzams no Pieminekļu saraksta.

4. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15. pantu un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 13. punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:

izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojuma Nr. 128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2. punktu apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumu un izslēgt no Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta šādu objektu:

2803

Vietējās nozīmes

Arhitektūra

Mālupes muižas ūdensdzirnavas

Alūksnes novads, Mālupes pagasts, Mālupe, "Metumi"

19. gs. II p.

5. Lēmuma pamatojums: likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1. pants un 15. pants, Administratīvā procesa likuma 13. pants, 65.panta trešā daļa, 66. panta pirmās daļas 4. punkts, Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 11., 12. un 13. punkts, Ministru kabineta 2003. gada 29. aprīļa noteikumu Nr. 241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11. punkts.

6. Rīkojums stājas spēkā nākamajā darba dienā pēc publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Mēneša laikā no šī rīkojuma spēkā stāšanās to var pārsūdzēt saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76. panta otro daļu un 188. panta pirmo daļu Administratīvās rajona tiesas Valmieras tiesu namā (Voldemāra Baloža iela 13a, Valmiera, LV-4201).

Kultūras ministre D.Melbārde

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Grozījums Kultūras ministrijas 1998. gada 29. oktobra rīkojumā Nr. 128 "Par Valsts aizsargājamo .. Izdevējs: Kultūras ministrija Veids: rīkojums Numurs: 2.5.-1-87Pieņemts: 06.04.2017.Stājas spēkā: 19.04.2017.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 77, 18.04.2017. OP numurs: 2017/77.11
Saistītie dokumenti
  • Grozītais
  • Izdoti saskaņā ar
  • Citi saistītie dokumenti
290186
19.04.2017
85
0
  • Twitter
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"