Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 

Konkurences padomes lēmums Nr.66

Rīgā 2007.gada 13.jūnijā (prot.Nr.34, 9.§)

Par tirgus dalībnieku apvienošanos

 

Lieta Nr.1066/07/06/12

Par SIA "Euroaptieka" un SIA "Labā aptieka" ziņojumu par apvienošanos

Konkurences padome 08.05.2007. saņēma ziņojumu par SIA "Euroaptieka" un SIA "Labā aptieka" apvienošanos (turpmāk - Ziņojums), SIA "Euroaptieka" pērkot SIA "Labā aptieka" kapitāla daļas.

Konkurences padome Ziņojumā konstatēja nepilnības, tādēļ 18.05.2007. tika nosūtīta vēstule Nr.1085 SIA "Euroaptieka" ar lūgumu papildināt ziņojumu ar iztrūkstošo informāciju atbilstoši 26.10.2004. Ministru kabineta noteikumos Nr.897 "Kārtība, kādā iesniedzams un izskatāms ziņojums par tirgus dalībnieku apvienošanos" (turpmāk - Noteikumi) noteiktajām prasībām.

22.05.2007. tika iesniegti visi nepieciešamie papildinājumi Ziņojumam atbilstoši Noteikumos noteiktajām prasībām. Līdz ar to par pilnīga ziņojuma datumu, kad Ziņojums iesniegts Konkurences padomē, ir uzskatāms 22.05.2007.

23.05.2007. Konkurences padome SIA "Euroaptieka" nosūtīja vēstuli Nr.1167, kurā informēja, ka par pilnīga ziņojuma iesniegšanas datumu ir uzskatāms 22.05.2007.

SIA "Euroaptieka" ir reģistrēta komercreģistrā ar reģ. Nr.40003558181, juridiskā adrese - Kurzemes prospekts 1a, Rīga, LV-1067.

SIA "Labā aptieka" 14.06.1999. ir reģistrēta komercreģistrā, reģ. Nr.42102009780, juridiskā adrese - Lielā iela 13, Liepāja, LV-3401.

Izvērtējot Ziņojumā ietverto un Konkurences padomes rīcībā esošo informāciju, Konkurences padome

 

konstatēja:

1. Saskaņā ar Ziņojumā sniegto informāciju SIA "Euroaptieka" nenodarbojas ar aptiekas pakalpojumiem, bet tikai administrē tai piederošās aptiekas. Tās galvenie darbības veidi ir darbības ar nekustamo īpašumu uz līguma pamata vai par atlīdzību, iekārtu iznomāšana, grāmatvedības pakalpojumi, reklāmas, mārketinga pakalpojumi u.c. Savukārt SIA "Euroaptieka" meitas uzņēmumu darbības veidi ir farmaceitisko un medicīnisko preču, kosmētikas, tualetes piederumu mazumtirdzniecība, aptiekas, kurās sagatavo un izsniedz zāles, medicīnisko un ortopēdisko preču mazumtirdzniecība.

SIA "Euroaptieka" realizē izšķirošo ietekmi vairākos meitas uzņēmumos: SIA "BSV", SIA "DĀLDERA APTIEKA", SIA "Daugavas aptieka", SIA "Elkonis", SIA "Ezerkrasta aptieka", SIA "IVAS S", SIA "Kordo - M", SIA "Ķirzakas aptieka", SIA "LIVS PLUSS", SIA "MARGRIETIŅAS APTIEKA", SIA "PAULAS MAZĀ APTIEKA", SIA "SALAS APTIEKA", SIA "VALEO-FARM", SIA "VITA FARM", SIA "VIVVA", SIA "ZĪLE", SIA "AURITA", SIA "Kalmju aptieka", SIA "Primula Nata".

2. SIA "Labā aptieka" darbība ir saistīta ar farmaceitisko un medicīnisko preču, kosmētikas, tualetes piederumu mazumtirdzniecību.

3. Saskaņā ar Ziņojumam pievienoto SIA "Euroaptieka" 30.04.2007. valdes lēmumu SIA "Euroaptieka" ir panākusi vienošanos par pirkuma darījuma nosacījumiem ar SIA "Labā aptieka" par visu SIA "Labā aptieka" kapitāla daļu iegādi no minētās uzņēmējsabiedrības, kuras visu kapitāla daļu turētāja ir privātpersona. Kapitāla daļu pirkuma līgums tiek noslēgts atbilstoši līguma projekta noteikumiem un ne vēlāk kā līdz 2007. gada 30.jūnijam.

4. Saskaņā ar Konkurences likuma 15.panta pirmās daļas 3.punktā noteikto tirgus dalībnieku apvienošanās ir "(..) tāds stāvoklis, kad viens vai vairāki tirgus dalībnieki (..) iegūst (..) tiešu vai netiešu izšķirošu ietekmi pār citu tirgus dalībnieku (..)".

Pēc iepriekš minētā pirkuma līguma izpildes SIA "Euroaptieka" piederēs visas SIA "Labā aptieka" kapitāla daļas. Tātad SIA "Labā aptieka" visu kapitāla daļu iegūšana ir uzskatāma par apvienošanos Konkurences likuma izpratnē. Līdz ar to SIA "Eiroaptieka" un SIA "Labā aptieka" ir uzskatāmas par apvienošanās dalībniekiem.

5. Konkurences likuma 15.panta otrajā daļā noteikts, ka: "Tirgus dalībnieki, kuri nolēmuši apvienoties kādā no šā panta pirmajā daļā paredzētajiem veidiem, pirms apvienošanās iesniedz Konkurences padomei par to ziņojumu saskaņā ar šā likuma 16.pantu, ja pastāv viens no šādiem nosacījumiem:

1) apvienošanās dalībnieku kopējais apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā ir bijis ne mazāks kā 25 miljoni latu;

2) apvienošanā iesaistīto tirgus dalībnieku kopējā tirgus daļa konkrētajā tirgū pārsniedz 40 procentus."

Apvienošanās dalībnieku kopējo apgrozījumu nosaka saskaņā ar 26.10.2004. Ministru kabineta noteikumu Nr.897 "Kārtība, kādā iesniedzams un izskatāms ziņojums par tirgus dalībnieku apvienošanos" (turpmāk tekstā - Noteikumi) IV sadaļu "Apgrozījuma aprēķināšana".

SIA "Euroaptieka" un tās meitas uzņēmumu konsolidētais neto apgrozījums 2006.gadā bija LVL 6 049 360, 67, savukārt SIA "Labā aptieka" 2006. gada apgrozījums saskaņā gada pārskatā ietverto informāciju bija LVL 44 349,52.

Saskaņā ar ziņojumā sniegto informāciju SIA "Euroaptieka" kapitāla daļas pilnībā pieder Lietuvā reģistrētajai UAB "EUROVAISTINE". Savukārt Lietuvā reģistrētā sabiedrība UAB "Vilniaus prekyba" īsteno izšķirošu ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār iepriekš minēto UAB "EUROVAISTINE". Tādējādi SIA "Euroaptieka" un tās meitas uzņēmumi ietilpst vienā grupā (kā viens tirgus dalībnieks) ar UAB "Vilniaus prekyba".

UAB "Vilniaus prekyba" un UAB "EUROVAISTINE" atsevišķi nav bijis apgrozījums no preču un pakalpojumu sniegšanas Latvijas teritorijā 2006.gadā. UAB "Vilniaus prekyba" kapitāla daļu turētāji ir Lietuvas pilsoņi, un neviens no viņiem 2006.gadā nav veicis saimniecisko darbību Latvijas teritorijā.

UAB "Vilniaus prekyba" īsteno izšķirošo ietekmi ar tai piederošām 100% kapitāla daļām pār Lietuvas sabiedrībām UAB "MAXIMA", UAB "AKROPOLIS", UAB "EVA grupe".

UAB "MAXIMA" īsteno izšķirošo ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār SIA "VP Group Latvia". SIA "VP Group Latvia" īsteno izšķirošo ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār SIA "MAXIMA Latvia", kura savukārt īsteno ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār SIA "Skandi krasts".

UAB "AKROPOLIS" īsteno izšķirošo ietekmi ar 100% piederošām kapitāla daļām pār:

SIA "Rīgas Akropole";

SIA "NDX Projekti";

Lietuvas sabiedrību UAB "Delano", kurai ir izšķiroša ietekme ar 100% piederošām kapitāla daļām pār SIA "Eiropica".

Saskaņā ar Ziņojumā norādīto UAB "EVA grupe" īsteno izšķirošo ietekmi ar 100% piederošajām kapitāla daļām pār UAB "AIBE Baltic", kura savukārt īsteno izšķirošu ietekmi ar 95% piederošām kapitāla daļām pār SIA "Latvijas Tirgotāju Kooperācija AIBE", kas savukārt īsteno ietekmi ar 35,27% piederošajām kapitāla daļām pār SIA "AIBE Loģistika".

Ievērojot teikto un saskaņā ar Noteikumu 9. un 13.punktu, Konkurences padome ņēma vērā faktu, ka Latvijas teritorijā darbojas citi komersanti, pār kuriem izšķirošo ietekmi realizē viena un tā pati Lietuvas Republikā reģistrēta sabiedrība UAB "Vilniaus prekyba", kurai caur tās meitas uzņēmumiem ir izšķirošā ietekme SIA "Eiropica", SIA "Latvijas tirgotāju kooperācija AIBE" un tās meitas uzņēmums SIA "AIBE loģistika", SIA "NDX projekti", SIA "Rīgas Akropole", SIA "VP Group Latvia". Minēto tirgus dalībnieku kopējais apgrozījums 2006.gadā Latvijas tirgū bija LVL 293 276 000.

Tādējādi, veicot galīgo kopējā apgrozījuma aprēķināšanu, atbilstoši Noteikumu prasībām, tas pārsniedz 25 miljonu latu slieksni. Līdz ar to izpildās Konkurences likuma 15.panta otrās daļas 1.punktā paredzētais kritērijs un SIA "Euroaptieka" pirms apvienošanās bija pienākums iesniegt Ziņojumu par apvienošanos Konkurences padomē.

6. Saskaņā ar Konkurences likuma 1.panta 5.punktu konkrētās preces tirgus, kurš tiek ietekmēts minētās apvienošanās sakarā, ir zāļu mazumtirdzniecības (vispārēja jeb atvērta tipa aptieku) tirgus.

Konkurences padome, ņemot vērā Ziņojumā sniegto informāciju, uzskata, ka ģeogrāfiskais tirgus šajā gadījumā saskaņā ar Konkurences likuma 1.panta 3.punktu, ir nosakāms kā Liepājas pilsētas teritorija. Konkrētais ģeogrāfiskais tirgus tiek noteikts kā Liepājas pilsētas teritorija, ņemot vērā to, ka apvienošanās sakarā tiek iegādāta viena aptieka Liepājas pilsētā un šajā teritorijā piedāvājuma un pieprasījuma tendences, administratīvās un citas barjeras ir līdzīgas, kā arī konkurences apstākļi konkrētās preces tirgū ir līdzvērtīgi visiem tirgus dalībniekiem. Konkurences padome secina, ka patērētāju rīcību, iegādājoties zāles, nosaka aptiekas pieejamības ērtums un tuvums. Zāļu iegāde notiek tajās vietās, kur norisinās patērētāju galvenās aktivitātes (mājas, darbavietas tuvums).

Pamatojoties uz Konkurences likuma 1.panta 4.punktu, konkrētais tirgus lietā ir zāļu mazumtirdzniecības (vispārēja jeb atvērta tipa aptieku) tirgus Liepājas pilsētas teritorijā.

7. Pavisam Liepājas teritorijā saskaņā ar Latvijas Republikas Veselības ministrijas mājas lapā www.vm.gov.lv esošo informāciju - Licencēto aptieku saraksts uz 20.04.2007. - bija izsniegtas 30 licences Liepājā (atvērta tipa aptiekas).

SIA "Euroaptieka" pieder viena aptieka Liepājas pilsētas teritorijā. Liepājas pilsētas teritorijā nav aptiekas, kas pieder komercsabiedrībām, ar kurām SIA "Euroaptieka" noslēgusi Preču zīmes (vienkāršās) licences līgumus.

Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras 16.05.2007. vēstulē Nr.4-4/459 sniegto informāciju Liepājas pilsētas teritorijā vispārēja tipa aptieku kopējais zāļu realizācijas apgrozījums (latos bez PVN) 2006.gadā bija LVL 5 178 464,79, bet SIA "Labā aptieka" zāļu realizācijas apgrozījums (latos bez PVN) 2006.gadā bija LVL 44 349,52. SIA "Ezerkrasti aptieka", kura jau atrodas SIA "Euroaptieka" īpašumā zāļu realizācijas apgrozījums (latos bez PVN) 2006.gadā bija LVL 232 053,00. SIA "Labā aptieka" tirgus daļa pēc apgrozījuma 2006.gadā konkrētajā tirgū bija aptuveni 1%, savukārt SIA "Euroaptieka" īpašumā esošās aptiekas SIA "Ezerkrasti aptieka" tirgus daļa pēc apgrozījuma bija 4,48% (kopā 5,3 %).

Pēc apvienošanās ar SIA "Labā aptieka" SIA "Euroaptieka" piederēs 2 (divas) aptiekas Liepājas pilsētas teritorijā, kuru kopējā tirgus daļa 2006.gadā bija salīdzinoši neliela un nesasniedza 40%.

Minētā apvienošanās ir vērtējama arī vertikālā aspektā, jo SIA "Euroaptieka" ietilpst uzņēmumu grupā, kurai ir ietekme ikdienas patēriņa preču mazumtirdzniecības lielveikalu vidē tirgū, kaut gan minētajam tirgum nav tieša sakara ar konkrēto tirgu, kur darbojas tiešie apvienošanās dalībnieki. Iespējams, ka atrašanās vienā uzņēmumu grupā ar SIA "VP Market" un SIA "Latvijas tirgotāju kooperācija AIBE" norāda uz pieejamajiem finanšu resursiem. Taču, tā kā konkrētajā tirgū un Latvijas tirgū kopumā ir citas komercsabiedrības (a/s "SENTOR FARM APTIEKAS"), kuru tirgus daļas ir daudz lielākas, tad minētajam faktam šajā lietā nav būtiskas nozīmes.

Līdz ar to Konkurences padome secina, ka apvienošanās rezultātā tirgū neradīsies un nenostiprināsies dominējošais stāvoklis un netiks būtiski samazināta konkurence konkrētajā tirgū.

Ņemot vērā minēto un Konkurences likuma 8.panta pirmās daļas 5.punktu, 15.panta pirmās daļas 3.punktu un otrās daļas 1.punktu un 16.panta pirmo un ceturto daļu, Konkurences padome

 

nolēma:

atļaut SIA "Euroaptieka" un SIA "Labā aptieka" apvienošanos, kas paredzēta SIA "Euroaptieka" iegūstot SIA "Labā aptieka" kapitāla daļas.

Konkurences padomes lēmumu saskaņā ar Konkurences likuma 8. panta otro daļu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā viena mēneša laikā no šī lēmuma spēkā stāšanās dienas.

Konkurences padomes priekšsēdētāja I.Jaunzeme

 
Tiesību akta pase
Izdevējs: Konkurences padome Veids: lēmums Numurs: 66Pieņemts: 13.06.2007.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 101, 26.06.2007.
159388
136
0
  • Twitter
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Visam Likumi.lv saturam ir informatīvs raksturs.
Par Likumi.lv
Aktualitāšu arhīvs
Noderīgas saites
Kontakti
Atsauksmēm
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
RSS logo
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"
ISO 9001:2008 (kvalitātes vadība)
ISO 27001:2013 (informācijas drošība) Kvalitātes balva