Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi Ārstniecības likumā

Izdarīt Ārstniecības likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 15. nr.; 1998, 7. nr.; 2000, 13. nr.; 2001, 15. nr.; 2004, 9., 13. nr.; 2005, 14. nr.; 2006, 14. nr.; 2007, 8., 21., 24. nr.; 2008, 13. nr.; 2009, 10., 15. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2009, 200., 205. nr.; 2010, 105., 170. nr.; 2011, 62. nr.; 2012, 108. nr.; 2013, 87. nr.; 2014, 194. nr.; 2015, 127. nr.; 2016, 249. nr.; 2017, 117., 242. nr.; 2018, 253. nr.; 2020, 106. nr.; 2022, 13., 45.A, 85.A nr.; 2023, 201., 246. nr.; 2024, 227. nr.; 2025, 106. nr.) šādus grozījumus:

1. Aizstāt visā likumā vārdu "konsilijs" (attiecīgā locījumā) ar vārdu "konsīlijs" (attiecīgā locījumā).

2. Papildināt X nodaļu ar 64.1 pantu šādā redakcijā:

"64.1 pants. (1) Stacionārajai ārstniecības iestādei, kurā nepilngadīgais nonācis alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmē, ir tiesības ierobežot personas pamattiesības, ciktāl tas nepieciešams apdraudējuma novēršanai, lai nodrošinātu veselības aizsardzību.

(2) Stacionārajā ārstniecības iestādē, kurā nepilngadīgais nonācis alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmē, 72 stundu laikā: 

1) narkologs vai atkarību psihiatrs, vai psihiatrs, vai bērnu psihiatrs izvērtē atkarību izraisošās vielas lietošanas riskus nepilngadīgā veselībai un dzīvībai, kā arī sociālos riskus, kas var ietekmēt ārstēšanas rezultātu, un lemj par turpmākās ārstēšanas nepieciešamību; 

2) ārstniecības iestādes ārstu konsīlijs, pieņemot lēmumu par nepilngadīgā obligāto narkoloģisko ārstēšanu stacionārā bez viņa piekrišanas, to kopā ar ārstniecības iestādes rīcībā esošajiem dokumentiem, kas pamato nepilngadīgā obligātās narkoloģiskās ārstēšanas nepieciešamību, nekavējoties nosūta rajona (pilsētas) tiesai (atbilstoši ārstniecības iestādes atrašanās vietai), izmantojot elektroniskās saziņas līdzekļus.

(3) Lēmumu par nepilngadīgā obligāto narkoloģisko ārstēšanu stacionārā bez viņa piekrišanas pieņem, ja ārstniecības iestādes ārstu konsīlijs, kura sastāvā ir arī narkologs vai atkarību psihiatrs, vai psihiatrs, vai bērnu psihiatrs, konstatē abus šādus kritērijus:

1) būtisks apdraudējums nepilngadīgā dzīvībai vai veselībai saistīts ar alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu lietošanu;  

2) citi personu tiesības mazāk ierobežojoši ārstēšanas veidi nav iespējami vai nav efektīvi.

(4) Sociālajam dienestam, bāriņtiesai, Valsts policijai un pašvaldības policijai ir pienākums nekavējoties sniegt ārstniecības iestādei informāciju pēc tās pieprasījuma šā panta otrās daļas 1. punktā minēto risku izvērtēšanai.  

(5) Ārstniecības iestāde, identificējot apdraudējumu nepilngadīgā dzīvībai vai veselībai, kas saistīts ar alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu lietošanu, ierobežo nepilngadīgā iespējas patvaļīgi pamest ārstniecības iestādi līdz ārstu konsīlija lēmuma vai tiesas lēmuma pieņemšanai. Ja nepilngadīgais laikā līdz ārstu konsīlija lēmuma vai tiesas lēmuma pieņemšanai patvaļīgi pamet ārstniecības iestādi un viņam nepieciešama medicīniskā palīdzība, ārstniecības iestāde par to ziņo Valsts policijai vai pašvaldības policijai, lai nepilngadīgo nogādātu atpakaļ ārstniecības iestādē.

(6) Ārstniecības iestāde nekavējoties paziņo nepilngadīgajam un nepilngadīgā pārstāvim šā panta trešajā daļā minēto lēmumu.

(7) Tiesa, saņemot šā panta trešajā daļā minēto lēmumu, lemj par tā apstiprināšanu, ievērojot šādu kārtību:

1) atbilstoši ārstniecības iestādes atrašanās vietai nekavējoties informē prokuratūru, ārstniecības iestādi, nepilngadīgo, kurš sasniedzis 14 gadu vecumu, un nepilngadīgā pārstāvi par iesniegto materiālu izskatīšanas dienu, laiku, vietu un formu;

2) juridiskās palīdzības sniegšanai nekavējoties uzaicina advokātu atbilstoši attiecīgās tiesas darbības teritorijas zvērinātu advokātu vecākā sastādītajam advokātu dežūru grafikam;  

3) pēc prokurora, nepilngadīgā, kurš sasniedzis 14 gadu vecumu, nepilngadīgā pārstāvja vai advokāta lūguma nodrošina iespēju iepazīties ar šā panta trešajā daļā minēto lēmumu un tam pievienotajiem dokumentiem. Ārstniecības iestāde pēc nepilngadīgā pārstāvja vai advokāta lūguma nodrošina iespēju tikties ar nepilngadīgo, lai sniegtu konsultāciju;

4) šā panta trešajā daļā minēto lēmumu un tam pievienotos dokumentus izskata mutvārdu procesā slēgtā tiesas sēdē ārstniecības iestādē, kurā ievietots pacients, vai attālināti videokonferences režīmā. Sēdē piedalās ārstniecības iestādes pārstāvis, nepilngadīgā pārstāvis, prokurors un advokāts. Tiesības piedalīties ir arī nepilngadīgajam;

5) šā panta trešajā daļā minēto lēmumu un tam pievienotos dokumentus izskata pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 72 stundu laikā pēc to saņemšanas; 

6) materiālu izskatīšanā atļauts piedalīties personām, kuras iesaistītas pacienta ārstniecības procesā. Tiesnesis pēc sava ieskata vai nepilngadīgā, kurš sasniedzis 14 gadu vecumu, nepilngadīgā pārstāvja, prokurora vai advokāta motivēta lūguma var uzklausīt arī citu personu, kura var sniegt informāciju par lietā nozīmīgiem apstākļiem;

7) tiesnesis pēc sava ieskata vai pēc nepilngadīgā, kurš sasniedzis 14 gadu vecumu, nepilngadīgā pārstāvja vai advokāta motivēta lūguma lemj par šā panta trešajā daļā minētā lēmuma izskatīšanas atlikšanu uz laiku, kas nav ilgāks par 48 stundām;

8) tiesas lēmumā norāda attiecīgās tiesas nosaukumu, tiesneša vārdu un uzvārdu, materiālu izskatīšanas datumu, ziņas par ārstniecības iestādi, kā arī par personām, kuras piedalījušās materiālu izskatīšanā, lēmuma motīvus, tiesību normas, uz kurām tiesnesis pamatojies, un nolēmumu, kā arī lēmuma pārsūdzības kārtību. Lēmums izpildāms nekavējoties, un pārsūdzība neaptur lēmuma izpildi; 

9) tiesas lēmumu nekavējoties paziņo personām, kuras piedalījušās tiesas sēdē. Lēmuma norakstu izsniedz nepilngadīgajam, kurš sasniedzis 14 gadu vecumu, nepilngadīgā pārstāvim, prokuroram un advokātam, kā arī attiecīgajai ārstniecības iestādei. Ja motivētu lēmumu nav iespējams nekavējoties noformēt rakstveidā, to sagatavo ne vēlāk kā nākamajā darbdienā pēc lēmuma paziņošanas un tā norakstu nekavējoties nosūta, izmantojot elektroniskās saziņas līdzekļus vai pa pastu.

(8) Šā panta pirmajā daļā minētā ārstniecības iestāde nodrošina nepilngadīgā transportēšanu uz pakalpojumu saņemšanas vietu, kas noteikta šā panta trešajā daļā minētajā tiesas apstiprinātajā lēmumā.

(9) Šā panta septītās daļas 3. punktā minētās personas tiesas lēmumu var pārsūdzēt, un augstākas instances tiesa to izskata atbilstoši kārtībai, kāda ir paredzēta šā likuma 68. panta piecpadsmitajā un sešpadsmitajā daļā.

(10)  Šā panta trešajā daļā minētajā lēmumā termiņu skaita no brīža, kad pēc tiesas lēmuma nepilngadīgais nogādāts stacionārajā ārstniecības iestādē, lai saņemtu narkoloģisko ārstēšanu. 

(11) Šā panta septītās daļas 2. punktā noteiktajā gadījumā samaksu advokātam par sniegto juridisko palīdzību un ar juridiskās palīdzības sniegšanu saistītos atlīdzināmos izdevumus sedz atbilstoši šā likuma 68.1 pantā noteiktajai kārtībai.  

(12) Ja nepilngadīgais šā panta trešajā daļā minētā tiesas apstiprinātā lēmuma izpildes laikā  patvaļīgi pamet ārstniecības iestādi, kurā viņš nogādāts, lai saņemtu narkoloģisko ārstēšanu, ārstniecības iestāde par to ziņo Valsts policijai vai pašvaldības policijai, lai nepilngadīgo nogādātu atpakaļ ārstniecības iestādē, un informē nepilngadīgā pārstāvi. 

(13) Ārstniecības iestāde ne vēlāk kā 72 stundas pirms nepilngadīgā izrakstīšanas informē nepilngadīgo, nepilngadīgā pārstāvi un pašvaldības sociālo dienestu par turpmāk nepieciešamajiem sociālajiem pakalpojumiem."

3. Izteikt 68. panta piecpadsmito un sešpadsmito daļu šādā redakcijā:

"(15) Šā panta devītajā daļā minētās personas, kā arī pacients 10 dienu laikā no tiesneša lēmuma saņemšanas dienas var augstākas instances tiesā iesniegt sūdzību, bet prokurors - protestu. Rakstveidā iesniegto sūdzību un protestu augstākas instances tiesas tiesnesis rakstveida procesā izskata piecu darbdienu laikā no sūdzības vai protesta iesniegšanas dienas. Tiesnesis var lemt arī par sūdzības izskatīšanu mutvārdu procesā.

(16) Ja augstākas instances tiesas tiesnesis, izskatot iesniegto sūdzību vai protestu un tam pievienotos dokumentus, atzīst, ka lēmumu ir pamats atcelt, viņš pieņem lēmumu par tā maiņu. Augstākas instances tiesas tiesneša lēmumu nekavējoties paziņo ārstniecības iestādei un attiecīgajiem lietas dalībniekiem."

4. Izteikt 68.1 pantu šādā redakcijā:

"68.1 pants. (1) Šā likuma 68. pantā noteiktajā gadījumā Tiesu administrācija samaksu par advokāta sniegto juridisko palīdzību, kā arī ar juridiskās palīdzības sniegšanu saistītos atlīdzināmos izdevumus sedz atbilstoši normatīvajiem aktiem, kuri nosaka samaksas apmēru par valsts nodrošināto juridisko palīdzību civillietās, neņemot vērā tajos noteiktos ierobežojumus attiecībā uz valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības veidu apjomiem, un saskaņā ar paredzēto kārtību. 

(2) Tiesu administrācija samaksā advokātam par iepazīšanos ar lietas materiāliem, juridisko konsultāciju, pārstāvību tiesas sēdē, kā arī par sūdzības sagatavošanu.  

(3) Paziņojumu par sniegto juridisko palīdzību - iepazīšanos ar lietas materiāliem, pārstāvību tiesas sēdē un sūdzības sagatavošanu - apstiprina tiesnesis. Paziņojumu par sniegto juridisko palīdzību - sniegto juridisko konsultāciju - apstiprina ārstniecības iestādes amatpersona, izņemot gadījumu, kad konsultācija sniegta attālināti. Paziņojumā norāda advokāta vārdu, uzvārdu, personas kodu, prakses vietas adresi, juridiskās palīdzības saņēmēja vārdu, uzvārdu, personas kodu, materiāla numuru, tiesas nosaukumu, juridiskās palīdzības veidu, tās sniegšanas datumu un laiku (stundu skaitu), samaksas apmēru (bez pievienotās vērtības nodokļa), bankas nosaukumu un kontu, kurā ieskaitāma samaksa, pievienojot paziņojumam dokumentus, kas apliecina citus atlīdzināmos izdevumus. Advokāts paziņojumu un tam pievienojamos dokumentus, noformējot tos atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu izstrādi un apriti, iesniedz Tiesu administrācijai elektroniski."

5. Papildināt pārejas noteikumus ar 46. punktu šādā redakcijā:

"46. Laikposmā līdz 2027. gada 31. decembrim šā likuma 64.1 panta otrajā, trešajā, ceturtajā, piektajā, sestajā, septītajā un astotajā daļā noteikto īsteno tikai valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Bērnu klīniskā universitātes slimnīca", bet minētā panta pirmajā, divpadsmitajā un trīspadsmitajā daļā noteikto - tikai valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Bērnu klīniskā universitātes slimnīca", valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Slimnīca "Ģintermuiža"" un valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "BĒRNU PSIHONEIROLOĢISKĀ SLIMNĪCA "AINAŽI""."

Likums Saeimā pieņemts 2025. gada 19. jūnijā.

Valsts prezidents E. Rinkēvičs

Rīgā 2025. gada 2. jūlijā

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Grozījumi Ārstniecības likumā Statuss:
Vēl nav spēkā
vēl nav spēkā
Izdevējs: Saeima Veids: likums Pieņemts: 19.06.2025.Stājas spēkā: 16.07.2025.Tēma: Veselības aprūpe, farmācija; Administratīvās atbildības ceļvedisPublicēts: Latvijas Vēstnesis, 124, 02.07.2025. OP numurs: 2025/124.3
Saistītie dokumenti
  • Grozītais
  • Anotācija / tiesību akta projekts
361614
16.07.2025
84
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Piekļūstamība
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"