Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Ogres novada pašvaldības domes saistošie noteikumi Nr. 5/2025

Ogrē 2025. gada 21. februārī (prot. Nr. 2; 25.)
Ogres novada pašvaldības iedzīvotāju padomju nolikums
Izdoti saskaņā ar Pašvaldību likuma
58. panta sesto daļu
I. Vispārīgie jautājumi

1. Saistošie noteikumi (turpmāk – noteikumi) nosaka Ogres novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) iedzīvotāju padomju (turpmāk – Padome) izveidošanas un darbības nosacījumus, tajā skaitā:

1.1. padomes kompetenci vietējās kopienas jautājumu izlemšanā papildus likumā noteiktajam;

1.2. padomes darbības teritoriju;

1.3. padomes locekļu skaitu un kandidātu izvirzīšanas kārtību;

1.4. padomes locekļu ievēlēšanas kārtību;

1.5. padomes darbības termiņu;

1.6. padomes darba organizāciju;

1.7. kārtību, kādā Pašvaldības institūcijas izskata iedzīvotāju padomes iesniegumus.

2. Padomes izveidošanas mērķis ir nodrošināt vietējo kopienu iedzīvotāju interešu pārstāvību un Pašvaldības teritorijas attīstību, veicinot iedzīvotāju savstarpējo sadarbību un saskaņotu rīcību kopējam labumam.

3. Padome ir konsultatīva institūcija, kas sastāv no Padomes darbības teritorijas iedzīvotājiem.

4. Pašvaldībā ir šādas Padomes:

4.1. Birzgales pagasta iedzīvotāju padome;

4.2. Ikšķiles pilsētas iedzīvotāju padome;

4.3. Jumpravas pagasta iedzīvotāju padome;

4.4. Krapes pagasta iedzīvotāju padome;

4.5. Ķeipenes pagasta iedzīvotāju padome

4.6. Ķeguma pilsētas iedzīvotāju padome;

4.7. Lauberes pagasta iedzīvotāju padome;

4.8. Lēdmanes pagasta iedzīvotāju padome;

4.9. Lielvārdes pagasta iedzīvotāju padome;

4.10. Lielvārdes pilsētas iedzīvotāju padome;

4.11. Madlienas pagasta iedzīvotāju padome;

4.12. Mazozolu pagasta iedzīvotāju padome;

4.13. Meņģeles pagasta iedzīvotāju padome;

4.14. Ogres valstpilsētas iedzīvotāju padome;

4.15. Ogresgala pagasta iedzīvotāju padome;

4.16. Rembates pagasta iedzīvotāju padome;

4.17. Suntažu pagasta iedzīvotāju padome;

4.18. Taurupes pagasta iedzīvotāju padome;

4.19. Tīnūžu pagasta iedzīvotāju padome;

4.20. Tomes pagasta iedzīvotāju padome.

5. Šo noteikumu 4. punktā minētās Padomes darbojas attiecīgajā Pašvaldības administratīvajā teritorijā.

II. Padomes kompetence

6. Padome atbilstoši tās darbības teritorijai nodrošina iedzīvotāju interešu pārstāvību Pašvaldībā šādos jautājumos:

6.1. Pašvaldības administratīvās teritorijas labiekārtošana un sanitārā tīrība (publiskai lietošanai paredzēto teritoriju apgaismošana un uzturēšana; parku, skvēru un zaļo zonu ierīkošana un uzturēšana; pretplūdu pasākumi; kapsētu un beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošana un uzturēšana);

6.2. teritorijas un būvju uzturēšanas prasību noteikšana, ciktāl tā saistīta ar sabiedrības drošību, sanitārās tīrības uzturēšanu un pilsētvides ainavas saglabāšanu;

6.3. iedzīvotājiem sniedzamais kultūras piedāvājums un iespējas piedalīties kultūras dzīvē;

6.4. Pašvaldības teritorijā esošā kultūras mantojuma saglabāšana;

6.5. atbalsts kultūras norisēm;

6.6. atbalsta sniegšana saimnieciskās darbības sekmēšanai Pašvaldības administratīvajā teritorijā;

6.7. iedzīvotāju sociālās, izglītības un sporta vajadzības;

6.8. nozīmīgi attīstības projekti;

6.9. Ogres novada un Padomes pārstāvētās darbības teritorijas publiskā tēla, iedzīvotāju pašapziņas un lepnuma par savu novadu veidošana;

6.10. citi iedzīvotājiem svarīgi jautājumi.

7. Padomei, pildot uzdevumus, ir šādi pienākumi:

7.1. apzināt vietējo iedzīvotāju vajadzības;

7.2. izskatīt vietējo iedzīvotāju ierosinājumus;

7.3. informēt vietējos iedzīvotājus par Iedzīvotāju padomes darbu, sanāksmēm un to darba kārtību.

8. Padomei ir šādas tiesības:

8.1. sagatavot lēmumu projektus izskatīšanai Pašvaldības domē par tās kompetencē esošajiem jautājumiem;

8.2. sniegt Pašvaldības domei viedokli pēc domes attiecīga pieprasījuma saņemšanas, kas atbilst Padomes darbības teritorijas iedzīvotāju interesēm;

8.3. pieaicināt dalībai Padomes sēdē Pašvaldības attiecīgās administratīvi teritoriālās vienības pārvaldes vadītāju, Pašvaldības domes deputātus un Pašvaldības administrācijas pārstāvjus, kā arī nevalstisko organizāciju, komercsabiedrību un iedzīvotāju pārstāvjus;

8.4. pieprasīt un saņemt no Pašvaldības informāciju, kas saistīta ar vietējās kopienas jautājumu izlemšanu.

III. Padomes izveides kārtība un darbības termiņš

9. Par Padomes locekli var būt fiziska persona, kas sasniegusi 16 gadu vecumu un ir Latvijas Republikas pilsonis vai tāds Eiropas Savienības pilsonis, kurš nav Latvijas Republikas pilsonis, bet ir reģistrēts Fizisko personu reģistrā, un kuras deklarētā dzīvesvieta ir attiecīgās Padomes darbības teritorija.

10. Par Padomes locekli nav atļauts būt domes deputātam, Pašvaldības izpilddirektoram, viņa vietniekam, Pašvaldības pilsētas pagasta pārvaldes vadītājam, pagasta pārvaldes vadītājam, pilsētas un pagasta apvienības pārvaldes vadītājam.

11. Padomi ir tiesīgas vēlēt Padomes darbības attiecīgajā administratīvi teritoriālajā vienībā deklarētas fiziskās personas, kuras sasniegušas 16 gadu vecumu un ir Latvijas Republikas pilsoņi vai tādi Eiropas Savienības pilsoņi, kuri nav Latvijas Republikas pilsoņi, bet ir reģistrēti Fizisko personu reģistrā.

12. Pašvaldības Padomēs atbilstoši teritoriālajam iedalījumam un proporcionāli iedzīvotāju skaitam ir noteikts šāds iedzīvotāju padomes locekļu skaits:

12.1. Birzgales pagasta iedzīvotāju padomē 5 locekļi;

12.2. Ikšķiles pilsētas iedzīvotāju padomē 7 locekļi;

12.3. Jumpravas pagasta iedzīvotāju padomē 5 locekļi;

12.4. Krapes pagasta iedzīvotāju padomē 3 locekļi;

12.5. Ķeipenes pagasta iedzīvotāju padomē 3 locekļi;

12.6. Ķeguma pilsētas iedzīvotāju padomē 5 locekļi;

12.7. Lauberes pagasta iedzīvotāju padomē 3 locekļi;

12.8. Lēdmanes pagasta iedzīvotāju padomē 5 locekļi;

12.9. Lielvārdes pagasta iedzīvotāju padomē 3 locekļi;

12.10. Lielvārdes pilsētas iedzīvotāju padomē 7 locekļi;

12.11. Madlienas pagasta iedzīvotāju padomē 5 locekļi;

12.12. Mazozolu pagasta iedzīvotāju padomē 3 locekļi;

12.13. Meņģeles pagasta iedzīvotāju padomē 3 locekļi;

12.14. Ogres valstpilsētas iedzīvotāju padomē 9 locekļi;

12.15. Ogresgala pagasta iedzīvotāju padomē 7 locekļi;

12.16. Rembates pagasta iedzīvotāju padomē 3 locekļi;

12.17. Suntažu pagasta iedzīvotāju padomē 5 locekļi;

12.18. Taurupes pagasta iedzīvotāju padomē 3 locekļi;

12.19. Tīnūžu pagasta iedzīvotāju padomē 7 locekļi;

12.20. Tomes pagasta iedzīvotāju padomē 3 locekļi.

13. Pašvaldība izsludina pieteikšanu Padomes locekļu amatam, publicējot paziņojumu Pašvaldības oficiālās tīmekļa vietnes www.ogresnovads.lv sadaļas “Aktualitātes” apakšsadaļā “Sabiedrības līdzdalība”, Pašvaldības sociālo tīklu kontos un Pašvaldības informatīvajā izdevumā “Savietis”.

14. Ikvienam iedzīvotājam, kurš atbilst šo noteikumu 9. punktā noteiktajām prasībām, ir tiesības pieteikt savu kandidatūru Padomes locekļa amatam, iesniedzot pieteikumu Pašvaldības paziņojumā noteiktajā kārtībā.

15. Kandidātus Padomes locekļa amatam var izvirzīt arī ikviens attiecīgajā administratīvi teritoriālajā vienībā deklarētais iedzīvotājs, pieteikumam pievienojot Padomes locekļa kandidāta rakstveida piekrišanu.

16. Padomes locekļu kandidātu pieteikumi iesniedzami ne vēlāk kā 20 dienas pēc 13. punktā minētā paziņojuma publicēšanas dienas.

17. Ja noteiktajā termiņā pieteikto kandidātu skaits ir mazāks nekā Padomē ievēlējamo locekļu skaits, Pašvaldība pagarina pieteikšanās termiņu vēl par 20 dienām (skaitot no paziņojuma publicēšanas dienas), par to publicējot paziņojumu atbilstoši 13. punktā noteiktajam.

18. Ja arī pēc termiņa pagarināšanas nav saņemts pietiekams pieteikumu skaits, Padomes izveidošanu attiecīgajā administratīvajā teritorijā atliek, līdz tiek saņemts iedzīvotāju ierosinājums atkārtotai kandidātu izvirzīšanas uzsākšanai, balsošanas organizēšanas laiku un vietu nosakot ar atsevišķu Pašvaldības domes lēmumu.

19. Balsošanas par Padomes locekļu kandidātiem organizēšanu, tostarp pieteikumu apkopošanu, balsošanas procesa nodrošināšanu un balsu skaitīšanu veic Pašvaldības vēlēšanu komisija.

20. Balsošana par Padomes locekļu kandidātiem notiek vienlaikus ar kārtējām pašvaldību vēlēšanām Pašvaldības administratīvajā teritorijā esošajos vēlēšanu iecirkņos.

21. Padomē tiek ievēlēti tie kandidāti, kuri balsošanā ir saņēmuši lielāko balsu skaitu.

22. Ja balsošanā vairāki kandidāti saņēmuši vienādu balsu skaitu, kandidāts tiek noteikts pieteikuma saņemšanas secībā.

23. Informāciju par balsošanas rezultātiem, norādot par katra Padomes locekļa kandidātu saņemto balsu skaitu, Pašvaldība publicē tās oficiālajā tīmekļa vietnē www.ogresnovads.lv, Pašvaldības sociālo tīklu kontos un informatīvajā izdevumā “Savietis”.

24. Padome tiek ievēlēta uz Pašvaldības domes pilnvaru termiņu.

25. Ja ievēlētā Padomes locekļa pilnvaras tiek izbeigtas pirms pilnvaru termiņa beigām, attiecīgā Iedzīvotāju padomes locekļa vietā līdz attiecīgā pilnvaru termiņa beigām stājas nākamais balsošanā lielāko skaitu saņēmušais kandidāts. Ja nav nepieciešamais kandidātu skaits attiecīgajai Padomei, Padome turpina darbību līdz Padomes pilnvaru termiņa beigām ar attiecīgi mazāku Padomes locekļu skaits, bet kas nav mazāks:

25.1. par 2, ja Padomes locekļu skaits noteikts 3;

25.2. par 3, ja Padomes locekļu skaits noteikts 5 un 7;

25.3. par 5, ja Padomes locekļu skaits noteikts 9.

26. Ja ievēlētā Padomes locekļa pilnvaras tiek izbeigtas pirms pilnvaru termiņa beigām un atbilstoši šo noteikumu 25. punktā noteiktam nav iespējams nodrošināt nepieciešamo Padomes locekļu skaitu, Padome attiecīgajā administratīvajā teritorijā izbeidz savu darbību pirms darbības termiņa beigām un ar atsevišķu Pašvaldības domes lēmumu tiek rīkotas attiecīgās Padomes ārkārtas vēlēšanas, ja atbilstoši šo noteikumu 24. punktam līdz Padomes darbības termiņa beigām ir vismaz 6 mēneši.

IV. Padomes darba organizācija

27. Pirmajā Padomes sēdē no ievēlēto Padomes locekļu vidus tiek ievēlēts Padomes priekšsēdētājs, priekšsēdētāja vietnieks un sekretārs.

28. Padomi vada tās priekšsēdētājs, bet viņa prombūtnē – priekšsēdētāja vietnieks.

29. Padomes sēdes notiek pēc nepieciešamības, taču ne retāk kā reizi ceturksnī, vai gadījumos, kad ir jāsagatavo lēmuma projekts izskatīšanai Pašvaldības domē.

30. Padomes sēdes sasauc Padomes priekšsēdētājs. Padomes loceklis var ierosināt Padomes sēdes sasaukšanu.

31. Padomes gaitu protokolē Padomes sekretārs un to paraksta Padomes priekšsēdētājs. Padomes sēdes protokolu 3 darba dienu laikā no parakstīšanas dienas iesniedz Pašvaldības Centrālajai administrācijai. Padomes sēžu protokolu oriģinālu glabāšanu nodrošina Pašvaldības Centrālā administrācija.

32. Padome ir lemttiesīga, ja Padomes sēdē piedalās vismaz puse no Padomes locekļiem. Ja iestājies šo noteikumu 25.1. apakšpunktā minētais gadījums, Padome ir lemttiesīga, ja Padomes sēdē piedalās visi Padomes locekļi.

33. Padomes lēmumi tiek pieņemti, Padomes locekļiem atklāti balsojot. Ja balsu skaits ir vienāds, noteicošā ir Padomes priekšsēdētāja balss.

34. Padomes sēdes ir atklātas un tajās ir tiesības piedalīties ikvienam attiecīgās Padomes darbības teritorijas iedzīvotājam.

35. Padomes locekli no pienākumu pildīšanas Padomē var atbrīvot pēc Padomes locekļa paša vēlēšanās vai gadījumos, ja Padomes loceklis bez attaisnojoša iemesla 3 (trīs) reizes pēc kārtas nav piedalījies Padomes sēdēs. Par Padomes locekļa atbrīvošanu lēmumu pieņem Padome.

36. Ja Padomes priekšsēdētājs nepilda savus pienākumus, Padome var atbrīvot tās priekšsēdētāju no priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas, ja par to nobalso vairāk nekā puse no Padomes locekļiem.

37. Padomes loceklis, pildot Padomes locekļa amata pienākumus, darbojas attiecīgās teritorijas iedzīvotāju interesēs un izvairās no interešu konflikta. Padomes loceklis atturas no dalības sēdē vai atturas no tādu lēmumu pieņemšanas, kas ietekmē vai var ietekmēt Padomes locekļa, tā radinieka, tam piederoša uzņēmuma personiskās vai mantiskās intereses.

38. Ja Padomes loceklis pieļāvis interešu konflikta situāciju, Padomei ir tiesības lemt par Padomes locekļa pilnvaru izbeigšanu.

39. Padomes locekļu darbs nav algots.

V. Padomes darbības nodrošinājums

40. Padomes sēžu organizēšanai Padome var izmantot Pašvaldības īpašumā esošās telpas, iekārtas un aprīkojumu, iepriekš to saskaņojot ar Pašvaldības izpilddirektoru vai attiecīgās Pašvaldības administratīvās teritorijas pārvaldes vadītāju, kurš par to informē Pašvaldības izpilddirektoru.

41. Informācija par plānoto Padomes sēdi, norādot Padomes sēdes norises vietu un izskatāmos jautājumus, vismaz 5 darbdienas pirms Iedzīvotāju padomes sēdes tiek publicēta Pašvaldības oficiālajā tīmekļa vietnē www.ogresnovads.lv sadaļas “Aktualitātes” apakšsadaļā “Sabiedrības līdzdalība” un sociālo tīklu kontos, kā arī izlikta redzamā vietā pilsētas vai pagasta pārvaldē.

42. Padomes darba kārtību un Padomes priekšsēdētāja parakstītu protokolu ar Padomes sēdē izskatītajiem jautājumiem un pieņemtajiem lēmumiem Padome nosūta Pašvaldības Centrālās administrācijas Komunikācijas nodaļai (turpmāk – Komunikācijas nodaļa) uz e-pastu info@ogresnovads.lv.

43. Komunikācijas nodaļa Padomes darba kārtību un protokolu ievieto Pašvaldības oficiālajā tīmekļa vietnē www.ogresnovads.lv un pēc tam nodod glabāšanai Pašvaldības Centrālās administrācijas Kancelejai (turpmāk – Kanceleja).

44. Kanceleja nodrošina Padomes darba kārtību un protokolu glabāšanu atbilstoši ārējos tiesību aktos un Pašvaldības iekšējos tiesību aktos noteiktajai kārtībai un termiņiem.

VI. Sadarbība ar Pašvaldības domi

45. Pašvaldības domes priekšsēdētājs vismaz vienu reizi gadā tiekas ar Padomi, lai apspriestu ar Padomes darbību saistītus jautājumus.

46. Pašvaldība 20 dienu laikā izskata Padomes iesniegumus (to skaitā Padomes sagatavotos lēmumprojektus izskatīšanai domē) un lemj par to turpmāko virzību, nosakot atbildīgo Pašvaldības institūciju.

47. Iedzīvotāju padomes locekļiem, pārstāvot Padomi, ir tiesības piedalīties Pašvaldības domes sēdēs un komiteju sēdēs, ievērojot Pašvaldības domes un komiteju sēžu norises kārtību.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs E. Helmanis
Paskaidrojuma raksts
Ogres novada pašvaldības 2025. gada 21. februāra saistošajiem noteikumiem Nr. 5/2025 "Ogres novada pašvaldības iedzīvotāju padomju nolikums"

Paskaidrojuma raksta sadaļa

Norādāmā informācija

1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums1.1. 2023. gada 1. janvārī spēkā stājās Pašvaldību likums, kura 58. pants paredz pašvaldībām iespēju izveidot iedzīvotāju padomes – konsultatīvas pašvaldības institūcijas. Pašvaldību likuma 58. panta sestā daļa nosaka, ka dome izdod padomes nolikumu – saistošos noteikumus, kuros nosaka padomes izveidošanas un darbības nosacījumus. Tādējādi līdz ar Pašvaldību likuma spēkā stāšanos ir paredzēta jauna institūta "Iedzīvotāju padome" izveide.

1.2. Ar Ogres novada pašvaldības domes 2025. gada 21. februāra lēmumu "Par Ogres novada pašvaldības iedzīvotāju padomju izveidi un Ogres novada pašvaldības saistošo noteikumu Nr. 5/2025 "Ogres novada pašvaldības iedzīvotāju padomju nolikums" izdošanu" (protokols Nr. 2; 25) izveidotas iedzīvotāju padomes Ogres novada administratīvajā teritorijā un izdoti saistošie noteikumi, kuru mērķis ir noteikt kārtību, kādā izveidojamas Ogres novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) iedzīvotāju padomes (turpmāk – Iedzīvotāju padomes), kā arī to darbības uzdevumus, tiesības, pienākumus un Iedzīvotāju padomju darba organizāciju.

1.3. Saistošie noteikumi nepieciešami, lai veicinātu sabiedrības iesaisti Pašvaldības darbā. Pašvaldības teritoriālā iedalījuma vienību iedzīvotāju padomes tiek veidotas šādās teritoriālajās vienībās: Birzgales pagasts, Ikšķiles pilsēta, Jumpravas pagasts, Krapes pagasts, Ķeguma pilsēta, Ķeipenes pagasts, Lauberes pagasts, Lēdmanes pagasts, Lielvārdes pagasts, Lielvārdes pilsēta, Madlienas pagasts, Mazozolu pagasts, Meņģeles pagasts, Ogres valstspilsēta, Ogresgala pagasts, Rembates pagasts, Suntažu pagasts, Taurupes pagasts, Tīnūžu pagasts, Tomes pagasts.

Izveidojot Iedzīvotāju padomes jebkuram novada iedzīvotājam veidojas plašāka iespēja iesaistīties Pašvaldības darbā, neatkarīgi no tā nodarbošanās un izglītības.

2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu2.1. Saistošie noteikumi neatstāj būtisku ietekmi uz Pašvaldības budžeta pozīcijām, jo Padomes locekļu darbs nav algots. Finansējums aptuveni 2000 EUR apmērā nepieciešams izdevumiem, kas saistīti ar Padomju vēlēšanu procesa nodrošināšanu.

2.2. Padomes sēžu organizēšanai padome izmanto pašvaldības īpašumā esošas telpas, iekārtas un aprīkojumu, iepriekš to saskaņojot ar Pašvaldības Centrālo administrāciju. Saistošo noteikumu izpildei tiek izmantoti Pašvaldības rīcībā esošie resursi un netiek radītas papildu izmaksas.

3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci3.1. Sociālā ietekme – saistošie noteikumi veicinās sabiedrības iesaisti pašvaldības darbā.

3.2. Ietekme uz vidi – tiešas ietekmes nav.

3.3. Ietekme uz iedzīvotāju veselību – tiešas ietekmes nav.

3.4. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā – tiešas ietekmes nav.

3.5. Ietekme uz konkurenci – nav ietekmes.

4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām4.1. Saistošo noteikumu piemērošanā privātpersona var konsultēties Pašvaldības Centrālajā administrācijā.

4.2. Galvenie procedūras posmi un privātpersonām veicamās darbības, ko paredz saistošo noteikumu projekts, tai skaitā akcentē, kā piedāvātais regulējums maina līdzšinējo kārtību.

4.3. Saistošie noteikumi neparedz maksu par administratīvajām procedūrām saimnieciskās darbības veicējiem, fiziskajām personām, nevalstiskā sektora organizācijām.

5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem5.1. Saistošie noteikumi izstrādāti Pašvaldību likuma 4. panta pirmās daļas 2., 5. un 12. punktā noteikto pašvaldības funkciju izpildei padomes darbības teritorijas iedzīvotāju interesēs.

5.2. Saistošie noteikumi tiks īstenoti, izmantojot esošos darbiniekus, jaunas darba vietas netiks veidotas.

6. Informācija par izpildes nodrošināšanuSaistošo noteikumu izpildi nodrošinās Pašvaldības Centrālā administrācija.
7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana7.1. Saistošie noteikumi ir piemēroti mērķa (sabiedrības iesaistes veicināšanai) sasniegšanai.

7.2. Ņemot vērā, ka šādu sabiedrības iesaistes veidu pašvaldības darbā noteic Pašvaldību likums, secināms, ka likumdevējs jau ir izvērtējis šādu institūciju izveidošanas samērīgumu minētā mērķa sasniegšanai.

8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām8.1. Atbilstoši Ogres novada pašvaldības domes 2024. gada 27. marta lēmumam no 2024. gada 2. aprīļa līdz 3. maijam tika rīkota iedzīvotāju aptauja, lai noskaidrotu sabiedrības viedokli par iedzīvotāju padomju izveidi Ogres novadā. Kopā aptaujā piedalījās 384 respondenti, no tiem 234 – elektroniskā veidā, 150 – aptaujas anketas aizpildot un iesniedzot papīra formātā (drukātā veidā). Saskaņā ar pašvaldības lēmuma 3. punktu no 384 aptaujas anketām par derīgām atzītas 318 anketas. 95 % jeb 302 respondenti pauda viedokli, ka Ogres novadā ir nepieciešams izveidot iedzīvotāju padomes, savukārt 5 % jeb 16 respondenti snieguši viedokli, ka Ogres novadā tās nav nepieciešams veidot.

Uz aptaujas jautājumu "Vai iedzīvotāju padome izveidojama katrā no Ogres novada administratīvajā teritorijā ietilpstošajām teritoriālā iedalījuma vienībām (katrā pagastā un pilsētā)?", 273 respondenti ir snieguši pozitīvu atbildi.

8.2. Saistošo noteikumu projekts un tam pievienotais paskaidrojuma raksts 2025. gada 23. janvārī publicēts Pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē www.ogresnovads.lv sabiedrības viedokļa noskaidrošanai, paredzot termiņu viedokļu sniegšanai līdz 2025. gada 7. februārim.

8.3. Paskaidrojuma raksta 8.2. punktā norādītajā termiņā Pašvaldībā saņemti 2 (divi) iesniegumi no fiziskajām personām (Pašvaldībā reģistrēti ar Nr. 2-4.2/359 un Nr. 2-4.2/398).

Pirmais priekšlikums: Saistošo noteikumu 10. punktu izteikt šādā redakcijā:

"10. Par Padomes locekli nav atļauts būt domes deputātam, Pašvaldības izpilddirektoram, viņa vietniekam un pagasta pārvaldes vadītājam".

Persona savā iesniegumā norāda, ka šāds paplašināts ierobežojums konsekventi turpinātu Iedzīvotāju padomes nolikumā noteikto principu nodalīt iedzīvotāju konsultatīvās padomes no pašvaldības lēmējvaras un izpildvaras.

Pašvaldības skaidrojums par saņemto ierosinājumu:

Nolikuma 10. punktā sākotnēji tika ietverts regulējums atbilstoši Pašvaldību likuma 58. panta ceturtā daļā noteiktajam, proti, ka par padomes locekli nav atļauts būt domes deputātam, pašvaldības izpilddirektoram un viņa vietniekam.

Pašvaldība ir ņēmusi vērā personas ierosinājumu noteikt plašāku ierobežojumu personu lokam, kam nav atļauts būt par iedzīvotāju padomes locekli, nodalot iedzīvotāju padomes kā konsultatīvās institūcijas lomu no pašvaldības lēmējvaras un izpildvaras.

Ņemot vērā, ka Ogres novada pašvaldības administratīvo struktūru veido pagastu pārvaldes, pilsētu pārvaldes un pilsētu un pagastu apvienību pārvaldes, saistošo noteikumu 10. punkts izteikts šādā redakcijā:

"10. Par Padomes locekli nav atļauts būt domes deputātam, Pašvaldības izpilddirektoram, viņa vietniekam, Pašvaldības pilsētas pagasta pārvaldes vadītājam, pagasta pārvaldes vadītājam, pilsētas un pagasta apvienības pārvaldes vadītājam."

Otrais priekšlikums: Pie saistošo noteikumu 9. punkta – Vai ir pamatoti liegt vēlēt un tikt ievēlētiem tiem, kam pieder īpašums attiecīgajā teritorijā, bet kas nav deklarēti attiecīgajā teritorijā?

Pašvaldības skaidrojums par saņemto ierosinājumu:

Atbilstoši Pašvaldību likuma 58. panta pirmajā daļā noteiktajam, Padome ir brīvprātīga iedzīvotāju konsultatīva institūcija, lai nodrošinātu vietējo kopienu iedzīvotāju interešu pārstāvību un pašvaldības teritorijas attīstību, veicinot iedzīvotāju savstarpējo sadarbību un saskaņotu rīcību kopējam labumam (Pašvaldību likums, 58. panta pirmā daļa).

Kā norādīts Padomju vadlīnijās1, Padomju pienesums ir būtisks, jo ar tās darbību vietējiem iedzīvotājiem novada teritorijā ir iespēja panākt lielāku pašvaldības uzmanību savas teritorijas vajadzībām. [..] Viens no galvenajiem ieguvumiem, veidojot Padomes, ir vietējo teritoriju interešu pārstāvība, vietējiem iedzīvotājiem savstarpēji apspriežot vietējai teritorijai un iedzīvotājiem svarīgus jautājumus, pievēršot tiem pašvaldības uzmanību; vietējo iedzīvotāju aktivizēšana un labākas informācijas aprite starp iedzīvotājiem.

Lai to īstenotu, ir svarīgi, ka Padomes loceklis ir pastāvīga komunikācijā ar vietējās teritorijas iedzīvotājiem un pārzina nepieciešamās vajadzības. Ja par Padomes locekli ievēlētu personu, kurai pieder nekustamais īpašums attiecīgajā novada teritorijā, bet viņa dzīvesvieta ir citur, pastāv risks, ka mazinās līdzdalības uzņemšanās par vietējo iedzīvotāju dzīvi, pieņemtajiem lēmumiem, kā arī piederības vietējai kopienai stiprināšana.

Nolūkā stiprināt līdzdalības uzņemšanos par vietējo iedzīvotāju dzīvi, veicināt labu informācijas apriti un uzticēšanos vietējās Padomes darbam, priekšlikums netiek atbalstīts.

Trešais priekšlikums: Pie saistošo noteikumu 13. punkta – Kādu laiku pirms vēlēšanām tiek izsludināta pieteikšanās? 20 dienas pirmajai pieteikšanās reizei + 20 dienas otrajai reizei + noteikts dienu skaits priekšvēlēšanu aģitācijai?

Pašvaldības skaidrojums par saņemto ierosinājumu:

Priekšlikums ņemts vērā, precizējot saistošo noteikumu 17. punktu, to izsakot šādā redakcijā:

"17. Ja noteiktajā termiņā pieteikto kandidātu skaits ir mazāks nekā Padomē ievēlējamo locekļu skaits, Pašvaldība pagarina pieteikšanās termiņu vēl par 20 dienām (skaitot no paziņojuma publicēšanas dienas), par to publicējot paziņojumu atbilstoši 13. punktā noteiktajam."

Ceturtais priekšlikums: Pie saistošo noteikumu 18. punkta – Lūdzu norādīt, cik (pēc skaita) iedzīvotāju ierosinājums pietiekams, lai atkārtotu kandidātu izvirzīšanu?

Pašvaldības skaidrojums par saņemto ierosinājumu:

Saistošo noteikumu 12. punktā ir norādīts Padomes locekļu skaits atbilstoši teritoriālajam iedalījumam un proporcionāli iedzīvotāju skaitam, līdz ar to nav nepieciešamības šo skaitu atkārtoti norādīt saistošo noteikumu 18. punktā. Ņemot vērā minēto, priekšlikums netiek atbalstīts.

Piektais priekšlikums: Pie saistošo noteikumu 20. punkta – Vai šāda pieeja neierobežos vēlētāju tiesības balsot jebkurā sava novada vēlēšanu iecirknī? Ja vienlaikus balsošana tiek saglabāta, tad katrā vēlēšanu iecirknī jādod iespēja balsot par katru iedzīvotāju padomi.

Pašvaldības skaidrojums par saņemto ierosinājumu:

Saistošo noteikumu 20. punkts paredz, ka balsošana par Padomes locekļu kandidātiem notiek vienlaikus ar kārtējām pašvaldību vēlēšanām Pašvaldības administratīvajā teritorijā esošajos vēlēšanu iecirkņos.

Šāda pieeja neierobežo vēlētāju tiesības balsot jebkurā sava novada vēlēšanu iecirknī, līdz ar to saistošo noteikumu 20. punkta pašreizējo redakciju nav nepieciešams mainīt, norādot par katras Padomes locekļu kandidātu vēlēšanu zīmju pieejamību visos vēlēšanu iecirkņos, jo tas ir organizatoriska rakstura jautājums. Ņemot vērā minēto, priekšlikums netiek atbalstīts.

Sestais priekšlikums: Pie saistošo noteikumu 26. punkta – Kāpēc nevar tikt organizētas ārkārtas vēlēšanas? Vēlēšanas nesaistīti ar pašvaldības vēlēšanām jau ir paredzētas 18. punktā.

Pašvaldības skaidrojums par saņemto ierosinājumu:

Priekšlikums ņemts vērā, kā arī izvērtēta lietderība rīkot Padomes ārkārtas vēlēšanas, ja līdz Padomes darbības termiņa beigām (darbības termiņš noteikts saistošo noteikumu 24. punktā) ir atlicis pavisam īss laika periods, tai skaitā ņemot vērā nepieciešamo resursu izlietojumu Padomes ārkārtas vēlēšanu rīkošanai. Secināts, ka nav lietderīgi rīkot Padomes ārkārtas vēlēšanas saistošajos noteikumos noteiktajā kārtībā, ja līdz Padomes darbības termiņam ir atlicis mazāk par 6 mēnešiem.

Ņemot vērā minēto, saistošo noteikumu 26. punkts izteikts šādā redakcijā:

"26. Ja ievēlētā Padomes locekļa pilnvaras tiek izbeigtas pirms pilnvaru termiņa beigām un atbilstoši šo noteikumu 25. punktā noteiktam nav iespējams nodrošināt nepieciešamo Padomes locekļu skaitu, Padome attiecīgajā administratīvajā teritorijā izbeidz savu darbību pirms darbības termiņa beigām un ar atsevišķu Pašvaldības domes lēmumu tiek rīkotas attiecīgās Padomes ārkārtas vēlēšanas, ja atbilstoši šo noteikumu 24. punktam līdz Padomes darbības termiņa beigām ir vismaz 6 mēneši."

Septītais priekšlikums: Pie saistošo noteikumu 31. punkta – Protokoli var būt papīra vai digitāli. Pašvaldība rosina izmantot elektroniski parakstītus digitālus protokolus.

Pašvaldības skaidrojums par saņemto ierosinājumu:

Saistošo noteikumu 31. punkts tā pašreizējā redakcijā neierobežo Padomes sēdes protokolu formātu.

Turklāt tiesību akti pašreiz paredz fizisko personu brīvas izvēles elektroniskā paraksta lietošanai. Līdz ar to, ja Padomes loceklim nav elektroniskā paraksta un nevar parakstīt Padomes protokolu elektroniskā veidā, tas ierobežo personas tiesības tikt ievēlētam par Padomes priekšsēdētāju. Ņemot vērā minēto, lai nodrošinātu pēc iespējas plašāku vietējo iedzīvotāju tiesības tikt ievēlētam Padomē un pārstāvēt vietējo iedzīvotāju intereses, uzņemties Padomes priekšsēdētāja pienākumus, nosacījums par Padomes protokoli parakstīšanu elektroniskā veidā, veidojot digitālus protokolus, nebūtu atbalstāms. Savukārt, ja Padomes priekšsēdētājam ir iespēja Padomes protokolus veidot digitālā veidā, tos parakstot ar elektronisko parakstu, var būt vispārēja vienošanās starp pašvaldību un attiecīgo Padomi par protokola veidu, ņemot vērā gan e-dokumenta izmantošanas ieguvumus, gan Padomes tiesības izvēlēties sev ērtāko protokolu parakstīšanas veidu.

Ņemot vērā minēto, priekšlikums nav ņemts vērā, saistošo noteikumu 31. punktā neveicot papildinājumus.


1 VADLINIJAS.pdf

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs E. Helmanis
 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Ogres novada pašvaldības iedzīvotāju padomju nolikums Statuss:
Spēkā esošs
spēkā esošs
Izdevējs: Ogres novada dome Veids: saistošie noteikumi Numurs: 5/2025Pieņemts: 21.02.2025.Stājas spēkā: 26.02.2025.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 39, 25.02.2025. OP numurs: 2025/39.9
Saistītie dokumenti
  • Izdoti saskaņā ar
358861
26.02.2025
424
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"