Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Saldus novada domes saistošie noteikumi Nr. 34

Saldū 2024. gada 31. oktobrī
Saldus novada teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi
Izdoti ar Saldus novada domes
2024. gada 31. oktobra sēdes lēmumu (prot. Nr. 13, 4. §)

Izdoti saskaņā ar Pašvaldību likuma
44. panta otro un trešo daļu
I. Vispārīgie jautājumi

1. Saistošie noteikumi (turpmāk – noteikumi) nosaka kārtību, kādā kopjama Saldus novada teritorija un uzturamas pilsētvides ainavā vai ainaviski vērtīgajās teritorijās esošās būves.

2. Kopjamā piegulošā teritorija noteikumu izpratnē ir publiskā lietošanā esoši zālāji no zemesgabala (turpmāk – nekustamais īpašums) robežas perpendikulāri līdz publiskā lietošanā esošas gājēju ietves vai brauktuves tuvākajai malai, bet ne tālāk kā četru metru platumā. Kopjamajā piegulošajā teritorijā neietilpst sabiedriskā transporta pieturvietas.

3. Nekustamā īpašuma teritorija, kas ir publiski pieejama vai redzama no publiskās ārtelpas, šo noteikumu izpratnē ir jebkura teritorija vai tās daļa, neatkarīgi no īpašuma piederības formas, un ir publiski pieejama vai ir vērsta pret publisku vietu, piekļaujas publiskai vietai, ir redzama no publiskas vietas teritorijas un veido pilsētvides kopējo ainavu.

4. Ainaviska pļava noteikumu izpratnē ir pilsētu vai ciemu teritorijās dabai pietuvināts zālāja veids, kurā līdzās aug dažādu sugu savvaļas puķes (piemēram, kliņģerītes, margrietiņas, kumelītes, āboliņš, dzirkstelītes, dzeltenās ilzītes, cekulainā ziepenīte u.c.), kas aptver vismaz 50 procentus no konkrētā zāliena, un tajā neaug invazīvās citzemju sugas (korintes, lupīnas, zeltslotiņas, slotzari u.c.), tādējādi uzlabojot bioloģisko daudzveidību.

II. Nekustamo īpašumu un kopjamo piegulošo teritoriju uzturēšana un kopšana

5. Nekustamā īpašuma un kopjamās piegulošās teritorijas kopšanu nodrošina:

5.1. nekustamā īpašuma īpašnieks vai faktiskais valdītājs;

5.2. ēkas īpašnieks, ja nekustamais īpašums sastāv no zemesgabala un ēkas, kas pieder dažādām personām, un ja saskaņā ar zemes nomas līgumu nav noteikta cita kārtība. Ja ēkas īpašnieks nav noskaidrojams, nekustamā īpašuma un tam piegulošās teritorijas kopšanu nodrošina zemes īpašnieks;

5.3. daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku kopība vai pārvaldnieks;

5.4. dalītā īpašuma gadījumā daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku kopībai vai pārvaldniekam ir pienākums kopt mājai piesaistīto zemesgabalu un tam atbilstošo kopjamo piegulošo teritoriju. Kopt mājai nepiesaistīto zemesgabala daļu un tā kopjamo piegulošo teritoriju ir zemes īpašnieka pienākums.

6. Noteikumu 5. punktā minētajām personām ir pienākums kopjamajā piegulošajā teritorijā un nekustamā īpašuma teritorijā, kas ir publiski pieejama vai redzama no publiskās ārtelpas pilsētu un ciemu teritorijās:

6.1. savākt atkritumus;

6.2. savākt nokritušās lapas, zarus, koku un krūmu augļus;

6.3. regulāri pļaut zālāju un savākt nopļauto zāli, ievērojot šādus nosacījumus:

6.3.1. pilsētu un ciemu teritorijās zālāja augstums nedrīkst pārsniegt 30 centimetrus;

6.3.2. ārpus pilsētu un ciemu teritorijām kopjamajā piegulošajā teritorijā tiek veikta zālāja nopļaušana līdz kārtējā gada 15. septembrim;

6.3.3. teritorijā, kurā ir izveidota ainaviska pļava, zālājs pļaujams divus metrus platā zonā uz katru pusi no gājēju ietves vai brauktuves tuvākās malas. Pārējā zālāja nopļaušana veicama, kad lielākā daļa ziedaugu ir noziedējuši un sākušas veidoties sēklas, vai puķes ir noziedējušas, pie stumbra apakšas lapas nomelnējušas, un dominē augi, kas pēc noziedēšanas zaudē savu pievilcīgumu;

6.3.4. saskaņā ar dabas datu pārvaldības sistēmas "OZOLS" reģistrētajiem datiem, īpaši aizsargājamos biotopos vai dzīvotnēs veicama vēlā pļaušana – pēc augu izziedēšanas un izbiršanas līdz kārtējā gada 15. septembrim.

7. Lapu, zaru, koku un krūmu augļu savākšanu un zālāja pļaušanu nav jāveic teritorijās, kuru izmantošanas veids ir lauksaimniecības, meža, krūmāju, purvu un ūdens objektu zemes.

8. Noteikumu 5. punktā minētajām personām daudzdzīvokļu dzīvojamo namu un nedzīvojamo namu publiskajos pagalmos ir pienākums ziemas periodā attīrīt ietves, iekšpagalma un piebraucamos ceļus no sniega un ledus, ievērojot šādus noteikumus:

8.1. sniega un apledojuma laikā sniega tīrīšanu no ietvēm katru dienu jānodrošina līdz plkst. 8.00 vai 12 stundu laikā pēc sniega snigšanas beigām;

8.2. ietvju attīrīšanu jāveic līdz cietajam segumam;

8.3. apledojuma laikā, lai novērstu slīdēšanu, katru dienu jānodrošina regulāra cietā seguma ietvju, iekšpagalma ceļu un laukumu kaisīšana ar pretslīdes materiāliem;

8.4. grantēto un bez cietā seguma ietvju, iekšpagalma ceļu un laukumu kaisīšana ar pretslīdes materiāliem jānodrošina pēc nepieciešamības, bet ne vēlāk kā 12 stundu laikā pēc sniega snigšanas beigām.

9. Noteikumu 5. punktā minētās personas būvei, kura atrodas tuvāk par diviem metriem no publiskai lietošanai paredzētas ietves vai ceļa, nodrošina savlaicīgu sniega un ledus (arī lāsteku) notīrīšanu no jumta, karnīzēm, balkoniem, lodžijām, dzegām, ūdens noteku caurulēm un citām būvju daļām, lai nepieļautu lāsteku veidošanos un sniega vai ledus krišanu. Notīrīšanas laikā jānodrošina bīstamo vietu norobežošanu vai jāveic citus atbilstošas drošības pasākumus, kā arī ietves, brauktuves sakopšanu.

10. Noteikumu 5. punktā minētās personas ēku, kas atrodas pilsētvides ainavā vai ainaviski vērtīgās teritorijās, fasādes un citas ārējas konstrukcijas uztur tādā tehniskajā stāvoklī un ārējā izskatā, kas nedegradē vidi un nebojā apkārtesošo ainavu, nodrošina ēku fasāžu un citu ārējo konstrukciju savlaicīgu remontu vai atjaunošanu atbilstoši ēku arhitektoniskajam stilam un apkārt esošajai pilsētvides ainavai, novērš fasādes materiāla bojājumu veidošanos (tajā skaitā ārējo konstrukciju pamatmateriālu atsegumus, plaisas, izdrupumus, apdares materiālu atslāņojumus u.c.).

III. Noteikumu izpildes kontrole

11. Saistošo noteikumu 6., 8. un 9. punkta izpildi kontrolē Saldus novada pašvaldības policijas amatpersonas, kuras, konstatējot saistošo noteikumu prasību neievērošanu, izdod administratīvo aktu, kas uzliek adresātam pienākumu veikt noteiktas darbības saistošo noteikumu izpildes nodrošināšanai.

12. Saistošo noteikumu 10. punkta izpildi kontrolē Saldus novada būvvaldes amatpersonas, kuras, konstatējot saistošo noteikumu prasību neievērošanu, izdod administratīvo aktu, kas uzliek adresātam pienākumu veikt noteiktas darbības saistošo noteikumu izpildes nodrošināšanai.

13. Saldus novada pašvaldības policijas un Saldus novada būvvaldes amatpersonas izdoto administratīvo aktu normatīvajos aktos noteiktā kārtībā var apstrīdēt Saldus novada domes Administratīvo aktu strīdu izskatīšanas komisijā.

IV. Atvieglojumi

14. No noteikumu 6.1., 6.2. un 6.3. apakšpunktā noteikto pienākumu izpildes attiecībā uz kopjamo piegulošo teritoriju personu var atbrīvot situācijā, ja nekustamā īpašuma īpašnieks ir fiziska persona, un situācija atbilst vismaz vienam no šiem nosacījumiem:

14.1. attiecīgā teritorija ir nopļaujama tikai izmantojot speciālu tehniku un specifisku aprīkojumu (lieli un dziļi grāvji, nogāzes vai tās apstādījumu nobrukuma risks);

14.2. kopjamās piegulošās teritorijas platība ir lielāka par pusi no nekustamā īpašuma platības;

14.3. nekustamais īpašums sastāv no viendzīvokļa mājas, un tā īpašnieks atbilst visiem turpmāk uzskaitītājiem nosacījumiem:

14.3.1. persona ir deklarējusi savu dzīvesvietu konkrētajā nekustamajā īpašumā;

14.3.2. īpašums netiek izmantots saimnieciskajai darbībai;

14.3.3. personai ir noteikts maznodrošinātas mājsaimniecības statuss;

14.3.4. personai ir noteikta 1. vai 2. grupas invaliditāte, vai persona ir sasniegusi vecuma pensijas vecumu un persona veselības stāvokļa dēļ nav spējīga izpildīt saistošo noteikumu uzliktos pienākumus;

14.3.5. personai nav kopīgas deklarētās dzīvesvietas ar citām pilngadīgām, darba spējīgām personām.

15. Lai saņemtu atbrīvojumu, persona iesniedz pašvaldībā iesniegumu ar lūgumu veikt īpašumam kopjamās piegulošās teritorijas sakopšanu, pievienojot dokumentus, kas pamato iesniegumā norādīto objektīvo apstākļu iestāšanos. Iesniegumu izskata un lēmumu par noteikumu 6.1., 6.2. un 6.3. apakšpunktos noteikto pienākumu izpildes atbrīvojuma piešķiršanu vai atteikumu pieņem attiecīgās teritorijas pilsētas vai pagasta pārvaldes vadītājs viena mēneša laikā no dienas, kad pašvaldībā saņemts personas iesniegums.

16. Lēmumu par atvieglojumu piemērošanu 14.1. un 14.2. apakšpunktā noteiktajā situācijā nosaka uz nenoteiktu laiku. Ja faktisko apstākļu izmaiņu rezultātā vairs nepastāv apstākļi, kas bija par pamatu lēmuma pieņemšanai, pilsētas vai pagasta pārvaldes vadītājs atceļ lēmumu par atvieglojumu piemērošanu un par to informē nekustamā īpašuma īpašnieku.

17. Lēmumu par atvieglojumu piemērošanu 14.3. apakšpunktā noteiktajā situācijā nosaka uz laiku līdz 24 mēnešiem. Ja atvieglojuma saņēmējam ir zuduši apstākļi, kas bija par pamatu atvieglojuma saņemšanai, personai ir pienākums piecu darba dienu laikā par to rakstiski paziņot pilsētas vai pagasta pārvaldei.

18. Lēmumu par atvieglojumu noteikšanu var apstrīdēt Saldus novada pašvaldības izpilddirektoram.

V. Noslēguma jautājumi

19. Ar šo noteikumu spēkā stāšanās brīdi atzīt par spēku zaudējušiem Saldus novada domes 2022. gada 24. marta saistošos noteikumus Nr. 15 "Saldus novada teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi".

20. Lēmumi par atvieglojumu piemērošanu, kas pieņemti pamatojoties uz noteikumu 19. punktā norādītajiem saistošajiem noteikumiem, saglabā savu spēku līdz lēmumos norādīto termiņu beigām.

Saldus novada domes priekšsēdētājs M. Zusts
Paskaidrojuma raksts
saistošajiem noteikumiem Nr. 34 "Saldus novada teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi"
Paskaidrojuma raksta sadaļaNorādāmā informācija
1. Mērķis un nepieciešamības pamatojums Saistošo noteikumu izdošanas mērķis ir noteikt vienotu kārtību, kādā kopjama Saldus novada teritorija un uzturamas pilsētvides ainavā vai ainaviski vērtīgajās teritorijās esošās būves. Pieņemot šos saistošos noteikumus, tiek panākts, ka novada teritorijā tiek nodrošināta sabiedrības drošība, sanitārā tīrība un pilsētvides ainavas saglabāšana.

Saldus novada dome 2022. gada 24. martā ir izdevusi saistošos noteikumus Nr. 15 "Saldus novada teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi". Saistošie noteikumi ir izdoti saskaņā ar likuma "Par pašvaldībām" 43. panta pirmās daļas 5. un 6. punktu, Ministru kabineta 2010. gada 28. septembra noteikumu Nr. 906 "Dzīvojamās mājas sanitārās apkopes noteikumi" 4. punktu, 2014. gada 2. septembra Ministru kabineta noteikumu Nr. 526 "Ēku būvnoteikumi" 7.4. punktu. Šie saistošie noteikumi ir pārskatīti, ir izvērtēta līdzšinējā pieredze to piemērošanā:

1. Noteikumu piemērošanas laikā nav bijusi nepieciešamība administratīvi sodīt personas par to neievērošanu. Tātad Saldus novada iedzīvotāji kopumā izprot nepieciešamību iesaistīties teritorijas kopšanā un būvju uzturēšanā.

2. Ir bijušas problēmu situācijas saistībā ar kopjamo piegulošo teritoriju. Novada teritorijā ir zālāji, kur no nekustamā īpašuma robežas līdz publiskā lietošanā esošas gājēju ietves vai brauktuves tuvākajai malai, ir nedaudz vairāk kā šobrīd noteiktie trīs metri (piemēram 3,40 m). Ir nekustamo īpašumu īpašnieki, kas nopļauj zālāju saistošajos noteikumos norādītajā attālumā, un atlikušos pārdesmit centimetrus nesakopj. Šādas situācijas, kur teritorijas platība līdz ietvei vai brauktuvei ir lielāka par trīs metriem, ir izņēmums. Pamatā kopjamās piegulošās teritorijas platība ir mazāka, vai tā nepastāv vispār. Teritorijas sakopšana tikai norādītajā platībā un nelielas strēmeles ar nenopļautu zālāju atstāšana, rada nepatīkamu skatu. Pašvaldība iesaistās atlikušās zālāja daļas nopļaušanā, bet visbiežāk zālāja pļaušana nenotiek vienlaicīgi.

3. Ir konstatēts, ka šobrīd noteiktais zālāja augstums pilsētu un ciemu teritorijās – 20 cm, paredz nepamatoti biežu zālāja pļaušanu. Zemu nopļauti zālāji sausā laikā ātrāk izdeg, mitrā laikā var būt grūtības ar to savlaicīgu nopļaušanu.

4. Līdzšinējie saistošie noteikumi paredz daļu nosacījumu, kas būtībā tiek regulēti ar citiem normatīvajiem aktiem. Piemēram, pienākums nodrošināt ēku noturību, liegums priekšmetu uzglabāšanai īpašumam piegulošajā teritorijā, utt. Šie nosacījumi nebūtu iekļaujami no jauna pieņemtos noteikumos.

Saistošie noteikumi neparedz administratīvo atbildību par saistošo noteikumu normu pārkāpšanu. Saskaņā ar pašvaldību likuma 44. panta trešo daļu saistošie noteikumi paredz amatpersonas tiesības izdod administratīvo aktu, kas uzliek adresātam pienākumu veikt noteiktas darbības saistošo noteikumu izpildes nodrošināšanai. Atbilstoši kompetencei to veic Saldus novada pašvaldības policija vai Saldus novada būvvalde.

Nepieņemot vienotu kārtību teritorijas kopšanā un ēku uzturēšanā, šīs darbības tiktu veiktas pēc katras iesaistītās personas uzskatiem vai neveiktas vispār.

2. Fiskālā ietekme uz pašvaldības budžetu Saistošie noteikumi neparedz izmaiņas pašvaldības budžetā. Saldus novada pašvaldības 2024. gada budžetā ir atvēlēti 548662 euro novada teritorijas kopšanai un uzturēšanai.

Saistošie noteikumi neparedz jaunu institūciju vai darba vietu veidošanu vai esošo institūciju kompetences paplašināšanu.

3. Sociālā ietekme, ietekme uz vidi, iedzīvotāju veselību, uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā, kā arī plānotā regulējuma ietekme uz konkurenci Pozitīva ietekme uz vidi, pilsētu un ciemu teritorijās paredzot augstāku pieļaujamo zālāja garumu, no kā izriet retāka zālāja pļaušana. Tomēr ir nepieciešams veids kā regulēt zālāja pļaušanas biežumu. Nekustamajam īpašumam piegulošajā publiskajā teritorijā pilsētu un ciemu teritorijās ir nosakāms zālāja augstums, lai veidotu vienotu ainavu. Ārpus pilsētu un ciemu teritorijām tiek noteikta obligāta zālāja pļaušana vienu reizi kalendāra gadā – līdz 15. septembrim. Saistošie noteikumi neregulē zālāja augstumu un lapu novākšanu nekustamajos īpašumos, atstājot to īpašniekiem rīcības brīvību. Tādējādi ar šiem saistošajiem noteikumiem tiek nodrošinātas lielākas iespējas sugu daudzveidības izplatībai.

Noteikumu piemērošanai ir pozitīva ietekme uz iedzīvotāju veselību, jo tiek novērsti fiziski apdraudējumi, kas var rasties no nepienācīgi uzturētām ēkām un daudzdzīvokļu dzīvojamo namu un nedzīvojamo namu publiskiem pagalmiem. Tiek uzlabota satiksmes drošība, brauktuvju tuvumā savlaicīgi pļaujot zālājus, savācot nokritušās lapas un sakopjot dzīvžogus, krūmus un kokus, kas traucē satiksmei. Citādākā veidā saistošie noteikumi neietekmē iedzīvotājus veselības jomā.

Saistošie noteikumi neietekmē uzņēmējdarbības vidi pašvaldības teritorijā.

Saistošie noteikumi neietekmē konkurenci.

4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un to izmaksām Situācijās, ja ir neskaidrības par kopjamo piegulošo teritoriju, tās platību, vai ir nepieciešamība noteikt atvieglojumus, utt., iedzīvotāji vēršas ar iesniegumu pagasta vai pilsētas pārvaldē. Jautājumos par ēku uzturēšanu vēršas Saldus novada būvvaldē. Līdzšinējā kārtība netiek mainīta. Administratīvās procedūras ir bezmaksas.
5. Ietekme uz pašvaldības funkcijām un cilvēkresursiem Pašvaldības funkcijas, kuru izpildei tiek izstrādāti šie saistošie noteikumi – gādāt par pašvaldības administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību, kā arī noteikt teritoriju un būvju uzturēšanas prasības, ciktāl tas saistīts ar sabiedrības drošību, sanitārās tīrības uzturēšanu un pilsētvides ainavas saglabāšanu.

Saistošie noteikumi neparedz jaunu pienākumu vai uzdevumu uzlikšanu darbiniekiem.

6. Informācija par izpildes nodrošināšanu Saistošo noteikumu izpildē un kontrolē tiek iesaistīti pagastu un pilsētu pārvalžu, būvvaldes un pašvaldības policijas darbinieki.
7. Prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem, ko sniedz mērķa sasniegšana Saistošie noteikumi ir piemēroti leģitīma mērķa sasniegšanai,.

Saudzējošāki līdzekļu leģitīmā mērķa sasniegšanai nav pieejami tādā apmērā, lai visi nekustamo īpašumu īpašnieki iesaistītos mērķa sasniegšanā. Ar saudzējošākiem līdzekļiem tiktu panākta tikai daļēja mērķa sasniegšana.

Pašvaldības rīcība, pieņemot šos saistošos noteikumus, ir atbilstoša. Saistošie noteikumi paredz nekustamā īpašuma īpašnieka pienākumu kopt nekustamajam īpašumam piegulošu, publiskā lietošanā nodotu zālāju līdz četru metru platumam. Ņemot vērā to, ka publiskā lietošanā esošu ietvju savlaicīga uzkopšana ir būtiska sabiedriskās drošības sastāvdaļa, šo pienākumu nodrošina pašvaldība pati. Tātad nekustamajam īpašumam piegulošo teritoriju kopīgi kopj gan nekustamā īpašuma īpašnieks un pašvaldība. Šie saistošie noteikumi pēc būtības paredz minimālas prasības un nelielu pienākumu nekustamā īpašuma īpašniekam iesaistīties sabiedrības drošības, sanitārās tīrības un pilsētvides ainavas saglabāšanā.

8. Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar privātpersonām un institūcijām Saistošo noteikumu izstrādē ir ņemti vērā Latvijas Dabas fonda 2023. gada 15. decembra vēstulē Nr. 3.6/2023-106 norādītie ieteikumi pašvaldību saistošajos noteikumos par teritoriju uzturēšanu un kopšanu.

Jautājums tiks izskatīts Attīstības, pašvaldības mantas atsavināšanas un dzīvojamo māju privatizācijas komisijā un Attīstības komitejā.

Saistošo noteikumu projekts no 2024. gada 2. oktobra līdz 2024. gada 16. oktobrim (divas nedēļas) publicēts Saldus novada pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē www.saldus.lv sabiedrības viedokļa noskaidrošanai. Viedokļi un ierosinājumi nav saņemti.

Saldus novada domes priekšsēdētājs M. Zusts
 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Saldus novada teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi Statuss:
Spēkā esošs
spēkā esošs
Izdevējs: Saldus novada dome Veids: saistošie noteikumi Numurs: 34Pieņemts: 31.10.2024.Stājas spēkā: 06.11.2024.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 216, 05.11.2024. OP numurs: 2024/216.12
Saistītie dokumenti
  • Tiesību akti, kuriem maina statusu
  • Izdoti saskaņā ar
  • Citi saistītie dokumenti
356104
06.11.2024
424
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"