Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi Zinātniskās darbības likumā

Izdarīt Zinātniskās darbības likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2005, 10.nr.; 2007, 15.nr.; 2009, 2., 14.nr.) šādus grozījumus:

1. Papildināt 5.pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:

"(4) Jaunais zinātnieks ir fiziskā persona, kura veic zinātnisko darbību un kura šajā likumā noteiktajā kārtībā pirmo zinātnisko kvalifikāciju ieguvusi pēdējo 10 gadu laikā."

2. Izteikt 9.panta tekstu šādā redakcijā:

"(1) Informācija par zinātniskajiem pētījumiem, kas finansēti no valsts vai pašvaldības budžeta, ir atklāta.

(2) Par zinātnisko pētījumu, kas finansēti no valsts budžeta vai atvasinātu publisku personu budžeta, veikšanu atbildīgā institūcija, kas pētījumu pasūtījusi, nodrošina pētījumu rezultātu vispārēju pieejamību.

(3) Likumā noteiktajos gadījumos pieejamību informācijai, kas attiecas uz zinātniskajiem pētījumiem, var ierobežot."

3. 11.pantā:

aizstāt otrās daļas otrajā teikumā vārdus "Promocijas darbu ir tiesības aizstāvēt personai, kura sekmīgi pabeigusi akreditētu doktora studiju programmu" ar vārdiem "Promocijas darbu ir tiesības aizstāvēt zinātniskā grāda pretendentam, kas ir persona, kura sekmīgi apguvusi akreditētas doktora studiju programmas akadēmisko daļu un sagatavojusi promocijas darbu aizstāvēšanai";

aizstāt trešajā daļā vārdus "ja tajā tiek īstenota attiecīgā doktorantūras studiju programma" ar vārdiem "ja tajā tiek īstenota akreditēta attiecīgā doktorantūras studiju programma un šīs programmas īstenošanā iesaistīti ne mazāk par trim Latvijas Zinātnes padomes apstiprinātiem ekspertiem";

izteikt piekto daļu šādā redakcijā:

"(5) Promocijas darbu var iesniegt valsts valodā vai kādā no Eiropas Savienības oficiālajām valodām, pievienojot izvērsta promocijas darba kopsavilkuma tulkojumu valsts valodā. Publiskā aizstāvēšana var notikt valsts valodā vai kādā no Eiropas Savienības oficiālajām valodām - pēc vienošanās ar autoru un ar attiecīgās Doktora zinātnisko grādu piešķiršanas padomes akceptu. Publiskā aizstāvēšana filoloģijas doktora grāda ieguvei var notikt arī citā svešvalodā."

4. Papildināt likumu ar 12.1 pantu šādā redakcijā:

"12.1 pants. Valsts emeritētā zinātnieka statusa piešķiršana

(1) Izciliem, starptautiski atzītiem zinātniekiem pēc likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas var piešķirt valsts emeritētā zinātnieka statusu.

(2) Lēmumu par valsts emeritētā zinātnieka statusa piešķiršanu pieņem Latvijas Zinātņu akadēmija, noskaidrojot Valsts emeritēto zinātnieku padomes viedokli. Valsts emeritēto zinātnieku padomes sastāvu apstiprina izglītības un zinātnes ministrs uz četriem gadiem.

(3) Valsts emeritētajam zinātniekam piešķir mūža grantu - pabalstu, ko maksā papildus vecuma pensijai. To izmaksā Latvijas Zinātņu akadēmija no Izglītības un zinātnes ministrijas budžetā zinātniskajai darbībai paredzētajiem finanšu līdzekļiem.

(4) Ministru kabinets nosaka valsts emeritētā zinātnieka statusa pretendentu izvirzīšanas kārtību, atlases kritērijus un kārtību, kādā piešķir valsts emeritētā zinātnieka statusu un mūža grantu, piešķiramā mūža granta apmēru, kā arī Valsts emeritēto zinātnieku padomes izveidošanas kārtību un darbības pamatnoteikumus."

5. Izteikt 15.pantu šādā redakcijā:

"15.pants. Latvijas Zinātnes padomes sastāvs

(1) Latvijas Zinātnes padomē tiek deleģēti pārstāvji no:

1) Latvijas Zinātņu akadēmijas - pieci;

2) Valsts zinātnisko institūtu apvienības - viens;

3) Rektoru padomes - viens;

4) Latvijas Zinātnes padomes ekspertu komisijām - pieci;

5) Latvijas Zinātnieku savienības - viens;

6) Latvijas Jauno zinātnieku apvienības - viens (jaunais zinātnieks);

7) Ministru prezidenta izvirzīts pārstāvis - viens;

8) Izglītības un zinātnes ministrijas - viens;

9) Ekonomikas ministrijas - viens;

10) Veselības ministrijas - viens;

11) Vides ministrijas - viens;

12) Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas - viens;

13) Zemkopības ministrijas - viens;

14) Kultūras ministrijas - viens;

15) Latvijas Darba devēju konfederācijas - viens.

(2) Latvijas Zinātnes padomes priekšsēdētājs ir Latvijas Zinātņu akadēmijas pārstāvis.

(3) Latvijas Zinātnes padomes kompetencē esošs jautājums ir izlemts, ja balsošanā piedalījušās ne mazāk kā divas trešdaļas no tās sastāva un "par" balsojusi vairāk nekā puse no klātesošajiem."

6. 16.pantā:

papildināt 4.punktu pēc vārda "izvērtēšana" ar vārdiem "triju mēnešu laikā";

papildināt pantu ar 8.1 punktu šādā redakcijā:

"81) augstskolu doktora studiju programmu īstenošanā iesaistīto ekspertu kandidatūru apstiprināšana atbilstoši šā likuma 11.panta trešajā daļā noteiktajam;".

7. Izteikt 37.1 pantu šādā redakcijā:

"37.1pants. Valsts zinātniskā institūta, valsts augstskolas vai valsts augstskolas zinātniskā institūta zinātnisko darbinieku atlīdzība

(1) Valsts zinātniskā institūta, valsts augstskolas vai valsts augstskolas zinātniskā institūta zinātnisko darbinieku atlīdzību veido:

1) atlīdzība, kura darbiniekam tiek piešķirta un aprēķināta saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu un normatīvajiem aktiem par bāzes finansējuma piešķiršanas kārtību;

2) atlīdzība, kura saskaņā ar šo likumu tiek maksāta no valsts vai valsts augstskolas zinātniskā institūta noslēgto līgumu īstenošanai iegūtajiem finanšu līdzekļiem un kuras apmēru nosaka atbilstoši zinātniskā institūta iekšējai darba samaksas politikai, kā arī pamatojoties uz zinātniskā institūta noslēgtajiem līgumiem.

(2) No valsts budžeta, Eiropas Savienības un ārvalstu finanšu atbalsta līdzekļiem finansēto pētījumu projektu īstenošanai izmantotā laika un paveiktā darba uzskaites sistēmu nosaka Ministru kabinets."

8. Aizstāt 38.panta otrās daļas 2.punktā vārdu "atalgojumam" ar vārdu "atlīdzībai".

9. Papildināt likumu ar 39.1 pantu šādā redakcijā:

"39.1 pants. Valsts zinātniskās institūcijas tiesības uz valsts intelektuālā īpašuma izmantošanu

Valsts zinātniskajai institūcijai ir tiesības izmantot intelektuālo īpašumu, kas radīts valsts budžeta finansētas zinātniskās darbības rezultātā. Ministru kabinets nosaka šā īpašuma izmantošanas kārtību un nosacījumus valsts zinātniskajā institūcijā, ievērojot intelektuālo īpašumu regulējošo normatīvo aktu noteikumus."

10. Papildināt pārejas noteikumus ar 15. un 16.punktu šādā redakcijā:

"15. Šā likuma 12.1 pants stājas spēkā 2010.gada 1.jūlijā. Ministru kabinets līdz 2010.gada 30.jūnijam izdod šā likuma 12.1 panta ceturtajā daļā paredzētos Ministru kabineta noteikumus.

16. Šā likuma 10.panta piektā daļa zaudē spēku ar 2011.gada 1.janvāri."

Likums Saeimā pieņemts 2010.gada 4.martā.

Valsts prezidents V.Zatlers

Rīgā 2010.gada 24.martā

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Grozījumi Zinātniskās darbības likumā Statuss:
Spēkā esošs
spēkā esošs
Izdevējs: Saeima Veids: likums Pieņemts: 04.03.2010.Stājas spēkā: 07.04.2010.Tēma: Intelektuālais īpašums; Izglītība, zinātne, sportsPublicēts: Latvijas Vēstnesis, 47, 24.03.2010.
Saistītie dokumenti
  • Grozītais
  • Anotācija / tiesību akta projekts
206967
07.04.2010
84
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"