Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

Skatīt 1995. gada 9. marta likumu: Par pievienotās vērtības nodokli.

LATVIJAS REPUBLIKAS LIKUMS

Par apgrozījuma nodokli

LIKUMĀ LIETOTIE TERMINI

1. Prece - jebkura atsevišķa lieta, nekustamais īpašums, ari ēkas un būves, enerģija, kas ir pirkšanas-pārdošanas objekts. Par preci netiek uzskatīti:

- autoceļi, ielas, tilti, dzelzceļi, lidostas, ostas un citi transporta infrastruktūras objekti;

- cauruļvadi un pārvades līnijas, kas neietilpst uzņēmumu, ēku un būvju sastāvā (mantā);

- vērtspapīri un maksāšanas līdzekļi, ja tie nav pirkšanas-pārdošanas objekti.

2. Maksas pakalpojumi un darbi ir:

- preču izīrēšana vai iznomāšana;

- pakalpojumi, kas saistīti ar preču ražošanu, pārdošanu, uzturēšanu vai remontu;

- dzīvokļu un komunālie, kā arī sadzīves pakalpojumi;

- sabiedriskā ēdināšana;

- projektēšanas un izpētes darbi;

- celtniecības un remonta darbi;

- transporta pakalpojumi;

- ekskursiju pakalpojumi;

- atpūtas un izklaidējoša rakstura sarīkojumi.

3. Realizācijas apgrozījums - ieņēmumu summa no preču, maksas pakalpojumu un darbu realizācijas (pārdošanas vai apmaiņas), arī no klīringa un bartera darījumiem.

1. pants. Ar apgrozījuma nodokli apliekamais objekts

Ar apgrozījuma nodokli apliek preču, maksas pakalpojumu un darbu realizācijas apgrozījumu (turpmāk - preču un pakalpojumu apgrozījums), izņemot preču apgrozījumu tirgus laukumos vai ielu tirdzniecībai atvēlētās vietās, ja pārdevējs nav juridiskā persona.

2. pants. Apgrozījuma nodokļa maksātāji

Apgrozījuma nodokli maksā fiziskās un juridiskās personas, kas ražo un realizē vai tikai realizē preces un pakalpojumus, izņemot invalīdu biedrību, mācību iestāžu un amatniecības uzņēmumus, ja tie atbrīvoti no peļņas nodokļa maksāšanas (Latvijas Republikas 1990. gada 20. decembra likuma «Par peļņas nodokli» 21. un 22. pants - Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1991, 3/4).

Ja nodokļa maksātājs - juridiskā persona - pašražotās preces vai pakalpojumus nodod vai realizē saviem darbiniekiem, nodod tos bez maksas citiem ražotajiem vai patērētajiem vai maina, tas maksa apgrozījuma nodokli par šīm precēm un pakalpojumiem.

3. pants. Apgrozījuma nodokļa likmes

Apgrozījuma nodokli aprēķina pēc pamatlikmes un papildlikmes.

Apgrozījuma nodokļa pamatlikme tiek noteikta desmit procentu apmērā no preču un pakalpojumu apgrozījuma.

Apgrozījuma nodokļa papildlikme tiek noteikta divu procentu apmērā, kūrvietās un atpūtas vietās - četru procentu apmērā no preču un pakalpojumu apgrozījuma mazumtirdzniecības tīklā, sabiedriskās ēdināšanas un sadzīves pakalpojumu uzņēmumos.

Kūrvietu un atpūtas vietu sarakstu pēc pilsētu un pagastu pašvaldību priekšlikuma nosaka Latvijas Republikas Ministru Padome.

4. pants. Apgrozījuma nodokļa atvieglojumi Ar apgrozījuma nodokli iekšējā tirgus ietvaros netiek aplikti:

- maize, gaļa, zivis, piens un šo produktu izstrādājumi, izņemot konditorejas izstrādājumus; kartupeļi, dārzeņi, augļi, olas, cukurs, augu eļļa, margarīns;

- neapstrādātā lauksaimniecības produkcija, ko pārdod tās ražotājs;

- lopbarība un lopbarības piedevas, minerālmēsli, augu aizsardzības līdzekļi;

- pakalpojumi lauksaimniecības darbu veikšanā;

- reģionālās lauksaimniecības mašīnbūves produkcija, kuru ražo Latvijas uzņēmumi pēc Latvijas Republikas Lauksaimniecības ministrijas pasūtījuma (produkcijas un uzņēmumu sarakstu sastāda Latvijas Republikas Lauksaimniecības ministrija);

- bērniem paredzētā sortimenta preces, mācību grāmatas un mācību līdzekļi, zinātniskās grāmatas;

- medikamenti un medicīniskās preces;

- pilsētas un piepilsētas pasažieru transporta pakalpojumi, izņemot taksometru pakalpojumus;

- dzīvokļu izīrēšana, komunālie, pirts un rituālie pakalpojumi;

- sabiedriskā ēdināšana, kuru organizē darba devējs saviem darbiniekiem, kā arī sabiedriskā ēdināšana izglītības, medicīnas, sociālās nodrošināšanas un labošanas darbu iestādēs;

- teātru izrādes un koncerti, bērniem domāti un labdarības mērķiem veltīti sarīkojumi, kā ari pašdarbības mākslas kolektīvu sarīkojumi;

- malka;

- dabas resursi, kuri tiek aplikti ar dabas resursu nodokli;

- preces, kuras tiek apliktas ar akcīzes nodokli.

No apgrozījuma nodokļa atbrīvo preces un pakalpojumus, kurus eksportē, ja samaksa par tiem tiek izdarīta brīvi konvertējamā valūtā vai ja ar importētājvalsti ir panākta vienošanās par savstarpēju eksporta atbrīvošanu no apgrozījuma nodokļa.

Latvijas Republikas Ministru Padome apgrozījuma nodokļa likmi par atsevišķu preču eksportu nodokļa maksātājam var samazināt, bet ne vairāk kā par pieciem procentiem.

5. pants. Apgrozījuma nodokļa sadalījums valsts un pašvaldību budžetos

Apgrozījuma nodokļa summu, kas aprēķināta pēc pamatlikmes, preču un pakalpojumu ražotāji un realizētāji vai tikai realizētāji iemaksā Latvijas Republikas valsts budžetā, turklāt lauku apvidos (visā pārējā Latvijas Republikas teritorijā, izņemot republikas pilsētas) divdesmit procentus no šīs summas iemaksa to pagastu un rajona pilsētu pašvaldību budžetā, kuru administratīvajā teritorijā atrodas nodokļa maksātājs.

Apgrozījuma nodokļa summu, kas aprēķināta pēc papildlikmes, tirdz niecības, sabiedriskas ēdināšanas un sadzīves pakalpojumu uzņēmumi iemaksā pilsētas vai pagasta pašvaldības budžetā.

6. pants. Apgrozījuma nodokļa aprēķināšana

Nosakot apgrozījuma nodokļa lielumu, no sākotnēji aprēķinātās summas tiek atskaitīta apgrozījuma nodokļa summa, kas samaksāta, iegādājoties ražošanas vajadzībām izejvielas un materiālus, komplektējamos izstrādājumus, kā arī atlīdzinot par pakalpojumiem, kuri nepieciešami ražošanas procesa nodrošināšanai.

Izdarot šā panta pirmajā daļā paredzētos aprēķinus, budžetā iemaksājamo apgrozījuma nodokļa summu nedrīkst samazināt par apgrozījuma nodokļa summu, kas samaksāta, iegādājoties preces un pakalpojumus paša uzņēmuma vai tā darbinieku vajadzībām (patēriņam), arī iegādājoties ražošanas līdzekļus (mašīnas, iekārtas) un veicot uzņēmuma paplašināšanu vai rekonstrukciju.

7. pants. Apgrozījuma nodokļa maksāšanas kārtība

Nodokļa maksātājiem aprēķinātās apgrozījuma nodokļa summas norēķinu dokumentos jānorāda atsevišķi un jānodrošina aprēķināto un nomaksāto apgrozījuma nodokļa summu uzskaite.

Apgrozījuma nodokļa summu pārskaitīšanu no uzņēmuma (uzņēmēja) kontiem valsts un pilsētas vai pagasta pašvaldības budžeta kontā veic uzņēmumu apkalpojošā bankas iestāde.

Apgrozījuma nodokļa maksāšanas periods ir viens kalendārais mēnesis, ja konkrētajam maksātājam Latvijas Republikas Valsts finansu inspekcija nav noteikusi citu maksāšanas periodu.

Nodokļa maksātāji 15 dienu laikā pēc maksāšanas perioda izbeigšanās iesniedz Latvijas Republikas Valsts finansu inspekcijai pēc savas atrašanās vietas pārskatu par apgrozījuma nodokļa nomaksāšanu.

8. pants. Atbildība par apgrozījuma nodokļa likuma pārkāpumiem

Apgrozījuma nodokļa maksātāju atbildību par nodokļa pareizu un laicīgu nenomaksāšanu nosaka saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanas aktiem.

Ja ar nodokli apliekamais apgrozījums tiek slēpts vai ja nodokļa summa ir aprēķināta nepareizi, budžetā bezstrīdus kārtībā tiek ieskaitīta visa nenomaksātā summa, kā arī soda nauda 30 procentu apmērā no šīs summas, bet viena gada laikā pieļautu atkārtotu pārkāpumu gadījumā - 60 procentu apmērā.

9. pants. Strīdu izskatīšanas kārtība

Strīdi, kas rodas par apgrozījuma nodokļa aprēķināšanu, izskatāmi saskaņā ar Latvijas Republikas likumiem.

Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētājs A. GORBUNOVS

Latvijas Republikas Augstākās Padomes sekretārs I. DAUDIŠS

Rīgā 1991. gada 18. decembrī

 
Tiesību akta pase
Statuss:
Zaudējis spēku
zaudējis spēku
Izdevējs: Augstākā Padome Veids: likums Pieņemts: 18.12.1991.Stājas spēkā: 01.01.1992.Zaudē spēku: 01.05.1995.Tēma:  Nodokļi un nodevasPublicēts: Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 2/3, 16.01.1992.; Diena, 6, 10.01.1992.
Saistītie dokumenti
  • Zaudējis spēku ar
  • Grozījumi
  • Uz tiesību akta pamata izdotie
  • Citi saistītie dokumenti
72333
01.01.1992
84
0
  • Twitter
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Visam Likumi.lv saturam ir informatīvs raksturs.
Par Likumi.lv
Aktualitāšu arhīvs
Noderīgas saites
Kontakti
Atsauksmēm
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
RSS logo
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"
ISO 9001:2008 (kvalitātes vadība)
ISO 27001:2013 (informācijas drošība) Kvalitātes balva