Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

LATVIJAS REPUBLIKAS MINISTRU PADOMES LĒMUMS Nr. 2

Par cenu tarifu regulēšanas kārtību 1991. gadā

Latvijas Republikas Ministru Padome nolemj:

1. Apstiprināt pievienoto Kārtību, kādā regulējamas cenas un tarifi 1991. gadā, un noteikt, ka šī kārtība stājas spēkā ar 1991. gada 1. janvāri.

2. Noteikt, ka cenu un tarifu regulēšanas kārtība attiecas uz visiem Latvijas Republikā esošajiem uzņēmumiem un organizācijām, kas ražo produkciju un preces un sniedz pakalpojumus, un tirdzniecības organizācijām neatkarīgi no šo uzņēmumu un organizāciju īpašuma formas un resorpakļautības.

3. Apstiprināt pievienoto Nolikumu par Latvijas Republikā realizējamās produkcijas, preču un pakalpojumu brīvo cenu un tarifu veidošanu 1991. gadā.

4. Uzdot Ekonomikas ministrijai kopīgi ar nozaru ministrijām, Tirdzniecības ministriju un Finansu ministriju noteikt, kādā kārtībā notiks pāreja uz brīvajām cenām.

5. Noteikt, ka atsevišķos gadījumos Finansu ministrija un Ekonomikas ministrija operatīvi izsniedz Latvijas Republikas Ministru Padomei priekšlikumus izmainīt Latvijas Republikas Augstākās Padomes noteikto apgrozījuma nodokļa likmju ietvaros apgrozījuma nodokļa likmes konkrētu veidu produkcijai un precēm, ko realizē par brīvajām cenām.

6. Piešķirt tiesības Ekonomikas ministrijai kopīgi ar Tirdzniecības ministriju atcelt brīvo cenu piemērošanu, ja uzņēmumi samazinājuši pieprasītās produkcijas un preču ražošanas naturālo apjomu, kā arī piešķirt šīm ministrijām tiesības lemt par attiecīgās produkcijas un preču cenu pazemināšanu.

7. Uzdot Finansu ministrijai kopīgi ar Ekonomikas ministriju līdz 1991. gada 15. janvārim izstrādāt republikā ražoto un par brīvajām cenām pārdodamo preču apgrozījuma nodokļa ieturēšanas kārtību.

8. Uzdot Valsts statistikas komitejai un Ekonomikas ministrijai mēneša laikā apstiprināt kārtību, kādā izdarāma tās produkcijas un preču uzskaite, ko rūpniecības uzņēmumi ražo un tirdzniecības organizācijas realizē par brīvajām cenām, kādā sniedzami pārskati par šīm cenām un kādā uzraugāms brīvo cenu līmenis un dinamika.

9. Noteikt, ka republikas valsts pārvaldes iestādēm un vietējās pašvaldības iestādēm, kā arī resoriem tiesības apstiprināt produkcijas, preču un pakalpojumu fiksētās cenas un tarifus tiek piešķirtas saskaņā ar šī lēmuma 1. punktā minēto kārtību, kādā regulējamas cenas un tarifi.

Ekonomikas ministrijai pēc priekšlikumu saņemšanas sagatavot sarakstus, kuros paredzēt, kādu veidu produkcijai, precēm un pakalpojumiem fiksētās cenas un tarifus, kā arī piecenojumus sabiedriskās ēdināšanas produkcijai apstiprina vietējās pašvaldības iestādes vai atsevišķas ministrijas un resori, un iesniegt šos sarakstus Latvijas Republikas Ministru Padomei.

10. Noteikt, ka nelikumīgie ienākumi, kas iegūti, neievērojot cenu un tarifu regulēšanas kārtību, tiek piedzīti trīskārtīgā apmērā un ieskaitīti attiecīgajā budžetā.

11. Produkcijai, precēm un pakalpojumiem, kurus no 1991. gada 1. janvāra realizē par brīvajām cenām, ar šo pašu datumu tiek atceltas fiksētās vairumcenas un mazumcenas.

12. Ekonomikas ministrijai kopīgi ar Tieslietu ministriju un citām ieinteresētajām ministrijām un resoriem sagatavot un iesniegt Latvijas Republikas Ministru Padomei priekšlikumus par grozījumiem, kādi atbilstoši šim lēmumam izdarāmi republikas normatīvajos aktos.

Latvijas Republikas Ministru Padomes priekšsēdētājs I. GODMANIS

Latvijas Republikas valdības lietu ministrs K. LĪCIS

Rīgā 1991. gada 4. janvārī

APSTIPRINĀTA
ar Latvijas Republikas Ministru Padomes
1991. gada 4. janvāra lēmumu Nr. 2

KĀRTĪBA,
kādā regulējamas cenas un tarifi 1991. gadā

1. Vispārīgie noteikumi

1.1. Cenu un tarifu regulēšana ir nepieciešams pasākums, kas ļauj ietekmēt uzņēmumus un organizācijas - produkcijas ražotājus - un tirdzniecības organizācijas neatkarīgi no to īpašuma formas un resorpakļautības, lai nodrošinātu iedzīvotāju sociālo aizsardzību pret inflācijas procesiem un nepieļautu dzīves līmeņa ievērojamu pazemināšanos Latvijas Republikā uzņēmējdarbības attīstības apstākļos.

1.2. Tirgus attiecību un brīvas uzņēmējdarbības veidošanās un attīstīšanās periodā Latvijas Republikā ir spēkā valsts noteiktās fiksētās un regulējamās (ar robežlīmeni) cenas un tarifi, kā arī brīvās cenas un tarifi, kurus uzņēmumi noteikuši patstāvīgi uz līguma pamata.

Stabilizējoties naudas apgrozībai, veidojoties tirgus struktūrām ekonomikā un attīstoties ražošanas demonopolizācijas procesam, brīvo cenu un tarifu izmantošanas sfēra paplašināsies.

1.3. Valsts regulē cenas ar šādiem līdzekļiem:

1.3.1. nosaka tās produkcijas, preču un pakalpojumu nomenklatūru, kas realizējami patērētājiem (pircējiem):

a) pēc valsts noteiktajām fiksētajām cenām un tarifiem;

b) pēc valsts regulējamām (ar robežlīmeni) cenām un tarifiem, zem kuru līmeņa produkcija, preces un pakalpojumi var tikt realizēti pircējiem (patērētājiem) par brīvajam cenām;

c) par brīvajām cenām un pēc brīvi noteiktajiem tarifiem;

1.3.2. nosaka piecenojumus valsts fiksētajām cenām un tarifiem un brīvajām pārdošanas cenām un tarifiem, pēc kuriem produkcija tiek realizēta patērētājiem (pircējiem);

1.3.3. izstrādā ražošanas, apgrozības un realizācijas izmaksu kalkulēšanas noteikumus, kas obligāti jāievēro visiem produkcijas, preču un pakalpojumu ražotājiem (pārdevējiem);

1.3.4. nosaka valsts pārvaldes iestāžu un uzņēmējsabiedrību kompetenci cenu apstiprināšanas un cenu grozīšanas jautājumos.

2. Valsts pārvaldes iestāžu un uzņēmēju pilnvaras cenu regulēšanas jautājumos

2.1. Latvijas Republikas Ministru Padome īsteno cenu politikas realizēšanas pasākumus, nosaka pamatvirzienus cenu sistēmas un cenu veidošanas pilnīgošanai, izstrādā un veic pasākumus cenu un tarifu regulēšanai republikas tautas saimniecībā, kā arī nosaka Latvijas Republikā saražotās un realizējamās produkcijas, preču un pakalpojumu cenu un tarifu līmeni.

Latvijas Republikas Ministru Padome apstiprina cenas un tarifus precēm un pakalpojumiem, kam ir sevišķi svarīga nozīme visā republikā un tās sociālajā sfērā (šīs cenu regulēšanas kārtības 1. un 2. pielikuma I iedaļa).

2.2. Ekonomikas ministrijas Cenu departaments (tālāk tekstā - «Cenu departaments») realizē valsts veicamās cenu regulēšanas funkcijas un īsteno pasākumus cenu mehānisma funkcionēšanas pilnveidošanai republikas tautas saimniecībā.

2.2.1. Šajā nolūkā Cenu departaments:

- izstrādā valsts cenu un tarifu, līgumcenu un līgumtarifu, kā arī brīvo cenu un tarifu veidošanas (noteikšanas) metodoloģiju un nosaka cenu un tarifu piemērošanas un grozīšanas kārtību;

- izstrādā un publicē tās produkcijas, preču un pakalpojumu sarakstus, kuriem piemērojamas fiksētās un brīvās cenas un tarifi;

- apstiprina produkcijas cenas un sniedzamo pakalpojumu tarifus, kā arī tirdzniecības piecenojumus un atlaides (šīs cenu regulēšanas kārtības 1. un 2. pielikuma 2. iedaļa);

- saskaņo produkcijas un preču cenu un tarifu izmaiņas, kā arī apstiprina maksimālos piecenojumus sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu produkcijai un maksimālos piecenojumus iegādes cenām, ja produkcija un preces tiek pārdotas bez tālākās apstrādes;

2.2.2. Cenu departamentam ir tiesības savu pilnvaru ietvaros pieņemt lēmumus par cenu un tarifu līmeņa izmaiņām atsevišķiem produkcijas, preču un pakalpojumu veidiem un grupām, izņemot cenas un tarifus, kuru grozīšana ietilpst Latvijas Republikas Valdības kompetencē.

2.3. Vietējas pašvaldības iestādes:

- īsteno Latvijas Republikas likumos par vietējo pašvaldību noteiktās tiesības un pienākumus cenu veidošanas un cenu kontroles jomā;

- apstiprina cenas un tarifus to veidu produkcijai, precēm un pakalpojumiem, kuru nomenklatūru nosaka Latvijas Republikas Valdība un Cenu departaments.

2.4. Latvijas Republikas ministrijas un resori apstiprina vairumcenas, mazumcenas un citas cenas, kā arī piecenojumus, atlaides, tarifus, ja šādas tiesības tiem piešķīrusi Latvijas Republikas Valdība vai Cenu departaments.

2.5. Latvijas Republikas teritorijā esošās uzņēmējsabiedrības realizē patērētājiem savu produkciju, darbus un pakalpojumus pēc cenām un tarifiem, kurus tās nosaka patstāvīgi vai uz līguma pamata, bet Latvijas Republikas likumdošanas aktos un šajā cenu un tarifu regulēšanas kārtībā paredzētajos gadījumos - par valsts noteiktajām cenām.

2.6. Uz produkciju, precēm un pakalpojumiem, kas paredzēti realizēšanai ārpus republikas, attiecas tie cenu veidošanas likumi un noteikumi, kādi ir spēkā attiecīgajos preču un pakalpojumu tirgos ārpus republikas robežām.

2.7. Produkcijai, precēm un pakalpojumiem, kas realizējami par brīvajām cenām, cenas nosaka ražotājuzņēmums un saskaņo tās ar pircēju atbilstoši Nolikumam par Latvijas Republikā realizējamās produkcijas, preču un pakalpojumu brīvo cenu un tarifu veidošanu 1991. gadā.

3. Cenu un tarifu grozīšanas kārtība

3.1. Cenas un tarifus var grozīt tikai tās valsts pārvaldes iestādes, ministrijas, resori un uzņēmējsabiedrības, kas apstiprinājuši agrāk noteiktās cenas (tarifus), kā arī Cenu departaments šīs cenu un tarifu regulēšanas kārtības 4. nodaļas 5. punktā paredzētajos gadījumos.

3.2. Valsts pārvaldes iestādēm un uzņēmējsabiedrībām, kas apstiprinājušas jaunas cenas un tarifus (cenu un tarifu līmeņus) šīs cenu un tarifu regulēšanas kārtības 1. un 2. pielikumā norādītajai produkcijai, precēm un pakalpojumiem, jāsniedz informācija par jaunajām cenām ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms to stāšanās spēkā (izņemot tirdzniecības uzņēmumus, kas preces pārceno patstāvīgi*).

*Tirdzniecības uzņēmumiem, kas patstāvīgi izmaina preču cenas, jauno cenu ieviešanas dienā redzamā vietā (vitrīnā) jāievieto informācija par cenu grozījumiem.

4. Cenu izmaiņu deklarēšana

4.1. Produkcijai, precēm un pakalpojumiem noteiktās fiksētās cenas un galējās cenas, fiksētie tarifi un galējie tarifi var tikt koriģēti, ja notikušas ražošanas un realizācijas ekonomisko apstākļu objektīvas izmaiņas.

Pirms cenu līmeņa maiņas ražotājuzņēmumi noteiktā kārtībā deklarē paredzamās cenas un tarifus iestādei, kas cenas vai tarifus apstiprinājusi.

4.2. Lai cenas un tarifus deklarētu, jāiesniedz Cenu departamentam šādi dati:

- republikas tirgū realizējamo preču vai pakalpojumu paredzamais apjoms un īpatsvars;

- ziņas par to, kad paredzama gaidāmā un kad notikusi iepriekšējā cenu grozīšana;

- gaidāmais cenu paaugstinājums procentos;

- pelņas lielums;

- deklarētās (ja nepieciešams, - arī esošās) cenas kalkulācija;

- cenu grozīšanas cēloņu pamatojums.

4.3. Deklarētās cenas vai tarifi atzīstami par saskaņotiem un reģistrētiem Cenu departamentā, ja pēc dokumentu iesniegšanas Cenu departamentam no tā divdesmit dienu laikā netiek saņemts aizliegums.

4.4. Aizlieguma gadījumā Cenu departamentam ir tiesības apturēt deklarēto cenas vai tarifa grozījumu uz laiku līdz sešiem mēnešiem, bet ar ekonomikas ministra atļauju - līdz vienam gadam. Šādus aizliegumus var piemērot, ja ar paredzamajiem cenu un tarifu grozījumiem negatīvi tiek ietekmēta cenu stabilitāte vai nepamatoti paaugstinātas ražošanas izmaksas.

4.5. Ja uzņēmums bez saskaņošanas ar Cenu departamentu patvaļīgi nosaka deklarēšanai pakļauto cenu vai tarifu, kā arī ja cenas vai tarifa deklarēšanas gaitā Cenu departamentam tiek tīši sniegtas nepareizas ziņas, tad cena vai tarifs tiek pazemināts līdz iepriekš apstiprinātajam līmenim un 12 mēnešu laikā nevar tikt paaugstināts.

Turklāt pret šādiem uzņēmumiem tiek vērstas ekonomiskas sankcijas likumā paredzētajā kārtībā.

4.6. Nav jādeklarē:

- jaunās produkcijas un preču cenas un jauno pakalpojumu tarifi, izņemot to produkciju, preces un pakalpojumus, kam valsts nosaka fiksētās cenas;

- pēc vienreizējiem vai individuāliem pasūtījumiem ražotu preču un sniegtu pakalpojumu cenas un tarifi;

- kolhozu tirgos un izsolēs realizējamās produkcijas un preču cenas;

- ja preces realizē vai pakalpojumus sniedz par zemākām cenām vai tarifiem nekā agrāk noteiktās cenas un tarifi.

4.7. Ministru un departamentu vadītāju lēmumi, kas tieši ietekmē cenu līmeni, jāsaskaņo ar Cenu departamentu. Ja nepieciešams būtiski mainīt cenas un tarifus, kas skar daudzu uzņēmumu, kā arī iedzīvotāju intereses, Cenu departamenta pienākums ir iepriekš informēt par to Latvijas Republikas Valdību.

5. Informācija par cenām

5.1. Informācija par centralizēti apstiprināmajām fiksētajām un regulējamajām produkcijas, preču un pakalpojumu cenām tiek publicēta cenrāžos, krājumos un rokasgrāmatās, ko izdod Latvijas Republikas Ekonomikas ministrija.

5.2. Informāciju par deklarējamo cenu grozījumiem Cenu departaments publicē speciālos biļetenos vai periodiskajā presē.

5.3. To preču un pakalpojumu saraksti, kuru cenas un tarifus apstiprina Latvijas Republikas Ministru Padome, parasti tiek precizēti un publicēti vienreiz gadā, ņemot vērā republikas tirgus piesātinātības pakāpi.

5.4. Informācija par preču un pakalpojumu cenām un tarifiem, ko nosaka ministrijas, resori, koncerni un asociācijas atbilstoši tiem piešķirtajām tiesībām, kā arī informācija par līgumcenām, kuras nosaka tiem pakļautie uzņēmumi patstāvīgi, tiek publicēta to izdotajos cenrāžos, krājumos un rokasgrāmatas.

5.5. Informācija par vidējām cenām un cenu izmaiņu indeksiem tiek publicēta Latvijas Republikas Valsts statistikas komitejas biļetenos.

5.6. Informāciju par valsts tirdzniecības sistēmā realizējamo preču cenām regulāri publicē Latvijas Republikas Tirdzniecības ministrija.

5.7. Informāciju par patērētāju kooperācijas sistēmā realizējamo preču un produkcijas cenām, kā arī uzziņu par to, kādas cenas ir kolhozu tirgos, publicē Latvijas Patērētāju biedrību savienība.

5.8. Informāciju par lauksaimniecības produkcijas iepirkuma cenām un par pārtikas preču cenām publicē Lauksaimniecības ministrija.

5.9. Attiecīgos biļetenus un rokasgrāmatas valsts iestādes izdod par valsts budžeta līdzekļiem.

l. pielikums
Kārtībai, kādā regulējamas cenas un tarifi 1991. gadā

Produkcija, preces un pakalpojumi, kam tiek noteiktas valsts fiksētās (cenrāžos norādītās) cenas un tarifi

I. Produkcija, preces un pakalpojumi, kam cenas un tarifus nosaka Latvijas Republikas Ministru Padome

Saskaņā ar starpvaldību līgumiem piegādātie vai iepirktie rūpnieciski pārstrādājamo izejvielu resursi, produkcija un preces (cenu līmeņi)

Valsts aizsardzības nozīmes produkcija

Lauksaimniecības produkcijas iepirkuma cenas

Celmu nauda

Starprepublikāniskie pārvadājumi ar dzelzceļa, gaisa un jūras transportu (tarifu līmeņi)

Dzīvokļu īres maksa

II. Produkcija, preces un pakalpojumi, kam cenas un tarifus nosaka Ekonomikas ministrijas Cenu departaments

Preces, kurām Latvijas Republikā noteikts valsts monopols*

Latvijas Republikas teritorijā esošo uzņēmumu ražotā elektroenerģija un siltumenerģija*

Benzīns, dīzeļdegviela, automobiļu eļļas un sadzīves krāšņu kurināmais*

Dabasgāze un sašķidrinātā gāze*

Kūdras produkcija*

Tērauds

Krāsainie metāli, to sakausējumi un velmējumi*

Melno un krāsaino metālu lūžņi un atkritumi*

Apaļkoki*

Akmeņogles un malka iedzīvotāju vajadzībām

Zivis, zivju produkcija (izņemot delikateses) un zivju konservi

Gala, gaļas produkti un gaļas konservi (izņemot gaļu, gaļas produktus un gaļas konservus, kas ražoti no lopiem un putniem, kuriem nav noteiktas iepirkuma cenas)

Maize un maizes izstrādājumi

Piens un piena produkti, margarīns, sviests, saldējums

Milti, putraimi, makaroni

Kombinētā lopbarība

Dabiskās augļu un dārzeņu sulas bērnu uzturam*

Augļu un ogu konservi bērnu uzturam*

Alus iesals

Alus

Ziepes un zobu pasta, zobu pulveris, vazelīns

Sintētiskie mazgāšanas līdzekļi*

Sērkociņi*

Sakaru pakalpojumi (republikāniskie un starprepublikāniskie)*

Kravu pārvadājumi republikas teritorijā ar visu veidu transportu*

Pasažieru un bagāžas pārvadājumi ar piepilsētas dzelzceļa transportu

Uzturzīmes uz sanatorijām, atpūtas namiem un citām ārstniecības un veselības uzlabošanas iestādēm

Pakalpojumi dzīvokļu apsardzībā, apsardzes un ugunsdrošības signalizācijas ierīču uzstādīšana

Ēku un būvju inventarizācija un zemes ierīcības darbi

Gazifikācijas darbi

Medicīnas pakalpojumi, dzirdes aparāti un protēzes

Koriģējošo un bifokālo aceņu izgatavošana un remonts

III. Produkcija, preces un pakalpojumi, kam cenas un tarifus nosaka vietējās pašvaldības iestādes

Pasažieru un bagāžas pārvadājumi ar pilsētas un piepilsētas transportu (izņemot piepilsētas dzelzceļa transportu)

Komunālie pakalpojumi (ūdensvads, kanalizācija)

Ķīmiskā tīrīšana un krāsošana

Veļas mazgāšana

Pirts un dušu pakalpojumi

Apbedīšanas pakalpojumi

Sanitārā apkope

Latvijas Republikas Ministru Padomes noteiktās nomenklatūras produkcija, preces un pakalpojumi, kā arī municipālo uzņēmumu ražotā produkcija un pakalpojumi

Piezīmes

1. Ar 1991. gada 1. janvāri ražošanas un tehniskajām vajadzībām paredzētajai produkcijai un pakalpojumiem, kuri atzīmēti ar «*», piemērojamas cenas un tarifi, kas izstrādāti saskaņā ar Latvijas PSR 1988. gada 3. augusta lēmumu Nr. 253. Turklāt jāievēro apstiprinātie sadārdzinājuma koeficienti un jauno nodokļu ņemšanas kārtība.

Pārejai ražošanas un tehniskajām vajadzībām paredzētajai produkcijai un pakalpojumiem, kā arī jaunajai rūpniecības produkcijai un produkcijai, kas izgatavota pēc atsevišķiem vai vienreizējiem pasūtījumiem, piemērojamas līgumcenas.

2. Ja tautas patēriņa precēm vairumcenas nosaka, izmantojot mazumcenas, tad piemērojamas norēķinu vairumcenas, ņemot vērā apgrozījuma nodokli.

2. pielikums
Kārtībai, kādā regulējamas cenas un tarifi 1991. gadā

Produkcija, preces un pakalpojumi, kam tiek noteiktas regulējamas (ar robežlīmeni) cenas un tarifi

I. Produkcija, preces un pakalpojumi, kam cenas un tarifus nosaka Latvijas Republikas Ministru Padome

Kartupeļi, augļi, dārzeņi un to pārstrādes produkti - pēc nepieciešamības (realizācijas mazumcenas, iepirkuma (piegādes) līgumcenas)

Komunālie pakalpojumi (centrālapkure, karstā ūdens apgāde)

Nomas maksa par neapdzīvojamām telpām

II. Produkcija, preces un pakalpojumi, kam cenas un tarifus nosaka Ekonomikas ministrijas Cenu departaments

Ķīmiskās šķiedras un diegi un no tiem ražotie rūpnieciskas nozīmes izstrādājumi

Sintētiskie sveķi un plastiskās masas un to izstrādājumi, kas paredzēti ražošanas un tehniskajām vajadzībām

Zāģmateriāli

Būvmateriāli, būvkonstrukcijas un būvdetaļas

Galveno veidu papīrs

Olas

Bezalkoholiskie dzērieni

Konditorejas izstrādājumi 

Sinepes

Citrusaugļi

Rieksti

Vīnogas

Zupas koncentrāti

Dzija no visu veidu izejvielām, diegi

Visu veidu audumi, arī aizkaru audumi

Neaustie tekstilmateriāli

Vīriešu, sieviešu un bērnu apģērbi

Spectērpi

Zeķes

Vīriešu, sieviešu un bērnu apavi no ādas un gumijas

Vīriešu, sieviešu un bērnu veļa

Vīriešu, sieviešu un bērnu cimdi, šalles un lakati

Tekstilgalantērija

Ādas galantērija (izņemot izstrādājumus no dabiskās ādas)

Gultas veļa

Segas

Vaskadrāna galdautiem

Spalvu un dūnu izstrādājumi

Sadzīvē lietojamās elektropreces, elektroierīces un izolācijas materiāli (izņemot elektriskos gludekļus, kafijas dzirnaviņas, gaļas mašīnas, putotājus, universālas virtuves mašīnas un to rezerves daļas)

Tapetes

Metāla un plastmasas trauki

Stikla trauki (izņemot kristāla izstrādājumus) un porcelāna trauki (izņemot izstrādājumus, kas nav iekļauti attiecīgajā cenrādī norādītajās izstrādājumu apdares grupās)

Naži un galda piederumi (izņemot izstrādājumus ar dārgmetālu apdari)

Fotopreces un kinopreces

Radiopreces (izņemot pirmās un augstākās sarežģītības grupas radiouztvērējus, skaņu ierakstītājus un atskaņotājas ierīces, ceturtās un jaunākās paaudzes krāsu televizorus, automašīnu radioaparātus un magnetolas, videomagnetofonus un magnetofonus)

Visu veidu apgaismes ķermeņi un gaismas izkliedētāji (izņemot apgaismes ķermeņus ar kristāla elementiem)

Saru izstrādājumi un sukas

Bērnu ratiņi un bērnu velosipēdi

Rakstāmpiederumi un citas skolēniem vajadzīgās preces

Spoguļi (izņemot sadzīvē lietojamos spoguļus importa ietvaros un mākslinieciskos ietvaros no dabiskā koka)

Rotaļlietas (izņemot eglīšu rotājumus, elektroniskās un elektrificētās rotaļlietas un to rezerves daļas)

Papīra un kartona izstrādājumi (izņemot izstrādājumus dabiskās ādas iesējumā)

Telefona aparāti

Plastmasas izstrādājumi

Sadzīvē lietojamās mēbeles (izņemot etnogrāfiskās mēbeles, mēbeļu komplektus un speciālās mēbeles)

Dzelzs izstrādājumi, būvapkalumi

Pulksteņi (izņemot pulksteņus zelta un apzeltītos korpusos)

Parfimērijas un kosmētikas preces (izņemot smaržas, zobu pastu, zobu pulveri, ziepes, vazelīnu)

Medicīnas instrumenti un preces, medikamenti, optika

Sporta preces (izņemot kuterus, jahtas, sporta laivas, medniekiem un makšķerniekiem paredzētās preces, hokejā lietojamos sporta aizsardzības piederumus)

Lakas, krāsas un sadzīves ķīmijas izstrādājumi, gumijas izstrādājumi

Protēzes un ortopēdijas izstrādājumi

Sadzīvē lietojamie instrumenti (izņemot instrumentus ar elektropievadiem)

Mācību izdevumi

Viesnīcu pakalpojumi

Teātru, koncertuzņēmumu un koncertorganizāciju, biļetes un pakalpojumi

Kultūrizglītības iestāžu un organizāciju biļetes un pakalpojumi

Sporta celtņu un būvju biļetes un pakalpojumi

Gāzes iekārtu un tīklu profilaktiskā apkalpošana, gāzes balonu remonts, uzpilde un citi gāzes saimniecības pakalpojumi

Iedzīvotājiem piederošo transporta līdzekļu tehniskā apkope un remonts (vieglo automašīnu, motociklu, motorolleru, mopēdu remonts)

Transportlīdzekļu (arī mazmēra kuģu) tehniskā apskate un reģistrācija, transportlīdzekļu vadītāju un glābšanas dienesta speciālistu sagatavošana

Peldbaseinu pakalpojumi

APSTIPRINĀTS
ar Latvijas Republikas Ministru Padomes
1991. gada 4. janvāra lēmumu Nr.2

NOLIKUMS
par Latvijas Republikā realizējamās produkcijas, preču un pakalpojumu brīvo cenu un tarifu veidošanu 1991. gadā

1. Vispārīgie noteikumi

1.1. Šis nolikums attiecināms uz visiem rūpniecības, tirdzniecības un citiem uzņēmumiem (neatkarīgi no to īpašuma formas un administratīvās pakļautības), kas realizē preces un pakalpojumus Latvijas Republikas teritorijā.

Brīvās cenas piemērojamas šī nolikuma 1. pielikumā norādītajām precēm un pakalpojumiem.

1.2. Brīvo cenu sistēmā ietilpst preču pārdošanas cenas un mazumcenas.

1.3. Brīvās pārdošanas cenas ražotājuzņēmumu norēķiniem ar vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumiem, arī ar sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un ārpustirgus patērētājiem, nosaka preču ražotāji un pircēji uz līdztiesības pamatiem.

1.4. Importa precēm, ko par centralizētajiem valūtas līdzekļiem iepērk specializētās ārējās tirdzniecības organizācijas un uzņēmumi, pārdošanas cenas pēc šo preču pasūtītāju iesniegumiem nosaka Cenu departaments, bet patērētāju kooperācijas organizāciju iepirktajām importa precēm pārdošanas cenas apstiprina Latvijas Patērētāju biedrību savienība.

1.5. Brīvās mazumcenas republikā ražotajām precēm un importa precēm nosaka tirdzniecības uzņēmumi, kas realizē šīs preces iedzīvotājiem.

Brīvo cenu līmenim jānodrošina ražotāju ieinteresētība palielināt preču ražošanu un paplašināt to sortimentu, kā arī normāla preču realizēšana tirgū bez ažiotāžas un spekulācijas.

2. Brīvo pārdošanas cenu veidošanas mehānisms

2.1. Rūpniecības ražotājuzņēmumi brīvās preču pārdošanas cenas saskaņo ar vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības partneriem (juridiskajām personām), kam ir līgumsakari. Šādu partneru skaitā ietilpst arī patērētāju kooperācijas organizācijas un uzņēmumi, kā arī sabiedriskās ēdināšanas un sadzīves pakalpojumu uzņēmumi.

2.2. Brīvās pārdošanas cenas tiek noteiktas atbilstoši esošajai tirgus konjunktūrai (pieprasījumam un piedāvājumam), izstrādājumu kvalitātei un lietošanas īpašībām, ievērojot noteikumu - franko nosūtīšanas stacijas (osta, piestātne), bet, ja izstrādājumus pārdod tajā pašā pilsētā, tad - piegādātājuzņēmuma franko noliktava. Pēc pušu vienošanās var tikt pieņemti citi preču piegādes noteikumi.

Ja slēdz atkārtotus preču piegādes līgumus, brīvās pārdošanas cenas var tikt gan pazeminātas, gan arī paaugstinātas atkarībā no šo preču pieprasījuma un piedāvājuma.

2.3. Nosakot pārdošanas cenas, jāņem vērā ražošanas pašizmaksa, kā arī noteiktās apgrozījuma nodokļa likmes (precēm, kas tiek apliktas ar apgrozījuma nodokli). Pelņa, ko dod preču realizācija par brīvajām pārdošanas cenām, tiek aprēķināta kā starpība starp brīvo pārdošanas cenu, ražošanas izmaksām un apgrozījuma nodokļa likmēm.* Turklāt pelņa tiek aplikta ar nodokli atbilstoši spēkā esošajai likumdošanai.

* Par radiouztveršanas ierīcēm atrēķina arī paredzēto piemaksu par radioraidījumu programmu organizēšanu.

2.4. Par brīvajām cenām realizējamās produkcijas pašizmaksu nosaka saskaņā ar Nolikumu par produkcijas pašizmaksas plānošanu, uzskaiti un kalkulēšanu rūpniecības uzņēmumos.

2.5. Pārdošanas cenas tiek fiksētas brīvo pārdošanas cenu saskaņošanas protokolā. Ieteicamais protokola veidlapas paraugs dots šī nolikuma 2. pielikumā.

2.6. Importa preču brīvās pārdošanas cenas nosaka šī nolikuma 1.4. punktā norādītās organizācijas atbilstoši esošajai tirgus konjunktūrai (pieprasījumam un piedāvājumam), preču kvalitātei un lietošanas īpašībām. Šajās pārdošanas cenās jāietver importa preču vērtība (piegādātāja rēķinā norādītā faktūras vērtība, kas pārrēķināta padomju rubļos pēc PSRS Valsts bankas kursa maksājuma dienā, pieskaitot visus izdevumus par preces iepirkšanu un nogādāšanu līdz padomju robežai), muitas nodeva un komisijas atlīdzība ārējās tirdzniecības organizācijai.

Ārējas tirdzniecības organizācija starpību starp importa preču brīvo pārdošanas cenu un vērtību, kam pieskaitīta muitas nodevu un minētā komisijas atlīdzība, noteiktā kārtībā iemaksā budžetā.

2.7. Ārējās tirdzniecības organizācijas iesniedz saviem tirdzniecības partneriem (vairumtirdzniecības, mazumtirdzniecības un citiem uzņēmumiem) rēķinus - maksājuma pieprasījumus par importa precēm, kuros piemērotas pārdošanas cenas.

2.8. Ja vairumtirdzniecības uzņēmumi republikā ražotās preces un importa preces mazumtirdzniecības uzņēmumiem realizē tieši no savām noliktavām, norēķini par pārdotajām precēm tiek izdarīti brīvajās pārdošanas cenās, pieskaitot tām vairumcenas piemaksu, ko vairumtirdzniecības uzņēmumi nosaka pēc saskaņošanas ar mazumtirdzniecības un citiem uzņēmumiem.

3. Brīvo mazumcenu veidošanas mehānisms

3.1. Brīvās mazumcenas, par kādām preces tiek pārdotas iedzīvotājiem, mazumtirdzniecības un citi uzņēmumi - juridiskās personas, kas pārdod šādas preces, - veido pēc attiecīgajā reģionā izveidojušās tirgus konjunktūras (pieprasījuma un piedāvājuma), pamatojoties uz brīvo pārdošanas cenu un tirdzniecības piecenojumu līdz 25% apmērā.

3.2. Mazumtirdzniecības vai citi uzņēmumi, kas pārdod preces iedzīvotājiem, patstāvīgi nosaka konkrēto tirdzniecības piecenojumu lielumu līdz 25% apmērā, ņemot vērā plānotās apgrozības izmaksas, transporta izmaksas (republikā ražotajām precēm) un citus izdevumus, tai skaitā vairumcenu piecenojumus (šī nolikuma 2.8. punkts), kā arī ņemot vērā nepieciešamo peļņas apmēru, no kuras izdara atskaitījumus brīvo mazumcenu regulēšanas fonda (riska fonda) izveidošanai.

3.3. Riska fonda veidošanas un izmantošanas kārtību valsts tirdzniecības uzņēmumiem nosaka Latvijas Republikas Tirdzniecības ministrija, patērētāju kooperāciju uzņēmumiem - Latvijas Patērētāju biedrību savienība, bet citu īpašuma formu tirdzniecības uzņēmumiem - paši šo uzņēmumu īpašnieki.

3.4. Pašražotajām precēm vai importa precēm, ko uzņēmumi iepirkuši preču apmaiņas ceļā un kas tiek realizētas iedzīvotājiem patstāvīgi bez vairumtirdzniecības vai mazumtirdzniecības uzņēmumu starpniecības, brīvās mazumcenas tiek veidotas, pamatojoties uz brīvajām pārdošanas cenām, ko nosaka atbilstoši šī nolikuma 2.3. un 2.6. punktam, pieskaitot preču realizācijas izmaksu segšanai nepieciešamo tirdzniecības piecenojumu.

3.5. Maksas pakalpojumu brīvās cenas un tarifus nosaka patstāvīgi paši pakalpojumu sniedzēji atbilstoši pakalpojumu kvalitātei, pieprasījumam un piedāvājumam, ņemot vēra plānotās izmaksas un noteiktās apgrozījuma nodokļa likmes.

4. Kārtība, kādā par brīvajām cenām realizējamā produkcija pārdodama ārpustirgus patērētājiem, un šo preču brīvo mazumcenu noteikšana

4.1. Par brīvajām mazumcenām pārdodamās republikā ražotās preces un importa preces tālākai pārstrādāšanai rūpniecības uzņēmumiem, kā arī sadzīves pakalpojumu uzņēmumiem tāpat tiek realizētas par brīvajām pārdošanas cenām.

4.2. Rūpniecības un sadzīves pakalpojumu uzņēmumi to gatavo izstrādājumu vērtību, kuri ražoti no materiāliem, kas iepirkti par brīvajām pārdošanas cenām, aprēķina pēc šīm cenām, pieskaitot piecenojumu līdz 25% apmērā.

4.3. Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos piecenojumi tiek aprēķināti brīvajām mazumcenām, kas veidotas tādā pašā kārtībā kā mazumtirdzniecības uzņēmumos.

5. Brīvo cenu dokumentu noformēšana

5.1. Brīvās pārdošanas cenas tiek norādītas šo cenu saskaņošanas protokolos (republikā ražotajām precēm) un preču maksājumu dokumentos (preču transporta pavadzīmēs, rēķinos-faktūrās, maksājuma pieprasījumos).

Ražotājuzņēmumu un ārējās tirdzniecības organizāciju vadītāji un galvenie grāmatveži ir atbildīgi par to, lai brīvās pārdošanas cenas šajos dokumentos tiktu uzrādītas pareizi.

5.2. Brīvās mazumcenas tiek fiksētas cenrāžos, kas noformējami pēc šī nolikuma 3. pielikumā ieteiktā parauga, un šīs cenas apstiprina mazumtirdzniecības uzņēmuma (statutārais veikals, nomas vai kolektīvais uzņēmums, akciju sabiedrība) vadītājs.

Ar minēto cenrādi tiek iepazīstināti visi ieinteresētie tirdzniecības uzņēmuma darbinieki.

5.3. Brīvās mazumcenas šī nolikuma 3.4. punktā norādītajām precēm apstiprina uzņēmuma direktors, un tās tiek uzrādītas cenrādī, ko noformē pēc nolikuma 4. pielikumā ieteiktā parauga.

5.4. Brīvās cenas (tarifus) maksas pakalpojumiem uzrāda cenrādī (šī nolikuma 5. pielikums).

5.5. Mazumtirdzniecības uzņēmumi atzīmē brīvās mazumcenas uz cenas zīmītēm vai uz veikalā izliktajām preču cenas zīmēm tādā kārtībā, kāda noteikta attiecīgo preču valsts mazumcenu atzīmēšanai. Pēc mazumtirdzniecības uzņēmumu un ražotājuzņēmumu vienošanās brīvās mazumcenas var atzīmēt ražotājuzņēmumi.

5.6. Tautas patēriņa nepārtikas preču brīvās mazumcenas noapaļo saskaņā ar Tautas patēriņa nepārtikas preču mazumcenu noapaļošanas noteikumiem, bet pārtikas produktu cenas - tādā kārtībā, kāda paredzēta attiecīgo preču grupu valsts mazumtirdzniecības cenrāžos.

5.7. Republikā ražotajām precēm, ko pārdod par brīvajām cenām, uzņēmumi piešķir artikulus. Tos veido preces ražošanas uzsākšanas gada skaitļa pēdējais cipars, burts «B», preces kārtas numurs (katru gadu sākas ar vieninieku) un ražotājuzņēmuma šifrs vai nosaukums.

6. Brīvo mazumcenu grozīšanas kārtība

6.1. Ja pieprasījums pēc precēm vai to piedāvājums mainās, tirdzniecības uzņēmumi, kas pārdod preces par šīm cenām, atkarībā no tirgus konjunktūras attiecīgajā reģionā brīvās mazumcenas var pazemināt vai paaugstināt 25% piecenojuma ietvaros. Turklāt brīvo mazumcenu pazemināšanai mazumtirdzniecības uzņēmumi izmanto cenu regulēšanas fondu (riska fondu).

Jaunās brīvās mazumcenas apstiprina šī nolikuma 5. nodaļā paredzētajā kārtībā. Jaunajā cenrādī tiek norādīts par jauno brīvo cenu stāšanos spēkā un agrāk apstiprināto cenu anulēšanu (atcelšanu).

6.2. Preces veikalos pārceno ar veikala vadītajā pavēli izveidota komisija, kas sastāda pārcenošanas aktu - pārcenošanai pakļauto preču sarakstu.

Jaunās cenas nekavējoties jāatzīmē uz precēm vai veikalā izliekamajām cenu zīmēm.

*    *    *

Ar šī nolikuma stāšanos spēkā tai produkcijai, precēm un pakalpojumiem, kuri realizējami par brīvajām cenām, komerccenas, pagaidcenas un līgumcenas vairs netiek piemērotas.

1. pielikums
Nolikumam par Latvijas Republikā realizējamās produkcijas, preču un
pakalpojumu brīvo cenu un tarifu veidošanu 1991. gadā

TAUTAS PATĒRIŅA PRECES UN MAKSAS PAKALPOJUMI,
kurus no 1991. gada paredzēts realizēt iedzīvotājiem par brīvajām cenām

REPUBLIKĀ RAŽOTĀS PRECES

I. Vieglās rūpniecības preces

Mākslinieciskie šūšanas un trikotāžas izstrādājumi un apavi, ko izgatavojuši modeļnami un individuālie autori

Paklāji, grīdsegas un tamlīdzīgi izstrādājumi

Visu veidu dabisko kažokādu izstrādājumi pieaugušajiem (izņemot pēc speciāliem pasūtījumiem darinātus izstrādājumus un spectērpus, apģērbus ar auduma virspusi, kā arī visu veidu dabiskās ādas apkakles un trušādas un aitādas cepures)

Tautiskie audumi, kuru izstrādāšanā izmantots roku darbs

Tautastērpi

Dabiskās ādas galantērija

Neapstrādātas kažokādas

II. Sadzīvē lietojamās kultūrpreces un saimniecības preces

Juvelierizstrādājumi no dārgmetāliem, arī dārgakmeņi, pusdārgakmeņi un mākslīgie akmeņi dārgmetālu ietvarā; pulksteņi zelta korpusos; dzintara rotaslietas

Izstrādājumi, kas satur dārgmetālus: apsudraboti un apzeltīti naži, galda piederumi un trauki, kā arī pulksteņi ar apzeltītu korpusu

Tautas daiļamatniecības izstrādājumi

Suvenīri

Pirmās un augstākās kategorijas kvalitātes radiouztveršanas, skaņu ierakstīšanas un atskaņošanas ierīces (videomagnetofoni, radiouztvērēji, magnetolas, pastiprinātāji, muzikālie centri), automobiļu radiouztvērēji un magnetolas

Trīskameru ledusskapji

Lauksaimniecības minitehnika un zālāju pļaujmašīnas

Sadzīves lietojamie instrumenti ar elektropievadiem

Sadzīvē lietojamā elektroaparatūra: elektriskie gludekļi, kafijas dzirnaviņas, gaļasmašīnas, putotāji (mikseri), universālās virtuves mašīnas un to rezerves daļas

Mūzikas instrumenti, to detaļas un piederumi (izņemot rotaļlietas), skaņuplates

Kuteri, jahtas, sporta laivas, makšķerniekiem un medniekiem paredzētās preces, hokejā lietojamais sporta aizsardzības inventārs

Pūstā un presētā kristāla izstrādājumi: ziedu vāzes, servīzes, bļodas, vīnu un šampanieša glāzes un citi izstrādājumi, kā arī apgaismes ķermeņi ar kristāla elementiem

Mākslas keramikas izstrādājumi

Porcelāna servīzes un komplekti, kas nav iekļauti attiecīgajā cenrādī norādītajās izstrādājumu apdares grupās; plānā porcelāna servīzes un izstrādājumi; porcelāna figūras un dekoratīvie porcelāna izstrādājumi

Eglīšu rotājumi

Elektroniskās un elektrificētās rotaļlietas, to rezerves daļas

Mēbeļu komplekti: ēdamistabu, dzīvojamo istabu un guļamistabu iekārtas, sekcijas un mīksto mēbeļu komplekti, kā arī virtuves mēbeļu komplekti ar dabiskās koksnes apdari un etnogrāfiskās mēbeles

Metāla un plastmasas galantērija, furnitūra, pogas un sprādzes

Cepures

Grāmatas, brošūras, tēlotājmākslas izdevumi, nošu izdevumi, izņemot mācību izdevumus

Mākslinieciskās reprodukcijas, estampi, gravīras, gleznoti portreti

Poligrāfiskā produkcija un darbi

Dabiskajā ādā iesieti albumi, piezīmju grāmatiņas

Metāla, koka un citi izstrādājumi saimniecības vajadzībām

Smaržas

Motocikli, mopēdi, to rezerves daļas un komplektējošie izstrādājumi

Vieglo automašīnu rezerves daļas un piederumi

Sadzīvē lietojamie spoguļi ar importa rāmjiem un mākslinieciskā ietvarā no dabiskā koka

Dārza mājiņas

III. Pārtikas preces

Zivju (lašu, storu) ikri

Vērtīgu sugu zivju un jūras produktu delikateses (kulinārijas izstrādājumi un mazsālīta laša fileja, žāvētas stores, cepti un konservēti nēģi, zuši želejā, konservēti un karsti kūpināti, mazsālītas varavīkšņu foreles fileja)

Gaļas izgriezumi, teļa gaļa, mēle, jēru un sivēnu gaļa

Pīles, zosis, tītari

Nestandarta gaļa

Medus un bišu produkti

Tautiskie kafijas dzērieni (no vietējām izejvielām)

Garšvielas, pārtikas koncentrāti, žāvēti augļi

IV. Ziedi, sēklas, stādu un dēstu materiāls, ārstniecības augi

V. Maksas pakalpojumi

Šūšanas izstrādājumi pēc individuālajiem pasūtījumiem

Šūšanas izstrādājumu labošana un atjaunināšana

Kažokādas izstrādājumu šūšana un labošana

Triko izstrādājumu darināšana un labošana

Apavu izgatavošana pēc individuālajiem pasūtījumiem

Apavu labošana

Galvassegu izgatavošana un labošana

Ādas galantērijas izstrādājumu izgatavošana un labošana

No ādas un ādas aizstājējiem gatavotu izstrādājumu krāsošana

Sadzīvē lietojamo ledusskapju remonts

Sadzīvē lietojamo elektrisko mašīnu, aparātu un instrumentu remonts

Veļas mazgājamo mašīnu remonts

Sadzīvē lietojamo virtuves mašīnu remonts

Elektrisko un mehānisko bārdas skujamo un matu griežamo mašīnu remonts

Elektrisko un kājminamo šujmašīnu remonts

Transformatoru, sprieguma stabilizatoru un elektrības skaitītāju remonts

Elektroapgaismes armatūras un elektrosildīšanas aparātu remonts

Sadzīvē lietojamās radioelektroniskās aparatūras tehniskā apkope un remonts

Parasto rakstāmmašīnu, elektrisko rakstāmmašīnu un skaitļošanas mašīnu remonts

Fotoaparatūras un kinoaparatūras remonts

Pulksteņu remonts

Mūzikas instrumentu remonts

Sporta inventāra remonts

Rotaļlietu remonts

Pildspalvu remonts un pildīšana

Juvelierdarbi

Graviera darbi

Porcelāna, kristāla, plastmasas un cita materiāla izstrādājumu līmēšana

Iesiešanas darbi

Sadzīvē lietojamo gaisa kondicionētāju remonts

Velosipēdu remonts

Automobiļu, motociklu, mopēdu un velosipēdu riepu un kameru remonts un vulkanizācija

Laivu motoru, velosipēdu motoru un citu piekarināmo motoru remonts

Pilsoņiem piederošo lauksaimniecības mašīnu remonts

Virtuves piederumu un metāla trauku remonts

Mājturībā un saimniecībā lietojamo metālizstrādājumu izgatavošana un remonts

Niķelēšanas, hromēšanas un alvošanas darbi

Mēbeļu izgatavošana un remonts pēc iedzīvotāju pasūtījumiem

Spoguļu izgatavošana un remonts un stikla mehāniskā apstrāde

Galdniekdarbi pēc iedzīvotāju pasūtījuma

Lauksaimniecības produktu pārstrāde

Aitādu un citu mājdzīvnieku ādu un zvērādu izstrādāšana

Vilnas kāršana un dzijas vērpšana

Fotopakalpojumi

Kinoamatieriem sniedzamie pakalpojumi

Frizierpakalpojumi

Kultūras, sadzīves un saimniecības priekšmetu noma

Mašīnrakstīšanas un stenografēšanas darbi

Tulkošanas darbi un iespieddarbi

Skaņu ieraksti

Automobiļu, motociklu, mopēdu, velosipēdu, kā arī kuteru, laivu un citu peldošo līdzekļu maksas stāvvietu pakalpojumi

Lombarda pakalpojumi

Apģērba un mājturības priekšmetu glabāšana

Papildpakalpojumi viesnīcās

Izziņu un informācijas dienesta pakalpojumi

Dzīvojamās platības apmaiņas pakalpojumi

Pilsētas uzkopšanas pakalpojumi

Pakalpojumi augu kaitēkļu un slimību apkarošanai

Ugunsdzēsības signalizācijas ierīču uzstādīšana, ugunsdzēsības aparātu uzpildīšana, ugunsdzēsības iekārtu remonts, dūmvadu tīrīšana

Veterinārsanitāro staciju pakalpojumi (iedzīvotājiem)

Lauksaimniecības darbi

Kolhozu tirgus pakalpojumi

Sanitārie pakalpojumi

Atpūtas pilsētiņu pakalpojumi

Transporta un ekspedīcijas pakalpojumi (iedzīvotājiem)

Projektēšanas darbi (iedzīvotājiem)

Remonta un celtniecības darbi (iedzīvotājiem)

Dezinfekcijas, dezinsekcijas un deratizācijas darbi, bakterioloģiskās un ķīmiskās analīzes

Mākslinieciskās noformēšanas darbi

Reklāmas un sludinājumu publicēšana un citi laikrakstu sniedzamie pakalpojumi (iedzīvotājiem)

Pārtikas produktu piegāde mājās, stikla taras savākšana no iedzīvotājiem un citi tirdzniecības papildpakalpojumi

Makšķernieku un mednieku saimniecību pakalpojumi

Muzeju biļetes un muzeju pakalpojumi

Sadzīves kultūrpasākumu realizēšanai sniedzamie pakalpojumi .

Sadzīvē lietojamās tehnikas tehniskā apkope un remonts garantijas laikā

Sadzīvē lietojamās radioelektriskās aparatūras tehniskā apkope un remonts garantijas laikā

Skaitļojamās tehnikas, kā arī kopēšanas un operatīvās pavairošanas tehnikas remonts un tehniskā apkope

Primāro un sekundāro elektronisko un elektrisko pulksteņu tehniskā apkope un remonts

Paklāju izgatavošana un remonts

Adāmmašīnu remonts

Mājas un saimniecības darbi, ģimeņu svinību apkalpošana un citi pakalpojumi, kas nav minēti šajā sarakstā

Gāzes iekārtu un tīklu profilaktiskā apkalpošana, gāzes balonu remonts, uzpilde un citi gāzes saimniecības pakalpojumi organizācijām, uzņēmumiem un kolhoziem

VI. Importētās preces

Vieglās rūpniecības preces (izņemot bērniem paredzētā sortimenta preces)

Sadzīvē lietojamās kultūrpreces

Pārtikas preces

 

2. pielikums
Nolikumam par Latvijas Republikā realizējamās produkcijas, preču un
pakalpojumu brīvo cenu un tarifu veidošanu 1991. gadā

Brīvo pārdošanas cenu saskaņošanas

PROTOKOLS Nr.

3. pielikums
Nolikumam par Latvijas Republikā realizējamās produkcijas, preču un
pakalpojumu brīvo cenu un tarifu veidošanu 1991. gadā

APSTIPRINĀTS

   _______________________________
     (vadītāja paraksts)

___________________________
(tirdzniecības uzņēmums,
kas apstiprinājis cenu)

19___gada «____»___________

CENRĀDIS

  brīvās mazumcenas

(preču nosaukums)

 


 

Nr.p.k. Preču nosaukums un īss raksturojums Artikuls, marka, veids Preču partijas apjoms Brīvā pārdošanas cena, kas saskaņota ar ražotājuzņēmumu, rubļos un kapeikās Tirdzniecības piecenojuma procents Brīvā mazumcena rubļos un kapeikās
             

Piezīme: Tiem izstrādājumiem, kuriem cenas tiek diferencētas atkarībā no izmēriem un augumiem, var noteikt vienotas brīvās cenas bez diferencēšanas pēc izmēriem un augumiem.

4. pielikums
Nolikumam par Latvijas Republikā realizējamās produkcijas, preču un
pakalpojumu brīvo cenu un tarifu veidošanu 1991. gadā

APSTIPRINĀTS

___________________________
(direktora paraksts)

__________________________
 (uzņēmums, kas apstiprinājis cenu)

19. __ gada « ___ » ____________

CENRĀDIS

  brīvās mazumcenas

(preču nosaukums)

 


 

Nr.p.k. Preces nosaukums un īss raksturojums Artikuls, marka, veids Preču partijas apjoms Brīvā pārdošanas cena rubļos un kapeikās Tirdzniecības piecenojuma procents Brīvā mazumcena rubļos un kapeikās
             

Piezīme: Tiem izstrādājumiem, kuriem cenas tiek diferencētas atkarībā no izmēriem un augumiem, var noteikt vienotas brīvās mazumcenas bez diferencēšanas pēc izmēriem un augumiem.

 

5. pielikums
Nolikumam par Latvijas Republikā realizējamās produkcijas, preču un
pakalpojumu brīvo cenu un tarifu veidošanu 1991. gadā

APSTIPRINĀTS

__________________________
(vadītāja paraksts)

___________________________________
(organizācija, kas apstiprinājusi cenu vai tarifu)

19_ gada «___»________________

CENRĀDIS

  brīvās cenas (tarifi)

(pakalpojumu (darba) nosaukums)

 
       
Nr.p.k. Pakalpojuma veids (nosaukums) Īss pakalpojumu (darbu) raksturojums Cena (tarifs) rubļos un kapeikās

 

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Par cenu tarifu regulēšanas kārtību 1991. gadā Izdevējs: Ministru Padome Veids: lēmums Numurs: 2Pieņemts: 04.01.1991.Stājas spēkā: 04.01.1991.Zaudē spēku: 03.04.1992.Publicēts: Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 15/16, 25.04.1991.
Saistītie dokumenti
  • Grozījumi
65120
04.01.1991
136
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"