Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 

Cēsu novada domes lēmums Nr. 191

Cēsīs 2025. gada 15. maijā

Par publisko apspriešanu sabiedrības viedokļa par vēja elektrostaciju būvniecību Cēsu novadā noskaidrošanai

Cēsu novada domes sēde 15.05.2025.
(prot. Nr. 5, 21. p.)

Ziņo J. Rozenbergs, domes priekšsēdētājs

2025. gada 10. aprīlī Cēsu novada dome pieņēma lēmumu Nr. 170 "Par publisko apspriešanu sabiedrības viedokļa par vēja elektrostaciju būvniecību Cēsu novadā noskaidrošanai", ar kuru nolemts uzsākt publiskās apspriešanas organizēšanu sabiedrības viedokļa noskaidrošanai par vietām, kurās Cēsu novada teritorijas plānojumā būtu jānosaka aizliegums būvēt VES, noteikt, ka publiskās apspriešanas formu, laiku un uzdot Centrālās administrācijas Attīstības pārvaldes Teritorijas plānošanas un stratēģiskās attīstības nodaļas vadītājai organizēt anketas sagatavošanu, un iesniegt to izskatīšanai 2025. gada 15. maija domes sēdē.

Attīstības pārvaldes Teritorijas plānošanas un stratēģiskās attīstības nodaļas vadītāja organizējot anketas sagatavošanu ir veikusi tirgus izpēti "Par eksperta pakalpojuma sniegšana sabiedriskās domas aptaujas organizēšanā par vēja elektrostaciju būvniecības aizliegumu Cēsu novada teritorijas plānojumā" tirgus izpētes rezultātā lētākais, darba uzdevumam atbilstošs piedāvājums saņemts no Vidzemes augstskolas.

Cēsu novada dome 2023. gada 23. februārī ir pieņēmusi lēmumu Nr. 85 (protokols Nr. 3, 24. punkts) "Par Cēsu novada teritorijas plānojuma 2025.-2035. gadam izstrādes uzsākšanu un darba uzdevuma apstiprināšanu". Saskaņā ar to Cēsu novada teritorijas plānojums jāizstrādā un jānodod publiskajai apspriešanai līdz 2025. gada 31. decembrim.

Latvijas Republikas Ministru kabineta 2013. gada 30. aprīļa noteikumu Nr. 240 "Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi" (turpmāk - MKN 240) 162. punkts pašvaldībai dod tiesības teritorijas plānojumā vai lokālplānojumā noteikt vietas, kurās vēja elektrostaciju būvniecība ir aizliegta.

Vēja enerģijas attīstība Latvijā ir nacionālā līmenī noteikta prioritāte ilgtspējības un atjaunojamās enerģijas kontekstā, taču pašvaldības attīstības plānošanas līmenī ir būtiski ņemt vērā arī sabiedrības intereses, dabas aizsardzības prasības un teritorijas ainavisko vērtību saglabāšanu. Cēsu novadā ir vairākas teritorijas ar augstu dabas un kultūrvēsturisko vērtību, kurās vēja parku izbūve var radīt negatīvas sekas. Tāpat šobrīd MKN 240 163.2. punktā noteiktie - 800 m no vēja elektrostacijas torņa līdz esošai publiskai un dzīvojamajai apbūvei - daudzos gadījumos ir ierobežojums, kas nepietiekami ņem vērā vietējo iedzīvotāju tiesības, īpaši blīvi apdzīvotās lauku teritorijās un ciemos.

Ņemot vērā vēja elektrostaciju nozīmi valsts enerģētikas politikas kontekstā, kā arī to tiešo ietekmi uz Cēsu novada iedzīvotāju tiesībām un interesēm dzīvot labvēlīgā un cilvēkam piemērotā vidē, un saņemtos iedzīvotāju iebildumus SIA "Nītaure Green Energy" ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma sākotnējās sabiedriskās apspriešanas ietvaros, Cēsu novada dome uzskata par nepieciešamu organizēt publisko apspriešanu ar mērķi noskaidrot vietējo iedzīvotāju un ieinteresēto pušu viedokli par vietām Cēsu novadā, kurās teritorijas plānojumā būtu nosakāmi ierobežojumi vēja elektrostaciju būvniecībai.

Pašvaldību likuma 54. panta pirmā daļa noteic, ka, lai veicinātu iedzīvotāju līdzdalību vietējas nozīmes jautājumu lemšanā un ievērotu iedzīvotāju intereses, pašvaldība rīko publisko apspriešanu tās autonomās kompetences jautājumos. Tāpat Cēsu novada domes 2024. gada saistošo noteikumu Nr. 13 "Cēsu novada pašvaldības nolikums" 86. punktā noteikts, ka pašvaldība var rīkot publisko apspriešanu konsultatīvos nolūkos, lai nodrošinātu iedzīvotāju līdzdalību svarīgu vietējās nozīmes jautājumu izlemšanā. Publisko apspriešanu rīko pēc pašvaldības administratīvās teritorijas iedzīvotāju, iedzīvotāju padomes, domes vai domes priekšsēdētāja iniciatīvas un pamatojoties uz domes lēmumu. Līdz ar to pašvaldībai ir pamats ierosināt publisko apspriešanu sabiedrības viedokļa noskaidrošanai jau plānošanas dokumenta izstrādes procesā, nevis tikai pēc tā izstrādes.

Pamatojoties uz Pašvaldību likuma 54. un 55. pantu, Cēsu novada domes 2024. gada saistošo noteikumu Nr. 13 "Cēsu novada pašvaldības nolikums" 86.-91. punktu, ņemot vērā Cēsu novada domes 2025. gada 10. aprīļa lēmumu Nr. 170 "Par publisko apspriešanu sabiedrības viedokļa par vēja elektrostaciju būvniecību Cēsu novadā noskaidrošanai", saskaņā ar Cēsu novada domes Finanšu komitejas 08.05.2025. atzinumu (protokols Nr. 5), Cēsu novada dome, ar 18 balsīm - par (Andris Melbārdis , Andris Mihaļovs, Atis Egliņš-Eglītis, Biruta Mežale, Elīna Stapulone, Ella Frīdvalde-Andersone, Erlends Geruļskis, Ēriks Bauers, Guntis Grosbergs, Hardijs VENTS, Indriķis Putniņš, Inga Cipe, Ivo Rode, Jānis Kārkliņš, Jānis Ķipurs, Jānis Rozenbergs, Juris Žagars, Laimis Šāvējs), pret nav, atturas nav, nolemj:

1. Izsludināt publisko apspriešanu sabiedrības viedokļa noskaidrošanai par vietām, kurās Cēsu novada teritorijas plānojumā būtu jānosaka aizliegums būvēt VES.

2. Noteikt, ka publiskās apspriešanas forma ir socioloģiskas anketas aizpildīšana par apspriežamo jautājumu tiešsaistē un klientu apkalpošanas centros visā novadā atbilstoši Cēsu novada domes 2024. gada saistošo noteikumu Nr. 13 "Cēsu novada pašvaldības nolikums" 90.4.2. punktam.

3. Apstiprināt publiskās apspriešanas anketu saskaņā ar pielikumu.

4. Noteikt publiskās apspriešanas laiku no 2025. gada 20. maija līdz 2025. gada 20. jūnijam, nosakot klātienes apspriešanas sanāksmes 2025. gada 10. jūnijā Nītaures kultūras namā un 2025. gada 11. jūnijā Stalbes tautas namā.

5. Informāciju par lēmuma pieņemšanu ievietot pašvaldības tīmekļa vietnē www.cesis.lv, pašvaldības informatīvajā izdevumā "Cēsu Novada Vēstis" un oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

6. Atbildīgo par lēmuma izpildi noteikt Cēsu novada Centrālās administrācijas Attīstības pārvaldes Teritorijas plānošanas un stratēģiskās attīstības nodaļas vadītāju;

7. Publiskās apspriešanas rezultātu iesniegt apstiprināšanai Cēsu novada domē pēc to apkopošanas;

8. Atbildīgo par lēmuma izpildi noteikt Cēsu novada Centrālās administrācijas Attīstības pārvaldes Teritorijas plānošanas un stratēģiskās attīstības nodaļas vadītāju;

9. Kontroli pār lēmuma izpildi uzdot Cēsu novada pašvaldības izpilddirektores vietniecei.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs J. Rozenbergs

 

Pielikums
Cēsu novada domes
15.05.2025. lēmumam Nr. 191

Apstiprināts
ar Cēsu novada domes
15.05.2025. lēmumu Nr. 191

Publiskā apspriešana par vēja parku būvniecības ierobežojumiem Cēsu novadā

Cēsu novada pašvaldība izstrādā jauno teritorijas plānojumu 2025-2035. gadam. Šajā procesā ir būtiski nodrošināt līdzsvaru starp valsts mērķiem atjaunojamās enerģijas attīstībā un vietējo iedzīvotāju interesēm, vides kvalitāti un kultūrvēsturisko ainavu saglabāšanu.

Pašvaldību likuma 4. panta pirmās daļas 15. punktā noteikts, ka viena no pašvaldības autonomajām funkcijām ir saskaņā ar pašvaldības teritorijas plānojumu noteikt zemes izmantošanu un apbūvi. Latvijas Republikas Ministru kabineta 2013. gada 30. aprīļa noteikumu Nr. 240 "Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi" (turpmāk - MKN 240) 162. punkts pašvaldībai dod tiesības teritorijas plānojumā vai lokālplānojumā noteikt vietas, kurās vēja elektrostaciju būvniecība ir aizliegta.

Vēja enerģijas attīstība Latvijā ir nacionālā līmenī noteikta prioritāte ilgtspējības un atjaunojamās enerģijas kontekstā, taču pašvaldības attīstības plānošanas līmenī ir būtiski ņemt vērā arī sabiedrības intereses, dabas aizsardzības prasības un teritorijas ainavisko vērtību saglabāšanu. Cēsu novadā ir vairākas teritorijas ar augstu dabas un kultūrvēsturisko vērtību, kurās vēja parku izbūve var radīt negatīvas sekas. Tāpat šobrīd MKN 240 163.2. punktā noteiktie - 800 m no vēja elektrostacijas torņa līdz esošai publiskai un dzīvojamajai apbūvei - daudzos gadījumos ir ierobežojums, kas nepietiekami ņem vērā vietējo iedzīvotāju tiesības, īpaši blīvi apdzīvotās lauku teritorijās un ciemos.

Lai teritorijas plānojuma risinājumi balstītos uz vietējo kopienu viedokli, Cēsu novada dome 2025. gada 10. aprīlī pieņēma lēmumu rīkot publisko apspriešanu, kuras ietvaros tiek veikta šī socioloģiskā aptauja.

Aptaujas mērķis ir noskaidrot vietējo iedzīvotāju un ieinteresēto pušu viedokli par vietām Cēsu novadā, kurās teritorijas plānojumā būtu jāaizliedz vēja elektrostaciju būvniecība, kā arī papildus nosakāmajiem papildus ierobežojumiem. Aptaujas rezultāti tiks izmantoti kā pamatojums plānošanas risinājumiem Cēsu novada teritorijas plānojumā.

Aptaujā aicināti piedalīties Cēsu novadā deklarētie iedzīvotāji un iedzīvotāji, kuriem Cēsu novadā pieder nekustamais īpašums, kā arī Cēsu novadā reģistrētās juridiskās personas. Aicinām anketu aizpildīt vienu reizi, jo apkopotā veidā tiks ņemtas vērā tikai unikālās atbildes.

Lūdzu, veltiet apmēram 10 minūtes šīs anketas aizpildīšanai. Jūsu viedoklis mums ir svarīgs!

1. Informācija par respondentu (atzīmēt visus, kas attiecināmi):

Esmu deklarēts Cēsu novadā

Man pieder nekustamais īpašums Cēsu novadā

Man pieder uzņēmums Cēsu novadā

2. Uzņēmuma nosaukums un reģistrācijas numurs (ja iepriekš atzīmējāt, ka pieder uzņēmums Cēsu novadā)

____________________________________________________________________________

3. Norādiet Cēsu novada pilsētu vai pagastu, kurā atrodas Jūsu nekustamais īpašums (ja iepriekš atzīmējāt, ka pieder nekustamais īpašums novadā)

____________________________________________________________________________

4. Vai Jūs atbalstāt vēja elektrostaciju ar jaudu virs 20 kW un vēja parku parku būvniecību Cēsu novadā? (izvēlies atbildi no izvēlnes)

Pilnībā atbalstu

Jā, atbalstu, ievērojot sabiedrības intereses par papildus ierobežojumu noteikšanu;

Pilnībā neatbalstu.

Nav viedokļa

5. Vai, Jūsuprāt, Cēsu novada teritorijas plānojumā būtu jānosaka aizliegums vēja parku būvniecībai ainaviski vērtīgās teritorijās?

6. Kurās ainaviski vērtīgās teritorijās Cēsu novada teritorijas plānojumā būtu jānosaka aizliegums vēja parku būvniecībai? (Iespējamas vairākas atbildes vai neatzīmēt nevienu)

Latvijas kultūras kanonā iekļautajās ainavu telpās Gaujas senielejas ainavā un Vecpiebalgas aizsargājamo ainavu apgabalā (https://experience.arcgis.com/experience/6c0b5c1cfaaa4bffb3c44b79158cd93c/page/Ainavekolo%C4%A3iskais-nov%C4%93rt%C4%93jums?views=Nacion%C4%81l%C4%81s-ainavas)

visā Gaujas nacionālā parka teritorijā

teritorijās ap Latvijas digitālajā ainavu atlantā definētajiem ainavu dārgumiem (Cēsu vecpilsētas ainava ar viduslaiku pili un parku, Vecpiebalgas pauguru ainava, Āraišu ezera un apkārtnes ainava, Lejaslīgatnes ainava ar papīrfabrikas ciemu un pārceltuvi, skats no Elkas kalna Skujenē, Jaunpiebalgas ainava, Veselavas muižas kompleksa ainava, Amatas ielejas ainava, skats uz Ķūķu klintīm Gaujā, Kazu gravas ainava Priekuļu novadā, Straupes pils kompleksa ainava)

7. Vai Jūs atbalstāt 2 km būvniecības aizlieguma zonas noteikšanu ap Cēsu novada pilsētām un ciemiem! (izvēlies atbildi no izvēlnes vai ieraksti savu variantu)

Cits viedoklis: ____________________________________________________________________________

8. Mazciems ir vēsturiski izveidojusies apdzīvota vieta ar dominējošu izklaidu vai dominējošu koncentrētu apbūvi, kurai novada teritorijas plānojumā nav noteiktas robežas un kuras nosaukums ir iekļauts Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Vietvārdu datubāzē. Novada dome vai pašvaldības kompetentā institūcija nosaka mazciemā ietilpstošās adreses. Vai, Jūsuprāt, vēja turbīnu izvietošanu būtu jāierobežo arī ap vēsturiskiem mazciemiem, kuru nosaukumi ir zināmi, bet kuriem nav oficiāli noteiktas robežas? (izvēlies atbildi no izvēlnes)

Jā, jāpiemēro tāds pats attāluma ierobežojums kā ciemiem ar noteiktām robežām (2 km no mazciemā iekļautajiem īpašumiem)

Jānosaka vēja elektrostaciju būvniecības aizliegums mazciemā ietilpstošajos īpašumos

Nē, ierobežojumiem jāattiecas tikai uz oficiāli noteiktām apdzīvotām vietām

Grūti pateikt / Nav viedokļa

9. Ja vēlaties, norādiet mazciemu, ap kuru, Jūsuprāt, vajadzētu ierobežot vēja turbīnu izvietošanu.

____________________________________________________________________________

10. Cik, Jūsuprāt, ir pietiekams attālums no vēja turbīnas līdz Jūsu dzīves vai darba vietai (izvēlies atbildi no izvēlnes vai ieraksti savu variantu)

Spēkā esošais regulējums (800 m) ir samērīgs

Attālums piesaistīts vēja turbīnas augstumam - 5 turbīnu augstumi līdz publiskai un dzīvojamai apbūvei (piemēram, 250 m augstas turbīnas gadījumā to būtu aizliegts celt tuvāk par 1,25 km no tuvākās dzīvojamās vai publiskās ēkas)

Cits variants ____________________________________________________________________________

11. Kāds, Jūsuprāt, būtu pieļaujamais maksimālais vēja turbīnas augstums (kopējais augstums līdz spārna galam) Cēsu novadā? (izvēlies atbildi no izvēlnes vai ieraksti savu variantu)

Līdz 100 metriem

100-150 metriem

160-200 metriem

200-250 metriem

Vēja turbīnu augstums nav jāierobežo

Cits variants ____________________________________________________________________________

12. Vai, Jūsuprāt, vēja parku būvniecība būtu jāaizliedz bioloģiskās lauksaimniecības zemēs un bioloģiski vērtīgos zālājos (izvēlies atbildi no izvēlnes)?

13. Vai, Jūsuprāt, vēja parku būvniecība būtu jāaizliedz vecajos un bioloģiski vērtīgajos mežos?

14. Vai atbalstāt Cēsu novada pašvaldības iniciatīvu virzīt Āraišu kultūrvēsturiskās ainavas apvidu UNESCO nominācijai? (izvēlies atbildi no izvēlnes)

15. Kādi ierobežojumi, Jūsuprāt, būtu piemērojami vēja elektrostacijām kultūras pieminekļu tuvumā? (Iespējamas vairākas atbildes vai neatzīmēt nevienu)

Aizliegums 2 km zonā ap konkrētiem arhitektūras, pilsētbūvniecības, vēstures pieminekļiem, kas noteikti teritorijas plānojumā

Vēja turbīnu augstuma ierobežojumi 25 km zonā ap Āraišu arheoloģisko parku un kultūrvēsturisko ainavu, kas tiek virzīta UNESCO nominācijai

16. Ja vēlaties, norādiet arhitektūras vai vēstures pieminekli, kuras tuvumā, Jūsuprāt, vajadzētu ierobežot vēja turbīnu izvietošanu.

____________________________________________________________________________

17. Vai, Jūsuprāt vēja turbīnu izvietošana būtu jāierobežo tūrisma un rekreācijas teritorijās? (izvēlies atbildi no izvēlnes)

18. Kurās tūrisma un rekreācijas teritorijās būtu jānosaka vēja turbīnu būvniecības aizliegums? (Iespējamas vairākas atbildes vai neatzīmēt nevienu)

Aizliegums redzamības zonā ap Cēsu novada ūdenstecēm un ūdenstilpēm, kas tiek izmantotas laivošanai un makšķerēšanai

Aizliegums 2 km zonā ap tūrisma un rekreācijas vietām (piemēram, viesu namiem) un tūrisma objektiem, kas norādīti teritorijas plānojumā

19. Kādās teritorijās būtu pieļaujama vēja parku būvniecība? (izvēlies atbildi no izvēlnes)

Mežu teritorijas, kam nav augstas saimnieciskās vai vides izmantošanas vērtības

Intensīvās lauksaimniecības teritorijas

Rūpniecības un degradēta teritorija (piemēram, atkritumu pārstrādes poligons)

Bijušās derīgo izrakteņu atradnes un karjeri

Visās iepriekš minētajās

20. Vai Jūs atbalstāt saules enerģijas izmantošanu kā alternatīvu liela mēroga VES? (izvēlies atbildi no izvēlnes)

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Par publisko apspriešanu sabiedrības viedokļa par vēja elektrostaciju būvniecību Cēsu novadā .. Statuss:
Vēl nav spēkā
vēl nav spēkā
Izdevējs: Cēsu novada dome Veids: lēmums Numurs: 191Pieņemts: 15.05.2025.Stājas spēkā: 20.05.2025.Tēma: Teritorijas attīstības plānošanaPublicēts: Latvijas Vēstnesis, 94, 19.05.2025. OP numurs: 2025/94.44
Saistītie dokumenti
  • Saistītie dokumenti
360604
20.05.2025
136
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"