Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Ministru kabineta rīkojums Nr. 1221

Rīgā 2024. gada 19. decembrī (prot. Nr. 54 38. §)
Vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāns 2024.–2029. gadam 

1. Apstiprināt Vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plānu 2024.–2029. gadam  (turpmāk – plāns).

2. Noteikt Labklājības ministriju par atbildīgo institūciju plāna īstenošanā.

3. Plānā norādītajām atbildīgajām institūcijām sadarbībā ar līdzatbildīgajām institūcijām un citiem plāna īstenotājiem (turpmāk – plāna īstenošanā iesaistītās institūcijas) nodrošināt plānā paredzēto pasākumu īstenošanu.

4. Plānā iekļautos pasākumus iesaistītās institūcijas 2024. gadā un 2025. gadā īsteno atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem. Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu plānā paredzēto pasākumu īstenošanai 2026. gadā un turpmākajos gados izskatīt Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem pieteikumiem prioritārajiem pasākumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām. Ja likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā papildu valsts budžeta finansējums plānā paredzēto pasākumu īstenošanai netiek piešķirts vai tiek piešķirts daļēji, plāna īstenošanā iesaistītajām institūcijām nodrošināt, ka tiek īstenoti tie plānā paredzētie pasākumi, kurus var nodrošināt atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

5. Plāna īstenošanā iesaistītajām institūcijām atbilstoši kompetencei līdz 2027. gada 1. martam iesniegt Labklājības ministrijai plāna īstenošanas vidusposma novērtējumu.

6. Labklājības ministrijai sagatavot un labklājības ministram līdz 2027. gada 1. decembrim iesniegt noteiktā kārtībā Ministru kabinetā informatīvo ziņojumu par plāna īstenošanas vidusposma novērtējumu.

Ministru prezidente E. Siliņa

Labklājības ministra pienākumu izpildītājs ‒ ekonomikas ministrs V. Valainis
(Ministru kabineta
2024. gada 19. decembra
rīkojums Nr. 1221)
Vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāns 2024.–2029. gadam

2024

Lietotie saīsinājumi

 

AF

 

- Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisms

 

AiM

 

- Aizsardzības ministrija

 

AIVĢM

 

- Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai

 

BAC

 

- Bērnu aizsardzības centrs

 

BKUS

 

- Valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Bērnu klīniskā universitātes slimnīca"

 

BM

 

- Bērna māja

 

CSP

 

- Centrālā statistikas pārvalde

 

EK

 

- Eiropas Komisija

 

EP

 

- Eiropas Padome

 

ES

 

- Eiropas Savienība

 

ESF+

 

- Eiropas Sociālais fonds Plus (Eiropas Savienības fondu 2021.–2027. gada plānošanas periodā)

 

ES fondi

 

- 2021.–2027. gada plānošanas periodā Eiropas Reģionālās attīstības fonds, Eiropas Sociālais fonds Plus, Kohēzijas fonds un Taisnīgās pārkārtošanās fonds

 

ĢP

 

- Ģenerālprokuratūra

 

IeM

 

- Iekšlietu ministrija

 

IeM IC

 

- Iekšlietu ministrijas informācijas centrs

 

IeVP

 

- Ieslodzījumu vietu pārvalde

 

IZM

 

- Izglītības un zinātnes ministrija

 

JSPA*

 

- Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra

 

KL

 

- Krimināllikums

 

KM

 

- Kultūras ministrija

 

LBAS

 

- Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība

 

LBLT

 

- Biedrība "Latvijas Bērnu labklājības tīkls"

 

LDDK

 

- Latvijas Darba devēju konfederācija

 

LM

 

- Labklājības ministrija

 

LIZDA

 

- Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība

 

LPS

 

- Latvijas Pašvaldību savienība

 

MK

 

- Ministru kabinets

 

NAP2027

 

- Nacionālais attīstības plāns 2021.–2027. gadam

 

NBS

 

- Nacionālie bruņotie spēki

 

NVD

 

- Nacionālais veselības dienests

 

NVO

 

- Nevalstiskās organizācijas

 

OECD

 

- Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija

 

SPKC

 

- Slimību profilakses un kontroles centrs

 

TA

 

- Tiesu administrācija

 

TIS

 

- Tiesu informatīvā sistēma

 

TM

 

- Tieslietu ministrija

 

UNESCO

 

- Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija 

 

VARAM

 

- Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija

 

VISC*

 

- Valsts izglītības satura centrs

 

VK

 

- Valsts kanceleja

 

VM

 

- Veselības ministrija

 

VP

 

- Valsts policija

 

VPD

 

- Valsts probācijas dienests

 

VPK

 

- Valsts policijas koledža

 

VRP

 

- Valdības rīcības plāns

 

VTMEC

 

- Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrs

 

ZM

 

- Zemkopības ministrija

* Saistībā ar Ministru kabineta 2024. gada 30. jūlija rīkojumu Nr. 635 "Par Valsts izglītības attīstības aģentūras pārveidošanu un Valsts izglītības satura centra un Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras likvidāciju"

- ar 2025. gada 1. janvāri likvidēt Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā esošo valsts pārvaldes iestādi – Valsts izglītības satura centru – un nodot Valsts izglītības satura centra funkcijas un uzdevumus Valsts izglītības attīstības aģentūrai, kā arī pārveidot Valsts izglītības attīstības aģentūru, tai skaitā mainot tās nosaukumu (turpmāk – jaunā aģentūra);

- ar 2026. gada 1. janvāri likvidēt Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā esošo valsts pārvaldes iestādi – Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru – un nodot Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras funkcijas un uzdevumus jaunajai aģentūrai.

1. Plāna kopsavilkums

Vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāna 2024.-2029. gadam (turpmāk – Plāns) mērķis ir nodrošināt integrētu, mērķtiecīgu un efektīvu politiku, lai novērstu un mazinātu vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē. Mērķa sasniegšanai tiek izvirzīti četri rīcības virzieni:

1) preventīvie pasākumi vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanai;

2) vardarbībā cietušo personu aizsardzības un atbalsta pasākumu nodrošināšana un to pilnveide;

3) vardarbības veicēja atbildības stiprināšana, atbalsta un rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšana;

4) vienotas, koordinētas un iekļaujošas politikas un tiesiskā regulējuma izveide attiecībā uz vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē jautājumiem.

Plāna izstrāde veikta saskaņā ar Valdības rīcības plāna (VRP) Deklarācijas par Evikas Siliņas vadītā Ministru kabineta iecerētās darbības īstenošanas pasākumu 20.1, kurā dotais uzdevums paredz iestāties par mūsdienīgu cilvēktiesību pamatjautājumu regulējumu, nostiprinot likumos jebkādas vardarbības un naida noziegumu izskaušanu un pāru kopdzīves regulējumu. Nacionālā attīstības plāns (NAP) 2021.-2027. gadam rīcības virziena "Psiholoģiskā un emocionāla labklājība" mērķis ir psiholoģiskās un emocionālās labklājības veicināšana cilvēku atbalstam krīzes situācijās, individuālā potenciāla attīstībai un deviantas uzvedības veidošanās risku mazināšanai, nostiprinot veselību kā vērtību. Izvirzot sekojošus uzdevumus:

- [85] atbalsts vecāku prasmju pilnveidošanai, uzlabojot bērnu psiholoģisko un emocionālo labklājību un mazinot psihiskās veselības un mācīšanās traucējumu veidošanās riskus nākotnē;

- [86] vardarbības profilakse un savlaicīga intervence dažādās krīzes situācijas, stiprinot cilvēku psiholoģisko un emocionālo noturību un spēju rast labvēlīgu risinājumu.

Reaģējot uz traģiskajiem ar vardarbību saistītajiem notikumiem 2023. gadā, 26. maijā notika Noziedzības novēršanas padomes (NNP) sēde, kurā tika pārrunāti dažādi jautājumi saistībā ar sabiedrības aizsardzību pret vardarbību un starpinstitūciju sadarbību vardarbības gadījumu novēršanai. Ņemot vērā jautājumu smagumu un nozīmīgumu, NNP tika nolemts izstrādāt Vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plānu 2024.-2029. gadam, kas paredz dažādu ministriju un kompetento iestāžu iesaisti un sadarbību.

Atbilstoši VRP 20.1. uzdevumam tika sagatavots likumprojekts par Eiropas Padomes Konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu (turpmāk – Konvencija). Saeima Konvenciju ratificēja 2023. gada 30. novembrī, kura stājās spēkā Latvijā 2024. gada 1. maijā. Konvencija paredz dalībvalstīm īstenot pasākumus, lai pieņemtu un īstenotu efektīvu, vispusīgu un saskaņotu valsts politiku, kura ietver visus attiecīgos pasākumus, lai novērstu un apkarotu vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē.

Papildus Konvencijā noteiktajām prasībām par saskaņotas valsts politikas izstrādi, nepieciešamība pēc Plāna izstrādes izriet arī no Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas (ES) 2024/1385 (2024. gada 14. maijs) par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanu1, (turpmāk – Direktīva), paredzot, ka dalībvalstīm ir jāpieņem valsts rīcības plāni.2 Direktīva stājās spēkā 2024. gada 13. jūnijā un tās prasības dalībvalstīm ir jāpārņem līdz 2027. gada 14. jūnijam.

Plāna ietvaros tiek izmantoti sekojoši jēdzieni:

iedraudzināšana (no angļu valodas – grooming) ir ilgtermiņā veidotas šķietami draudzīgas attiecības, kurās mērķtiecīgi ilgākā laika posmā tiek veidota emocionālā saikne, veicinot bērna uzticēšanos pāridarītājam, kas vēlāk tiek izmantota ļaunprātīgiem nolūkiem;

prevence (no angļu valodas – prevention) ir darbība, kuras uzdevums – apsteigt būtisku dzīves problēmu (no angļu valodas – major living problems) rašanos vai novērst, kad tās radušās, individuālā un sabiedrības līmenī;3

preventīvie pasākumi ir tādu pasākumu kopums, kuri tiek veikti, lai izglītotu sabiedrību vai konkrētas mērķgrupas par vardarbību kā sociālu problēmu;

seksualitāte ir būtiska cilvēka identitātes un dzīves kvalitātes sastāvdaļa, kas aptver un ietekmē visus personības aspektus – jūtas, uzvedību, identitāti un orientāciju. Tā ietver ne tikai fizisko pievilcību un seksuālās attiecības, bet arī emocionālos un psiholoģiskos aspektus, kas saistīti ar personas uzvedību un seksuālo dzīvi. Seksualitāte var izpausties dažādos veidos un ir atkarīga no individuālās pieredzes, kultūras, sabiedrības normām un personīgajām vērtībām;

seksuālā izmantošana ir jebkāda veida piespiedu vai nevēlama seksuāla darbība, kas tiek veikta pret personas gribu. Tā var ietvert verbālu pazemošanu, fizisku piespiešanu, draudus, manipulācijas vai jebkādu citu veidu, kā piespiest personu iesaistīties seksuālās aktivitātēs;

intīmais partneris ir pašreizējais vai bijušais intīmo attiecību partneris4. Šāda veida partnerattiecības parasti ietver ne tikai romantisku vai seksuālu pievilcību, bet arī dziļāku emocionālo saikni un atbalstu;

vardarbība ģimenē ir visi fiziskas, seksuālas, psiholoģiskas vai ekonomiskas vardarbības akti, kuri notiek ģimenē vai mājsaimniecībās, neatkarīgi no bioloģiskajām vai juridiskajām ģimenes saitēm, vai starp bijušajiem vai pašreizējiem laulātajiem vai partneriem, neatkarīgi no tā, vai noziedzīga nodarījuma izdarītājam ir vai ir bijusi kopīga dzīvesvieta ar cietušo personu;5

vardarbība pret sievieti ir ar dzimumu saistīti vardarbības akti, kuri ir vērsti pret sievieti vai meiteni, jo viņa ir sieviete vai meitene, vai kuri nesamērīgi skar sievietes vai meitenes, un tādējādi rada vai var radīt miesas bojājumus, kā arī seksuālu, psiholoģisku vai ekonomisku kaitējumu vai ciešanas, tostarp draudi veikt šādas darbības, piespiešana vai patvaļīga brīvības atņemšana neatkarīgi no tā, vai tā notiek sabiedriskās vai privātās dzīves laikā.6

Situācijas izvērtējums, tostarp informācija par aktuālajiem izaicinājumiem un tendencēm vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē aktualitātes raksturošanai ierobežotā apjomā  iekļauts Labklājības ministrijas izstrādātajās Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnēs 2021.-2027. gadam.7 Ņemot vērā, ka situācijas analīze veikta 2020. gadā, kā arī par labklājības jomas aktualitātēm kopumā, šajā Plānā iekļauts esošās situācijas vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē raksturojums, kā arī informācija par Plāna sasaisti ar citiem attīstības plānošanas dokumentiem un starptautiskajiem līgumiem.

Plāns izstrādāts saskaņā ar NAP 2021.-2027. gadam definēto rīcības virzienu vardarbības novēršanai8, Eiropas Padomes Dzimumu līdztiesības stratēģiju 2024.-2029. gadam, kurā valstis tiek aicinātas izstrādāt rīcības plānus, lai novērstu un apkarotu vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē, kā arī apmainīties ar labo praksi, tostarp saistībā ar rehabilitācijas programmām vardarbību veikušām personām, to ietekmi un novērtēšanu.

Plāna izstrādē ņemti vērā arī tādi attīstības plānošanas dokumenti, kā Sociālās aizsardzības un darba tirgus politikas pamatnostādnes 2021.-2027. gadam, Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādnes 2022.-2027. gadam, Plāns sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju veicināšanai 2024.-2027. gadam, Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027. gadam, Izglītības attīstības pamatnostādnes 2021.-2027. gadam, Resocializācijas politikas pamatnostādnes 2022.-2027. gadam. Seksuālās un reproduktīvās veselības, psihoemocionālās veselības, atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanas kontekstā profilakses pasākumi vardarbības risku mazināšanai iekļauti Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027. gadam un Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plānā alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanas jomā 2023.-2025. gadam. Ar Plāna starpniecību tiek risināti visaktuālākie izaicinājumi vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē mazināšanai un novēršanai. Vienlaikus liela uzmanība tiek veltīta valsts pārvaldes kapacitātes stiprināšanai, starpinstitūciju sadarbības attīstīšanai un izpratnes par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu.

Plāna izstrādes procesā tika organizētas vairākas darba grupas sanāksmes, kā arī individuālas klātienes un tiešsaistes tikšanās ar iesaistītajām ministrijām, to padotības iestādēm un nevalstiskajām organizācijām laika posmā no 2023. gada septembra līdz 2024. gada augustam. Lai nodrošinātu pēc iespējas plašāku speciālistu iesaisti Plāna izstrādes procesā, LM laikā no 2024. gada aprīļa līdz jūnijam organizēja reģionālo diskusiju ciklu, kuros piedalījās pārstāvji no sociāliem dienestiem, bāriņtiesām, valsts un pašvaldības policijas, prokuratūras, izglītības pārvaldes, nevalstiskām organizācijām un citām iestādēm. Rezultātā tika apkopoti būtiskākie priekšlikumi Plāna pilnveidei un ar tiem iepazīstināta Plāna izstrādes darba grupa. 2024. gada 1. jūlijā Plāna projekts tika publicēts tiesību aktu portālā, tādējādi nodrošinot sabiedrības līdzdalību dokumenta izstrādes procesā. Publiskajā apspriedē piedalījās viena fiziska persona, biedrība "Centrs MARTA", biedrība "Papardes zieds" un biedrība "Asociācija ģimene", sniedzot priekšlikumus un iebildumus attiecībā uz Plāna projektā ietvertiem pasākumiem. Būtiskākie priekšlikumi un iebildumi tika sniegti attiecībā uz papildus finanšu līdzekļu nepieciešamību, lai īstenotu Plānā ietvertos pasākumus, par plānotajiem pasākumiem, kas saistīti ar mācību priekšmetu programmu paraugu pilnveidošanu atbilstoši UNESCO vadlīnijām, kā arī aicināts Plāna pasākumos konkrētāk uzsvērt un paredzēt vispārējas seksuālās un reproduktīvās veselības izglītības veicināšanu. Plāna aktualizētajā versijā papildināts situācijas apraksts, ņemot vērā publiskajā apspriedē paustos apsvērumus.

Plāna pasākumu īstenošanai kā būtiskākais finanšu avots paredzēts ESF+ finansējums 2021.-2027. gada plānošanas periodam. Plānotais finansējuma apjoms norādīts, ievērojot NAP2027 noteikto ESF+ un citu finansējuma avotu apjomu. Plāna pasākumu īstenošanai papildu nepieciešamais finansējums tiks pieprasīts no budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" 80.00.00 programmas "Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai".

Daļa Plāna pasākumi tiks īstenoti par valsts budžeta līdzekļiem, t. sk. LM un citu valsts pārvaldes iestāžu līdzekļiem. Pamatojoties uz Ministra kabineta 2024. gada 18.jūnija sēdes protokola Nr. 25 74. § 2. punktu, likumprojekta "Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam" sagatavošanā kā vienīgo vidēja termiņa budžeta prioritāro attīstības virzienu noteikt valsts drošību. Līdz ar minēto jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu Plānā paredzēto pasākumu īstenošanai 2026. gadā un turpmākajos gados izskatīt Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem pieteikumiem prioritārajiem pasākumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām. Ja likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā papildu valsts budžeta finansējums plānā paredzēto pasākumu īstenošanai netiek piešķirts vai tiek piešķirts daļēji, tad plāna īstenošanā iesaistītajām institūcijām nodrošināt, ka tiek īstenoti tie plānā paredzētie pasākumi, kurus var nodrošināt atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

Plāna pasākumu īstenošanai indikatīvais papildu finansējums no valsts budžeta līdzekļiem Plānā ietverto pasākumu ieviešanai, indikatīvais aprēķins 2026. gadam -   1 427 421 euro, 2027. gadam – 1 641 717 euro, 2028. gadam1 745 885 euro, un 2029. gadam –   1 773 254 euro. Pašvaldības Plāna pasākumu ieviešanu īstenos esošo budžetu ietvaros. Iespējas piešķirt papildu finanšu resursus turpmākajos gados būs ierobežotas un attiecīgi visas nozaru ministrijas tiks aicinātas jaunas prioritātes nodrošināt, pamatā pārskatot jau piešķirto finansējumu, t.i., veicot bāzes izdevumu pārskatīšanu.

2. Plāna ietvaros īstenojamie pasākumi

Plāna mērķisNodrošināt integrētu, mērķtiecīgu un efektīvu politiku, lai novērstu un apkarotu vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē.
Politikas rezultātsPlāna īstenošana sniedz ieguldījumu šādu politikas rezultātu sasniegšanā:

1) Plāna īstenošana palielinās sabiedrības zināšanas un izpratni par vardarbības veidiem un formām ģimenē un pret bērnu. Latvijā 2029. gadā 80% sabiedrības uzskata, ka vardarbība ģimenē un pret sievieti nav pieļaujama.9

2) Tīšu slepkavību skaitu gadījumi, ko izdarīja ģimenes loceklis vai intīmais partneris ir samazinājušies ik gadu līdz 2029. gadam salīdzinājumā ar 2022. gada datiem (35 personas no tiem 13 vīrieši un 22 sievietes).10

3) Uzlabojies psiholoģiskais klimats ģimenē un samazinājušies psiholoģiskās vardarbības gadījumi no intīmā partnera puses salīdzinājumā ar 2021. gadā veikto Centrālās statistikas pārvaldes apsekojumu, kur 28,8% sieviešu un 17,1% vīriešu atzinuši, ka dzīves laikā pieredzējuši psiholoģisko vardarbību no intīmā partnera puses.11

4) Eiropas Dzimumu līdztiesības institūta 2029. gada Latvijas vardarbības saliktais rādītājs dzimumu līdztiesības indeksā nav augstāks par 35,0 punktiem 100 punktu skalā.12

1. Rīcības virziens: Preventīvie pasākumi vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanai.

Vardarbība ir cilvēktiesību pārkāpums, kas rada negatīvas sekas ne tikai cietušajam, bet arī apkārtējiem, un skar visu sabiedrību. Tādēļ valsts un ikviena indivīda atbildība un pienākums ir mazināt un novērst visa veida vardarbību sabiedrībā. Sabiedrības augstais tolerances līmenis pret vardarbību liedz līdzcilvēkiem laicīgi atpazīt un rīkoties vardarbības risku gadījumā. Kā liecina CSP 2021. gada pētījums13 – katra ceturtā sieviete (25,1%) Latvijā vecumā no 18 līdz 74 gadiem ir piedzīvojusi fizisku vai seksuālu vardarbību. Aptaujas dati arī parādīja, ka katra trešā (30,1%) sieviete Latvijā, atrodoties attiecībās, ir piedzīvojusi psiholoģisku, fizisku vai seksuālu vardarbību vai vairāku vardarbības formu kombināciju. Šie dati uzskatāmi parāda, ka Latvijā joprojām ir augsta vardarbības uz dzimumu un ģimenē izplatība un kopējā tolerance pret vardarbību sabiedrībā ir diezgan augsta.

2024. gada 22. maijā LM organizētajā Bērnu lietu sadarbības padomē, Iekšlietu ministrija prezentēja sagatavoto Pārskatu par nepilngadīgo noziedzības stāvokli un noziedzīgos nodarījumos cietušajiem bērniem 2023. gadā14, kur tika konstatēts, ka laikā no 2020. gada līdz 2023. gadam pieaug bērnu skaits, kuri cietuši noziedzīgos nodarījumos un visvairāk cietušas tieši meitenes. Tajā arī secināts, ka bērni visvairāk cietuši no noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību (50,2%), kā arī no cietsirdības un vardarbības (18,3%). Uz pieaugošo vardarbības problemātiku norāda arī Bērnu aizsardzības centra sniegtā informācija15, t.i., 2023. gadā BAC saņēma par 29% (184) sūdzībām / iesniegumiem par bērnu tiesību pārkāpumiem vairāk nekā 2022. gadā. Aktuālākās tēmas par kurām BAC tika ziņots:

- vienaudžu savstarpēja fiziska un emocionāla vardarbība;

- pedagogu nepietiekama sadarbība ar izglītojamā vecākiem;

- pedagogu fiziska un/vai emocionāla vardarbība pret bērniem;

- emocionāla un fiziska vardarbība ģimenēs;

- bērnu pamešana novārtā.

Kopumā esošā rīcībpolitika Latvijā ir vērtējama kā reaģējoša nevis proaktīva, lielāku uzmanību pievēršot vardarbības atpazīšanas un atklāšanas veicināšanai, kā arī rehabilitācijas sniegšanai, vismazāk - vardarbības prevencei, kam ilgtermiņā ir būtiska loma vardarbības mazināšanai un izskaušanai.

Tādēļ Plānā tiek ietverti pasākumi, kuri vērsti uz prevenci ar mērķi izglītot bērnus, vecākus, sabiedrību un speciālistus par dažādām vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē formām un vienlaikus veicinātu izpratni par drošu attiecību veidošanu, vardarbības traumējošo raksturu, ziņošanas iespējām par vardarbības gadījumiem un vardarbības gadījumu atpazīšanu.

Svarīgs priekšnoteikums sabiedrības informēšanas pasākumiem, ir to īstenošana visā valsts teritorijā, piemēram, bibliotēkās, kultūras centros, jauniešu centros, biedrībās un citās iestādēs/organizācijās, kā arī izmantojot mērķauditorijai piemērotas informācijas platformas un formātus. Nepieciešams virzīties uz to, ka vardarbības prevence nav tikai kampaņu un citu informatīvo pasākumu kopums, bet arī savlaicīga bērnu izglītošana jau pirmsskolas vecumā. Izglītības iestādes, jauniešu centri, jaunatnes organizācijas un tajās īstenotā neformālā izglītība ir vieta, kur runāt par negatīvu dzimumu stereotipu mazināšanu, kas ir viens no vardarbības preventīviem mehānismiem16. Šāda mērķa sasniegšanai tiks pilnveidotas izglītības mācību programmas (arī neformālā izglītība), iekļaujot mācību vielu par sava ķermeņa robežu atpazīšanu, dzimumu līdztiesību, savstarpēju cieņu, nevardarbīgu konfliktu risināšanu, savstarpējām attiecībām un piekrišanas nepieciešamību, stājoties seksuālās attiecībās, ar dzimumu saistītu vardarbību pret sievietēm un tiesībām uz personas integritāti, kibervardarbību, atbilstoši izglītojamā vecumposmam un spēju attīstības līmenim.

Jau šobrīd tiek īstenotas dažādas aktivitātes, lai mazinātu ņirgāšanos izglītības iestādēs. Kā liecina starptautiskā skolēnu novērtēšanas programmas OECD PISA (Programme for International Student Assessment) 2022. gada17 dati, aptuveni 29% meiteņu un 29% zēnu Latvijā ziņoja, ka ir kļuvuši par ņirgāšanās upuriem vismaz dažas reizes mēnesī (OECD vidējais rādītājs: 20% meiteņu un 21% zēnu). Lai mazinātu pusaudžu savstarpējo vardarbību, kā arī veicinātu bērnu un jauniešu, un pedagogu izpratni par vardarbību, pašvaldībām un valstij kā izglītības iestāžu dibinātājam jānodrošina atbalsts, lai pedagogu profesionālās kompetences pilnveides tematikā tiktu iekļautas programmas vardarbības atpazīšanas prasmju un tūlītējas pārtraukšanas prasmju stiprināšanā un vienotas izpratnes, kā mazināt vardarbības izpausmes starp vienaudžiem, pedagogiem, bērniem un jauniešiem, vai izglītības iestāžu kolektīvos, veidošanā un vardarbības mazināšanā vai pārtraukšanā. Izglītības un zinātnes ministrija kā izglītības politikas veidotāja 2018. gada 11. septembra Ministru kabineta noteikumos Nr. 569 "Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību" sadaļā par pedagogu profesionālās kompetences pilnveidi iekļauj tēmas, kas atbilst UNESCO tehniskajām vadlīnijām par seksuālo audzināšanu18, atbilstoši izglītojamo vecumposmam un nosaka obligātumu, profesionālās kompetences pilnveides plānošanā ikvienam pedagogam iekļaut šo tēmu apguvi.

Vienlaikus, lai būtu iespējams nodrošināt izglītojamajiem, atbilstoši vecumposmam, apgūt obligāto izglītības saturu par seksuālo un reproduktīvo veselību, tai skaitā vardarbību, ir nepieciešama regulāra izglītības satura pilnveide un attīstība. Tādējādi tiek veikta izglītības satura salīdzināšana ar UNESCO vadlīnijām, kuras ietver šādus saturiskos moduļus – attiecības, vērtības, tiesības, kultūra un seksualitāte, izpratne par dzimumu, vardarbība un drošība, veselībai un labklājībai nepieciešamās prasmes, cilvēka ķermenis un attīstība, seksualitāte un seksuālā uzvedība, seksuālā un reproduktīvā veselība.

Veiksmīgai vienotas izpratnes veicināšanai speciālistu un darbinieku vidū, ir būtiski īstenot starpdisciplināros pasākumus izglītības, sociālā, veselības aprūpes un tiesībsargājošā jomā, lai ikvienam būtu prasmes un zināšanas atpazīt vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē pazīmes un attiecīgi īstenot vienotu rīcību darbā ar cietušajiem un personām ar vardarbīgu uzvedību. Kā piemēram, plānots īstenot metodiskos seminārus speciālistiem, kuri strādā vai varētu saskarties no vardarbības cietušām vai vardarbību veikušām personām. Lai veicinātu vienotu praksi visos pašvaldību sociālajos dienestos, LM ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu īstenotā projekta "Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās"19 ietvaros no 2018. līdz 2020. gadam izstrādāja metodiku par sociālo darbu ar vardarbībā cietušām un vardarbību veikušām personām. Izstrādātā metodika, galvenokārt, sniedz informāciju par sociālā darba veikšanu ar no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām pilngadīgām personām, līdz ar to, lai sociālie dienesti un bāriņtiesas efektīvāk īstenotu savas darbības bērnu tiesību aizsardzībā, plānots veidot atsevišķu metodiku par darbu ar no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām nepilngadīgām personām.

Tāpat plānots pilnveidot NBS personāla zināšanas par vardarbības ģimenē novēršanu un attiecīgo pasākuma nodrošināšanu krīzes situācijā, piemēram ja persona ir cietusi no vardarbības, lai saņemtu savlaicīgu un profesionālu palīdzību.

Nr. 
p.k.

Pasākums 

Darbības rezultāts 

Rezultatīvais rādītājs 

Atbildīgā institūcija 

Iesaistītās institūcijas 

Izpildes termiņš 

1.

Sabiedrības izglītošana un izpratnes veicināšana par vardarbību pret sievieti un vardarbību ģimenē1.1. Organizētas informatīvas kampaņas par nulles toleranci pret vardarbību, cietušo tiesībām un citiem ar vardarbības mazināšanu saistītiem jautājumiem.Īstenota ne mazāk kā 1 kampaņa gadā.20

LM

KM, IeM, TM, VM, IZM, VP, NVO

no 2024.gada 4.ceturksni līdz 2028.gada 4.ceturksnim

1.2. Īstenoti informatīvi pasākumi (diskusijas, semināri, nodarbības, u.c.) par vardarbības mazināšanas un novēršanas jautājumiem.Īstenoti ne mazāk kā 2 pasākumi gadā (katra atbildīgā institūcija).

LM, TM, VM, IZM, KM, VP

IeM, NVO, LPS, LBAS

no 2025.gada 1.ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

2.

Izglītojoši pasākumi bērniem, jauniešiem un viņu likumiskajiem pārstāvjiem par vardarbības atpazīšanu.2.1. Nodrošināti izglītojoši pasākumi bērniem, jauniešiem un viņu likumiskajiem pārstāvjiem par vardarbību, tās pazīmēm, īpaši seksuālās izmantošanas riskiem, drošu un cieņpilnu attiecību veidošanu un kaitējošu seksuālo uzvedību.Pasākumos piedalījušies vismaz 4500 pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni; 600 bērnu un jauniešu likumīgie pārstāvji; 1500 jaunieši katru gadu.

LM

Pašvaldības, NVO

no 2024.gada 4.ceturksni līdz

2029.gada 4.ceturksnim

2.2. Veicinātas ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu un viņu aprūpētāju un likumisko pārstāvju zināšanas par vardarbības traumatisko ietekmi uz bērnu attīstību, piesaistes veidošanu un nevardarbīgām audzināšanas metodēm.Pilotēta izglītojoša programma bērnu un jauniešu likumisko pārstāvju, audžuģimeņu un ārpusģimenes aprūpes iestāžu darbiniekiem.21

LM

BAC, NVO, Atbalsta centri

no 2025.gada 4.ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

2.3. Pilnveidoti mācību priekšmetu programmu paraugi vispārējā izglītībā, saskaņā ar UNESCO tehniskajām vadlīnijām par seksuālo audzināšanu22, atbilstoši izglītojamo vecumposmam.Veikts mācību priekšmetu programmu paraugu izvērtējums.

IZM, VISC

BAC, LM

2024.gada 3.ceturksnis

Izstrādāts tematu pārkārtojums, tematu papildināšana vai izkļaušana.

IZM, VISC

VM

2025.gada 4.ceturksnis

Aktualizēti 3 mācību priekšmetu programmu paraugi.

IZM, VISC

 

2026.gada 4.ceturksnis

2.4. Nodrošināta resocializācijas programmas "Vecāku prasmes" īstenošana ieslodzījuma vietās, pilnveidojot zināšanas un kompetences bērna attīstībā, drošībā un audzināšanā. Programmā "Vecāku prasmes" katru gadu iesaistīti 18 dalībnieki.

IeVP

 

2029.gada 4.ceturksnis

3.

Speciālistu un profesionāļu kompetenču un zināšanu pilnveide un atbilstošu algoritmu, vadlīniju izstrāde vienotas rīcības nodrošināšanai vardarbības mazināšanai.3.1. Nodrošināti pedagogu profesionālās pilnveides kursi (t.sk. vispārējās izglītības, profesionālās izglītības, profesionālās ievirzes pedagogi un personas, kas īsteno profesionālās izglītības programmu) un mācības tehniskajiem darbiniekiem atbilstoši starptautiskām rekomendācijām par vardarbības mazināšanu.Īstenoti kursi un mācības.

IZM, KM, LM, IeM, ZM, AiM

Pašvaldības, Atbildīgo ministriju padotības iestādes, LIZDA

2026.gada 4.ceturksni (ik gadu)

3.2. Īstenotas konferences par vardarbības ģimenē un vardarbību pret sievieti novēršanas jomas aktualitātēm.Organizētas ikgadējās konferences.23

LM

IeM, VP, TM, VK, VM, NVO, LBAS, LDDK

no 2024.gada 4.ceturksni līdz 2027.gada 4.ceturksnim

3.3. Nodrošināts metodiskais atbalsts un mācības bērnu aizsardzības sistēmā iesaistītajiem darbiniekiem.Izstrādāta metodika.24

BAC

LM

no 2024.gada 4.ceturksni līdz 2026.gada 4.ceturksnim

Īstenotas mācības speciālistiem.25

BAC

 

no 2025.gada 4.ceturksni līdz 2026.gada 4.ceturksnim

3.4. Nodrošinātas mācības pašvaldību jaunatnes darbiniekiem un jaunatnes lietu speciālistiem, un citiem profesionāļiem, kas saskaras ar bērniem un jauniešiem neformālās izglītības vidē.Vismaz 40 izcilības programmas dalībniekiem pilnveidotas kompetences vardarbības mazināšanai.26

IZM, JSPA

BAC, NVO

2025.gada 4.ceturksnis

(ik gadu)

3.5. Aktualizēt informatīvos materiālus jauniešiem par drošu un cieņpilnu attiecību veidošanu, t.sk. iedraudzēšanu, drošu interneta lietošanu u.c. vardarbības riskiem, un izplatīts izglītības iestādēs un jauniešu centros.Izstrādāts un izplatīts materiāls izglītības iestādēs un jauniešu centros par veselīgu attiecību veidošanu un intīmo partneru vardarbību jauniešu vidē.

VM, SPKC

IZM, NVO, Pašvaldības

2026.gada 4.ceturksnis

3.6. Īstenoti vardarbības riska mazināšanas pasākumi augstākās izglītības iestādēsAugstskolās izveidotas vai aktualizētas esošās vadlīnijas un algoritmi reaģēšanai uz vardarbības, īpaši seksuālās vardarbības, gadījumiem, kā arī ieviests mehānisms kā nodrošināt, ka attiecīgajā augstskolā vadlīnijas tiek ieviestas.

IZM

LM, KM, VM, ZM, Augstskolas

no 2026.gada 4.ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

Izstrādāta politika, kā nodrošināt augstskolu akadēmiskā un vispārējā personāla un studējošo informētību par drošu studiju vides izveidi.

IZM

KM, VM, ZM, IeM, Augstskolas

no 2026.gada 4.ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

3.7. Izglītības iestādēs ieviestas ņirgāšanās izplatības mazināšanas vadlīnijas vai kāda no visaptverošām vardarbības novēršanas programmām.Veikti grozījumi tiesību aktos, kas nosaka, ka ikvienā izglītības iestādē jābūt ieviestai vardarbības novēršanas programmai.

IZM

VM, KM, Nozares eksperti

2025.gada 4.ceturksnis

3.8. Nodrošinātas mācības tiesnešiem, prokuroriem (t.sk. starpdisciplināras mācības) un veicināta izpratne par vardarbību veikušu personu domāšanu, uzvedības īpatnībām, sociālās uzvedības korekciju un cietušo aizsardzību, profesionālu un ētisku sadarbību starp tiesībsargājošām iestādēm, nepieļaujot ex parte sarunasSpecializētās mācībās apmācīti 50 speciālisti gadā (prokurori, tiesneši, izmeklētāji).27

TA, ĢP

TM, VP, VPK, NVO

2026.gada 4.ceturksnis (ik gadu)

3.9. Pilnveidotas policijas darbinieku zināšanas par vardarbības ģimenē novēršanu, iekļaujot jautājumus  par cietušo vajadzību identificēšanu, tiesiski un faktiski pieejamajiem atbalsta pasākumiem cietušajiem.Īstenotas mācības Valsts policijas amatpersonām

(2024.gadā - 25 amatpersonas, no 2025.gada un turpmāk katru gadu – 100 amatpersonas).

VP

IeM, VPK

2025.gada 3.ceturksnis

(ik gadu)

Īstenotas mācības pašvaldības policistiem.

Pašvaldības

Pašvaldības policijas, Nozares eksperti

2025.gada 3.ceturksnis

(ik gadu)

3.10. Īstenoti starpdisciplināri izglītojošie un labās prakses popularizēšanas pasākumi, tostarp izstrādāta mācību programma speciālistiem darbam ar personām, kuras cietušas no vardarbības.Īstenoti 20 metodiskie semināri;28

Izstrādāta mācību programma, izglītoti 100 speciālisti.

LM

Nozares eksperti

no 2025.gada līdz 2028.gada 4.ceturksnim

3.11. Pilnveidotas kultūras jomā strādājošo darbinieku zināšanas par vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē fenomenu un situācijas atspoguļošanu plašsaziņas līdzekļos.Pilnveidotas kultūras jomā strādājošo darbinieku zināšanas par vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē fenomenu.

KM

 

2026.gada 4.ceturksnis (ik gadu)

Pilnveidotas mediju nozarē strādājošo darbinieku zināšanas par vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē fenomenu un situācijas atspoguļošanu plašsaziņas līdzekļos.

KM

 

2026.gada 4.ceturksnis (ik gadu)

3.12. Pilnveidotas veselības aprūpes jomā un multidisciplinārās komandās strādājošo speciālistu zināšanas par vardarbības atpazīšanu un turpmāko rīcību cietušo aizsardzībai.Apmācītas 200 ārstniecības personas un sociālajā jomā strādājošie multidisciplinārās komandas speciālisti.

VM

 

2027.gada 4.ceturksnis

3.13. Padziļinātas 120 h apmācības psihologu specializācijai darbā ar seksuālā vardarbībā cietušiem bērniem reģionos.Apmācīti ne mazāk kā 20 speciālisti gadā.

BM, BAC

 

2027.gada 4.ceturksnis

3.14. Pilnveidotas speciālistu (t.sk. sociālo darbinieku un bāriņtiesas darbinieku) kompetences darbam ar vardarbībā cietušām un vardarbību veikušām nepilngadīgām personāmIzstrādāta metodika un nodrošinātas mācības speciālistiem.29

LM

Nozares eksperti

no 2025.gada 4.ceturksni līdz 2028.gada 4. ceturksnim

  3.15. Pilnveidotas NBS personāla zināšanas par vardarbības ģimenē novēršanu un atbalsta pasākumiem krīzes situācijā.

Izveidotas vadlīnijas reaģēšanai uz NBS personāla emocionālām un uzvedības izmaiņām.

NBS

AiM

2026. gada 4. ceturksnis

Īstenotas apmācības NBS vienībās.

NBS

AiM

2025. gada 4. ceturksnis

(ik gadu)

Sniegts psiholoģiskais atbalsts krīzes situācijās NBS personālam.

NBS

AiM

no 2024.gada 4. ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

2. Rīcības virziens. Vardarbībā cietušo personu aizsardzības un atbalsta pasākumu nodrošināšana un pilnveide.

Cietušo atbalstam ir jābūt tādam, kas atbilstu cietušās personas individuālajām vajadzībām, izmantojot uz cietušo centrētu pieeju, turklāt pakalpojumiem jābūt kvalitatīviem un pieejamiem visiem, kuriem tie ir nepieciešami, neatkarīgi no cietušās personas dzīvesvietas. Būtiski ir pilnveidot institucionālos mehānismus un stiprināt pašvaldības, lai nacionālā mērogā visā Latvijas teritorijā tiktu nodrošināti pēc iespējas plašāki un uz vienotiem kritērijiem balstīti atbalsta pasākumi un pakalpojumi.

Šobrīd no prettiesiskām darbībām cietušai nepilngadīgai personai par valsts budžeta līdzekļiem ir iespēja saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu. Pakalpojumu var saņemt dzīvesvietā vai krīzes centrā. Pakalpojumu ir iespējams saņemt gan pirms kriminālprocesa, gan kriminālprocesa laikā, gan pēc kriminālprocesa. Nepilngadīgā persona var saņemt pakalpojumu dzīvesvietā, kas ietver līdz 20 speciālistu konsultācijām, vai īpaši smagos un komplicētos gadījumos līdz 120 konsultācijām. Pēc kriminālprocesa, gada laikā pēc sociālās rehabilitācijas pakalpojuma dzīvesvietā vai iestādē vai sociālās rehabilitācijas kursa sociālās rehabilitācijas institūcijā saņemšanas, bērns (tostarp arī kopā ar ģimenes locekli vai personu, kas bērnu aprūpē) var saņemt trīs 45 minūtes ilgas psihologa konsultācijas bērna sociālās funkcionēšanas uzturēšanai. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu dzīvesvietā 2020. gadā saņēma 1054 bērni, 2021. gadā - 1049 bērni, 2022. gadā - 1172 bērni.30

Nepilngadīgā persona var saņemt arī pakalpojumu 30 dienu vai 60 dienu kursu institūcijā. 2020.gadā 30 dienu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā saņēma 776 bērni, 2021. gadā - 643 bērni, 2022. gadā - 740 bērni. Savukārt 60 dienu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā 2020. gadā saņēma 121 bērns, 2021. - gadā 94 bērni, 2022. gadā - 146 bērni31.

Lai būtu iespējams pakalpojumus pilnveidot, būtiski ir veikt pakalpojumu satura un kvalitātes izvērtējumu. Sociālās rehabilitācijas pakalpojuma no prettiesiskām darbībām cietušiem bērniem nodrošināšana prasa nemitīgu pielāgošanos un gatavību reaģēt, kā arī izmantot tādas metodes, lai atbilstoši katra bērna vajadzībām un radītās traumas dziļumam, pielāgotu pakalpojumu un nodrošinātu, lai cietušais bērns varētu novērst vai būtiski mazināt traumatiskās pieredzes radītās sekas un sekmīgi iekļautos sabiedrībā. Regulāra pakalpojuma vērtēšana ir nepieciešama, lai iegūtu pārliecību par nodrošinātā pakalpojuma saturu un kvalitāti, pakalpojuma efektivitāti bērna situācijas uzlabošanā un lai nodrošinātu datus un pierādījumus pakalpojumu pilnveidei, atbilstoši mainīgajām cietušo bērnu vajadzībām. Pilnveidojot sociālās rehabilitācijas pakalpojumu un atbalsta pasākumus vardarbībā cietušām personām un viņu tuviniekiem, plānots ieviest jaunas terapijas metodes bērniem, kuri cietuši no vardarbības, izstrādāt priekšlikumus esošo pakalpojumu pilnveidei, kā arī jaunu pakalpojumu izveidei, piemēram, atbalsta centru no seksuālās vardarbības cietušām personām. Veicot pakalpojumu pilnveidi nepieciešams arī aktualizēt vai izstrādāt jaunu Ministru kabineta noteikumu Nr. 1613 "Kārtība, kādā nepieciešamo palīdzību sniedz bērnam, kurš cietis no prettiesiskām darbībām" redakciju, lai noteikumu redakcijā tiktu izmantota atbilstoša terminoloģija un noteikumi atbilstu bērna labākajām interesēm. Tāpat tiks izvērtēta iespēja pilnveidot atskaišu iesniegšanas veidu un formu. Papildus tiks stiprināta cietušo aizsardzība vardarbības gadījumos, paredzot ieviest efektīvus novērošanas instrumentus.

Lai sniegtu atbalstu vardarbībā cietušiem bērniem un viņu nevardarbīgajiem tuviniekiem, kā arī lai nodrošinātu iespēju veikt kriminālprocesuālās darbības, no 2023. gada rudens tiek īstenota starpinstitucionālās sadarbības programma "Bērna māja", kuru nodrošina Bērnu aizsardzības centrs32. "Bērna māja" ir izveidota ar mērķi novērst bērnu retraumatizāciju izmeklēšanas un tiesvedības laikā, uzlabot pierādījumu kvalitāti, veicināt pieeju tiesu sistēmai, kā arī sniegt psihosociālo atbalstu bērna atlabšanai un traumas seku pārvarēšanai. Viens no "Bērna mājas" pamatuzdevumiem ir palīdzēt sagatavot tiesvedībai derīgas liecības, no bērna noskaidrojot notikušā detaļas tā, lai bērnam nebūtu jāierodas uz tiesu gadījumos, kad lietā ir uzsākts kriminālprocess. Lai īstenotu šo uzdevumu, "Bērna māja" piedāvā "viena kontaktpunkta" pieeju, saskaņā ar kuru vienā, bērnam draudzīgā vidē sadarbojas visas attiecīgās institūcijas (policija, prokurors, sociālie dienesti, bērnu aizsardzības dienesti, fiziskās un garīgās veselības pakalpojumu sniedzēji, psihologi). Lai nodrošinātu "Bērna mājas" labāku pieejamību arī vardarbībā cietušajiem bērniem Latvijas reģionos, plānots, ka 2026. gadā "Bērna māja" sāks darboties kādā no Latvijas reģioniem.

Lai sniegtu papildus atbalstu vecākiem, veiktu vecāku izglītošanu un sniegtu viņiem nepieciešamo atbalstu situācijās, kad viņu bērni ir cietuši noziedzīgā nodarījumā vai veikuši noziedzīgu nodarījumu, Tieslietu ministrijas pamatbudžeta programmas "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas fonds" ietvaros Labklājības ministrija sadarbībā ar SIA "OnPlate" 2024. gada jūlijā uzsāka atbalsta grupu nodrošināšanu vecākiem un personām, kuras aprūpē bērnus, kuri ir cietuši no noziedzīga nodarījuma vai veikuši noziedzīgu nodarījumu. Šo atbalsta grupu mērķis ir stiprināt vecākus vai personas (vecvecākus, audžuvecākus, aizbildņus), lai palīdzētu apzināties notikušo un izvērtēt tā sekas, pārvarēt kauna un pāridarījuma sajūtu, iegūt zināšanas un prasmes, kā nodrošināt bērnam nepieciešamo atbalstu un palīdzību, vienlaikus sniedzot grupas atbalstu notikušajā un līdzsvara atgūšanā.

Saskaņā ar LM pieejamo informāciju33 valsts sociālās rehabilitācijas pakalpojumu no vardarbības cietušām pilngadīgām personām 2021. gadā saņēma 714 personas, no kurām 673 sievietes 2022. gadā – 726 personas, no kurām 689 sievietes, savukārt 2023. gadā - saņēma 952 personas, no kurām 907 personas bija sievietes. Gan biedrība "Centrs MARTA", gan sociālo dienestu , un citi pakalpojuma sniedzēju pārstāvji ir apliecinājuši LM nepieciešamību nodrošināt šādu pakalpojumu arī anonīmi, jo, saņemot pakalpojumu, pamatojoties uz sociālā dienesta lēmumu, informācija par pakalpojuma saņēmēju un saņemto pakalpojumu var nonākt tādu personu rīcībā, kas nav iesaistīti konkrētā vardarbības gadījuma vadīšanā. Minētā iemesla dēļ cilvēki izvēlas nesaņemt valsts finansēto pakalpojumu. Arī pašvaldībā vai sabiedrībā zināmas personas nevēlas publiski vērsties pēc palīdzības un atbalsta vardarbības gadījumā, līdz ar to plānots izvērtēt iespēju saņemt pakalpojumu no vardarbības cietušām pilngadīgām personām, saglabājot anonimitāti, pakalpojuma sniedzējiem pārskatus par anonīma pakalpojuma nodrošināšanu sniedzot tieši LM, bez pašvaldību sociālo dienestu iesaistes. Plānots vērtēt arī kādos gadījumos pakalpojuma sniedzējs informē sociālo dienestu, pat ja pakalpojums nodrošināts, saglabājot cietušās personas anonimitāti. Papildus plānots veikt izvērtējumu par atbalsta grupu nodrošināšanu cietušajiem no valsts budžeta līdzekļiem, jo šobrīd tikai atsevišķas pašvaldības par pašvaldību budžeta līdzekļiem nodrošina atbalsta grupas. Turklāt atbalsta grupu nodrošināšana iespējams palīdzēs cietušajam atkārtoti nenokļūt vardarbīgās attiecībās, kā arī ar citu cietušo un grupu vadītāju atbalstu varēs saņemt nepieciešamo palīdzību.

Valsts sociālais rehabilitācijas pakalpojums no vardarbības cietušām pilngadīgām personām netiek nodrošināts ieslodzījuma vietās, pamatojoties uz normatīvo aktu prasībām, līdz ar to plānots veikt izvērtējumu par minētā pakalpojuma nodrošināšanu arī no vardarbības cietušām pilngadīgām personām ieslodzījuma vietās.

Atbilstoši Konvencijas prasībām, dalībvalstīm ir jāizveido pietiekams skaits atbilstošu, viegli pieejamu palīdzības centru izvarošanas un seksuālās vardarbības upuriem, kuros šiem upuriem ir pieejama medicīniskā apskate un tiesu ekspertīze un tiek sniegts atbalsts saistībā ar gūto traumu un konsultācijas.34 Šobrīd Latvijā šādi atbalsta centri nav, līdz ar to ir plānoti pasākumi, kas vērsti uz šādu atbalsta centru izveidi.

Attiecībā uz drošības līdzekļu pilnveidi, plānots ieviest elektroniskās uzraudzības instrumentu, kurš sākotnēji tiktu piemērots tikai aizdomās turētām vai apsūdzētām personām kriminālprocesos, kas uzsākti pēc attiecīgiem Krimināllikuma pantiem, kas tiešā veidā saistīti ar vardarbību ģimenē, vienlaikus paredzot, ka Ministru kabinetam līdz 2027. gada 31. decembrim jāizvērtē drošības līdzekļa izpildes elektroniskās uzraudzības praktiskās īstenošanas gaitu, rezultātus, kā arī piemērošanas paplašināšanas iespējas un tās ietekmi uz valsts budžetu un jāiesniedz par to ziņojumu Saeimai.

Nr. 
p.k.

Pasākums

Darbības rezultāts

Rezultatīvais rādītājs

Atbildīgā institūcija

Līdzatbildīgās institūcijas

Izpildes termiņš

4.

Atbalsta un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma pilnveidošana no vardarbības cietušām personām.4.1. Pilnveidots sociālās rehabilitācijas pakalpojums bērniem, kuri cietuši no prettiesiskām darbībām, īpaši seksuālās izmantošanas, sarežģītos un komplicētos vardarbības gadījumos.Izstrādāta jauna Ministru kabineta noteikumu redakcija.

LM

Pašvaldības, Nozares eksperti

2025.gada 4.ceturksnis

Veikts pakalpojuma satura izvērtējums un sagatavoti priekšlikumi pakalpojuma pilnveidei.

LM

NVO

2025.gada 4.ceturksnis
Ieviestas jaunas metodes pakalpojuma īstenošanai.35

LM

 

no 2025.gada 3.ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

4.2. Veikti pasākumi, lai ieviestu bezmaksas atbalsta grupas vecākiem vai personām, kuras aprūpē bērnus, kuri ir cietuši no noziedzīga nodarījuma vai veikuši noziedzīgu nodarījumuIzstrādāta atbalsta programma vecākiem.

LM

Pakalpojuma sniedzēji

2024.gada 3.ceturksnis

Izstrādāti metodiskie ieteikumi grupu vadītājiem.

LM

 

2024.gada 3.ceturksnis

Apmācīti atbalsta grupu vadītāji.

LM

 

2024.gada 3.ceturksnis

Nodrošinātas atbalsta grupas vecākiem.

LM

 

2026.gada 4.ceturksnis (ik gadu)

4.3. Ieviesti un pilnveidoti atbalsta pasākumi un pakalpojumi vardarbībā cietušām pilngadīgām personām. Veikts izvērtējums par iespēju  saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu anonīmi.

LM

TM, NVO, Pašvaldību sociālie dienesti

2025.gada 4.ceturksnis

Veikts izvērtējums par  valsts finansēta sociālās rehabilitācijas pakalpojuma no vardarbības cietušām pilngadīgām personām saņemšanu, atrodoties ieslodzījuma vietā un ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un sagatavoti nepieciešamie grozījumi normatīvajā regulējumā. 

LM

TM, IeVP, Pašvaldību sociālie dienesti, pakalpojuma sniedzēji

2026.gada 4.ceturksnis

Pārskatīts tiesiskais regulējums par valsts finansētā sociālās rehabilitācijas pakalpojuma nodrošināšanu no vardarbības cietušām pilngadīgām personām, t.sk. izvērtējot gaidīšanas rindas uz pakalpojuma veidošanas nosacījumus.

LM

Pašvaldību sociālie dienesti, pakalpojuma sniedzēji

2026.gada 4.ceturksnis

Sagatavots informatīvais ziņojums par valsts finansētu atbalsta grupu ieviešanu vardarbībā cietušām pilngadīgām personām.

LM

Pašvaldību sociālie dienesti, NVO, pakalpojuma sniedzēji

2027.gada 4.ceturksnis

  4.4. Veikta jaunu pakalpojumu ieviešana vai pilnveidoti esošie pakalpojumi no vardarbības cietušām personām vai personām, kas pakļautas augstam vardarbības riskam (cilvēki vecumā no 60 gadiem, cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem, cilvēki, kuri cietuši no seksuālas vardarbības un citi cilvēki, kuri pakļauti augstam vardarbības riskam). Īstenoti ne vairāk kā 10 projekti pilnveidojot esošos vai attīstot jaunus sociālās rehabilitācijas pakalpojumus vardarbībā cietušām personām.36

LM

NVO

2029.gada 4.ceturksnis

4.5. Attīstīta starpinstitucionālās sadarbības programmas "Bērna māja" darbība, nodrošināts atbalsts bērniem, kas cietuši no seksuālās izmantošanas un citiem vardarbības veidiem, un to nevardarbīgajiem vecākiem vai likumiskajiem pārstāvjiem.Ikgadēji nodrošināts atbalsts vismaz 100 cietušajiem bērniem un to nevardarbīgajiem tuviniekiem.

BAC

BM, LM, VP, ĢP, VTMEC

2027.gada 4.ceturksnis (ik gadu)

Notiek izvērsta programmas darbības paplašināšana reģionos

BAC

BM, LM

2027.gada 4.ceturksnis

Nodrošināta programmas uzraudzība.

BAC

LM, TM. IeM , VM, VP, ĢP, BKUS, LBLT, VTMEC

2029.gada 4.ceturksnis

4.6. Specializēta atbalsta pakalpojuma izveide seksuālā vardarbībā cietušām personām.Ārzemju labās prakses izzināšana.

VM, LM

TM, IeM, VP

2025.gada 2.ceturksnis

Sagatavots redzējums par atbalsta centra ieviešanu (vieta, pakalpojuma saturs), t.sk. virzīts informatīvais ziņojums Ministru kabinetam par nepieciešamo finanšu resursu piesaisti centra izveidei un darbībai.

VM

LM, TM, IeM, VP

2026.gada

3.ceturksnis

Izvērtēta iespēja organizēt pilotprojektu, nepieciešamības gadījumā virzot informatīvo ziņojumu Ministru kabinetam.

VM

LM, TM, IeM, VP

2026.gada 4.ceturksnis

5.

Vardarbībā cietušo personu tiesiskās aizsardzības sistēmas pilnveide, lai novērstu turpmāku apdraudējumu personas veselībai un dzīvībai. 

 

5.1. Ieviests elektroniskās uzraudzības instruments, lai nodrošinātu aizsargājamās personas drošību un reaģētu uz personas, kas rada draudus noteikto ierobežojumu pārkāpumiem. Izstrādāts Ministru kabineta noteikumu projekts "Kārtība, kādā Valsts policija veic drošības līdzekļa izpildes elektronisko uzraudzību, datu apstrādi un glabāšanu".

VP

IeM 

2025.gada 2.ceturksnis

Nodrošināta drošības līdzekļa izpildes elektroniskās uzraudzības instrumenta ieviešana un darbība.

VP

IeM

no 2024.gada 4.ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

5.2. Izstrādāts instruments augsta vardarbības riska izvērtēšanai vardarbības ģimenē gadījumos.Novērtējuma instrumenta izstrāde.

VP

IeM

2025.gada 2.ceturksnis

3. Rīcības virziens. Vardarbības veicēja atbildības stiprināšana, atbalsta un rehabilitācijas pakalpojumu nodrošināšana.

Lai novērstu un apkarotu vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē, nepieciešama ne tikai efektīva sodu politika, bet arī atbalsta instrumenti un pakalpojumi vardarbīgas uzvedības novēršanai. Turklāt atbalsta instrumentiem un pakalpojumiem jābūt uz zināšanām un pierādījumos balstītiem, ņemot vērā cietušo personu un vardarbīgo personu vajadzības.

Pēc VP pārskata datiem37 2023. gadā  Integrētās iekšlietu informācijas sistēmas apakšsistēmā  "Elektroniskais notikumu žurnāls" reģistrēti 8234 notikumi "Ģimenes konflikts", no tiem 3705 gadījumos Valsts policijas darbinieks sagatavojis ziņojumu par notikumu, kas nosūtīts sociālajam dienestam.

Savukārt 894 gadījumos policijas darbinieks pieņēmis lēmumu par nošķiršanu. Iepriekš minētie dati, salīdzinot ar 2022. gadu ir palielinājušies, izņemot notikuma Ģimenes konflikts skaitu, kas liecina ne tikai par sabiedrības vēršanos pēc palīdzības tiesībsargājošajās iestādēs vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē gadījumos, bet arī vardarbības novēršanas un apkarošanas nepieciešamību gan nodrošinot atbalstu no vardarbības cietušajiem, gan arī personām ar vardarbīgu uzvedību.

Saskaņā ar LM pieejamo informāciju38, katru gadu palielinās ne tikai personu skaits, kas saņem valsts apmaksātu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu no vardarbības cietušajiem, bet arī to personu skaits, kas saņem valsts apmaksātu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu vardarbību veikušām pilngadīgām personām un sociālās rehabilitācijas kursu vardarbīgas uzvedības mazināšanai (turpmāk – pakalpojumi vardarbīgas uzvedības mazināšanai). Pakalpojums vardarbīgas uzvedības mazināšanai tiek nodrošināts gan pamatojoties uz sociālā darbinieka, gan tiesas vai tiesneša lēmuma pamata. Pakalpojumu vardarbīgas uzvedības mazināšanai, pamatojoties uz sociālā darbinieka lēmuma pamata, var saņemt persona pret kuru uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība par administratīvā pārkāpuma izdarīšanu, kas saistīts ar vardarbību, vai kriminālprocess par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, kas saistīts ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu par kuru valsts vai pašvaldības policijas, sociālā dienesta vai bāriņtiesas rīcībā ir informācija, ka persona izturējusies vardarbīgi vai izteikusi draudus pielietot vardarbību, kura baidās, ka tā varētu izturēties vardarbīgi, vai atzīst, ka ir veikusi vardarbību, kuru vardarbīgas uzvedības mazināšanas pakalpojuma saņemšanai nosūtījis VPD. Savukārt, pakalpojumu vardarbīgas uzvedības mazināšanai, pamatojoties uz tiesas vai tiesneša lēmuma pamata, saņem persona, kurai ar tiesas vai tiesneša lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību noteikts pienākums apgūt sociālās rehabilitācijas kursu vardarbīgas uzvedības mazināšanai.

Kopējais personu skaits, kas saņēma pakalpojumus vardarbīgas uzvedības mazināšanai, 2021. gadā 442 personas, no tām 21 persona ar tiesas vai tiesneša lēmumu, 2022. gadā – 708 personas, no tām 154 personas ar tiesas vai tiesneša lēmumu, savukārt 2023. gadā – 805 personas, no tām 267 personas ar tiesas vai tiesneša lēmumu. No kopējā vardarbīgas uzvedības mazināšanas pakalpojuma saņēmēja skaita 2023. gadā 536 personas bija vīrieši, kas galvenokārt, vardarbīgi izturējušies pret intīmajiem partneriem un bērniem.

Kaut arī personas, kuras baidās, ka varētu izturēties vardarbīgi vai atzīst, ka ir veikušas vardarbību, var saņemt iepriekš pieminēto pakalpojumu, tomēr šādu iespēju izmanto līdz 65 personām gadā39. Līdz ar to nepieciešams nodrošināt plašāku atbalsta mehānismu, piemēram, ieviešot un nodrošinot anonīmu atbalsta tālruni un iespēju sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemt, saglabājot anonimitāti. 2023. gada novembrī VPD sadarbībā ar biedrību "Skalbes" izglītojošas sociālās kampaņas ietvaros nodrošināja anonīma konsultatīva tālruņa darbību cilvēkiem, kurus nomāc seksuālas domas un tieksmes pret nepilngadīgām personām. Pēc biedrības "Skalbes" sniegtās informācijas īsajā laika periodā, nodrošinot tālruņa līnijas darbību, kopumā saņemti 20 zvani, no kuriem 3 gadījumos tika sniegtas konsultācijas tiešās mērķa grupas pārstāvjiem.

Saskaņā ar IeM sagatavoto pārskatu par nepilngadīgo noziedzības stāvokli un noziedzīgos nodarījumos cietušajiem bērniem40, 2023. gadā 509 nepilngadīgas personas iespējams bija izdarījušas noziedzīgu nodarījumu, no tiem 65% gadījumu noziedzīgs nodarījums bijis pret īpašumu, savukārt 6% gadījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību, un 6,6% gadījumu pret personas veselību. Lai gan proporcionāli noziedzīgi nodarījumi, kas saistīti ar vardarbību vai tās piedraudējumu nepilngadīgo vidū, nav izplatītākais noziedzīgais nodarījuma veids, būtiski ir jau šobrīd nodrošināt atbalstu un palīdzību nepilngadīgajiem vardarbīgas uzvedības mazināšanai un novēršanai. Līdz ar to plānots no valsts budžeta līdzekļiem ieviest sociālās rehabilitācijas pakalpojumu nepilngadīgām personām ar vardarbīgu uzvedību un jaunas terapijas metodes darbā ar nepilngadīgām personām, kuras veikušas vardarbību. Atbalstam un pakalpojumiem jābūt pieejamiem visām personām ar vardarbīgu uzvedību, neatkarīgi no viņu vecuma, tautības un atrašanās vietas, līdz ar to rehabilitācijas un atbalsta pakalpojumiem jābūt pieejamiem arī personām, kuras atrodas ieslodzījuma vietās. Plānots, ka personām ar vardarbīgu uzvedību tiks nodrošināta iespēja iesaistīties Ieslodzījuma vietu pārvaldes nodrošinātājā vardarbības mazināšanas programmā, kas paredzēta personām, kuru vispārējā riska līmenis ir novērtēts kā vidējs vai augsts, antisociālas un vardarbīgas uzvedības cēloņu vai to veicinošo faktoru vardarbīgas uzvedības riska mazināšanai nākotnē.

Pētījumi un prakse liecina, ka dažādu noziedzīgo nodarījumu riski mēdz būt ļoti atšķirīgi gan kvantitātes, gan kvalitātes ziņā – recidīva biežums un recidīva tips (zādzība, slepkavība, dzimumnoziegums), un to vadībai nepieciešami speciāli pielāgoti riska novērtēšanas instrumenti un atbilstoša intervence. Šādu instrumentu un intervences līdzekļu attīstība paredzēta Resocializācijas politikas pamatnostādnēs 2022.-2027. gadam.41

No 2024. gada Ieslodzījumu vietas pārvalde savā praksē ieviesa jaunu specializētu, efektīvu, teorētiski pamatotu un uz pierādījumiem balstītu resocializācijas programmu vardarbīgajiem noziedzniekiem, kas ir fokusēta uz vardarbīgajiem noziedzniekiem nozīmīgām kriminogēnajām vajadzībām, un kuras mērķis ir mazināt vardarbīga nozieguma atkārtošanas risku. Pētījumi, kuros tika pielietots ilgtermiņa tālāknovērošanas (long-term follow-up) eksperimentālais pētījuma dizains ar kontroles grupu, liecina, ka dalība Vardarbības mazināšanas programmā ir saistīta ar vispārējā un vardarbīgo pārkāpumu atkārtošanas riska samazinājumu.42 Ir pierādījumi tam, ka minētā programma ir efektīva arī likumpārkāpējiem ar ievērojamām psihopātijas iezīmēm un ir piemērojama arī likumpārkāpējiem, kuri izcieš sodu pat visstingrākajā soda izciešanas režīma pakāpē.43

Īstenojot probācijas klientu uzraudzības procesu, viens no efektīvākajiem darba instrumentiem ir probācijas programmas, kuru piemērošana ir atkarīga no probācijas klienta risku un vajadzību novērtējuma un ir cieši saistīta ar probācijas klienta dzīves aktualitātēm. Probācijas programmu pamatmērķis ir veicināt probācijas klientu domāšanas, attieksmes un uzvedības maiņu, lai viņi spētu veiksmīgi integrēties sabiedrībā un ievērot sabiedrībā vispārpieņemtās normas un likumus. Atsevišķas probācijas programmas ir vērstas tieši uz vardarbīgas uzvedības mazināšanu – "Cieņpilnu attiecību veidošana", "Emociju menedžments", "Pārmaiņu ceļš - 1" – un ir būtiski nodrošināt, ka visiem probācijas klientiem, kuriem ir identificēta vardarbīga uzvedība, tiek nodrošināta iespēja iesaistīties vardarbīgas uzvedības mazināšanas programmā, ja vien probācijas klients atbilst probācijas programmas nosacījumiem.

VPD pieejamās probācijas programmas, kas ir vērstas uz vardarbīgas uzvedības mazināšanu, nav piemērotas gadījumos, kad ir izdarīts sevišķi smags ar vardarbību saistīts noziedzīgs nodarījums, piemēram, slepkavība. Ņemot vērā minēto, ir nepieciešams nodrošināt jaunas sabiedrībā īstenojamas resocializācijas programmas vardarbīgus noziegumus izdarījušiem probācijas klientiem izstrādi un ieviešanu.

Izmantojot specializētu probācijas programmu kvalitātes novērtēšanas instrumentu, visām probācijas programmām periodiski tiek veikta kvalitātes novērtēšana, lai pārliecinātos, ka probācijas programmas saturs atbilst aktuālākajām korekcijas pieejām darbā ar konkrētu mērķa grupu, piemēram, varmākām ģimenē un partnerattiecībās, un satura pilnveide. Ņemot vērā minēto, Plāna darbības periodā tiks veikta probācijas programmas "Cieņpilnu attiecību veidošana" kvalitātes novērtēšana un tās satura pilnveide atbilstoši novērtējuma rezultātiem.

Tieslietu ministrija izstrādāja un Saeima š.g. 6. jūnijā pieņēma likumu "Grozījumi Krimināllikumā"44, kas stājās spēkā š.g. 4. jūlijā. Grozījumi izstrādāti, ņemot vērā gan ekspertu priekšlikumus, gan izvērtējot Krimināllikumā (turpmāk – KL) paredzēto sodu sankcijas, lai sasniegtu mērķi ar krimināltiesiskiem līdzekļiem prioritāri aizsargāt personas dzīvību, veselību, neaizskaramību, brīvību, godu un cieņu, cīnīties pret visa veida vardarbību, īpaši pret vardarbību tuvās attiecībās un ģimenē.

Attiecīgi, lai nodrošinātu nulles toleranci pret vardarbību ģimenē, KL 17. nodaļā ir ietverts atsevišķs pants, kas paredz kriminālatbildību par vardarbību, kas veikta ģimenē vai tuvās attiecībās, proti, KL 174.1 pants (Cietsirdība un vardarbība pret tuvinieku), kas paredz, ka par cietsirdīgu vai vardarbīgu apiešanos ar personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir pirmajā vai otrajā radniecības pakāpē, vai pret laulāto vai bijušo laulāto, vai pret personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir vai ir bijis pastāvīgās intīmās attiecībās, vai pret personu, ar kuru noziedzīgā nodarījuma izdarītājam ir kopīga (nedalīta) saimniecība, ja ar to minētai personai nodarītas fiziskas vai psihiskas ciešanas un ja šīm darbībām nav bijušas šā likuma 125., 126. un 130. pantā paredzētās sekas, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību. Tāpat ar grozījumiem noteikts jauns atbildību pastiprinošs apstāklis KL 48. panta pirmās daļas 18. punktā, ja noziedzīgs nodarījums pret tikumību un dzimumneaizskaramību apdraudējis nepilngadīgā dzīvību.

Izvērtējot noziedzīgā nodarījuma darbību raksturu un kaitīgumu, sabiedriskais darbs kā sods tika izslēgts no KL 119. panta (Jaundzimuša bērna slepkavība), 120. panta (Slepkavība, kas izdarīta stipra psihiska uzbudinājuma stāvoklī) sankcijām. Kā arī alternatīvais sods "sabiedriskais darbs" un "naudas sods" tika izslēgts no KL 130. panta trešās daļas (Tīšs viegls miesas bojājums), 130.1 panta (Spīdzināšana), 132. panta (Draudi izdarīt slepkavību un nodarīt smagu miesas bojājumu), 132.1 panta (Vajāšana), 174. panta (Cietsirdība un vardarbība pret nepilngadīgo), 143. panta otrās daļas (Personas mājokļa neaizskaramības pārkāpšana)."

2023. gada 26. maija NNP sēdē tika nolemts, ka izvērtējami vairāki tai iesniegtie institūciju un nevalstisko organizāciju priekšlikumi grozījumiem normatīvajos aktos attiecībā uz pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Vairāki secinājumi šajā jautājumā ietverti arī Tieslietu padomes 2023. gada 17. novembra ziņojumā "Par tiesu sistēmas darba organizāciju lietās, kas saistītas ar vardarbību ģimenē un draudiem personas dzīvībai un veselībai".45 Ņemot vērā iepriekš minēto, tika izvērtēts esošais Civilprocesa likuma (turpmāk – CPL) 30.5 nodaļas "Pagaidu aizsardzība pret vardarbību" regulējums, gan orientējoties uz esošo tiesību normu saprātīgas piemērošanas aspektiem, gan vērtējot iespējas regulējumu pilnveidot.

Nepieciešams nodrošināt pienācīgu un efektīvu tiesas nolēmumu, tostarp tiesas lēmumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, izpildi. Lai veicinātu preventīvā aizsardzības pret vardarbību līdzekļa (pienākuma apgūt sociālās rehabilitācijas kursu vardarbīgas uzvedības mazināšanai) iedarbību, kā arī pasargātu personas no atkārtotas vardarbības, nosakāma CPL noteiktā termiņa kursa vardarbīgas uzvedības mazināšanai apguvei saīsināšana no 12 līdz 6 mēnešiem. Šāda termiņa samazināšana veicinās kursa apguvi un arī efekts no kursa apgūšanas būs iespējami ātrāks. Kursa apgūšanai noteiktā termiņa izmaiņas ietekmēs arī personai veicamās maksas termiņu. Vienlaikus nepieciešams izvērtēt iespējas paaugstināt kursa apguves disciplīnu.

CPL ietverts regulējums, ka pagaidu aizsardzības līdzeklis, ar kuru atbildētājam noteikts pienākums apgūt kursu vardarbīgas uzvedība samazināšanai, ir spēkā līdz tā izpildei. Nereti atbildētāji cenšas izvairīties no šī pienākuma izpildes, lai arī tiesību aktos noteikta kriminālatbildības iestāšanās par nolēmuma ļaunprātīgu nepildīšanu. Līdz ar to jāanalizē iespēja noteikt papildu nosacījumu, līdz kura izpildei būtu spēkā personai noteiktais pienākums apgūt kursu vardarbīgas uzvedības mazināšanai.

Secīgi pēc CPL tiesību normu izvērtēšanas jāanalizē nepieciešamie pilnveidojumi tiesību aktos, kas izdoti, pamatojoties uz CPL attiecīgajām tiesību normām.46 Kā viens no šiem jautājumiem minams pieteikums, ko persona iesniedz tiesai ar lūgumu noteikt tai pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Nepieciešams precizēt pieteikuma saturu, kā arī papildināt to ar īsiem komentāriem par ierakstāmo informāciju, lai veidlapas aizpildīšana kļūst vienkāršāka un prasītājiem (personām, kas piedzīvojušas tuvinieku vardarbību) saprotamāka.

Nr.

Pasākums

Darbības rezultāts

Rezultatīvais rādītājs

Atbildīgā iestāde

Līdzatbildīgā iestāde

Izpildes termiņš

6.

Atbalsta un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma pilnveidošana vardarbību veikušām personām vai personām, kuras baidās, ka var veikt vardarbību.6.1. Ieviesti un pilnveidoti atbalsta pasākumi un pakalpojumi personām, kuras veikušas vardarbību, vai baidās, ka to varētu veikt, lai novērstu un pārtrauktu vardarbību.Veikts sociālās rehabilitācijas programmas vardarbību veikušām pilngadīgām personām efektivitātes izvērtējums, pilnveidota un pilotēta jaunā programma.47

LM

Pakalpojuma sniedzēji, NVO

no 2024.gada 4.ceturksni līdz 2028.gada 4.ceturksnim

Apmācīti 50 speciālisti, programma pilotēta darbā ar 100 klientiem.48

LM

Pakalpojuma sniedzēji, NVO

2029.gada 3.ceturksnis

Izstrādāti priekšlikumi sociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai anonīmi.

LM

TM, Pašvaldību sociālie dienesti, pakalpojuma sniedzēji, NVO

2026.gada 4.ceturksnis

Pārskatīt tiesisko regulējumu par valsts sociālā rehabilitācijas pakalpojuma nodrošināšanu vardarbību veikušām pilngadīgām personām, t.sk. izvērtējot rindu uz pakalpojuma veidošanas nosacījumus.

LM

Pašvaldību sociālie dienesti, pakalpojuma sniedzēji

2026.gada 4.ceturksnis

Ieviests no valsts budžeta finansēts sociālās rehabilitācijas pakalpojums vardarbību veikušām nepilngadīgām personām.

LM

Pakalpojuma sniedzēji, pašvaldību sociālie dienesti

no 2027.gada 4.ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

Ieviests atbalsta tālrunis vardarbības veicējiem.49

LM

VPD, Pakalpojuma sniedzēji

2027.gada 2.ceturksnis

6.2. Ieviesta vardarbības mazināšanas programmas ieslodzījuma vietās. Mērķtiecīga iedarbība uz notiesātās personas, kuras vispārējā riska līmenis ir novērtēts kā vidējs vai augsts, antisociālas un vardarbīgas uzvedības cēloņiem vai to veicinošiem faktoriem vardarbīgas uzvedības riska mazināšanai nākotnē.Vardarbības mazināšanas programmā kopumā iesaistīti 48 dalībnieki.

IeVP

 

2029.gada 4.ceturksnis (katru gadu)

6.3. Ieviesta resocializācijas programma vardarbīgus noziegumus izdarījušiem probācijas klientiem.Probācijas klienti, kuri ir izdarījuši smagu vai sevišķi smagu ar vardarbību saistītu noziedzīgu nodarījumu, tiek iesaistīti specializētā probācijas programmā.50

VPD

 

2027.gada 4.ceturksnis

6.4. Pilnveidota vardarbības mazināšanas programma, kas paredzēta probācijas klientiem, kuri ir vardarbīgi partnerattiecībās un ģimenē.Pilnveidota resocializācijas programma "Cieņpilnu attiecību veidošana".51

VPD

 

2024.gada 4.ceturksnis

un 2028.gada 4.ceturksnis

6.5. Nodrošināta mērķtiecīga iedarbība uz probācijas klientu antisociālas un vardarbīgas uzvedības cēloņiem vai to veicinošiem faktoriem vardarbīgas uzvedības riska mazināšanai nākotnē.  Vardarbības mazināšanas programmās iesaistīti visi probācijas klienti, kuri atbilst probācijas programmu īstenošanas nosacījumiem un ir iesaistāmi probācijas programmās. 

VPD

 

2025.gada 4.ceturksnis (ik gadu)

7.

Tiesiskā regulējuma, kas saistīts ar vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē, pārskatīšana un pilnveide.

7.1. Pilnveidot pagaidu aizsardzības pret vardarbību regulējumu Civilprocesa likumā.

Izstrādāti grozījumi Civilprocesa likumā.

TM

 

2024.gada 4.ceturksnis

  7.2. Aktuālā tiesiskā regulējuma par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas pilnveide.Izvērtēta iespēja pēc grozījumu nepieciešamības likumos un Ministru kabineta noteikumos.

IeM, LM

TM,VP

2028.gada 4.ceturksnis

4.Rīcības virziens. Vienotas, koordinētas un iekļaujošas politikas un tiesiskā regulējuma izveide attiecībā uz vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē jautājumiem.

Vardarbības mazināšanai un novēršanai ir nepieciešama nepārtraukta un uz vienotu mērķi vērsta starpnozaru sadarbība. Līdz šim vardarbības mazināšanas jautājumi visbiežāk tika īstenoti LM, IeM, TM sektoros un šo ministriju padotības iestādēs, tomēr būtiski, ka ikviena ministrija, tās padotības iestādes, pašvaldības un citas iestādes apzinās, ka vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršana un apkarošana ir ikvienā jomā strādājošo atbildība. Lai veicinātu vienotas un koordinētas politikas izveidi, nepieciešams paredzēt regulāru situācijas un datu monitoringa veikšanu vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē gadījumos, un, ņemot vērā, ka Latvijā pētījumi par vardarbības izplatību ir īstenoti, tos finansējot no projektu līdzekļiem, nepieciešams noteikt regulāru pētījumu un datu ieguves pilnveidošanu, paredzot regulāru valsts finansējumu.

Problēmas starpinstitūciju sadarbībā, piemēram, informācijas apmaiņā par vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē gadījumiem, kā arī nepietiekamā izpratne par katras institūcijas atbildību un rīcību konkrētu gadījumu risināšanā iezīmējās kā caurvijošas secinājums LM organizētajā diskusiju ciklā par Plāna projektu. Kompleksas palīdzības sniegšanā cietušajiem ir nepieciešama koordinēta vairāku institūciju sadarbība. Lai to veicinātu un padarītu efektīvāku, plānots veikt izvērtējumu par MARAC (Multi Agency Risk Assessment Conference) modeļa ieviešanu. MARAC modelis, kas izveidots Lielbritānijā, ir vērsts uz individuālu gadījumu risināšanu, veidojot starpinstitucionālu atbalsta komandu vietējā pašvaldībā ar mērķi palīdzēt no vardarbības ģimenē cietušām pilngadīgām personām. Pirms starpinstitūciju sadarbības komandas sanākšanas tiek aizpildīta vardarbības riska anketa, nosakot augstos vardarbības riskus un nepieciešamo atbalstu, palīdzību un pakalpojumus. Sanāksmē par individuālo gadījumu tiek aicinātas piedalīties institūcijas un speciālisti, kuri ir iesaistīti un kurus nepieciešams iesaistīt konkrētā gadījuma risināšanā – policija, bāriņtiesa, sociālais dienests, pakalpojuma sniedzēji, ārstniecības iestādes, VPD un citas iesaistītās institūcijas pēc nepieciešamības. Esošā starpinstitūciju sadarbība vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē gadījumos nav koordinēta un uz cietušo vajadzībām vērsta, līdz ar to izvērtējuma rezultātā plānots noteikt, vai MARAC modelis ir piemērots Latvijas situācijai, un kādi būtu nepieciešamie soļi tā ieviešanai.

Vienota algoritma un vadlīniju izstrāde ir būtiska, lai speciālistu starpā veicinātu vienotu izpratni par nepieciešamo rīcību vardarbības pret bērnu gadījumos. Lai gan Bērnu tiesību aizsardzības likuma 73. pants nosaka, ka katrai personai ir pienākums nekavējoties ziņot policijai, Bērnu aizsardzības centram, bāriņtiesai vai sociālajam dienestam par vardarbību vai aizdomām par vardarbību, kas vērsta pret bērnu, tomēr, joprojām praksē ir gadījumi, kad dažādu jomu speciālisti nespēj atpazīt vardarbību, kā arī attiecīgajā situācijā nezina, kā rīkoties un kam un kādā veidā ziņot. Esošo problemātiku plānots risināt ar vadlīniju un algoritmu izstrādi par trīs būtiskām vardarbības formām – vardarbību pret bērnu ģimenē, bērnu seksuālu izmantošanu un cilvēku tirdzniecību.

Kriminālsodu izpildes iestādes jau daudzus gadus praktizē starpinstitūciju sadarbības sanāksmes, kuru mērķis ir kriminālsodu izpildes iestāžu un citu iesaistīto institūciju kompetences ietvaros koordinēt pasākumus un aktivitātes, lai mazinātu risku, ka notiesātais izdara jaunu noziedzīgu nodarījumu. Šī starpinstitūciju sadarbība ir vērsta trīs virzienos – atbalsts cietušajam, darbs ar likumpārkāpēju un sabiedrības iesaiste. Starpinstitūciju sadarbības mērķis ir nodrošināt, lai vairāku institūciju veiktie pasākumi likumpārkāpēja potenciālo risku pārvaldīšanā tiktu realizēti precīzi, savlaicīgi un efektīvi, tādēļ mērķa sasniegšanai šajā sadarbībā tiek iesaistītas arī citas valsts un pašvaldību iestādes, speciālisti, nevalstiskās organizācijas, kurām ir būtiska loma darbā ar klientu. Starpinstitūciju sadarbība nodrošina ātru, efektīvu un savlaicīgu pieeju problēmas risinājumam, kas veicina sabiedrības drošību katrā konkrētajā pašvaldībā, liedz iespēju likumpārkāpējam sniegt atšķirīgu informāciju dažādām institūcijām, ļauj iesaistīto institūciju darbiniekiem nepastarpināti gūt citu atbalstu, zināšanas, atsevišķos gadījumos – resursus.

Ņemot vērā minēto, kā arī vardarbības gadījumu pieaugošo skaitu, ir veikti grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā52, kuri stājās spēkā 2024. gada 1. septembrī, kas paredz, ka VPD, VP un IeVP starpinstitūciju sadarbības sanāksmes organizē, ja  persona ir notiesāta par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, kas saistīts ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu. Līdz ar grozījumiem Latvijas Sodu izpildes kodeksā ir noteikti gadījumi, kuros starpinstitucionālās sanāksmes tiek organizētas obligāti:

1) persona ir notiesāta par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, kas saistīts ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu;

2) persona ir notiesāta par noziedzīgu nodarījumu pret tikumību un dzimumneaizskaramību;

3) notiesātajam ir konstatētas radikalizācijas pazīmes;

4) notiesātais ir nepilngadīgs probācijas klients.

Lai pēc iespējas mazinātu atkārtota vardarbīga nozieguma veikšanas risku, ir būtiski panākt, ka starpinstitūciju sanāksmes tiek sasauktas visos gadījumos, kad ir izdarīts smags vai sevišķi smags ar vardarbību saistīts noziedzīgs nodarījums.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) administrētā E – veselības sistēma ir nozīmīgs veselības aprūpes nozares datu avots, kas ietver informāciju, tajā skaitā par vardarbību ģimenē un vardarbību pret bērniem. Ārstniecības iestādes datus par pacientiem, kuri ārstniecības iestādē vērsušies pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības traumas, ievainojuma vai saindēšanās dēļ, kodē atbilstoši Eiropas Ievainojumu datu bāzes (IDB) kodēšanas rokasgrāmatā noteiktiem kodiem un iesniedz E – veselības sistēmas Traumu reģistra modulī. NVD vienu reizi mēnesī SPKC sniedz nepersonalizētu informāciju par traumu un saindēšanās gadījumiem veselības aprūpes statistikas datu apstrādei un analīzei.

Attiecībā uz Veselības sektora datiem pastāv trīs būtiski apstākļi, kas ietekmē traumu reģistrā fiksētās informācijas tvērumu un attiecīgi – kvalitāti jeb spēju raksturot vardarbības ģimenē un vardarbības pret bērnu radītos miesas bojājumus (traumas):

1) ārstniecības iestāžu, kuras sistemātiski sniedz datus Traumu reģistram, pārklājums;

2) reģistrēto traumu gadījumu pārklājums;

3) informācijas, kas iekļauta reģistrā, avots un tā ietekme uz informācijas precizitāti.

Būtiskākie datu sniegšanas ierobežojumi, ko norāda ārstniecības iestādes, kas sniedz datus, ir nepietiekama cilvēkresursu kapacitāte, tehniskas problēmas Traumu reģistra darbībā E – veselības sistēmā, ārstniecības iestādes tehnoloģiskais nodrošinājums, kā arī informācijas par iespējamo vardarbības aktu subjektivitāte. Medicīniskais personāls nereti vardarbības faktu var fiksēt tikai tad, ja cietusī persona sniedz informāciju par traumas gūšanas apstākļiem. Ņemot vērā minēto ir nepieciešams uzlabot datu sniedzēju aptveri un jāveicina ārstniecības iestāžu izpratne par vardarbības datu nozīmīgumu Traumu reģistra datu bāzes stiprināšanā.

Kā liecina pēc LM pasūtījuma veiktā pētījuma "Pētījums par vardarbības ģimenē un vardarbības pret bērnu datu monitoringa sistēmas izveidi"53 (turpmāk – Pētījums) rezultāti/secinājumi, ka nepieciešams pilnveidot dažādu resoru datu ieguves, uzkrāšanas un analīzes procesus vai sistēmas, kā arī lielākoties Latvijā veiktie pētījumi ir veikti kā atsevišķi, vienreizēji jeb ad-hoc pētījumi, un bieži vien pētījumu veikšanā nav izstrādāti ilgtermiņa mehānismi, lai nodrošinātu vardarbības datu monitoringa funkcijas. Attiecīgi nepieciešams pētījumus plānot regulāri un ilgtermiņā, paredzot tiem arī finansējumu. Optimāli lielākajai daļai pētījumu būtu izvēlēties trīs gadu pētījumu veikšanas ciklu, bet ierobežota finansējuma apstākļos, var arī plānot, ka katrs no pētījumiem tiek veikts vismaz 5-7 gadu ciklā.

Nr. 
p.k.

Pasākums

Darbības rezultāts

Rezultatīvais rādītājs

Atbildīgā institūcija

Līdzatbildīgās institūcijas

Izpildes termiņš

8.

Vienota mehānisma izveide sadarbības veicināšanai nacionālā, reģionālā un pašvaldības līmenī. 

8.1. Izvērtēta iespēja ieviest MARAC modeli vardarbības ģimenē un vardarbības pret sievieti gadījumos.Veikts izvērtējums.

LM

TM, IeM, VP, Pašvaldības

2025.gada 4.ceturksnis

8.2. Izstrādāti priekšlikumi institucionālā mehānisma pilnveidei un resursu pilnveidošanai pašvaldībās darbam ar vardarbības novēršanu un mazināšanu.Sagatavoti priekšlikumi.

LM

TM, IeM, VARAM, VP, Pašvaldības, Pakalpojuma sniedzēji

2026.gada 4.ceturksnis

8.3. Izstrādāti bērnu seksuālās izmantošanas prevences plāni pašvaldībās.Mācības pašvaldības sadarbības grupām bērnu tiesību aizsardzības jautājumos par bērnu seksuālas izmantošanas prevences plānu izstrādi.

BAC

LM, NVO, Pašvaldības

2027.gada 4.ceturksnis

Veikti grozījumi tiesību aktos, kas paredz katrai pašvaldībai izstrādājot Bērnu tiesību aizsardzības programmu tiek ietverta sadaļa par bērnu seksuālās izmantošanas prevenci.

LM

BAC, NVO

2029.gada 4.ceturksnis

8.4. Izvērtētas Pašvaldību sadarbību grupu bērnu tiesību aizsardzības jautājumos efektivitāte un izstrādāti priekšlikumi sadarbības grupu darba uzlabošanai.Aktualizēti Ministru kabineta noteikumi par starpinstitūciju sadarbības grupām.

LM

BAC, Pašvaldības, Nozares eksperti

2025.gada 4.ceturksnis

Veikts izvērtējums par starpinstitūciju sadarbību grupas darbu pēc jaunās noteikumu redakcijas stāšanās spēkā

LM

 

2029.gada 4.ceturksnis

8.5. Iesaistīto valsts un pašvaldību institūciju koordinēts darbs jauna, t.sk. pret sievieti un ģimeni vērsta, noziedzīga nodarījuma izdarīšanas riska mazināšanai.STIS tiek organizēta 100% notiesāto un probācijas klientu, par kuriem tā obligāti organizējama.

VPD, IeVP

BAC, VP

2024.gada 4.ceturksnis (ik gadu)

8.6. Izveidota starpdisciplināru atbalsta pakalpojumu speciālistu komanda sarežģītu vardarbības ģimenē gadījumu risināšanai.Izstrādātas vadlīnijas par starpinstitucionālās sadarbības organizēšanu vardarbības gadījumos.

LM, BAC

 

2026. gada 4.ceturksnis

Izveidota starpdisciplināra atbalsta komanda.54

LM

 

no 2025.gada 3.ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

 Vienotas prakses un rīcības ieviešana atbilstošu jomu speciālistiem par reaģēšanu un turpmākajām darbībām vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē gadījumos.9.1. Izstrādātas vadlīnijas un algoritms par rīcību, ja ir aizdomas vai tiek konstatēta vardarbība pret bērnu ģimenē, seksuālu izmantošanu, vai ir aizdomas par cilvēku tirdzniecības pazīmēm bērnam.Izstrādātas vadlīnijas un algoritms.

BAC

LM, VP, IZM, TM

2027.gada 4.ceturksnis

9.2. Pārskatīt un aktualizēt SPKC ieteikumus ārstniecības personām vardarbības pret bērnu atpazīšanai, ietverot arī sociālos un ģimenes riskus.Pārskatīti un aktualizēti SPKC ieteikumi ārstniecības personām.

VM, SPKC

 

2025.gada 4.ceturksnis

Īstenoti pasākumi, lai veicinātu, ka ārstniecības personas ziņo sociālajiem dienestiem par iespējamajiem riskiem.

VM, SPKC

LM, VP

2026.gada 2.ceturksnis

10.

Vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanas sistēmas izvērtēšana un vardarbības raksturojošo datu monitoringa izveide.10.1. Īstenota regulāra datu apmaiņa par vardarbības jautājumiem, datu vākšana un apkopošana. Izveidots vardarbības datu monitoringa uzraudzības ietvars.

LM

TM, VM, IeM, VP, IZM, NVO

2025.gada 4.ceturksnis

Īstenota Valsts policijas izsaukumu uz notikumiem par iespējamo vardarbību datu pilnveide un apkopošana.

VP

IeM

2026.gada 4.ceturksnis

Īstenota tiesvedību datu pilnveide un apkopošana (TIS pilnveidošana un pieejamība tiesnešiem – kvalitatīvu datu ātrai iegūšanai/pieeja tiesnešiem).55

TM, TA

 

no 2024.gada 4.ceturksni līdz 2029.gada 4.ceturksnim

Veikta aptauja par vardarbības pret sievietēm un ģimenē izplatību Latvijā.

CSP

 

no 2027.gada 4.ceturksni līdz 2028.gada 4.ceturksnim

Publicēti vardarbības pret sievietēm un ģimenē monitoringa rādītāji oficiālās statistikas portālā.

CSP

 

2028.gada 4.ceturksnis

10.2. Tiesu informatīvās sistēmas (TIS) pilnveides gaitā turpināt nodrošināt tiesnešu piekļuvi TIS citu lietu datiem, lai pārliecinātos par iespējamu vardarbīgās personas iesaisti citās lietās. Piekļuves nodrošināšana tiesnešiem TIS par citu lietu datiem.56

TM, TA

 

2027.gada 4.ceturksnis

10.3. Pilnveidot izsaukumu uz notikumiem par iespējamu vardarbību ģimenē uzskaiti, izveidojot Ziņojumu par notikumu uzskaiti, kā arī izvērtējot iespējas veidot atsevišķu datu bāzi ģimenes konfliktu reģistrēšanai (t.sk. apsverot sociālo dienestu informācijas sistēmas SOPA sasaisti ar IeM IC datu bāzēm.Vienotas uzskaites izveide par ģimenes konfliktiem.

IeM, VP, IeM IC

LM

2026.gada 4.ceturksnis

10.4. Veikts vardarbības mazināšanas pasākumu ietekmes novērtējums, identificējot būtiskākos problēmjautājumus un izvirzot konkrētus mērķus un priekšlikumus politikas attīstībai turpmākajos gados. Ex-ante izvērtējums un sabiedriskās domas pētījumi.57

 

LM

 

no 2025.gada 4.ceturksni līdz

2028.gada 3.ceturksnim

10.5. Izstrādāts plāns vardarbības datu monitoringa sistēmas ieviešanai.

 Turpināts darbs pie vardarbības datu monitoringa sistēmas pilnveides un ieviešanas.58

LM

 

2028.gada 4.ceturknis

3. Teritoriālā perspektīva

Plānā iekļautie pasākumi ir mērķēti uz visu Latvijas sabiedrību un tiks īstenoti gan Rīgā un pierīgā, gan reģionos.

4. Ietekmes novērtējums uz valsts un pašvaldības budžetu

Plāna īstenošana kopumā neradīs papildu būtisku ietekmi uz valsts un pašvaldību budžetiem, jo lielākā daļa no plāna pasākumiem tiks īstenota institūcijām piešķirto valsts budžeta līdzekļu vai jau apstiprinātu ES vai citu institūciju grantu programmu līdzfinansēto projektu ietvaros. Ņemot vērā, ka jau apstiprinātajiem un vairākiem jau uzsāktiem projektiem nav iespējams izdalīt finansējumu atsevišķi finansējumu konkrētajam Plānā ietvertajam pasākumam atbilstoši Plāna īstenošanas periodam (2024., 2025., 2026., 2027., 2028., 2029. gads), Plāna 1. pielikumā attiecīgo pasākumu īstenošanai norādīts indikatīvi nepieciešamais finansējums. Detalizēti aprēķini pasākumiem, kuriem nepieciešams papildus finansējums no valsts budžeta ir sniegti pielikumos - 1.1.pielikums LM, 1.2.pielikums IeM, 1.3.pielikums EM, 1.4.pielikums KM.

Aktivitātes, kas saistītas ar politikas novērtēšanu, pārskatīšanu, pilnveidošanu un sadarbības veicināšanu (Plāna 2.4., 3.5., 3.7.,3.9. pirmais rezultatīvais rādītājs, 3.12., 3.15. pasākuma pirmais, otrais un trešais darbības rezultāts, 4.1. darbības rezultāta pirmais un otrais rezultatīvais rādītāju, 4.3. pirmais, otrais, trešais, ceturtais rādītājs, 4.5. trešais rādītājs, 4.6., 6.1. trešais un ceturtais rādītājs, 6.2., 6.5., 7.1., 7.2., 8.1., 8.2., 8.3., 8.4. darbības rezultāta pirmo un otro rezultatīvo rādītāju, 8.5., 8.6. darbības rezultāta pirmo un otro rezultatīvo rādītāju, 9.2., 10.1. pirmais, otrais, trešais un piektais rezultatīvais rādītājs, 10.2. darbības rezultātu) institūcijas īstenos tām piešķirto ikgadējā valsts budžeta līdzekļu ietvaros.59 60

Plāna 1.1., 1.2., 2.2., 3.2., 3.10., 3.14., 4.1. trešo rezultatīvo rādītāju, 4.4., 6.1. darbības rezultāta pirmo, otro un sesto rezultatīvo rādītāju, 8.6. otro rezultatīvo rādītāju, 10.4. un 10.5. pasākumus, kas attiecas uz LM kompetenci, plānots sniegt LM valsts budžeta apakšprogrammā 63.08.00   Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+)  projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.6. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju" 4.3.6.4. pasākuma "Atbalsta instrumentu izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" pirmās kārtas projekta "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai" Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001, bet pasākums 10.5. tiks īstenots minētā projekta administratīvo izmaksu ietvaros.

Attiecībā uz pasākuma 1.2. īstenošanu, kas skar KM, tiek plānots piesaistīt papildus finansējumu laika posmam no 2026. gada līdz 2029. gadam KM valsts budžeta programmā 21.00.00 "Kultūras mantojums" 120 000 euro apmērā. Savukārt IeM plāno piesaistīt papildus finansējumu no 2026. gada līdz 2029. gadam IeM budžeta apakšprogrammai "06.01.00 Valsts policija" 34 481 euro apmērā. Savukārt TM, VM, IZM norādījušas, ka minēto pasākumu institūcijas īstenos tām piešķirto ikgadējā valsts budžeta līdzekļu ietvaros.

Plāna 2.1. rezultatīvo rādītāju plānots sasniegt 2024. gadā LM valsts budžeta apakšprogrammas 22.02.00 "Valsts programma bērnu un ģimenes stāvokļa uzlabošanai" līdzfinansējuma ietvaros, bet sākot no 2025.gada LM valsts budžeta apakšprogrammas 05.01.00 "Sociālās rehabilitācijas valsts programmas" ietvaros.

Plāna 2.3. darbības rezultāta rezultatīvos rādītājus paredzēts sasniegt Valsts izglītības satura centra esošā budžeta un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot izglītības un mācību sistēmu kvalitāti, iekļautību, efektivitāti un nozīmīgumu darba tirgū, tostarp ar neformālās un ikdienējās mācīšanās validēšanas palīdzību, lai atbalstītu pamatkompetenču, tostarp uzņēmējdarbības un digitālo prasmju, apguvi, un sekmējot duālo mācību sistēmu un māceklības ieviešanu" 4.2.2.3. pasākuma "Mācību procesa kvalitātes pilnveide, īstenojot pedagogu profesionālās darbības atbalsta sistēmas attīstību, izglītojamo izcilības aktivitāšu nodrošināšanu un metodiskā atbalsta materiālu izstrādi pedagogam" ietvaros. Plāna 3.1. rezultatīvo rādītāju plānots sasniegt sadarbībā ar izglītības iestāžu dibinātāja atbalstu un daļēji, piesaistot IZM valsts budžeta apakšprogrammā 01.11.00 "Pedagogu profesionālās kompetences pilnveidošana" pieejamo finansējumu programma pedagogu profesionālās kompetences pilnveidei.

Plāna 3.3. pasākums BAC īstenos 18.LM valsts budžeta apakšprogrammā 63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.6. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju" 4.3.6.1. pasākuma "Speciālistu, kuru profesionālā darbība saistīta ar bērnu tiesību aizsardzības nodrošināšanu, profesionālās kvalifikācijas pilnveide un bērnu likumisko pārstāvju atbildības stiprināšana bērnu tiesību aizsardzības sistēmas reorganizācijas ietvaros" projekta "Profesionālās kvalifikācijas pilnveide bērnu tiesību aizsardzības jautājumos un bērnu likumisko pārstāvju atbildības stiprināšana" Nr. 4.3.6.1/1/24/I/001 ietvaros.

Plāna 3.4. darbības rezultāta rezultatīvo rādītāju paredzēts sasniegt IZM valsts budžeta programmā 21.00.00 "Jaunatnes politikas valsts programmas" ietvaros. Pasākums, kura rezultāta tiks sasniegts šis rezultatīvais rādītājs, ieplānots Jaunatnes politikas īstenošanas plāna 2025.–2027. gadam (izstrādes procesā).

Plāna 3.8. darbības rezultatīvo rādītāju plānots sasniegt ar papildu finansējumu 21 380 euro apmērā laika posmā no 2026. līdz 2029. gadam un turpmāk ik gadu.61

Plāna 3.6. pasākuma "Īstenoti vardarbības riska mazināšanas pasākumi augstākās izglītības iestādēs" īstenošanai atbildīgā iestāde ir IZM, kura koordinēs, lai tiktu izstrādātas vienotas vadlīnijas, algoritmi, kā arī nodrošināt, ka tiek izveidota droša studiju vide, un ministrijas turpmāk pēc vienotām vadlīnijām un to īstenos esošā valsts budžeta ietvaros, savukārt KM plāno Plāna 3.6. darbības rezultatīvos rādītājus sasniegt piesaistot papildus finansējumu 752 128 euro apmērā laika posmā no 2026. līdz 2029. gada valsts budžeta programmā 20.00.00 "Kultūrizglītība" ietvaros. KM iekļāvusi Plāna projektā papildu nepieciešamo finansējumu 3.6.pasākuma "Īstenoti vardarbības riska mazināšanas pasākumi augstākās izglītības iestādēs" īstenošanai, jo KM dibināto augstskolu esošā budžeta ietvaros nav ieplānotu līdzekļu šī pasākuma aktivitāšu nodrošināšanai.

Plāna 3.11. darbības rezultatīvos rādītājus sasniegt piesaistot papildus finansējumu 200 000 euro apmērā laika posmā no 2026. līdz 2029. gada valsts budžeta programmas 21.00.00 "Kultūras mantojums" un valsts budžeta programmas 27.00.00 "Mediju politikas īstenošana" ietvaros.

Plāna pasākuma 3.9. otrais rezultatīvais pasākums tiks īstenots atbilstoši pašvaldību budžeta iespējām. Ja finansējums Plānā noteiktajam pasākumam netiek piešķirts vai tiek piešķirts daļēji, tad pasākums tiek īstenots atbilstoši piešķirtajiem pašvaldību budžeta līdzekļiem. Plāna 3.13. darbības rezultāts tiks sasniegts esošā budžeta ietvaros atbilstoši Ministru kabineta 2023. gada 26. septembra sēdē atbalstītajam LM priekšlikumam par papildu finansējuma piešķiršanu LM prioritārā pasākuma ""Bērna mājas" pakalpojuma pastāvīgas darbības  nodrošināšana" īstenošanai. Pasākuma nodrošināšanai ir atbalstīts kopējais papildu finansējums 2024. gadā 446 144 euro apmērā, 2025. gadā 590 073 euro apmērā un 2026. gadā 767 305 euro apmērā. Sākot ar 2027. gadu un turpmāk ik gadu, lai nodrošinātu Bērnu mājas filiāles darbību pilnam gadam, nepieciešams finansējums 798 645 euro apmērā.

LM plāno Plāna 4.2. darbības rezultātu sasniegt piesaistot papildus finansējumu 1 099 743 euro apmērā laika posmā no 2026. līdz 2029. gadam

valsts budžeta apakšprogrammas 05.01.00 "Sociālās rehabilitācijas valsts programmas" ietvaros.

Pāna 4.5. pirmo un otro darbības rezultatīvos rādītājus plānots sasniegts laika posmā no 2024.gada līdz 2026.gadam papildus piešķirtā finansējuma ietvaros, bet laika periodam no 2027. gada līdz 2029. gadam pasākumu īstenos piesaistot papildus finansējumu 658 932 euro apmērā apakšprogrammā 22.01.00 "Bērnu aizsardzības centra darbības nodrošināšana".

Attiecībā uz 5.1. darbības rezultātu pirmo un otro rezultatīvo rādītāju tiek norādīts, ka 2024.gadam papildus nepieciešamais finansējums tiks piesaistīts no valsts budžeta programmas "Līdzekli neparedzētiem gadījumiem", savukārt, pamatojoties uz Ministra kabineta 2024. gada 19. septembra sēdes protokola Nr. 38 2. § 2. punktu, prioritārā pasākuma "Elektroniskās uzraudzības sistēmas ieviešana un uzturēšana" īstenošanai atbalstīts papildus finansējums 2025. gadam un turpmāk ik gadu 545 800 euro apmērā, tai skaitā 02.03.00 apakšprogrammā "Vienotās sakaru un informācijas sistēmas uzturēšana un vadība" 105 800 euro apmērā un 06.01.00 apakšprogrammā "Valsts policija" 440 000 euro apmērā. Līdz ar minēto, pasākuma 5.1. darbības rezultāts tiks sasniegts piesaistot papildus finansējumu laika posmā no 2024. gada līdz 2029. gadam 679 000 eiro apmērā IeM budžeta apakšprogrammā 02.03.00 apakšprogrammā "Vienotās sakaru un informācijas sistēmas uzturēšana un vadība" un 2 200 000 euro IeM budžeta apakšprogrammā 06.01.00 apakšprogrammā "Valsts policija". Darbības rezultāts 5.2. tiks sasniegts esošā budžeta ietvaros.

Plāna 6.1. darbības piekto rezultatīvo rādītāju plānots sasniegt ar papildu finansējumu  754 704 euro apmērā laika posmā no 2027. līdz 2029. gadam LM budžeta apakšprogrammā 05.01.00 "Sociālās rehabilitācijas valsts programmas".

Plāna 6.3. rezultatīvo rādītāju plānots sasniegt ESF+ Projekta Nr. 4.3.4.6/1/23/I/001 "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai" darbības Nr. 3 apakšdarbības Nr. D19 "Resocializācijas programmu pilnveide" ietvaros. Plāna 6.4. rezultatīvo rādītāju plānots sasniegt ESF+ Projekta Nr. 4.3.4.6/1/23/I/001 "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai" darbības Nr. 3 apakšdarbības Nr. D35 "Jaunas sabiedrībā īstenojamas resocializācijas programmas vardarbīgus noziegumus izdarījušiem probācijas klientiem izstrāde/ieguve un ieviešana" ietvaros.

Darbības rezultāts 9.1. tiks īstenots piesaistot papildus finansējumu 5000 euro apmērā 2027. gadam LM valsts budžeta apakšprogrammas 22.01.00 "Bērnu aizsardzības centra darbības nodrošināšana" ietvaros

Plāna 10.1. darbības rezultāta ceturto rezultatīvo rādītāju plānots sasniegt ar papildu finansējumu 300 000 euro apmērā laika posmā no 2027.gada līdz 2028.gadam EM valsts budžeta programmas 24.00.00 "Statistiskās informācijas nodrošināšana" ietvaros. Priekšlikumu par papildu finansējumu LM virzīs gadskārtējā valsts budžeta, tajā skaitā prioritāro pasākumu pieteikumu, sagatavošanas procesā.

IeM darbības rezultātu 10.3. plāno realizēt no ES fondu līdzekļiem, taču precīzu (papildus nepieciešamā) finansējuma apmēru šobrīd nav iespējams norādīt, jo pasākumu daļēji plānots realizēt Vienotā notikumu reģistra ANM projekta ietvaros līdz 2026. gada maijam.

Plāna pasākumiem, kuru īstenošanai būs nepieciešams papildu finansējums 2026.gadā un turpmākajiem gadiem, ja to ir iespējams aprēķināt uz Plāna izstrādes brīdi, tas ir norādīts indikatīvi - papildu nepieciešamais valsts budžeta finansējums var tikt precizēts, iesniedzot priekšlikumus prioritārajiem pasākumiem likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā.


1 Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2024/1385 (2024. gada 14. maijs) par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanu. Pieejams: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=OJ:L_202401385

2 Turpat 39.pants

3 Sociālā darba vārdnīca. Pieejams:  https://www.apgads.lu.lv/fileadmin/user_upload/lu_portal/apgads/izdevumi/2023/Sociala_darba_vardnica.pdf

4 Sociālā darba vārdnīca. Terminu skaidrojums. Pieejams: https://www.lm.gov.lv/lv/media/8377/download

5 Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2024/1385 (2024. gada 14. maijs) par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanu 2.pants. Pieejams: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=OJ:L_202401385

6 Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2024/1385 (2024. gada 14. maijs) par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanu 2.pants. Pieejams: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=OJ:L_202401385

7 https://likumi.lv/ta/id/325828-par-socialas-aizsardzibas-un-darba-tirgus-politikas-pamatnostadnem-2021-2027-gadam   

8 87. Rīcības virziens Vardarbības profilakse, t. sk. mazinot mobingu jauniešu vidū, un savlaicīga intervence dažādās krīzes situācijās, stiprinot cilvēku psiholoģisko un emocionālo noturību un spēju rast labvēlīgu risinājumu. Nacionālais attīstības plāns 2021.-2027. gadam.

9 Rādītājs balstīts uz Eiropas komisijas (EK) statistikas datu apkopojuma Eurobarometr datiem Latvijā, kur tikai 64% Latvijas iedzīvotāju uzskatīja, ka vardarbība ģimenē pret sievietēm ir nepieļaujama un tai vienmēr jābūt sodāmai. ES šādi uzskatīja vidēji 84% iedzīvotāju (2016) Gender equality report. Special Eurobarometer 428. Augstus vardarbības tolerances rādītājus apliecina arī SKDS 2018. gadā veiktā aptauja, to, ka vardarbība ģimenē ne tikai nav pieņemama, bet tai ir jābūt sodāmai ar likumu, uzskatīja vairākums iedzīvotāju. Pieejams: https://www.lm.gov.lv/lv/media/7507/download?attachment 

10 Rādītājs balstās uz Eurostat "Tīšas slepkavības upuri pēc upura un likumpārkāpēja attiecībām un dzimuma"https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/crim_hom_vrel__custom_11462972/default/table?lang=en kur 2021.gadā 25 personas (9 vīrieši, 16 sievietes) tika nogalinātas no ģimene locekļa vai intīmā partnera puses, bet 2022.gadā 35 personas no tiem 13 vīrieši un 18 sievietes.

11 Pieejams: https://admin.stat.gov.lv/system/files/publication/2022-08/Nr_08_Vardarbibas_izplatiba_Latvija_2021_%2822_00%29_LV_EN.pdf

12 https://eige.europa.eu/gender-equality-index/2023/LV  2017. gadā Latvijas indekss bija 38,2, tātad lielāks, kā vidēji ES.  2024. gadā EIGE plāno veikt atkārotu indeksa mērījumu, kas būs atsaites punkts.

13 https://stat.gov.lv/en/statistics-themes/population/crimes/publications-and-infographics/10940-prevalence-violence-2021

14 https://www.lm.gov.lv/lv/media/26388/download?attachment

15 Turpat 28. slaids

16 https://www.unwomen.org/sites/default/files/2023-10/handbook-on-multisectoral-national-action-plans-to-prevent-violence-against-women-and-girls-en.pdf

17 https://www.oecd.org/publication/pisa-2022-results/country-notes/latvia-f58bca29/

18 UNESCO tehniskajās vadlīnijās par seksuālo audzināšanu ir ietverti vardarbības mazināšanas jautājumi. Vadlīnijas pieejamas: https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000260770

19 https://www.lm.gov.lv/lv/projekts/profesionala-sociala-darba-attistiba-pasvaldibas-nr-921115i001

20 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

21 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

22 UNESCO tehniskajās vadlīnijās par seksuālo audzināšanu ir ietverti vardarbības mazināšanas jautājumi. Vadlīnijas pieejamas: https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000260770

23 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

24 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.6. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju" 4.3.6.1. pasākuma "Speciālistu, kuru profesionālā darbība saistīta ar bērnu tiesību aizsardzības nodrošināšanu, profesionālās kvalifikācijas pilnveide un bērnu likumisko pārstāvju atbildības stiprināšana bērnu tiesību aizsardzības sistēmas reorganizācijas ietvaros"

25 Turpat

26 Valsts budžets (Jaunatnes politikas valsts programma).Jaunatnes politikas īstenošanas plāna 2024.-2025. gadam pasākumu ietvaros.

27 TA: AF ietvaros īstenotais projekts Nr. 6.2.1.3.i.0/1/22/I/TM/001 "Tieslietu akadēmija" https://www.tm.gov.lv/lv/atveselosanas-fonda-projekti-un-pasakumi#projekts-nr-6213i0122itm001-tieslietu-akademija

28 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

29 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

30 https://www.lm.gov.lv/lv/gada-dati

31 https://www.lm.gov.lv/lv/gada-dati

32 https://likumi.lv/ta/id/346830-kartiba-kada-tiek-istenota-starpinstitucionalas-sadarbibas-programma-berna-maja

33 Valsts sociālās politikas monitoringa informācijas sistēma (SPOLIS), LM

34 Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu 25.pants.

35 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

36 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" otrās kārtas īstenošanas ietvaros

37 Valsts policijas 2023. gada pārskats.  https://www.vp.gov.lv/lv/media/20313/download?attachment

38 Valsts sociālās politikas monitoringa informācijas sistēma (SPOLIS), LM

39 Valsts sociālās politikas monitoringa informācijas sistēma (SPOLIS), LM

40 Pārskats par nepilngadīgo noziedzības stāvokli un noziedzīgos nodarījumos cietušajiem bērniem 2023. gadā. Pieejams: https://www.vp.gov.lv/lv/media/20970/download?attachment

41 https://likumi.lv/ta/id/333223-par-resocializacijas-politikas-pamatnostadnem-20222027-gadam

42 Wong & Gordon, 2013

43 Wong, Gordon, Gu, Lewis, Olver, 2012; Olver, Lewis, Wong, 2013; Burt, Olver, Wong, 2016

44 https://likumi.lv/ta/id/352942-grozijumi-kriminallikuma

45 https://www.at.gov.lv/files/uploads/files/9_Tieslietu_padome/ZINOJUMS_TP_DG_Vard_gim_17.11.2023..pdf

46 23.12.2014. MK noteikumos Nr. 790 "Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanas kārtība no vardarbības cietušām un vardarbību veikušām pilngadīgām personām" un 25.03.2014. MK noteikumos Nr. 161 "Kārtība, kādā novērš vardarbības draudus un nodrošina pagaidu aizsardzību pret vardarbību"

47 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

48 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp

vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

49 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

50 Eiropas sociālā fonda Projekta Nr. 4.3.4.6/1/23/I/001 "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai" darbības Nr. 3 apakšdarbība Nr. D19 "Resocializācijas programmu pilnveide"

51 Eiropas sociālā fonda Projekta Nr. 4.3.4.6/1/23/I/001 "Atbalsts probācijas klientu resocializācijai" darbības Nr. 3 apakšdarbības Nr. D35 "Jaunas sabiedrībā īstenojamas resocializācijas programmas vardarbīgus noziegumus izdarījušiem probācijas klientiem izstrāde/ieguve un ieviešana"

52 Grozījumi Latvijas Sodu izpildes kodeksā https://likumi.lv/ta/id/353389

53 https://www.lm.gov.lv/lv/media/25197/download?attachment

54 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

55 TM Valsts budžeta apakšprogramma 03.01.00 "Tiesu administrēšana"

56 Valsts budžeta apakšprogramma 03.01.00 "Tiesu administrēšana"

57 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

58 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam 4.3.6.specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto cilvēku, tostarp vistrūcīgāko un bērnu, sociālo integrāciju"4.3.6.4.pasākuma "Atbalsta instrument izstrāde un ieviešana ģimenes funkcionalitātes stiprināšanai" ietvaros

59 Plāna pasākumi tiks īstenoti institūcijām piešķirto ikgadējā valsts budžeta programmas 97.00.00 "Nozaru vadība un politikas plānošana" ietvaros

60 10.1. trešais rezultatīvais rādītājs TM Valsts budžeta apakšprogramma 03.01.00 "Tiesu administrēšana"

61 Eiropas Padomes HELP kurss ar Latvijas lektoriem un mācību cikls kursā "Uz vardarbībā cietušā vajadzībām vērsta pieejam tiesu sistēmā".". Finansējuma avots: Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 6. komponentes "Likuma vara" 6.2. reformu un investīciju virziena "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas identificēšana, ekonomisko noziegumu izmeklēšana, tiesvedības procesu modernizācija un preventīvo darbību īstenošana" 6.2.1.3.i. investīcija "Vienota tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu un specializēto izmeklētāju (starpdisciplināros jautājumos) kvalifikācijas pilnveides centra izveidei" 

Labklājības ministra pienākumu izpildītājs ‒
ekonomikas ministrs V. Valainis

 

Kopsavilkums par Plāna pasākumu īstenošanai nepieciešamo valsts un pašvaldību budžeta finansējumu

Budžeta resors;
budžeta programmas (apakšprogrammas) kods un nosaukums

Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā plānotais finansējums (euro)

Nepieciešamais papildu finansējums (euro)

Pasākuma īstenošanas gads (ja pasākuma īstenošana ir terminēta

Piezīmes

2024

2025

2026

2024*

2025**

2026

2027

2028

2029

Finansējums Plāna realizācijai kopā

686197

541673

718905

150 000

1 300 113

2 151 845

2 073 897

2 078 265

2 095 334

  

Eiropas Savienības fondi***

201493

0

0

0

658 198

724 424

432 180

332 380

322 080

  

Valsts budžets

482744

541673

718905

150 000

641 915

1 427 421

1 641 717

1 745 885

1 773 254

  

t.sk., šādos resoros:

 

 

 

        

18.LM

684237

541673

718905

0

754313

1139883

1104425

1172593

1307111

  

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

85000

0

0

0

469300

555200

410800

311000

300700

  

22.02.00 Valsts programma bērnu un ģimenes stāvokļa uzlabošanai

85000

0

0

0

0

0

0

0

0

  

05.01.00 Sociālās rehabilitācijas valsts programmas

0

0

0

0

96115

436839

488351

632264

777082

  

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Profesionālās kvalifikācijas pilnveide bērnu tiesību aizsardzības jautājumos un bērnu likumisko pārstāvju atbildības stiprināšana” Nr. 4.3.6.1/1/24/I/001

116493

0

0

0

188898

147844

0

0

0

  

22.01.00 Bērnu aizsardzības centra darbības nodrošināšana

397744

541673

718905

0

0

0

205274

229329

229329

  

19. TM

1960

0

0

0

0

21380

21380

21380

21380

  

74.06.00 Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) projekti un pasākumi Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 6. komponentes "Likuma vara" 6.2. reformu un investīciju virziena "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas identificēšana, ekonomisko noziegumu izmeklēšana, tiesvedības procesu modernizācija un preventīvo darbību īstenošana" 6.2.1.3.i. investīcija "Vienota tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu un specializēto izmeklētāju (starpdisciplināros jautājumos) kvalifikācijas pilnveides centra izveidei"

0

0

0

0

0

21380

21380

21380

21380

  

03.01.00 "Tiesu administrēšana"

1960

0

0

0

0

0

0

0

0

  

14. IeM

0

0

0

150000

545800

553800

554200

554620

555061

  

02.03.00. "Vienotās sakaru un informācijas sistēmas uzturēšana un vadība"

0

0

0

150000

105800

105800

105800

105800

105800

  

06.01.00 "Valsts policija"

0

0

0

0

440000

448000

448400

448820

449261

  

22. KM

0

0

0

0

0

436782

211782

211782

211782

  

KM 21.00.00 Kultūras mantojums

0

0

0

0

0

55000

55000

55000

55000

  

KM 20.00.00 Kultūrizglītība

0

0

0

0

0

356782

131782

131782

131782

  

KM 27.00.00 Mediju politikas īstenošana

0

0

0

0

0

25000

25000

25000

25000

  

12. EM

0

0

0

0

0

0

182110

117890

0

  

24.00.00 Statistiskās informācijas nodrošināšana

0

0

0

0

0

0

182110

117890

0

  
            

Finansējuma sadalījums atbilstoši Plāna pasākumiem

Pasākuma rezultāta nr.

Darbības rezultāta nr.

Budžeta resors;budžeta programmas (apakšprogrammas) kods un nosaukums

Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā plānotais finansējums (euro)

Nepieciešamais papildu finansējums (euro)

Pasākuma īstenošanas gads (ja pasākuma īstenošana ir terminēta)

Piezīmes

2024

2025

2026

2024

2025

2026

2027

2028

2029

1

1.1.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

30000

0

0

0

30000

30000

30000

30000

0

2024 - 2028 

 

1.2.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

0

0

0

0

4000

4000

4000

4000

4000

2025 - 2029 

 

 

14.IeM 06.01.00 Valsts policija

0

0

0

0

0

8000

8400

8820

9261

2026 - 2029Norādītais papildus finansējums tiek norādīts indikatīvi, ņemot vērā, ka uz Plāna saskaņošanas brīdi nav iespējams sniegt detalizētus aprēķinus. Attiecībā par 2026.un 2027.gadu nepieciešamo pasākumu īstenošanai VP un IeM pieprasīs mērķfinansējumu un gatavos 2025.gadā pieprasījumu prioritārajiem politikas pasākumiem

 

 

22. KM 21.00.00 Kultūras mantojums

0

0

0

0

0

30000

30000

30000

30000

2026 - 2029 

 

2.1.

18.LM 22.02.00 Valsts programma bērnu un ģimenes stāvokļa uzlabošanai (2024.g.)

85000

0

0

0

0

0

0

0

0

2024

 

18.LM 05.01.00 Sociālās rehabilitācijas valsts programmas

0

0

0

0

96115

181686

94656

99389

104358

2025 - 2029no 2025.gada piešķirts finansējums saskaņā ar MK 20.08.2024. sēdes protokola Nr.32 61.§ 63.1.apakšpunktu

 

2.2.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

0

0

0

0

68800

94200

62800

50000

44200

2025-2029 

 

3.2.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

25000

0

0

0

25000

25000

25000

0

0

2024-2027 

 

3.3.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Profesionālās kvalifikācijas pilnveide bērnu tiesību aizsardzības jautājumos un bērnu likumisko pārstāvju atbildības stiprināšana” Nr. 4.3.6.1/1/24/I/001

116493

0

0

0

188898

147844

0

0

0

2024-2026

 

 

3.6.

22.KM 20.00.00 Kultūrizglītība

0

0

0

0

0

356 782

131782

131782

131782

2026-2029

 

 

3.8.

19. TM 74.06.00 Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) projekti un pasākumi Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 6. komponentes "Likuma vara" 6.2. reformu un investīciju virziena "Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas identificēšana, ekonomisko noziegumu izmeklēšana, tiesvedības procesu modernizācija un preventīvo darbību īstenošana" 6.2.1.3.i. investīcija "Vienota tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, prokuroru palīgu un specializēto izmeklētāju (starpdisciplināros jautājumos) kvalifikācijas pilnveides centra izveidei"

0

0

0

0

0

21380

21380

21380

21380

2026-2029

 

 

3.10.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

0

0

0

0

9000

29000

9000

9000

0

2025-2028

 

 

3.11.

22. KM 21.00.00 Kultūras mantojums

0

0

0

0

0

25000

25000

25000

25000

2026-2029

 

22. KM 27.00.00 Mediju politikas īstenošana

0

0

0

0

0

25000

25000

25000

25000

2026-2029

 

 

3.14.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

0

0

0

0

44000

88000

55000

33000

0

2025-2028

 
 

4,1

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

0

0

0

0

108500

105000

90000

90000

112500

2025-2029

 
 

4,2

18.LM 05.01.00 Sociālās rehabilitācijas valsts programmas

0

0

0

0

0

255153

267911

281307

295372

2026-2029

 
 

4.5.

18.LM 22.01.00 Bērnu aizsardzības centra darbības nodrošināšana

397744

541673

718905

0

0

0

200274

229329

229329

2024-2029

 

 

5.1.

14. IeM 02.03.00. "Vienotās sakaru un informācijas sistēmas uzturēšana un vadība" ****

0

0

0

150000

105800

105800

105800

105800

105800

2024-2029

 

14.IeM 06.01.00 Valsts policija ****

0

0

0

0

440000

440000

440000

440000

440000

2025-2029

 

6.1.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

30000

0

0

0

50000

120000

80000

40000

80000

2024-2029

 

18.LM 05.01.00 Sociālās rehabilitācijas valsts programmas

0

0

0

0

0

0

125784

251568

377352

2027-2029

 
 

8.6.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

0

0

0

0

20000

40000

40000

40000

60000

2025-2029

 
 

9.1.

18.LM 22.01.00 Bērnu aizsardzības centra darbības nodrošināšana

0

0

0

0

0

0

5000

0

0

2027

 

 

10,1

19.TM 03.01.00 "Tiesu administrēšana"

1960

0

0

0

0

0

0

0

0

2024

 

12. EM 24.00.00 Statistiskās informācijas nodrošināšana

0

0

0

0

0

0

182110

117890

0

2027-2028

Plāna 10.1. darbības rezultāta ceturto rezultatīvo rādītāju sasniegs papildu finansējumu LM virzīs gadskārtējā valsts budžeta, tajā skaitā prioritāro pasākumu pieteikumu, sagatavošanas procesā.
 

10.4.

63.08.00 Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) projektu un pasākumu īstenošana (2021-2027), projekts "Atbalsta instrumenti vardarbības ģimenē mazināšanai” Nr. 4.3.6.4/1/24/I/001

0

0

0

0

110000

20000

15000

15000

0

2025-2028

 

*Pasākums īstenots no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"

** Pamatojoties uz Ministra kabineta 2024. gada 18.jūnija sēdes protokola Nr. 25 74. § 2. punktu, likumprojekta "Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam" sagatavošanā kā vienīgo vidēja termiņa budžeta prioritāro attīstības virzienu noteikt valsts drošību. Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu plānā paredzēto pasākumu īstenošanai 2026. gadā un turpmākajos gados izskatīt Ministru kabinetā likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu iesniegtajiem pieteikumiem prioritārajiem pasākumiem atbilstoši valsts budžeta finansiālajām iespējām. Ja likumprojekta par valsts budžetu kārtējam gadam un vidēja termiņa budžeta ietvaru sagatavošanas un izskatīšanas procesā papildu valsts budžeta finansējums plānā paredzēto pasākumu īstenošanai netiek piešķirts vai tiek piešķirts daļēji, tad plāna īstenošanā iesaistītajām institūcijām nodrošināt, ka tiek īstenoti tie plānā paredzētie pasākumi, kurus var nodrošināt atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

*** Papildu nepieciešamais finansējums tiks pieprasīts no 74.budžeta resora 80.00.00 programmas "Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai”.

**** Pamatojoties uz Ministra kabineta 2024. gada 19. septembra sēdes protokola Nr. 38 2. § 2. punktu, prioritārā pasākuma "Elektroniskās uzraudzības sistēmas ieviešana un uzturēšana" īstenošanai atbalstīts papildus finansējums 2025. gadam un turpmāk ikgadu 545 800 euro apmērā, tai skaitā 02.03.00 apakšprogrammā "Vienotās sakaru un informācijas sistēmas uzturēšana un vadība" 105 800 euro apmērā un 06.01.00 apakšprogrammā "Valsts policija" 440 000 euro apmērā.

 

1.1. pielikums
Plāna 2.1. pasākumam nepieciešamais papildu finansējums

2.1. Nodrošināti izglītojoši pasākumi bērniem, jauniešiem un viņu likumiskajiem pārstāvjiem par vardarbību, tās pazīmēm, īpaši seksuālās izmantošanas riskiem, drošu un cieņpilnu attiecību veidošanu un kaitējošu seksuālo uzvedību.

a)Pasākumi bērna tiesību aizsardzībā un vardarbības prevencijas nodrošināšanai pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem, bērnu vecākiem (RR 4500 bērni, 150 vecāki katru gadu)

Bāzes finansējums

Plānotais finansējums

Papildus nepieciešamais finansējums

2025.g.

2026.g.

2027.g.

2028.g.

2029.g.

2027.g.

2028.g.

2029.g.

96115

96115

100921

105967

111265

4806

5046

5298

2027., 2028., 2029. gadā 5% pieaugums (prognozētais darba samaksas, preču un pakalpojumu cenu pieaugums). Analizējot Labklājības ministrijas pieredzi sociālās rehabilitācijas pakalpojumu finansēšanā secināts, ka ik gadu valsts finansēto sociālās rehabilitācijas un psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu izdevumi (cena) pieaug ne mazāk kā vidēji par 5%. Pieaugumu ietekmē ne tikai preču un pakalpojumu cenu inflācija*, bet arī strādājošo mēneša vidējās darba samaksas pieaugums**. Pakalpojuma sniegšanā tieši iesaistīto, t.sk. pakalpojuma administrēšanā iesaistīto speciālistu atlīdzība proporcionāli veido lielāko daļu no pakalpojuma kopējiem izdevumiem, attiecīgi pakalpojuma izdevumu/cenas pieaugums prognozējams lielāks nekā FM prognozētā patēriņa cenu inflācija.

Plānojot izdevumu pieaugumu gadā par 5% tiek mazināts risks, ka, lai nodrošinātu pakalpojumu atbilstošā kvalitātē, jāpieņem lēmums par personu skaitu, kurām tiek nodrošināts pakalpojums, samazināšanu.

*atbilstoši FM makroekonomiskajām prognozēm, no 2025. gada ik gadu plānots patēriņa cena pieaugums par 2% gadā; https://www.fm.gov.lv/lv/media/18273/download?attachment

* *atbilstoši valsts Centrālās statistikas pārvaldes datiem, strādājošo mēneša vidējā darba samaksa periodā no 2021. līdz 2023. gadam pieaugusi vidēji gadā par 10%. https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__EMP__DS__DSV/DSV010/table/tableViewLayout1/

b) Pasākumi jauniešiem par drošu un cieņpilnu attiecību veidošanu, vardarbības atpazīšanu (RR 1500 jaunieši katru gadu)

Personāla izdevumi*

30000

      
Organizēšanas izdevumi**

5000

    2026.g.

52030

Kafijas pauzes***

8000

    2027.g.

54632

kopā bez PVN

43000

    2028.g.

57364

PVN, 21%

9030

    2029.g.

60232

kopā

52030

      

* 50 grupas (1 grupā vid. 30 jaunieši) x 75 eiro X 4 stundas x 2 mācību vadītāji

** 100 eiro x 50 grupas

*** 5 eiro personai x 1600 personas (1500 jaunieši +2 vadītāji x 50 grupas)

2027., 2028., 2029. gadā 5% pieaugums (prognozētais darba samaksas, preču un pakalpojumu cenu pieaugums). Analizējot Labklājības ministrijas pieredzi sociālās rehabilitācijas pakalpojumu finansēšanā secināts, ka ik gadu valsts finansēto sociālās rehabilitācijas un psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu izdevumi (cena) pieaug ne mazāk kā vidēji par 5%. Pieaugumu ietekmē ne tikai preču un pakalpojumu cenu inflācija*, bet arī strādājošo mēneša vidējās darba samaksas pieaugums**. Pakalpojuma sniegšanā tieši iesaistīto, t.sk. pakalpojuma administrēšanā iesaistīto speciālistu atlīdzība proporcionāli veido lielāko daļu no pakalpojuma kopējiem izdevumiem, attiecīgi pakalpojuma izdevumu/cenas pieaugums prognozējams lielāks nekā FM prognozētā patēriņa cenu inflācija.

Plānojot izdevumu pieaugumu gadā par 5% tiek mazināts risks, ka, lai nodrošinātu pakalpojumu atbilstošā kvalitātē, jāpieņem lēmums par personu skaitu, kurām tiek nodrošināts pakalpojums, samazināšanu.

*atbilstoši FM makroekonomiskajām prognozēm, no 2025. gada ik gadu plānots patēriņa cena pieaugums par 2% gadā; https://www.fm.gov.lv/lv/media/18273/download?attachment

* *atbilstoši valsts Centrālās statistikas pārvaldes datiem, strādājošo mēneša vidējā darba samaksa periodā no 2021. līdz 2023. gadam pieaugusi vidēji gadā par 10%. https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__EMP__DS__DSV/DSV010/table/tableViewLayout1/

c) pasākumi vecākiem par vardarbības atpazīšanu, cēloņiem, sekām, kaitējošu seksuālu uzvedību (RR 450 vecāki, bērnu likumīgie pārstāvji)

Personāla izmaksas*

20250

      
Organizēšanas izdevumi**

4500

    2026.g.33541
Kafijas pauzes***

2970

    2027.g.35218
Kopā bez PVN

27720

    2028.g.36979
PVN, 21%

5821,2

    2029.g.38828
Kopā

33541,2

      

* 45 grupas (1 grupā vidēji 10 vecāki) x 1 diena x 75 eiro X 6 stundas x 1 mācību vadītājs)

** 100 eiro x 45 grupas

*** 6 eiro personai x 495 personas (450 vecāki+(1 vadītājs x 45 grupas))

2027., 2028., 2029. gadā 5% pieaugums (prognozētais darba samaksas, preču un pakalpojumu cenu pieaugums). Analizējot Labklājības ministrijas pieredzi sociālās rehabilitācijas pakalpojumu finansēšanā secināts, ka ik gadu valsts finansēto sociālās rehabilitācijas un psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu izdevumi (cena) pieaug ne mazāk kā vidēji par 5%. Pieaugumu ietekmē ne tikai preču un pakalpojumu cenu inflācija*, bet arī strādājošo mēneša vidējās darba samaksas pieaugums**. Pakalpojuma sniegšanā tieši iesaistīto, t.sk. pakalpojuma administrēšanā iesaistīto speciālistu atlīdzība proporcionāli veido lielāko daļu no pakalpojuma kopējiem izdevumiem, attiecīgi pakalpojuma izdevumu/cenas pieaugums prognozējams lielāks nekā FM prognozētā patēriņa cenu inflācija.

Plānojot izdevumu pieaugumu gadā par 5% tiek mazināts risks, ka, lai nodrošinātu pakalpojumu atbilstošā kvalitātē, jāpieņem lēmums par personu skaitu, kurām tiek nodrošināts pakalpojums, samazināšanu.

*atbilstoši FM makroekonomiskajām prognozēm, no 2025. gada ik gadu plānots patēriņa cena pieaugums par 2% gadā; https://www.fm.gov.lv/lv/media/18273/download?attachment

* *atbilstoši valsts Centrālās statistikas pārvaldes datiem, strādājošo mēneša vidējā darba samaksa periodā no 2021. līdz 2023. gadam pieaugusi vidēji gadā par 10%. https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__EMP__DS__DSV/DSV010/table/tableViewLayout1/

Kopsavilkums

Pasākums

Papildus nepieciešamais finansējums   

2026

2027

2028

2029

a)bērniem, bērnu vecākiem

0

4806

5046

5298

b)jauniešiem

52030

54632

57364

60232

c) vecākiem

33541

35218

36979

38828

KOPĀ

85571

94656

99389

104358

4.2. pasākums Veikti pasākumi, lai ieviestu bezmaksas atbalsta grupas vecākiem vai personām, kuras aprūpē bērnus, kuri ir cietuši no noziedzīga nodarījuma vai veikuši noziedzīgu nodarījumu

4. RR Atbalsta grupu vecākiem nodrošināšana no 2026. gada

05.01.00 "Sociālās rehabilitācijas valsts programmas" EKK 3000

Personālsa izmaksas*

Pasākuma organizēšanas izmaksas (telpas, ēdināšanas, citas izmaksas)**

Administrēšanas izdevumi, 10%

PVN, 21%

KOPĀ

euro

euro

euro

euro

euro

101 700

90 000

19 170

44 283

255 153

Aprēķins veikts, izmantojot OnPlate piedāvājumu grupu organizēšanai

* 113 euro (2h x 56.50 euro) x 10 nodarb.x 90 grupas

* 100 euro (2h x 50 euro) x 10nodarb. x 90 grupas

2026

2027

2028

2029

euro

euro

euro

euro

255 153

267 911

281 307

295 372

2027., 2028., 2029. gadā 5% pieaugums (prognozētais darba samaksas, preču un pakalpojumu cenu pieaugums). Analizējot Labklājības ministrijas pieredzi sociālās rehabilitācijas pakalpojumu finansēšanā secināts, ka ik gadu valsts finansēto sociālās rehabilitācijas un psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumu izdevumi (cena) pieaug ne mazāk kā vidēji par 5%. Pieaugumu ietekmē ne tikai preču un pakalpojumu cenu inflācija*, bet arī strādājošo mēneša vidējās darba samaksas pieaugums**. Pakalpojuma sniegšanā tieši iesaistīto, t.sk. pakalpojuma administrēšanā iesaistīto speciālistu atlīdzība proporcionāli veido lielāko daļu no pakalpojuma kopējiem izdevumiem, attiecīgi pakalpojuma izdevumu/cenas pieaugums prognozējams lielāks nekā FM prognozētā patēriņa cenu inflācija.

Plānojot izdevumu pieaugumu gadā par 5% tiek mazināts risks, ka, lai nodrošinātu pakalpojumu atbilstošā kvalitātē, jāpieņem lēmums par personu skaitu, kurām tiek nodrošināts pakalpojums, samazināšanu.

*atbilstoši FM makroekonomiskajām prognozēm, no 2025. gada ik gadu plānots patēriņa cena pieaugums par 2% gadā; https://www.fm.gov.lv/lv/media/18273/download?attachment
* *atbilstoši valsts Centrālās statistikas pārvaldes datiem, strādājošo mēneša vidējā darba samaksa periodā no 2021. līdz 2023. gadam pieaugusi vidēji gadā par 10%. https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__EMP__DS__DSV/DSV010/table/tableViewLayout1/

6.1. pasākums

Ieviesti un pilnveidoti atbalsta pasākumi un pakalpojumi personām, kuras veikušas vardarbību, vai baidās, ka to varētu veikt, lai novērstu un pārtrauktu vardarbību.

5. RR Ieviests no valsts budžeta finansēts sociālās rehabilitācijas pakalpojums vardarbību veikušām nepilngadīgām personām.

05.01.00 "Sociālās rehabilitācijas valsts programmas" EKK 3000

periods

euro

x

2027. gads

125 784

pakalpojuma izdevumi (pakalpojuma saņēmēju skaits - 50)

2028. gads

251 568

pakalpojuma izdevumi (pakalpojuma saņēmēju skaits - 100)

2029. gads

377 352

pakalpojuma izdevumi (pakalpojuma saņēmēju skaits - 150)
         

Individuālās speciālistu konsultācijas dzīvesvietā*

Individuālās speciālistu konsultācijas dzīvesvietā*

Sociālās rehabilitācijas pakalpojuma organizēšanas izmaksas (telpu noma, materiālu kopēšana, kancelejas preces, sakaru pakalpojumi u.c.)**

Grupu nodarbības ( 40 personas, 5 personas grupā, 8 grupas)***

Konsultācijas pēc pakalpojuma pabeigšanas****

Supervīzijas, speciālistu kvalifikācijas celšana*****

Pakalpojuma izdevumi kopā

Administrēšanas izdevumi 10% ******

Izdevumi KOPĀ

konsultācijas

euro

euro

euro

euro

euro

euro

euro

euro

1

2=1*70.00 euro

3=1*2.29 euro

4

5

6

7=2+3+4+5+6

8=7 x 10%

9=7+8

600

42 000

1 374

58 240

1 735

11 000

114 349

11 435

125 784

*

70.00 (1 konsultācijas cena) x 12 konsultācijas (vidējais konsul. skaits) x 50 bērni     

**

2.29 (sociālās rehabilitācijas pakalpojuma organizēšanas izmaksas) x 12 konsultācijas x 50 bērni    

***

cena, izdevumi, euro

speciālistu skaits/ personu skaits grupā

ilgums, h/ nodarbību skaits

nodarbību sk.

1 grupa, euro

grupu skaits

Izdevumi KOPĀ, euro

    
 

70,00

2

2

16

4 480,00

8

35 840,00

nodarbība   
 

70,00

2

1

16

2 240,00

8

17 920,00

sagatavošanās  
 

3,00

5

1

16

240,00

8

1 920,00

norganizēšanas, t.sk. Izdales materiāli, kancelejas preces u.c.
 

10,00

2

1

16

320,00

8

2 560,00

transporta kompensācija speciālistiem 
       

58 240,00

    

****

72.29 euro (70 euro 1 konsult. + 2.29 konsultācijas organizēšanas izmaksas) x 3 konsultācijas x 8 bērni (16% no kopējā bērna skaita) 

*****

55 euro x 10 supervīzijas x 20 speciālisti        

******

10% administrēšanas izdevumi no pakalpojuma kopējiem izdevumiem ietver juridiskos, finanšu uzskaites un grāmatvedības, lietvedības, IT pakalpojumu, mārketinga un komunikācijas izdevumus.

Info "Vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāns 2024.-2029.gadam"

4.5. Attīstīta starpinstitucionālās sadarbības programmas "Bērna māja" darbība, nodrošināts atbalsts bērniem, kas cietuši no seksuālās izmantošanas un citiem vardarbības veidiem, un to nevardarbīgajiem vecākiem vai likumiskajiem pārstāvjiem

Budžeta apakšprogramma 22.01.00 Bērnu aizsardzības centra darbības nodrošināšana

Kopsavilkums par Plāna pasākumu īstenošanai nepieciešamo valsts un pašvaldību budžeta finansējumu

Budžeta resors;
budžeta programmas (apakšprogrammas) kods un nosaukums

Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā plānotais finansējums (euro)

Nepieciešamais papildu finansējums (euro)

Pasākuma īstenošanas gads (ja pasākuma īstenošana ir terminēta

2024

2025

2026

2024

2025

2026

2027

2028

2029

Finansējums Plāna realizācijai kopā

446 144

590 073

767 305

0

0

0

200 274

229 329

229 329

 

Bērna māja

 

 

 

       

 

3.13.

BM

48 400

48 400

48 400

0

0

0

0

0

0

 

 

4.5.

BM

397 744

541 673

718 905

   

200 274

229 329

229 329

 
 

 

BM - Ikgadēji pakalpojums nodrošināts vismaz 100 bērniem.

397 744

541 673

548 173

0

0

0

0

0

0

 
 

 

BM - Notiek izvērsta programmas darbības paplašināšana reģionos. 

0

0

170 732

0

0

0

200 274

229 329

229 329

 

Bērna mājas reģionālā 2. filiāle - nepieciešamais papildus finansējums

Ar 2027. gada otro pusgadu plānots atvērt Bērna mājas filiāli vienā no lielajām reģionu pilsētām, lai paplašinātu programmas Bērna māja pieejamību ārpus galvaspilsētas. Samazinot attālumu, kas bērnam un speciālistiem no attālākiem Latvijas reģioniem jāpārvar, lai nonāktu Bērna mājā, pakalpojums kļūs pieejamāks lielākam bērnu skaitam, kā arī tiks samazinātas transporta izmaksas, kas rodas saistībā ar bērna un speciālistu nokļūšanu galvaspilsētā. Ja bērnus no reģioniem ir iespējams izvadāt uz galvaspilsētu uz nopratināšanu(kas notiek pēc iespējas vienu reizi), tad domājot par bērna piekļuvi psiholoģiskās rehabilitācijas pakalpojumam (20 konsultācijas, reizi nedēļā), nokļūšana Rīgā no reģiona var būt par būtisku šķērsli pakalpojuma pieejamībai, ko iespējams mazināt veidojot Bērna mājas reģionālo filiāli.

1. Atlīdzība (2027)

Nepieciešamie izdevumi atlīdzībai no 2027.gada 1.jūnija

Amata nosaukums

Slodžu skaits

Saime
(apakšsaime)

Līmenis

Mēnešalgu grupa

Amata vietai plānotā mēnešalga 1 slodzei*

Amata vietai plānotā mēnešalga, ņemot vērā slodzes

Amata vietai plānotā alga, ņemot vērā slodzes, gadā

Prēmijas un naudas balvas 10%

Vispārējā piemaksa 5%

Sociālās garantijas 5%

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, 23.59%

Veselības apdrošināšanas polises

Kopā 6 mēneši

1

2

3

4

5

6

7

8=7*6 mēn.

9=8*10%

10=8*5%

11=8*5%

12=(8+9+10+11)*23,59%

13

14=8+9+10+11+12+13

psihologs

2

43,2

II

9

2 011

4 022

24 132

2 413

1 207

1 207

6 831

853,72

36 644

sociālie darbinieks

1

43,1

5A

9

2 011

2 011

12 066

1 207

603

603

3 416

426,86

18 322

sistemanalītiķis

0,3

21,7

II

10

2 432

730

4 378

438

219

219

1 239

426,86

6 920

Kopā

3

 

 

 

 

6 762,60

40 575,60

4 057,56

2 028,78

2 028,78

11 486,14

1 707,44

61 886,00

* mēnešalga noteikta, atbilstoši Valsts kancelejas Vadlīnijām tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtēšanai un novērtējuma ziņojuma sagatavošanai vienotajā tiesību aktu izstrādes un saskaņošanas portālā, kas nosaka, ka jaunas amata vietas izveides gadījumā, veicot aprēķinus, izmantojama mēnešalga, kuras apmērs nedrīkst pārsniegt mēnešalgu skalas attiecīgās mēnešalgu grupas mēnešalgu intervāla viduspunktu. Informācija no Valsts kancelejas tīmekļa vietnes (https://www.mk.gov.lv/lv/dati-par-darba-samaksu-unnodarbinatajiem-valsts-parvalde); Provizoriskā bāzes alga un mēnešalgu skala 2027.gadam.

2. Finansējums ārpakalpojuma sniedzējiem (2027)

2027. gada 6 mēnešos reģionālajā filiālē ir plānotas personāla izmaksas arī no ārpakalpojuma (medicīnas darbinieki, tiesu eksperti, supervizors), samaksa uz pakalpjuma līguma pamata 35 606 euro apmērā:

medicīnas darbinieki (pakalpojuma līgums) *

17 372,00

tiesu eksperti (pakalpojuma līgums/uzņēmuma līgums) **

16 074,00

supervizors (pakalpojuma līgums) ***

2 160,00

Kopā:

35 606,00

*Lai nodrošinātu bērna medicīnisko apskati Bērna mājā, katrā atsevišķā gadījumā pēc nepieciešamības tiek piesaistīti 2 reģionālās medicīnas iestādes(slimnīcas) speciālisti (ārsts pediatrs un māsa, jeb mediķu komanda). Nepieciešamības gadījumā tiek piesaistīts arī bērnu ginekologs vai ķirurgs(zēniem), speciālistu piesaisti līdzīgi kā līgumā ar BKUS koordinē medicīnas iestādes pārstāvis. Speciālistu piesaisti un apmaksu regulē Līgums reģionālās medicīnas iestādes un BAC starpā (samaksa par faktiski BM sniegto pakalpojumu). Līgumā ietvertā summa paredzēta piemaksu piešķiršanai ārstniecības personām par darbu Bērna mājā. Minētajā līgumā tiks ietverti nosacījumi, kādas darbības ārstniecības personām jāveic Bērna mājā, saskaņā ar kādiem kritērijiem, kā arī tiks noteikta minēto piemaksu regularitāte.

**Lai nodrošinātu tiesu medicīnisko ekspertīzi Bērna mājā, pēc procesa virzītāja lēmuma tiek piesaistīti ekspertīžu iestādes eksperti, tiesiskās attiecības BAC un ekspertīžu iestādes starpā regulē Līgums. Papildu izdevumus veido transporta izdevumi, ceļā pavadītais laiks, gan arī papildu laiks, ko eksperts pavadīs programmas “Bērnu māja” īstenošanas vietā, jo ekspertīzes veikšanas laiks “Bērnu mājā” paredzams ilgāks nekā tas būtu, veicot ekspertīzi ekspertīžu iestādes telpās - lai veiktu ekspertīzi un atbildētu uz procesa virzītāja jautājumiem, ekspertam var būt jāpiedalās kopā ar citiem speciālistiem bērna iztaujāšanā, medicīniskajā apskatē utt., kas varētu ieilgt līdz pat dažām stundām (samaksa tiek veikta par transporta izdevumiem un papildus pavadīto laiku, faktiski BM sniegto pakalpojumu).

***Palielinoties BM darbinieku skaitam, palielinās psihologa supervizoru un komandas supervīziju darba apjoms, attiecīgi palielinās izmaksas par supervīzijām (plānots, ka supervīzijas tiek nodrošinātas Rīgas Bērna mājas noslēgtā līguma ietvaros, ar supervīzijām tiešsaistē vai izbraukumā uz reģionu).

Supervizors aprēķins:

1.specifiski supervizors(pārraugs) psihologiem (grupu un individuālajai pārraudzībai), saskaņā ar Psihologu likuma prasībām. Psihologam BM ir 2 darba virzieni – veikt bērnu nopratināšanu un nodrošināt atbalsta pakalpojumus un psiholoģisko konsultēšanu. Tādēļ BM psihologiem ir nepieciešamas regulāras supervīzijas pieredzējuša pārrauga vadībā, kam ir iepriekšēja pieredze tieši supervīzējot darbu ar seksuāla vardarbībā cietušiem bērniem un ģimenēm, lai varētu tikt īstenota gadījumu analīze, darba izvērtēšana un darbinieku emocionālā stiprināšana. Šo supervīziju mērķis īstenot psiholoģisko un profesionālo atbalstu Inspekcijas struktūrvienības Bērna māja psihologiem, lai nodrošinātu kvalitatīvu amata pienākumu izpildi ilgtermiņā un mazinātu profesionālās izdegšanas riskus.
80 eur x 2h mēn x 6 mēn =960 euro.

2.BM Komandas supervīzijas Bērna mājas darbiniekiem – komandai ikdienā jāveic darbs ar sarežģītiem vardarbības un seksuālas vardarbības gadījumiem pret bērniem, lai īstenotu bērnu nopratināšanu, organizētu tiesu medicīniskās ekspertīzes un pediatra apskates norisi, plānotu, organizētu un īstenotu atbalsta pakalpojumus cietušajam bērnam un nevardarbīgajiem tuviniekiem. Darbā būs saskarsme ar paaugstinātu emocionālo un psiholoģisko slodzi, tādēļ BM komandai ir nepieciešamas regulāras supervīzijas pieredzējuša supervizora vadībā, kam ir iepriekšēja pieredze tieši supervīzējot komandas darbu, kas strādā sociālajā, medicīnas vai citā atbalsta profesiju jomā paaugstināta emocionāla un psiholoģiska stresa apstākļos. Šo supervīziju mērķis nodrošināt psiholoģisko un profesionālo atbalstu Inspekcijas struktūrvienības Bērna māja komandai, lai sniegtu profesionālu atbalstu un nodrošinātu kvalitatīvu amata pienākumu izpildi ilgtermiņā un mazinātu profesionālās izdegšanas riskus.

100 eur x 2h mēn(1 grupas supervīzija pa 2 stundām) x 6 mēn=1200 euro.

Med. speciālists ārpakalpojumā aprēķins (2027):

*64 bērni,198 euro par pediatra un māsas piesaisti uz gadījumu

12 672,00

15 ginekologa konsultācijas, 79,10 euro par konsultāciju

1 187,00

8 ķirurga konsultācijas (zēniem), 79,10 euro par konsultāciju

633,00

Administrēšanas izmaksas 480 euro mēnesī x 6 mēn.

2 880,00

  

Kopā:

17 372,00

*pediatra pakalpojuma BM apraksts: vidēji 3 h uz gadījumu, pediatra&māsas komanda (kopā pieejamas 3 komandas) veic padziļinātu pediatra apskati bērnam, nepieciešamības gadījumā piedalās STIS, sagatavo medicīnisko dokumentāciju un rakstveidā sniedz rekomendācijas, organizē bērna nokļūšanu pie cita med.speciālista slimnīcā, ja nepieciešams), apskašu skaits ir lielāks nekā programmas bērnu skaits, jo izpētes intervijas gadījumā, ģimenēm, kurās ir vairāki bērni intervija notiek vienam bērnam, bet apskate tiek veikta visiem bērniem.

Tiesu ekspertu izmaksu aprēķins (2027):

**45 tiesu eksperta izbraukumi uz Bērna mājas filiāli, to izmaksas veido:

1) 30 tiesu medicīniskās ekspertīzes - 73,40 euro apmērā atlīdzība tiesu medicīnas ekspertam (summa veidojas no starpības, ko eksperts laika ziņā iztērē Bērna mājā (vidēji 5h) vai ekspertīžu iestādē (vidēji 1h). Starpība - 4h, stundas likme 18,35 euro x 4h= 73,40 euro apmērā, kopā par 30 izbraukumiem 2 202 euro apmērā);

2) transporta izdevumi par eksperta nokļūšanu Bērna mājā (taksis vai īstermiņa nomas auto) 100,00 euro apmērā uz izbraukumu x 30 = 3 000 euro apmērā);

3) administrēšanas izmaksas ekspertīžu iestādē(s) 412 euro mēnesī x 6 mēn = 2 474 euro apmērā;

4) 15 tiesu psiholoģiskās ekspertīzes (pakalpojuma līgums ar sertificētiem tiesu psiholoģijas ekspertiem) Bērna mājā 560 euro x 15 = 8 400 euro apmērā.

1)

2 202,00

 

2)

3 000,00

 

3)

2 472,00

tuvu 20%

4)

8 400,00

 

Kopā:

16 074,00

 

** tiesu medicīnas eksperts(VTMEC), vai tiesu psiholoģijas vai psihiatrijas eksperts (pakalpojuma līgums).

5. Bērna mājas personāla apmācības

2027.gadā, 2028.gadā un turpmāk ik gadu

GadsNopratināšana*TF KBT/rehabilitācija**

Starpinstitūciju sadarbība/kvalifikācijas celšanas kursi (500 euro uz amata vietu gadā)

Izmaksas kopā kopā ar PVN:

2027

3 000

2 000

1 500

6 500

2028

 

 

1 500

1 500

2027. gadā 2 psihologiem, kas uzsāks darbu Bērna mājas regionālajā filiālē būs nepieciešamas apmācības par cietušo bērnu nopratināšanu (1500x2=3000). Latvijā šāda veida apmācības nav pieejamas, tādēļ BM psihologiem nepieciešamas ārvalstu ekspertu apmācības, ko organizē Promise Barnahus tīkls (Latvija ir dalībvalsts) vai Children Advocacuy center USA. Tāpat 2027. gadā ir nepieciešamas TF KBT (uz Traumu Fokusēta Kognitīvi Biheiviorālā terapija) 2 jaunajiem psihologiem, kas uzsāks darbu BM foiliālē, lai varētu veikt rehabilitācijas funkciju BM, provizoriskās izmaskas ir 1000 euro par vienu kursu, kurā ietilpst teorijas sadaļa, praktiskās nodarbības un supervīzija 6 mēnešu garumā (1000x2=2000). Bērna mājas personāla apmācībām (starpinstitucinālā sadarbība, darba ar dažādām mērķgrupām, kvalifikācijas celšana u.c.) ik gadu paredzēti 500 euro uz vienu darbinieku ik gadu, 2027.g. 3x500=1 500 eur.

3. Bērna mājas telpu pielāgošana Bērna mājas reģionālā filiāles vajadzībām (2027).

   

PVN 21%

Kopā ar PVN

1

Datortehnika,(datorsx3, monitors, pele, klaviatūra printeris/kopētājs personālam

12 000

2 520

14 520

2

Telpu pielāgošana/mēbeles (t.sk aizkari, paklāji)

15 000

3 150

18 150

3

Telpu pielāgošana/mazie dizaina elementi, virtuves aprīkojums, trauki, dvieļi

3 000

630

3 630

4

Telpu pielāgošana/nopratināšanas video/pārraidīšanas tehnika

8 000

1 680

9 680

5

Telpu pielāgošana/psihologu kabineta aprīkojums

3 000

630

3 630

6

Telpu aprīkojums/medicīniskas ekspertīzes telpa

25 000

5 250

30 250

 

Kopā

66 000

13 860

79 860,00

*Bērna mājas regionālo filiāli plānots izveidot nomātās telpās, sledzot nomas līgumu. Lai telpas būtu iespējams izmantot Bērna mājas vajadzībām, nepieciešams aprīkot ar mebelēm, datortehniku, nopratināšanas video un audio ieraksta un apraides aprīkojumu, iekārtot medicīniskās apskates telpu un aprīkot to ar speciālo aparatūru ginekoloģiskajām apskatēm - kolposkopu. Šie izdevumi ir vienu reizi, pieņemot, ka nomas līgums tiek slēgts uz 10 gadiem, turpmākajos gados izmaksas veidos telpu nomas un uztruēšanas izdevumi.

Atlīdzība (2028. un turpmāk ik gadu)

Amata nosaukums

Slodžu skaits

Saime
(apakšsaime)

Līmenis

Mēnešalgu grupa

Amata vietai plānotā mēnešalga 1 slodzei*

Amata vietai plānotā mēnešalga, ņemot vērā slodzes

Amata vietai plānotā alga, ņemot vērā slodzes, gadā

Prēmijas un naudas balvas 10%

Vispārējā piemaksa 5%

Sociālās garantijas 5%

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, 23.59%

Veselības apdrošināšanas polises

Kopā 12 mēneši

1

2

3

4

5

6

7

8=7*12 mēn.

9=8*10%

10=8*5%

11=8*5%

12=(8+9+10+11)*23,59%

13

14=8+9+10+11+12+13

psihologs

2

43,2

II

9

2 077

4 154

49 848

4 985

2 492

2 492

14 111

853,72

74 783

sociālie darbinieks

1

43,1

5A

9

2 077

2 077

24 924

2 492

1 246

1 246

7 055

426,86

37 392

sistemanalītiķis

0,3

21,7

II

10

2 511

753

9 040

904

452

452

2 559

426,86

13 834

Kopā

3

 

 

 

 

6 984,30

83 811,60

8 381,16

4 190,58

4 190,58

23 725,39

1 707,44

126 009,00

* mēnešalga noteikta, atbilstoši Valsts kancelejas Vadlīnijām tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtēšanai un novērtējuma ziņojuma sagatavošanai vienotajā tiesību aktu izstrādes un saskaņošanas portālā, kas nosaka, ka jaunas amata vietas izveides gadījumā, veicot aprēķinus, izmantojama mēnešalga, kuras apmērs nedrīkst pārsniegt mēnešalgu skalas attiecīgās mēnešalgu grupas mēnešalgu intervāla viduspunktu. Informācija no Valsts kancelejas tīmekļa vietnes (https://www.mk.gov.lv/lv/dati-par-darba-samaksu-unnodarbinatajiem-valsts-parvalde); Provizoriskā bāzes alga un mēnešalgu skala 2028.gadam.

2. Finansējums ārpakalpojuma sniedzējiem (2028. un turpmāk ik gadu)

medicīnas darbinieki (pakalpojuma līgums)

34 743

tiesu eksperti (pakalpojuma līgums/uzņēmuma līgums)

32 148

supervizors (pakalpojuma līgums)

4 320

Kopā:

71 211

Supervizors aprēķins:

1.specifiski supervizors(pārraugs) psihologiem (grupu un individuālajai pārraudzībai), saskaņā ar Psihologu likuma prasībām. Psihologam BM ir 2 darba virzieni – veikt bērnu nopratināšanu un nodrošināt atbalsta pakalpojumus un psiholoģisko konsultēšanu. Tādēļ BM psihologiem ir nepieciešamas regulāras supervīzijas pieredzējuša pārrauga vadībā, kam ir iepriekšēja pieredze tieši supervīzējot darbu ar seksuāla vardarbībā cietušiem bērniem un ģimenēm, lai varētu tikt īstenota gadījumu analīze, darba izvērtēšana un darbinieku emocionālā stiprināšana. Šo supervīziju mērķis īstenot psiholoģisko un profesionālo atbalstu Inspekcijas struktūrvienības Bērna māja psihologiem, lai nodrošinātu kvalitatīvu amata pienākumu izpildi ilgtermiņā un mazinātu profesionālās izdegšanas riskus.

80 eur x 2h mēn x 12 mēn =1 920 euro.

2.BM Komandas supervīzijas Bērna mājas darbiniekiem – komandai ikdienā jāveic darbs ar sarežģītiem vardarbības un seksuālas vardarbības gadījumiem pret bērniem, lai īstenotu bērnu nopratināšanu, organizētu tiesu medicīniskās ekspertīzes un pediatra apskates norisi, plānotu, organizētu un īstenotu atbalsta pakalpojumus cietušajam bērnam un nevardarbīgajiem tuviniekiem. Darbā būs saskarsme ar paaugstinātu emocionālo un psiholoģisko slodzi, tādēļ BM komandai ir nepieciešamas regulāras supervīzijas pieredzējuša supervizora vadībā, kam ir iepriekšēja pieredze tieši supervīzējot komandas darbu, kas strādā sociālajā, medicīnas vai citā atbalsta profesiju jomā paaugstināta emocionāla un psiholoģiska stresa apstākļos. Šo supervīziju mērķis nodrošināt psiholoģisko un profesionālo atbalstu centra truktūrvienības Bērna māja komandai, lai sniegtu profesionālu atbalstu un nodrošinātu kvalitatīvu amata pienākumu izpildi ilgtermiņā un mazinātu profesionālās izdegšanas riskus.

100 eur x 2h mēn(1 grupas supervīzija pa 2 stundām) x 12 mēn=2 400 euro.

Med. speciālists ārpakalpojumā aprēķins (2028. un turpmāk ik gadu):

*128 bērni,198 euro par pediatra un māsas piesaisti uz gadījumu

25 344,00

30 ginekologa konsultācijas, 79,10 euro par konsultāciju

2 373,00

16 ķirurga konsultācijas (zēniem),79,10 euro par konsultāciju

1 266,00

Administrēšanas izmaksas 480 euro mēnesī  

5 760,00

  

Kopā:

34 743,00

*pediatra pakalpojuma BM apraksts: vidēji 3 h uz gadījumu, pediatra&māsas komanda veic padziļinātu pediatra apskati bērnam, nepieciešamības gadījumā piedalās STIS, sagatavo medicīnisko dokumentāciju un rakstveidā sniedz rekomendācijas, organizē bērna nokļūšanu pie cita med.speciālista slimnīcā ja nepieciešams), apskašu skaits ir lielāks nekā programmas bērnu skaits, jo izpētes intervijas gadījumā, ģimenēm, kurās ir vairāki bērni intervija notiek vienam bērnam, bet apskate tiek veikta visiem bērniem.

Tiesu ekspertu izmaksu aprēķins (2028. un turpmāk ik gadu):

** 90 tiesu ekspertu izbraukumi uz Bērna mājas filiāli, to izmaksas veido:

1) 60 tiesu medicīniskās ekspertīzes, 73,40 euro apmērā atlīdzība tiesu medicīnas ekspertam (summa veidojas no starpības, ko eksperts laika ziņā iztērē Bērna mājā (vidēji 5h) vai ekspertīžu iestādē (vidēji 1h). Starpība - 4h, stundas likme 18,35 euro x 4h= 73,40 euro apmērā, kopā par 60 izbraukumiem 4 404 euro apmērā);

2) transporta izdevumi par eksperta nokļūšanu Bērna mājā (taksis vai īstermiņa nomas auto) 100,00 euro apmērā uz izbraukumu x 60 = 6 000 euro apmērā);

3) administrēšanas izmaksas tiesu medicīniskās ekspertīzes iestādē(s) 412 euro mēnesī x 12 mēn = 4 944 euro apmērā;

4) 30 tiesu psiholoģiskās ekspertīzes (pakalpojuma līgums ar sertificētiem tiesu psiholoģijas ekspertiem) Bērna mājā eur 560 euro x 30 = 16 800 euro apmērā.

1)

4 404,00

2)

6 000,00

3)

4 944,00

4)

16 800,00

Kopā:

32 148

** tiesu medicīnas eksperts(VTMEC), vai tiesu psiholoģijas vai psihiatrijas eksperts(pakalpojuma līgums).

3. Nomas maksa

Nomas maksa Bērna mājas reģionālā filiāle

2027.gadā, 2028.gadā un turpmāk ik gadu

Gads

Iznomātā platība m2

Nomas maksa par m2

Mēneši

Kopā

PVN 21%

Kopā ar PVN

2027

150

6,65

6

5 985

1 257

7 242

2028

150

6,65

12

11 970

2 514

14 484

*Aprēķinā izmantota BKUS piedāvātā nomas maksa 6,65 eiro par kvm (Bērna mājai Rīgā), pieņemot, ka tieks slēgts telpu nomas līgums vismaz uz 3 gadiem un nomas maksa paliek nemainīga. 2027. gadā plānots atvērt otro reģionālo bērna māju, īrējot telpas, kas piemērotas Bērna mājas darbam, 150 kvm apmērā un nodarbinot tajā 3 bērna mājas darbiniekus (1 sociālo darbinieku un 2 psihologus) . Komunālie maksājumi (apkure, elektrība, ūdens, kanalizācija) rēķināti pēc formas, kur 2 eiro par kvadrātmetru ir apkures izdevumi mēnesī un 2.97 eiro visi pārējie izdevumi (elektrība, ūdens, kanalizācija).

4. Komunālie maksājumi

Komunālie maksājumi, Bērna mājas reģionālā filiāle

2027.gadā, 2028.gadā un turpmāk ik gadu

Gads

Iznomātā platība m2

Komunālo izdevumu maksa par m2

Komunālie maksājumi mēnesī kopā

Mēneši

Kopā

PVN 21%

Kopā ar PVN

2027

150

4,97

745,5

6

4 473

939

5 412

2028

150

4,97

745,5

12

8 946

1879

10 825

*visi komunālie kopā ir 4,97 par kvm

5. Bērna mājas ikdienas izdevumi, Bērna mājas reģionālā filiāle

2027.gadā, 2028.gadā un turpmāk ik gadu

Gads

Mēnešu skaits

Kancelejas preces

Uzkodas bērniem un vecākiem

Transporta izmaksas

Kopā:

PVN 21%

Kopā ar PVN

2027

6

720

720

1 674

3 114

654

3 768

2028

12

1 440

1 440

1 500

4 380

920

5 300

Bērna mājas ikdienas izdevumiem Bērna mājas reģionālajā filiālē 2027. gadā (kancelejas preču izmaksas, uzkodas bērniem un vecākiem, transporta izmaksas (ieskaitot transporta izmaksas 750 eur apmerā Bērna mājas klientiem bērna nopratināšanu Bērna mājā, ja nepieciešams, kā arī 2027. gada 6 mēn. 20 x izbraucieni BM Rīgas psihologam uz reģionu, periodā, kamēr filiāles psihologs mācās nopratināšanu, kas veido summu 20 x 200 km x 2(turp atpakaļ), pieņemot patēriņu 7l/100km un degvielas prognozēto cenu 1,65 eur/l=924 eur), kas kopā 6 mēnešu laikposmam veido 3 768 euro). Uzkodas bērniem un vecākiem ir domātas situācijām, kad bērni atbraukuši no tālāka reģiona vai uzturas Bērna mājā visu dienu – tad ir iespēja padzert tēju vai kafiju (bērniem suliņu), apēst kādu uzkodu vai pusdienas. 2028. gadā 12 mēnešiem transporta izmaksas Bērna mājas klientiem 1 500 euro.

Kopsavilkums (papildus nepieciešamais finansējums BM 2. reģionālās filiāles atvēršanai un turpmākās darbības nodrošināšanai)

 

2025.gads

2026.gads

2027.gads

2028. un turpmāk ik gadu

Atlīdzība  

61 886

126 009

Finansējums ārrpakalpojuma sniedzējiem  

35 606

71 211

Filiāles personāla mācības  

6 500

1 500

Filiāles nomas maksa  

7 242

14 484

Filiāles komunālie izdevumi  

5 412

10 825

Filiāles ikdienas izdevumi  

3 768

5 300

Filiāles aprīkojuma izdevumi  

79 860

0

   

200 274

229 329

9.1. Izstrādātas vadlīnijas un algoritms par rīcību, ja ir aizdomas vai tiek konstatēta vardarbība pret bērnu ģimenē, seksuālu izmantošanu, vai ir aizdomas par cilvēku tirdzniecības pazīmēm bērnam

Budžeta apakšprogramma 22.01.00 Bērnu aizsardzības centra darbības nodrošināšana

Indikatīvais aprēķins pieredzes apmaiņas komandējumam 2027.gadā

KOPĀ

5 000

 
komandējumu skaits 

2

 
dalībnieku skaits 

2

 
ilgums 

4

 
Dienas nauda

60

960,00

MK 12.10.2010. Nr.969 (1.pielikums)
(60 euro x 4 dienas x 2 dalībnieki) x 2 komandējumi = 960 euro
Pārējie komandējumu un dienesta, darba braucienu izdevumi 

4 040,00

 
ceļa izdevumi

150

600,00

Ceļa izdevumi jānorāda atbilstoši prognozētājām aviobiļešu izmaksām ekonomiskajā klasē.
150 euro (avio biļete vienai pers. turp/atpakaļ) x 2 pers. x 2 komandējumi = 600 euro
izdevumi par viesnīcu

260

3 120,00

MK 12.10.2010. Nr.969 (1.pielikums) 260 euro diennakts.
3 naktis x 260 euro x 2 pers. x 2 komandējumi = 3 120 euro
apdrošināšanas izdevumi

8

32,00

8 euro x 2 pers. x 2 komandējumi = 32 euro
transporta izdevumi attiecīgajā valstī

72

288,00

MK 12.10.2010. Nr.969 8.9.apakšpunkts - atlīdzina par summu, kas nepārsniedz 30 % no visām komandējuma dienām noteiktās dienas naudas kopsummas (šajā gadījumā tas būtu max 1 pers. 72 euro).
72 euro x 2 pers. x 2 komandējumi = 288 euro

 

1.4. pielikums
Plāna 1.2. pasākumam nepieciešamais papildu finansējums

1.2. Informatīvi semināru organizēša reģionos par vardarbības mazināšanas un novēršanas jautājumiem, ņemot vērā noteiktā perioda aktualitātes un problemātiku.

Semināra nodrošināšanas un administratīvās izmaksas

Skaits/gadā

KOPĀ

euro

 

euro

4 000

2

8 000

(Semināra izmaksās tiek ietverta administratīvās izmaksas, ko sastāda kafijas pauzes, telpu nomas, ceļa izdevumi, darbinieku dienas nauda, u.c., (2000 euro) un ekspertu piesaiste (2000 euro). Plāna izstrādes procesā nav iespējams izdalīt detalizētus aprēķinus. Līdz ar minēto tiek sniegti indikatīvi aprēķini.

2026

2027

2028

2029

euro

euro

euro

euro

8 000

8 400

8 820

9 261

2027., 2028., 2029. gadā 5% pieaugums.Pieaugumu ietekmē ne tikai preču un pakalpojumu cenu inflācija*, bet arī strādājošo mēneša vidējās darba samaksas pieaugums**. Pakalpojuma sniegšanā tieši iesaistīto, t.sk. pakalpojuma administrēšanā iesaistīto speciālistu atlīdzība proporcionāli veido lielāko daļu no pakalpojuma kopējiem izdevumiem, attiecīgi pakalpojuma izdevumu/cenas pieaugums prognozējams lielāks nekā FM prognozētā patēriņa cenu inflācija.

Plānojot izdevumu pieaugumu gadā par 5% tiek mazināts risks, ka, lai nodrošinātu pakalpojumu atbilstošā kvalitātē, jāpieņem lēmums par personu skaitu, kurām tiek nodrošināts pakalpojums, samazināšanu.

*atbilstoši FM makroekonomiskajām prognozēm, no 2025. gada ik gadu plānots patēriņa cena pieaugums par 2% gadā; https://www.fm.gov.lv/lv/media/18273/download?attachment

* *atbilstoši valsts Centrālās statistikas pārvaldes datiem, strādājošo mēneša vidējā darba samaksa periodā no 2021. līdz 2023. gadam pieaugusi vidēji gadā par 10%. https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__EMP__DS__DSV/DSV010/table/tableViewLayout1/

 

1.1. pielikums
Plāna 5.1. pasākumam nepieciešamais papildu finansējums

programma/apakšprogramma (kods, nosaukums)

2024.gads

2025.gads

2026.gads

2027.gads

2028.gads

2029.gads

02.03.00 "Vienotās sakaru un informācijas sistēmas uzturēšana un vadība"

150000

105800

105800

105800

105800

105800

(preces un pakalpojumi)
06.01.00 "Valsts policija"

0

440000

440000

440000

440000

440000

No tiem:      
preces un pakalpojumi

0

140000

140000

140000

140000

140000

       
Kapitālie izdevumi

0

300000

300000

300000

300000

300000

       
Izdevumi kopā:

150000

545800

545800

545800

545800

545800

* Detalizētie aprēķini ir uzrādīti 14_09_P “Elektroniskās uzraudzības sistēmas ieviešana un uzturēšana” un likumprojekta “Grozījumi Kriminālprocesa likumā” (Nr.562/Lp14 ).

 

1.3. pielikums
Plāna 10.1. pasākumam nepieciešamais papildu finansējums CSP

N.p.k.Veicamais darbs

Atlīdzības ar netiešām

Pakalpojumi

Līguma PVN

Līguma SUMMA

Apsekojuma ievadprogrammas sagatavošana, testēšana, izlases sagatavošana97 430,00-20 460,00117 890,00
Datu vākšana, datu apstrāde 128 300,0022 204,0031 606,00182 110,00
Kopā 225 730,0022 204,0052 066,00 300 000,00

Pakalpojumi ietver drukas darbus, pasta izdevumus un intervētāju transporta izmaksas

Projekta netiešie izdevumi (licenču noma, komunālie maks.tehnikas nolietojums u.c.) ir iekļauti katra posma izmaksās.

 

1.4. pielikums
Plāna 1.2. pasākumam nepieciešamais papildu finansējums

1.2. Īstenoti informatīvi pasākumi (diskusijas, semināri, nodarbības) par vardarbības mazināšanas un novēršanas jautājumiem.

Semināra izmaksas

Skaits gadā

KOPĀ

euro

euro

euro

5 000

6

30 000

(Semināra izmaksās tiek ietverta *administratīvās izmaksas, t.i. kafijas pauzes, telpu noma, ceļa izdevumi, u.c., (2500 euro) un **ekspertu piesaiste (2500 euro)

2026

2027

2028

2029

euro

euro

euro

euro

30 000

30 000

30 000

30 000

*administratīvās izmaksas (Pasākuma vadītāja atlīdzība - 1000 euro, kafijas pauze - 500 euro, aprīkojums, materiāli - 1000 euro)

**ekspertu piesaiste (5 eksperti x 500 euro)

 

1.4. pielikums
Plāna 3.6. pasākumam nepieciešamais papildu finansējums

3.6 .pasākums Īstenoti vardarbības riska mazināšanas pasākumi augstākās izglītības iestādēs

1.rezultatīvais rādītājs

Augstskolās izveidotas vai aktualizētas esošās vadlīnijas un algoritmi reaģēšanai uz vardarbības, īpaši seksuālās vardarbības, gadījumiem, kā arī ieviests mehānisms kā nodrošināt, ka attiecīgajā augstskolā vadlīnijas tiek ieviestas.

*Psiholoģiskā atbalsta nodrošināšana vardarbības gadījumos

Apmācību nodrošināšana speciālistiem

Kopā

Piezīmes

Plāna izstrādes procesā nav iespējams izdalīt detalizētus aprēķinus. Līdz ar minēto tiek sniegti indikatīvi aprēķini. Kultūras ministrija iekļāvusi plāna projektā papildu nepieciešamo finansējumu 3.6.pasākuma "Īstenoti vardarbības riska mazināšanas pasākumi augstākās izglītības iestādēs" īstenošanai, jo Kultūras ministrijas dibināto augstskolu esošā budžeta ietvaros nav ieplānotu līdzekļu šī pasākuma aktivitāšu nodrošināšanai.

euro

euro

euro

106 782

25 000

131 782

   
*Psiholoģiskā atbalsta nodrošināšanas vardarbības gadījumosstundas likme (euro/h)stundu skaits dienādarba dienas nedēļānedēļu skaitsmēnešu skaitsiestāžu skaits 
Psihologa darba apmaksa

30

5

4

4

12

3

86 400

DD VSAOI      

0,2359

        
Apmācību nodrošināšana speciālistiemJuristu, psihologu/psihoterapeitu autoratlīdzību nomaksa, profesionāļu iesaiste informatīvu materiālu izstrādē, dizains un druka.Pasākumu skaits gadā
Izglītojošo materiālu izstrāde un informatīvo sesiju novadīšana

5000

5

2026

2027

2028

2029

euro

euro

euro

euro

131 782

131 782

131 782

131 782

2.Rezultatīvais rādītājs

Izstrādāta politika, kā nodrošināt augstskolu akadēmiskā un vispārējā personāla un studējošo informētību par drošu studiju vides izveidi.

Mācību **vides labiekārtošana 2026.gadam

Kopā

**Lai nodrošinātu studentu drošību un veicinātu pozitīvu mācību vidi, nepieciešams izveidot pārskatāmas un labi apgaismotas telpas, kā arī nodrošināt ergonomisku aprīkojumu. Jāierīko konsultāciju telpas un atbalsta zonas, kas sniedz iespēju saņemt palīdzību un veicina emocionālu labsajūtu. Atvērtas koplietošanas zonas ar skaidru uzraudzības iespēju samazinās riskus un veicinās uzticību mācību videi. Finansējums tiks novirzīts telpu remontam.

euro

euro

225 000

225 000

 

1.4. pielikums
Plāna 3.11. pasākumam nepieciešamais papildu finansējums

22. KM 21.00.00  Kultūras mantojums 

Pilnveidotas kultūras jomā strādājošo darbinieku zināšanas par vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē fenomenu

Mācību plāna, metodoloģijas un aktivitāšu izstrāde

Mācību satura izstrāde un vadīšana

Mācību tehniskais nodrošinājums

Komunikācija un dalībnieku piesaiste

Administratīvās izmaksas

KOPĀ

euro

euro

euro

euro

euro

euro

5 000

5 000

10 000

2 000

3 000

25 000

      

2026

2027

2028

2029

euro

euro

euro

euro

25 000

25 000

25 000

25 000

22. KM 27.00.00  Mediju politikas īstenošana 

Pilnveidotas mediju nozarē strādājošo darbinieku zināšanas par vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē fenomenu un situācijas atspoguļošanu plašsaziņas līdzekļos vai masu medijos

Mācību plāna, metodoloģijas un aktivitāšu izstrāde

Mācību satura izstrāde un vadīšana

Mācību tehniskais nodrošinājums

Komunikācija un dalībnieku piesaiste

Administratīvās izmaksas

KOPĀ

euro

euro

euro

euro

euro

euro

5 000

5 000

10 000

2 000

3 000

25 000

      

2026

2027

2028

2029

euro

euro

euro

euro

25 000

25 000

25 000

25 000

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāns 2024.–2029. .. Izdevējs: Ministru kabinets Veids: rīkojums Numurs: 1221Pieņemts: 19.12.2024.Stājas spēkā: 19.12.2024.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 251, 28.12.2024. OP numurs: 2024/251.10
Politikas plānošanas dokuments Nosaukums: Vardarbības pret sievieti un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāns 2024.–2029. .. Veids: plānsPolitikas joma: Bērnu un ģimenes politika; Dzimumu līdztiesība Atbildīgā iestāde: Labklājības ministrija
Saistītie dokumenti
  • Protokols
  • Anotācija / tiesību akta projekts
  • Politikas plānošanas dokumenti
  • Citi saistītie dokumenti
357535
19.12.2024
85
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"