Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 

Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:

Grozījumi likumā "Par hidroelektrostaciju hidrotehnisko būvju drošumu"

Izdarīt likumā "Par hidroelektrostaciju hidrotehnisko būvju drošumu" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 2001, 2. nr.; 2004, 8. nr.; 2005, 22. nr.; 2009, 14. nr.; Latvijas Vēstnesis, 2013, 47. nr.) šādus grozījumus:

1. Izteikt 2. pantu šādā redakcijā:

"2. pants. Likums nosaka hidroelektrostaciju (turpmāk - HES) hidrotehnisko būvju valdītāju darbības tiesiskos pamatus, kā arī organizatoriskos pasākumus, kas veicami, lai panāktu esošo, atjaunojamo un jaunbūvējamo HES hidrotehnisko būvju drošumu, un institūciju, kura kontrolē HES hidrotehnisko būvju drošuma programmas, drošuma deklarācijas un civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas esību, kā arī institūciju, kura ir tiesīga pieņemt lēmumu par HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, ja tiek konstatēti to ekspluatācijas noteikumu pārkāpumi."

2. Izteikt 3. panta otro daļu šādā redakcijā:

"(2) HES hidrotehnisko būvju paredzēto drošuma klasi norāda projektēšanas uzdevumā."

3. 4. pantā:

aizstāt pirmajā daļā vārdus "neradītu draudus, tajā skaitā plūdu draudus" ar vārdiem "un to ekspluatācijas režīms neradītu draudus, tai skaitā plūdu draudus HES hidrotehnisko būvju avārijas gadījumā";

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

"(2) A un B klases HES hidrotehnisko būvju valdītāja pienākums ir apdrošināt savu civiltiesisko atbildību par tā darbības vai bezdarbības rezultātā nodarīto kaitējumu trešo personu dzīvībai un veselībai, zaudējumu trešo personu īpašumam un kaitējumu videi, ekspluatējot (lietojot un uzturot) tā valdījumā esošās hidrotehniskās būves. A klases HES hidrotehnisko būvju valdītājs HES hidrotehnisko būvju civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopiju iesniedz Būvniecības valsts kontroles birojam, bet B klases HES hidrotehnisko būvju valdītājs - attiecīgajai pašvaldībai, kuras teritorijā atrodas HES hidrotehniskā būve."

4. Izteikt 5. pantu šādā redakcijā:

"5. pants. HES hidrotehnisko būvju valdītāja pienākums ir izstrādāt HES hidrotehnisko būvju drošuma programmu (turpmāk - drošuma programma). A klases HES hidrotehnisko būvju valdītājs vienu šīs programmas eksemplāru iesniedz Būvniecības valsts kontroles birojam, bet B un C klases HES hidrotehnisko būvju valdītājs - attiecīgajai pašvaldībai, kuras teritorijā atrodas HES hidrotehniskā būve. Drošuma programmas iesniegšanas kārtību, drošuma programmā ietveramo pasākumu kompleksu HES hidrotehnisko būvju stāvokļa novērošanai un pārbaudīšanai un drošas ekspluatācijas kritērijus, kā arī to izstrādāšanas, apstiprināšanas un izpildes kontroles kārtību nosaka Ministru kabinets."

5. 8. pantā:

aizstāt otrajā daļā vārdus "Ekonomikas ministriju" ar vārdiem "Būvniecības valsts kontroles biroju";

izteikt trešo daļu šādā redakcijā:

"(3) HES hidrotehniskās būves ekspluatācijas pārtraukšana un elektroenerģijas ražošanas pārtraukšana neatbrīvo HES valdītāju no drošuma programmas pildīšanas."

6. Izteikt 9. pantu šādā redakcijā:

"9. pants. HES hidrotehnisko būvju valdītājs sagatavo HES hidrotehnisko būvju drošuma deklarāciju, kurā iekļauj pārskatu par drošuma programmas izpildi. A klases HES hidrotehnisko būvju valdītājs katru gadu līdz 31. maijam šo deklarāciju iesniedz Būvniecības valsts kontroles birojam, bet B un C klases HES hidrotehnisko būvju valdītājs - attiecīgajai pašvaldībai, kuras teritorijā atrodas HES hidrotehniskā būve. HES hidrotehnisko būvju drošuma deklarācijas saturu un iesniegšanas kārtību nosaka Ministru kabinets."

7. Izteikt 11. pantu šādā redakcijā:

"11. pants. Ja kādā no HES hidrotehniskajām būvēm konstatētas novirzes no hidrobūves drošuma kritērijiem, kas var radīt katastrofas draudus, HES valdītājs nekavējoties par to ziņo lejpus esošai pašvaldībai, lejpus esošo hidrotehnisko būvju valdītājiem, elektroenerģijas pārvades un sadales sistēmas operatoriem, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam."

8. Papildināt likumu ar 13. pantu šādā redakcijā:

"13. pants. (1) Būvniecības valsts kontroles birojs var pieņemt lēmumu par A klases HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, bet pašvaldības administratīvā komisija - par B klases HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, ja tiek konstatēta šo būvju ekspluatācija bez valdītāja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas.

(2) Būvniecības valsts kontroles birojs var pieņemt lēmumu par A klases HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, bet pašvaldības administratīvā komisija - par B un C klases HES hidrotehnisko būvju ekspluatācijas apturēšanu, ja tiek konstatēta šo būvju ekspluatācija bez izstrādātas drošuma programmas vai bez iesniegtas HES hidrotehnisko būvju drošuma deklarācijas.

(3) Šā panta pirmajā un otrajā daļā minētā lēmuma apstrīdēšana un pārsūdzēšana neaptur tā darbību."

9. Papildināt pārejas noteikumus ar 5. punktu šādā redakcijā:

"5. Ministru kabinets līdz 2021. gada 30. novembrim izdod šā likuma 5. un 9. pantā minētos noteikumus. Līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā līdz 2021. gada 30. novembrim ir piemērojami Ministru kabineta 2010. gada 26. janvāra noteikumi Nr. 70 "Noteikumi par hidroelektrostaciju hidrotehnisko būvju drošuma programmām un deklarācijām", ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu."

Likums Saeimā pieņemts 2021. gada 16. septembrī.

Valsts prezidenta vietā
Saeimas priekšsēdētāja I. Mūrniece

Rīgā 2021. gada 27. septembrī

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Grozījumi likumā "Par hidroelektrostaciju hidrotehnisko būvju drošumu" Statuss:
Spēkā esošs
spēkā esošs
Izdevējs: Saeima Veids: likums Pieņemts: 16.09.2021.Stājas spēkā: 11.10.2021.Tēma: EnerģētikaPublicēts: Latvijas Vēstnesis, 186A, 27.09.2021. OP numurs: 2021/186A.2
Saistītie dokumenti
  • Grozītais
  • Tiesību akti, kuriem maina statusu
  • Anotācija / tiesību akta projekts
  • Skaidrojumi
326368
11.10.2021
84
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"