Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 

Kultūras ministrijas rīkojums Nr.2.1-25-263

Rīgā 2008.gada 14.novembrī

Par valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa "Kalnamuižas ūdensdzirnavas ar iekārtu" (valsts aizsardzības Nr.6816) Tukuma raj., Kandavas nov., Kandavas pag., Kalnamuižā (zemes kadastra apzīmējums 9062 013 0069 006), izslēgšanu no Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta

Izdots saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11.punktu

 

Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15.pantu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" (turpmāk - Noteikumi Nr.473) 13.punktu, kā arī izvērtējot Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (turpmāk - Inspekcija) iesniegto Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta (turpmāk - Pieminekļu saraksts) grozījumu projektu, Kultūras ministrija ir konstatējusi:

1. Inspekcija ir iesniegusi Kultūras ministrijai Pieminekļu saraksta grozījumu projektu ar lūgumu izslēgt vietējās nozīmes arhitektūras pieminekli "Kalnamuižas ūdensdzirnavas ar iekārtu" (valsts aizsardzības Nr.6816) Tukuma raj., Kandavas nov., Kandavas pag., Kalnamuižā (turpmāk - Objekts) no Kultūras pieminekļu saraksta, kam klāt pievienoti šādi dokumenti:

1.1. Inspekcijas komisijas "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" 2008.gada 16.maija sēdes protokola Nr.5 izraksts.

1.2. Informācija par Objekta nosaukumu un atrašanās vietu (adrese, grupa, grunts).

1.3. Objekta atrašanās vietas shēma topogrāfiskajā plānā.

1.4. Objekta apraksts.

1.5. Objekta fotofiksācijas materiāli.

1.6. Ziņas par Objekta īpašnieku.

1.7. Pamatojums Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta.

2. Saskaņā ar likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1.pantu - kultūras pieminekļi ir kultūrvēsturiskā mantojuma daļa - objekti un teritorijas, kuriem ir vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība un kuru saglabāšana nākamajām paaudzēm atbilst Latvijas un tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. No šī panta izriet divi priekšnosacījumi, kas nepieciešami, lai pamatotu Objekta atrašanos Pieminekļu sarakstā, tātad veido kultūras pieminekļa vērtību: (1) objekta kultūrvēsturiskā vērtība un (2) objekta saglabāšanas atbilstība valsts, tautas, kā arī starptautiskajām interesēm. Objekta izslēgšanai no Pieminekļu saraksta atbilstoši likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15 pantam, nepieciešams konstatēt to, ka objekts pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību. Saskaņā ar Noteikumu Nr.473 11.punktu, ja kultūras piemineklis pilnībā zaudējis kultūras pieminekļa vērtību, Inspekcija sagatavo Pieminekļu saraksta grozījumu projektu par kultūras pieminekļa izslēgšanu no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta.

3. Inspekcija 2008.gada 11.septembrī izvērtējusi Objekta atbilstību kultūras pieminekļa statusam un pieņēmusi lēmumu ierosināt tā izslēgšanu no Pieminekļu saraksta, ņemot vērā to, ka ugunsgrēka rezultātā Objekts pilnībā zaudējis savu autentiskumu, kas ir kultūras mantojuma un kultūrvēsturiskās vides pazīmju kopuma saglabātības pakāpe, kas precīzi liecina par tā kultūrvēsturisko nozīmīgumu. To nav iespējams atjaunot, savukārt repliku (pakaļdarinājumu) izgatavošana neatbilst kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanas filozofijai. Līdz ar to nav pamatota Objekta turpmāka atrašanās Pieminekļu sarakstā, jo tas vairs neatbilst likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 1.pantā noteiktajiem priekšnoteikumiem kultūras pieminekļa statusa aizsardzībai - autentiskuma zaudējuma rezultātā Objekta kultūrvēsturiskā vērtība nav pietiekama, lai to būtu vērts saglabāt nākamajām paaudzēm atbilstoši valsts un starptautiskajām interesēm.

4. Pamatojoties uz likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15.pantu un Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 13.punktu, kā arī uz iepriekš minēto konstatējumu, Kultūras ministrija nolemj:

izdarīt ar Kultūras ministrijas 1998.gada 29.oktobra rīkojumu Nr.128 "Par valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstu" (2.punkts) apstiprinātajā Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā grozījumus un izslēgt no Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta šādu objektu:

6816

Valsts

nozīmes

Arhitektūra

Kalnamuižas dzirnavas ar iekārtu

Tukuma raj., Kandavas nov., Kandavas pag., Kalnamuiža

19.gs.s.

5. Lēmums pieņemts, pamatojoties uz:

likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" 15.pantu, Administratīvā procesa likuma 66.panta pirmās daļas 2.punktu, 76.panta otro daļu, 188.panta pirmo daļu, Ministru kabineta 2003.gada 29.aprīļa noteikumu Nr.241 "Kultūras ministrijas nolikums" 9.11.punktu, Ministru kabineta 2003.gada 26.augusta noteikumu Nr.473 "Kārtība, kādā kultūras pieminekļi iekļaujami valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā un izslēdzami no valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksta" 11., 12. un 13.punktu.

6. Šo rīkojumu saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 76.panta otro daļu un 188.panta pirmo daļu var pārsūdzēt Administratīvajā rajona tiesā (Rīgā, Antonijas iela 6, LV-1010) mēneša laikā no rīkojuma publicēšanas dienas laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

Kultūras ministre H.Demakova

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Par valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa "Kalnamuižas ūdensdzirnavas ar iekārtu" (valsts aizsardzības .. Izdevējs: Kultūras ministrija Veids: rīkojums Numurs: 2.1-25-263Pieņemts: 14.11.2008.Stājas spēkā: 05.12.2008.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 189, 04.12.2008.
Saistītie dokumenti
  • Grozītais
  • Izdoti saskaņā ar
184694
05.12.2008
85
0
  • Twitter
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Visam Likumi.lv saturam ir informatīvs raksturs.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"
ISO 9001:2015 (kvalitātes vadība)
ISO 27001:2013 (informācijas drošība)