Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

Ministru kabineta rīkojums Nr.809

Rīgā 2006.gada 18.oktobrī (prot. Nr.50 62.§)

Par darbības programmu "Uzņēmējdarbība un inovācijas"

 

1. Apstiprināt Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Kohēzijas fonda līdzfinansēto darbības programmu "Uzņēmējdarbība un inovācijas".

2. Finanšu ministrijai nodrošināt šī rīkojuma 1.punktā minētās darbības programmas iesniegšanu Eiropas Komisijā.

Ministru prezidents A.Kalvītis

Finanšu ministrs O.Spurdziņš


 

(Ministru kabineta

2006.gada 18.oktobra rīkojums Nr.809)

Darbības programmas "Uzņēmējdarbība un inovācijas" kopsavilkums

1. Risināmā jautājuma būtība

Lai nodrošinātu struktūrfondu un Kohēzijas fonda kvalitatīvu apguvi, līdz 2007.gadam ir jāsagatavo visi nepieciešamie plānošanas dokumenti un normatīvie akti, kas nodrošinātu šo fondu apguves uzsākšanu.

Atbilstoši struktūrfondu un Kohēzijas fonda vispārējās regulas projektam tiek piedāvāts plānošanu īstenot trijos līmeņos - Eiropas Savienības līmeņa stratēģija jeb Kopienas stratēģiskās pamatnostādnes, dalībvalstu stratēģija jeb Valsts stratēģiskais ietvardokuments un dalībvalstu darbības programmas (turpmāk - darbības programmas). Papildus tam Latvija paredz izveidot nacionāla līmeņa plānošanas dokumentu - darbības programmu papildinājumu, kas hierarhiski būtu pakārtots darbības programmām un kas noteiktu to tehniska līmeņa ieviešanas informāciju.

2006.gada 31.janvārī Ministru kabinetā ir apstiprināts Valsts stratēģiskā ietvardokumenta 2007.-2013.gadam projekts (turpmāk - ietvardokuments) konsultāciju sākšanai ar Eiropas Komisiju. Pēc Eiropas Komisijas komentāru saņemšanas ietvardokuments ir precizēts un apstiprināts Ministru kabineta 2006.gada 3.oktobra sēdē.

Ietvardokumentā uzskaitīto problēmjautājumu risināšanai un minēto mērķu sasniegšanai struktūrfondu un Kohēzijas fonda investīcijas Latvijā plānots izlietot, īstenojot trīs darbības programmas:

- "Cilvēkresursi un nodarbinātība" - Eiropas Sociālā fonda darbības programma;

- "Uzņēmējdarbība un inovācijas" - Eiropas Reģionālās attīstības fonda darbības programma;

- "Infrastruktūra un pakalpojumi" - Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Kohēzijas fonda darbības programma.

Darbības programma "Uzņēmējdarbība un inovācijas" aptver zinātni un pētniecību, inovāciju, kā arī uzņēmējdarbības atbalstu.

Zinātnes un pētniecības potenciāla galvenās problēmas ir nepietiekams zinātnē un pētniecībā nodarbināto skaits - zinātnieku skaita samazināšanās, nepietiekams doktorantu skaits, nepietiekams moderni aprīkotu laboratoriju skaits, lai īstenotu tehnoloģiskus projektus, kā arī ierobežotas zināšanu komercializācijas iespējas.

Uzņēmējdarbības veicināšanas un inovāciju jomā ietvardokumentā identificētās galvenās problēmas ir šādas:

- zema uzņēmējdarbības aktivitāte;

- nepietiekamas investīcijas inovācijās, pētniecības, attīstības un pievienotās vērtības celšanā, nepietiekama tehnoloģiju pārnese un apgūšana;

- tirgus nenodrošina pietiekamu pieejamību finanšu resursiem un dažādiem finanšu instrumentiem;

- valsts atbalsts ir fragmentārs un nenodrošina kompleksu risinājumu konkurētspējas palielināšanai;

- vāja privātā un publiskā sektora sadarbība (privātās un publiskās partnerības veicināšanas nepieciešamība);

- kvalificēta, darba tirgus prasībām atbilstoša darbaspēka trūkums;

- nelīdzsvarota uzņēmējdarbības aktivitāte reģionos;

- lielākā daļa uzņēmumu strādā Eiropas Savienības iekšējam tirgum, tam paredzot lielāko produkcijas daļu, maz apgūtas citas iespējas ārpus Eiropas Savienības iekšējā tirgus;

- Latvijas uzņēmumi nepietiekami investē ārvalstīs - nepietiekami izmanto globālās iespējas ražošanas optimizācijai.

2. Piedāvātais risinājums

Eiropas Reģionālās attīstības fonda darbības programma "Uzņēmējdarbība un inovācijas" ir vērsta uz uzņēmējdarbības veicināšanu, inovāciju un zinātnes potenciāla attīstību.

Darbības programma aptver tās prioritātes, kuru īstenošanā paredzēts piesais­tīt Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Tomēr stratēģijas īstenošana nav skatāma atrauti no kopējās valsts attīstības politikas un pasākumiem, kas tiks īstenoti pārējās divās struktūrfondu un Kohēzijas fonda līdzfinansētajās darbības programmās, kā arī no pasākumiem, kas tiks īstenoti neatkarīgi no fondu atbalsta (piemēram, no valsts, pašvaldību un citiem finanšu avotiem), vai pasākumiem, kas nav tieši saistīti ar finansiālām investīcijām (izmaiņas nozaru politikā, normatīvajos aktos vai administrācijā). Minētie pasākumi tiek aplūkoti Nacionālajā attīstības plānā, Latvijas Nacionālajā Lisabonas programmā, Tautsaimniecības vienotajā stratēģijā un citos politikas plānošanas dokumentos.

Darbības programmai "Uzņēmējdarbība un inovācijas" ir šādas prioritātes:

- 1.prioritāte "Pētniecība un inovācijas";

- 2.prioritāte "Uzņēmējdarbības veicināšana";

- 3.prioritāte "Tehniskā palīdzība".

Darbības programmā iekļauta stratēģija, prioritāšu apraksti, tām pakārtoto pasākumu apraksti, finansējuma sadalījums pa prioritātēm un gadiem, kā arī ieviešanas apraksts. Pasākumu apraksti ietver pasākuma mērķi, pamatojumu, pasākuma mērķa grupas, sinerģiju, iepriekšējo atbalstu un aktivitāšu aprakstu. Īpaši uzsvērta pasākumu saskaņa ar tādām prioritātēm kā teritorijas līdzsvarota attīstība, vienādas iespējas, makroekonomiskā stabilitāte un ilgtspējīga attīstība, kā arī Rīgas starptautiskā konkurētspēja un informācijas sabiedrības veidošana. Tāpat tiek sniegta informācija par lielajiem projektiem un valsts atbalstu.

Darbības programma ir izstrādāta sadarbībā ar Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītajām nozaru ministrijām un konsultējoties ar sociālajiem partneriem, reģionu pārstāvjiem un nevalstiskajām organizācijām. Sākot ar 2006.gada februāri, darbības programmas sagatavošanas process, izmantojot Finanšu ministrijas administrēto Eiropas Savienības fondu mājas lapu internetā www.esfondi.lv, ir kļuvis iespējami caurskatāms, publicējot mājas lapā gan nozaru ministriju priekšlikumus darbības programmas pasākumu aprakstiem, gan saņemtos komentārus par tiem un regulāri atjaunojot un papildinot informāciju. Tādējādi ikvienam interesentam ir bijusi iespēja iepazīties ar aktualitātēm un līdzdarboties darbības programmas sagatavošanā, izsakot komentārus un priekšlikumus. Līdztekus Ministru kabineta 2002.gada 12.marta noteikumos Nr.111 "Ministru kabineta kārtības rullis" noteiktajam saskaņošanas procesam notika arī pēdējais sabiedriskās apspriešanas posms.

3. Politikas dokumenta īstenošanai nepieciešamais papildu finansējums un paredzētie finansēšanas avoti

Darbības programmas "Uzņēmējdarbība un inovācijas" finansēšanas avots ir Eiropas Reģionālās attīstības fonds. Atbilstoši struktūrfondu un Kohēzijas fonda vispārējās regulas projektam Eiropas Savienības maksimālais līdzfinansējums ir 85 % no publiskā finansējuma. Tāpēc nepieciešams nodrošināt arī finansējumu no valsts budžeta un privāto finansējumu.

Finansējuma sadalījums otrajai darbības programmai pa prioritātēm un finanšu avotiem ir šāds:

(eiro)

Prioritāte

Kopā

Publiskais finansējums - Eiropas Reģionālās attīstības fonds

Publiskais finansējums - Latvijas publiskais finansējums

Privātais finansējums

1.prioritāte

732576655

447282000

78932118

206362537

2.prioritāte

432633204

270910000

47807648

113915556

3.prioritāte

30045824

25538950

4506874

-

Kopā

1195255683

743730950

131246640

320278093

 

Finanšu ministrs O.Spurdziņš

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Par darbības programmu "Uzņēmējdarbība un inovācijas" Statuss:
Zaudējis spēku
zaudējis spēku
Izdevējs: Ministru kabinets Veids: rīkojums Numurs: 809Pieņemts: 18.10.2006.Stājas spēkā: 18.10.2006.Zaudē spēku: 17.07.2007.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 168, 20.10.2006.
Saistītie dokumenti
  • Zaudējis spēku ar
146085
18.10.2006
85
0
  • Twitter
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Visam Likumi.lv saturam ir informatīvs raksturs.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"
ISO 9001:2015 (kvalitātes vadība)
ISO 27001:2013 (informācijas drošība)