Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

Valsts ieņēmumu dienests

Rīkojums Nr.5 Rīgā 2001. gada 4. janvārī

Par grozījumu metodiskajos norādījumos apstiprināšanu

1. Apstiprinu grozījumus "Metodiskajos norādījumos par darba ņēmēju valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām".

2. Rīkojumu un ar rīkojumu apstiprinātos metodisko norādījumu grozījumus publicēt laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

3. Ar rīkojumu apstiprinātie grozījumi piemērojami ar 2001. gada 1. janvāri.

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors A.Sončiks

Grozījumi Metodiskajos norādījumos par darba ņēmēju valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām

1. Izteikt I daļas 4.3.punktu šādā redakcijā:

"4.3. Ja darba devējs - rezidents pieņem darbā ārvalstnieku, noslēdzot ar viņu darba līgumu nevis saskaņā ar Latvijas darba likumu kodeksu, bet saskaņā ar ārvalsts darba likumdošanas aktiem, tad Latvijas Republikā sociālās iemaksas nav jākārto."

2. Izslēgt I daļas 10.punktu.

3. Izteikt II daļas 3.punktu šādā redakcijā:

"3. Vispārējā gadījumā darba ņēmējs tiek apdrošināts visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem un sociālo iemaksu likme ir noteikta Likumā. Ar 2001.gada 1.janvāri sociālo iemaksu likme ir 35,09% (ņemot vērā arī darba negadījumu apdrošināšanas likmi), no kuriem 26,09% maksā darba devējs un 9% - darba ņēmējs."

4. Papildināt II daļas 6.punktu ar 4) apakšpunktu šādā redakcijā:

"4) 19.12.2000. Nr.452 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem 2001.gadā."

5. Izteikt II daļas 8.punkta pēdējo teikumu šādā redakcijā:

"Ja personai priekšlaikus ir aprēķināta pensija, bet tā turpina strādāt, sociālo iemaksu likme no 2001.gada 1.janvāra ir 35,09% (26,09% maksā darba devējs, 9% - darba ņēmējs)."

6. II daļas 9.punktā aizstāt norādītās procentu likmes "28,48%" un "36,09%" attiecīgi ar šādām procentu likmēm - "28,26%" un "35,09%".

7. II daļas 10.punktā norādīto procentu likmi "36,09%" aizstāt ar "35,09%".

8. II daļas 1.tabulu aizstāt ar šādu tabulu:

1.tabula

Valsts sociālo iemaksu likmes (%) 2001.gadā

atkarībā no darba ņēmēja statusa

Darba ņēmējs -
Darba ņēmējs pensionārs vai I vai
II grupas invalīds
Kopējā likme, t.sk.: 35,09 28,26
1. Darba devēja likme 26,09 21,02
Darba ņēmēja likme 9,00 7,24
2. Pensiju apdrošināšana 26,93 26,93
Apdrošināšana pret bezdarbu 2,20 -
Darba negadījumu apdrošināšana 0,09 0,09
Invaliditātes apdrošināšana 3,89 -
Maternitātes un slimības apdrošināšana 1,98 1,24

9. Papildināt III daļas 2.1.punktu aiz vārdiem "darba alga" ar tekstu šādā redakcijā:

"t.sk. arī darba alga par steidzamu, īslaicīgu, vienreizēju darbu pildīšanu,"

10. Papildināt III daļas 2.punktu ar jaunu 2.25.punktu šādā redakcijā, attiecīgi nomainot sekojošā punkta numerāciju:

"saskaņā ar tiesas spriedumu izmaksātie darba ienākumi par darba piespiedu kavējumu, ja darba ņēmējs ir atjaunots darbā vai darba attiecības nav bijušas pārtrauktas;"

11. Izteikt III daļas 3.12.punkta piemēru šādā redakcijā:

"1. Darba devēja izmaksātā autoratlīdzība savam darbiniekam.

2. Aizdevuma procenti, ja ir noslēgts aizdevuma līgums starp darbinieku un uzņēmumu, kurā paredzēts, ka darbinieks uzņēmumam aizdod zināmu naudas summu, par to paredzot arī procentu maksājumus.

3. Darbinieka nāves gadījumā izmaksātais bēru pabalsts viņa radiniekiem, kuri nav darba attiecībās ar pabalsta izmaksātāju."

12. Izteikt III daļas 10.punkta uzskaitījumu šādā redakcijā:

"- 1998.gadā Ls 12000;

- 1999.gadā Ls 14000;

- 2000.gadā Ls 15000;

- ar 2001.gada 1.janvāri Ls 16000."

13. Papildināt IV daļu ar 4.1.punktu šādā redakcijā:

"4.1. Aprakstītie atvieglojumi attiecas uz prēmiju maksājumiem, kas veikti apdrošināšanas sabiedrībām, kuras izveidotas saskaņā ar Apdrošināšanas sabiedrību un to uzraudzības likumu. Šie nosacījumi attiecas arī uz ārvalstu apdrošināšanas sabiedrībām izdarītajiem apdrošināšanas prēmiju maksājumiem par tādiem apdrošināšanas pakalpojumiem, kurus nenodrošina Latvijā reģistrētās apdrošināšanas sabiedrības, kā arī uz savu darbinieku labā Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrētos privātajos pensiju fondos izdarītajām iemaksām."

14. Papildināt IV daļu ar 7.1., 7.2., 7.3. un 7.4. punktu šādā redakcijā:

"7.1 Par fiziskās personas bruto darba samaksu uzskatāma darbinieka darba samaksa, no kuras nav atskaitītas Likumā atskaitīšanai atļautās summas (neapliekamais minimums, nodokļa atvieglojumi, attaisnotie izdevumi) un ieturējumu summas, kas saskaņā ar likumiem var tikt ieturētas no personas darba samaksas, kā arī ieturētā algas nodokļa summa. Bruto darba samaksa ir visu Darba likumu kodeksā ietverto darba samaksas elementu kopums: amatalga (mēnešalga), samaksa par papildu darbu (darbu apvienošana, uz laiku promesoša darbinieka pienākumu izpilde), samaksa par virsstundu darbu, samaksa par darbu svētku dienās un brīvdienās, samaksa par nakts darbu, kā arī izmaksas materiālajai stimulēšanai (prēmijas par darba kvalitatīvu izpildi, prēmijas par gada rezultātiem un citas prēmijas) un citi darba koplīgumā paredzēto izmaksu veidi. Bruto darba samaksa neietver fiziskajai personai uz darba attiecību pamata piešķirto papildu labumu vērtību.

7.2. Ja darba devējs apdrošināšanas prēmiju maksājumus vai iemaksas privātajos pensiju fondos veic no darbinieku algas, tad minētie atvieglojumi uz šiem maksājumiem neattiecas.

7.3. Mainoties darba devējam, ja jaunais darba devējs pārņem darbinieku dzīvības, veselības vai nelaimes gadījumu apdrošināšanas līguma saistības, apdrošināšanas līguma termiņš turpinās.

Piemērs. Darba devējs SIA "A" 2001.gadā noslēdz dzīvības apdrošināšanas līgumu ar līdzekļu uzkrāšanu uz 5 gadiem. Apdrošināšanas līguma darbības laikā SIA "A" reorganizēsies, kļūstot par SIA "B". SIA "B" turpinās veikt apdrošināšanas prēmiju maksājumus par tiem pašiem darbiniekiem un ievērojot tādus pašus nosacījumus kā SIA "A". Šajā gadījumā SIA "B" būs tiesīga izmantot tos pašus atvieglojumus attiecībā uz šiem apdrošināšanas prēmiju maksājumiem kā SIA "A", uzskatot, ka apdrošināšanas līgums ir noslēgts uz 5 gadiem.

7.4. Gadījumos, kad darba devējs ir noslēdzis apdrošināšanas līgumu par labu savam darbiniekam, kurš apdrošināšanas līguma darbības laikā lauž darba līgumu, bet apdrošināšanas polise tiek pārformēta uz citu darbinieku (jo to atļauj apdrošināšanas līgums), tad attiecībā uz šo darbinieku apdrošināšanas līguma termiņš tiek skaitīts, sākot ar brīdi, kad apdrošināšanas polise ir pārformēta uz attiecīgo darbinieku, nevis kad ir noslēgts apdrošināšanas līgums.

Piemērs. Uzņēmums "C" 2001.gadā noslēdz savu darbinieku dzīvības apdrošināšanas līgumu ar līdzekļu uzkrāšanu uz 5 gadiem, t.i., līdz 2005.gadam. Līguma tekstā ir atrunāti apdrošināšanas nosacījumi, prēmiju maksājumu apmērs un termiņš, kā arī apdrošināto darbinieku skaits. Apdrošināšanas līguma pielikumā ir uzrādīti darbinieku vārdi un uzvārdi, uz kuriem šis līgums attiecas. Kāds darbinieks Ingus Kalniņš, uz kuru attiecas arī apdrošināšanas līguma nosacījumi, 2002.gada beigās lauzīs darba līgumu ar darba devēju. Viņa vietā apdrošināšanas līguma pielikumā ar 2003.gadu tiks iekļauts cits darbinieks - Aigars Pakalniņš. Attiecībā uz Aigaru Pakalniņu uzskatāms, ka apdrošināšanas līgums būs noslēgts uz 3 gadiem - no 2003. līdz 2005.gadam, līdz ar to arī nebūs piemērojami tie atvieglojumi, kādi attieksies uz pārējo darbinieku, kuriem apdrošināšanas līgums ir uz 5 gadiem, apdrošināšanas prēmiju maksājumiem."

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Par grozījumu metodiskajos norādījumos apstiprināšanu Statuss:
Zaudējis spēku
zaudējis spēku
Izdevējs: Valsts ieņēmumu dienests Veids: rīkojums Numurs: 5Pieņemts: 04.01.2001.Stājas spēkā: 04.01.2001.Zaudē spēku: 12.05.2004.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 4, 09.01.2001.
Saistītie dokumenti
  • Zaudējis spēku ar
  • Grozītais
1321
04.01.2001
85
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"