Teksta versija
UZMANĪBU! Vietnei pielāgotais Google meklētājs (ātrais meklētājs) meklēšanas rezultātos šobrīd neietver daļu tiesību aktu. Problēma tiek risināta, tomēr lūdzam ņemt vērā, ka tiešā veidā Google meklētāja darbību ietekmēt nevaram. Aicinām izmantot vietnes izvērsto meklētāju.
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Ministru kabineta noteikumi Nr. 529

Rīgā 2016. gada 9. augustā (prot. Nr. 39 18. §)
Radioamatieru radiostaciju būvēšanas, ierīkošanas un lietošanas, kā arī radioamatieru apliecības saņemšanas kārtība
I. Vispārīgie jautājumi

1. Noteikumi nosaka radioamatieru radiostaciju (turpmāk – radiostacija) būvēšanas, ierīkošanas un lietošanas, kā arī radioamatiera apliecības saņemšanas kārtību.

2. Noteikumos lietoti šādi termini:

2.1. atkārtotājs (retranslators) – neapkalpojama radiostacija, kurā signālu uztver, demodulē un atkal noraida citā radiofrekvencē;

2.2. CEPT atļauja – Eiropas Pasta un telekomunikāciju administrāciju konferences (CEPT) ieteikumam T/R 61-01 "CEPT radioamatieru atļauja" atbilstoša radiostacijas lietošanas atļauja, kas izsniegta Latvijā vai ārvalstīs;

2.3. NOVICE atļauja – Eiropas Pasta un telekomunikāciju administrāciju konferences (CEPT) rekomendācijai ECC/REC 05-06 "CEPT iesācēju radioamatieru atļauja" atbilstoša radiostacijas lietošanas atļauja, kas izsniegta Latvijā vai ārvalstīs;

2.4. elektromagnētiskās saderības nodrošināšana – administratīvo un tehnisko pasākumu kopums, kas nodrošina radioiekārtu darbību bez savstarpēji kaitīgiem traucējumiem;

2.5. fīders – līnija augstfrekvences signāla pārvadei (piemēram, no radioraidītāja uz antenu);

2.6. radioamatieris – fiziska persona, kura sakaru administrācijā ir nokārtojusi radioamatieru eksāmenu un saņēmusi radioamatiera eksaminācijas apliecību;

2.7. ārvalstu radioamatieris – fiziska persona, kurai ir ārvalstī izdots radioamatiera kvalifikāciju apliecinošs dokuments vai radiostacijas lietošanas atļauja;

2.8. radioamatieru radiobāka – pastāvīgai darbībai izveidota raidoša radiostacija radioviļņu izplatīšanās novērošanai;

2.9. radiostacija – raidītāju un uztvērēju kombinācija, ieskaitot papildiekārtas, kuras nepieciešamas radioamatieru radiosakaru dienesta darbībai konkrētā vietā;

2.10. satelīts – ķermenis, kurš griežas ap citu ķermeni ar dominējošu masu un kuram piemīt kustība, ko primāri un pastāvīgi nosaka šā cita ķermeņa pievilkšanas spēks;

2.11. radioamatiera eksaminācijas apliecība – dokuments, kas apliecina personas zināšanas, kas nepieciešamas radiostacijas darbināšanai;

2.12. radiostacijas ierīkošanas atļauja – dokuments, kas piešķir tiesības ierīkot radiostaciju un ieslēgt to raidīšanas režīmā tikai raidītāja regulēšanai;

2.13. radiostacijas lietošanas atļauja – dokuments, kas apliecina radioamatiera tiesības lietot radiostaciju ar konkrētu izsaukuma signālu.

3. Radiostaciju darbina šo noteikumu 1., 2. un 3. pielikumā minētajās radiofrekvenču joslās, izmantojot norādītās jaudas un nodrošinot šo noteikumu 4. pielikumā noteikto blakusizstarojuma vājinājumu, kā arī ievērojot šo noteikumu VI nodaļā noteiktos ierobežojumus. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari", balstoties uz pamatotu pieprasījumu un izvērtējot elektromagnētisko situāciju radiostacijas uzstādīšanas vietā, var izsniegt uz laiku līdz vienam gadam radiostacijas lietošanas atļauju A kategorijas radiostacijas eksperimentālai darbībai Nacionālajā radiofrekvenču plānā radioamatieru dienestam noteiktajās joslās, nepiemērojot šo noteikumu 1. pielikumā noteiktos staciju lietošanas nosacījumus.

4. Radiostacijas antenas un fīderus būvē un ierīko saskaņā ar normatīvajiem aktiem par būvniecību un elektronisko sakaru tīklu ierīkošanu.

II. Radioamatieru eksāmeni

5. Lai saņemtu radioamatiera eksaminācijas apliecību, reflektants kārto radioamatieru eksāmenu atbilstoši CEPT ieteikuma T/R 61-02 "Harmonizētās radioamatieru eksaminācijas apliecības" (turpmāk – CEPT ieteikums T/R 61-02) prasībām un programmai vai atbilstoši CEPT ERC 32. Ziņojuma "Iesācēju radioamatieru eksāmena programma un iesācēju radioamatieru eksāmena apliecība CEPT un ne-CEPT valstīs" prasībām un programmai, vai FM radiostacijas operatora eksāmena prasībām un programmai.

6. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" nosaka eksaminācijas kārtību un visu ar radioamatieru eksāmenu saistīto informāciju publicē savā tīmekļvietnē. Eksāmena vietu un laiku valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izsludina ne vēlāk kā mēnesi pirms eksāmena.

7. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" radioamatieru eksāmenu rīko ne retāk kā divas reizes gadā. Reflektanti uz eksāmenu piesakās valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" rakstiski ne vēlāk kā divas nedēļas pirms eksāmena.

8. Reflektanti, kuri eksāmena dienā vēl nav sasnieguši 16 gadu vecumu, iesniedz valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" viena vecāka vai aizbildņa rakstisku piekrišanu, ka viņu bērns vai aizbilstamais nodarbojas ar radioamatieru radiosakariem.

9. Eksāmens notiek testa veidā. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izveido eksaminācijas komisiju. Komisijā iekļauj valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvjus un vienu sabiedrības pārstāvi.

10. Radioamatieru eksāmens ir maksas pakalpojums. Par minēto pakalpojumu samaksā līdz eksāmena dienai saskaņā ar valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" publisko maksas pakalpojumu cenrādi.

11. Reflektants eksāmenu kārto patstāvīgi, bez neatļautu palīglīdzekļu lietošanas, kā arī netraucē citus reflektantus.

12. Reflektantu var izraidīt no eksāmena par neatļautu palīglīdzekļu lietošanu, kā arī par citu reflektantu traucēšanu. Ja reflektants tiek izraidīts, uzskata, ka eksāmens nav nokārtots.

13. Nokārtojot eksāmenu atbilstoši CEPT ieteikuma T/R 61-02 prasībām un programmai, reflektants saņem Harmonizēto radioamatiera eksaminācijas apliecību (HAREC) (turpmāk – HAREC apliecība) ( 5. pielikums).

14. Nokārtojot eksāmenu atbilstoši CEPT ERC 32. ziņojuma "Iesācēju radioamatieru eksāmena programma un iesācēju radioamatieru eksāmena apliecība CEPT un ne-CEPT valstīs" prasībām un programmai, reflektants saņem Iesācēja radioamatiera eksaminācijas apliecību (turpmāk – iesācēja apliecība) (6. pielikums).

15. Nokārtojot eksāmenu FM radiostacijas darbināšanai atbilstoši valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" noteiktajām FM radiostacijas operatora eksāmena prasībām un programmai, reflektants saņem Radioamatieru FM radiostacijas operatora apliecību.

16. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari", pamatojoties uz eksāmena rezultātiem, lemj par radioamatiera eksaminācijas apliecības izsniegšanu reflektantam. Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" lēmumu var apstrīdēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.

17. Radioamatieris eksāmenu atbilstoši CEPT ieteikumam T/R 61-02 kārto ne agrāk kā gadu pēc B kategorijas radiostacijas lietošanas atļaujas saņemšanas un pēc 1000 apliecinātu radiosakaru nodibināšanas, valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari" uzrādot QSL kartītes, elektroniskās datnes vai radioamatieru sacensību rezultātus.

III. Radiostacijas un to atļaujas

18. Radiostacijas iedala:

18.1. pēc lietošanas formas:

18.1.1. individuālas lietošanas radiostacijas;

18.1.2. koplietošanas radiostacijas;

18.2. pēc lietošanas veida:

18.2.1. apkalpojamas radiostacijas;

18.2.2. neapkalpojamas radiostacijas (piemēram, balss atkārtotājs, digipīters (datu pārraides starpstacija), radioamatieru radiobāka);

18.3. pēc kategorijas:

18.3.1. A kategorijas radiostacijas;

18.3.2. B kategorijas radiostacijas;

18.3.3. C kategorijas radiostacijas.

19. A kategorijas radiostacija ir radiostacija, kuru pēc lietošanas atļaujas saņemšanas drīkst darbināt radioamatieris, ievērojot šo noteikumu 1. pielikumā norādītās radiofrekvenču joslas un jaudas. A kategorijas radiostacijas lietošanas atļauju ir tiesības saņemt radioamatierim, kuram ir HAREC apliecība.

20. B kategorijas radiostacija ir radiostacija, kuru pēc lietošanas atļaujas saņemšanas drīkst darbināt radioamatieris, ievērojot šo noteikumu 2. pielikumā norādītās radiofrekvenču joslas un jaudas. B kategorijas radiostacijas lietošanas atļauju ir tiesības saņemt radioamatierim, kuram ir iesācēja apliecība.

21. C kategorijas radiostacija ir radiostacija, kuru drīkst darbināt radioamatieris, ievērojot šo noteikumu 3. pielikumā norādītās radiofrekvenču joslas un jaudas, un kurš ir ieguvis Radioamatieru FM radiostacijas operatora apliecību. C kategorijas radiostacijas lietošanas atļauju ir tiesības saņemt radioamatierim, kuram ir FM radiostacijas operatora apliecība.

22. CEPT atļauja ir iekļauta A kategorijas radioamatieru individuālās radiostacijas lietošanas atļaujā.

23. NOVICE atļauja ir iekļauta B kategorijas radioamatieru individuālās radiostacijas lietošanas atļaujā.

24. Par individuālas lietošanas radiostacijas lietošanu atbilstoši šo noteikumu prasībām ir atbildīgs radioamatieris, kuram valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" ir piešķīrusi šīs radiostacijas lietošanas atļauju.

25. Par koplietošanas radiostacijas lietošanu atbilstoši šo noteikumu prasībām ir atbildīga radiostacijas īpašnieka noteikta persona, kas ir norādīta radiostacijas lietošanas atļaujā.

26. Par koplietošanas radiostacijas atbildīgo personu drīkst būt radioamatieris, kuram ir HAREC apliecība vai A kategorijas radiostacijas lietošanas atļauja.

27. Lai ierīkotu A vai B kategorijas radiostaciju, nepieciešama valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" izsniegta radiostacijas ierīkošanas atļauja.

28. Lai saņemtu šo noteikumu 27. punktā minēto atļauju:

28.1. fiziska persona iesniedz:

28.1.1. pieteikumu, norādot informāciju par radioamatiera kvalifikāciju;

28.1.2. radioamatiera eksaminācijas apliecības kopiju, ja apliecība izdota ārvalstīs, vai informāciju par radioamatiera eksaminācijas apliecības esību;

28.2. juridiska persona iesniedz:

28.2.1. pieteikumu, norādot personu, kas ir atbildīga par radiostaciju;

28.2.2. par radiostaciju atbildīgās personas radioamatiera eksaminācijas apliecības kopiju, ja apliecība izdota ārvalstīs, vai informāciju par radioamatiera apliecības vai A kategorijas radiostacijas lietošanas atļaujas esību.

29. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" pieņem citas valsts izsniegtu radioamatiera kvalifikāciju apliecinošu dokumentu un izvērtē radioamatiera zināšanu atbilstību Latvijā noteiktajām prasībām atbilstoši CEPT ieteikumam T/R 61-02 vai rekomendācijai ECC/REC 05-06.

30. Radiostacijas ierīkošanas atļauja ir derīga vienu gadu.

31. Neapkalpojamas radiostacijas ierīkošanas atļauju izsniedz radioamatierim, kuram ir tiesības darbināt A kategorijas radiostaciju. Papildus šo noteikumu 28. punktā minētajiem dokumentiem radioamatieris valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" iesniedz informāciju par radiostacijas tehniskajiem parametriem: raidīšanas un uztveršanas frekvenci, raidītāja izejas jaudu un izstarojuma klasi, antenas pastiprinājuma koeficientu, virziena diagrammu horizontālā un vertikālā plaknē, ģeogrāfiskās koordinātas ar precizitāti līdz vienai loka sekundei un radiostacijas antenas augstumu virs zemes.

32. Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" izsniegtā radiostacijas ierīkošanas atļauja dod tiesības uzstādīt un izmēģināt raidošu radiostaciju ar antenas ekvivalentu, neizstarojot radioviļņus, lai sagatavotu radiostaciju valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārbaudei atbilstoši šiem noteikumiem.

33. Radiostaciju ir tiesības lietot, kad saņemta valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" radiostacijas lietošanas atļauja. Radiostacijas lietošanas atļauja dod tiesības lietot radiostaciju, izstarojot radioviļņus, lai nodibinātu radiosakarus atbilstoši šiem noteikumiem.

34. Radiostacijas lietošanas atļauju glabā radiostacijas lietošanas vietā. Radiostacijas lietošanas atļauju uzrāda pēc valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvja pieprasījuma.

35. Radiostacijas lietošanas atļauju izsniedz pēc radioamatiera pieprasījuma uz laiku līdz pieciem gadiem. B kategorijas radiostacijas lietošanas atļauju izsniedz pēc šo noteikumu 37. punktā minēto prasību izpildes. Radiostacijas lietošanas atļaujas derīguma termiņu valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" pagarina pēc pieprasījuma saņemšanas.

36. Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" radiostacijas ierīkošanas atļauju neizsniedz, ja:

36.1. nav apmaksāti valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pakalpojumi par radiostacijas ierīkošanas atļaujas pieprasījuma izskatīšanu;

36.2. nav spēkā esošas radioamatiera eksaminācijas apliecības;

36.3. radioamatieris iesniedzis nepatiesus datus.

37. Pēc B kategorijas radiostacijas ierīkošanas radioamatieris par to paziņo valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari". Pēc paziņojuma saņemšanas valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" veic radiostacijas pārbaudi. Pārbaudē konstatē:

37.1. vai radioamatiera darba vieta atbilst normatīvajiem aktiem par darba aizsardzības prasībām darba vietās;

37.2. vai ir izpildītas šo noteikumu prasības.

38. Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" radiostacijas lietošanas atļauju neizsniedz, ja:

38.1. nav apmaksāti valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pakalpojumi par radiostacijas lietošanas atļaujas pieprasījuma izskatīšanu;

38.2. nav spēkā esošas radioamatiera eksaminācijas apliecības;

38.3. ir konstatēti šo noteikumu pārkāpumi un tie nav novērsti;

38.4. radioamatiera darbavieta neatbilst normatīvajiem aktiem par darba aizsardzības prasībām darba vietās;

38.5. radioamatieris iesniedzis nepatiesus datus.

39. Radioamatieris, kuram izsniegta radiostacijas ierīkošanas vai lietošanas atļauja, rakstiski ziņo valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari", ja ir mainīta:

39.1. atļaujā norādītā radiostacijas pastāvīgā atrašanās vieta;

39.2. persona, kas ir atbildīga par koplietošanas radiostaciju.

40. Ja konstatēti šo noteikumu pārkāpumi, valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari" ir tiesības:

40.1. apturēt radiostacijas ierīkošanas vai lietošanas atļauju līdz konstatēto pārkāpumu novēršanai;

40.2. anulēt radioamatiera eksaminācijas apliecību un radiostacijas ierīkošanas vai lietošanas atļauju.

IV. Radiostaciju izsaukuma signāli

41. Radiostacijas izsaukuma signālu piešķir valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari". Izsaukuma signāls sastāv no prefiksa, ko veido burti YL un viens cipars, un sufiksa.

42. Parastie izsaukuma signāli:

42.1. izsaukuma signālu nosaka valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari";

42.2. izsaukuma signāla sufiksa pamatā ir divi pamatburti, no kuriem pirmo valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" piešķir alfabēta kārtībā, bet otru amatieris ir tiesīgs izvēlēties no vēl nepiešķirtajiem burtiem;

42.3. A kategorijas radiostacijām izsaukuma signālam piešķir divu burtu sufiksu, ko veido pamatburti (piemēram, YL2AN);

42.4. B kategorijas radiostacijām izsaukuma signālam piešķir triju burtu sufiksu, ko veido, pamatburtiem priekšā liekot trešo burtu (piemēram, YL3ABC);

42.5. radioamatierim, kuram ir izsniegta B kategorijas radiostacijas lietošanas atļauja, saņemot A kategorijas radiostacijas lietošanas atļauju, pēc radioamatiera pieprasījuma var piešķirt izsaukuma signālu ar divu pamatburtu sufiksu (piemēram, no YL3ABC uz YL3BC);

42.6. C kategorijas radiostacijām izsaukuma signālam piešķir četru burtu sufiksu (piemēram, YL4ABCD);

42.7. radioamatierim, kuram ir izsniegta C kategorijas radiostacijas lietošanas atļauja, saņemot B kategorijas radiostacijas lietošanas atļauju, izsaukuma signāls tiek piešķirts atbilstoši šo noteikumu 42.4. apakšpunktam;

42.8. ja radiostacija tiek slēgta, tās izsaukuma signāls citai radiostacijai netiek piešķirts. Ja radioamatierim, kura radiostacija ir slēgta, atkārtoti izsniedz radiostacijas lietošanas atļauju, šim radioamatierim piešķir iepriekšējo radiostacijas izsaukuma signālu vai, pēc viņa pieprasījuma, jaunu radiostacijas izsaukuma signālu šajos noteikumos noteiktajā kārtībā atbilstoši šo noteikumu 42.2., 42.3., 42.4., 42.5. un 42.6. apakšpunktam.

43. Īpašie izsaukuma signāli ir radiostacijas pagaidu izsaukuma signāli, kas atšķiras no parastajiem ar formātu. Īpašais izsaukuma signāls tiek piešķirts A vai B kategorijas radiostacijai uz laiku, kas nepārsniedz vienu gadu. Tas sastāv no burtiem YL, cipariem un burtiem (piemēram, YL23VASES). Īpašo izsaukuma signālu izvēlas radiostacijas īpašnieks.

44. Īpašo izsaukuma signālu piešķir, lai atzīmētu svarīgus notikumus valsts vai radioamatieru dzīvē, kā arī ar radiosakariem un to vēsturi saistītus pasākumus. Īpašos izsaukuma signālus atbilstoši notikuma jēdzienam un būtībai var piešķirt vienai vai vairākām radiostacijām.

45. Par īpašo izsaukuma signālu piešķiršanu vai anulēšanu lemj valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" pēc pieprasījuma saņemšanas. Pieprasījumā norāda vēlamo izsaukuma signālu.

46. Pēc radiostacijai piešķirtā īpašā izsaukuma signāla lietošanas termiņa beigām to var pieprasīt atkārtoti. Citai radiostacijai tas netiek piešķirts.

47. Īso izsaukuma signālu ar vienu burtu sufiksā (piemēram, YL9E) valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" piešķir vai anulē A kategorijas radiostacijām pēc radiostacijas īpašnieka pieprasījuma un starptautiski atzītas Latvijas radioamatieru organizācijas rakstiska atzinuma saņemšanas. Minēto signālu piešķir darbam starptautiskās radioamatieru sacensībās.

48. Radiostacijas izsaukuma signālam beigās var pievienot šādas papildu zīmes:

48.1. /M, ja tā ir mobila radiostacija sauszemes vai iekšējo ūdeņu transportlīdzeklī;

48.2. /MM, ja radiostacija tiek lietota uz Latvijas kuģa starptautiskos ūdeņos;

48.3. /AM, ja radiostacija tiek lietota Latvijas gaisa kuģī Latvijas vai starptautiskajā gaisa telpā;

48.4. /P, ja tā ir portatīva radiostacija;

48.5. /R, ja tas ir atkārtotājs. Šādām radiostacijām pēc radioamatiera pieprasījuma var piešķirt izsaukuma signālu ar triju burtu sufiksu, no kuriem pirmais ir R, un tādā gadījumā papildinājumu /R nelieto (piemēram, YL2RKA).

49. Izsaukuma signālus radiosporta klātienes sacensībām un treniņiem piešķir valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari".

50. Aizliegti raidījumi bez izsaukuma signāla, kā arī tāda izsaukuma signāla lietošana, kuru valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" konkrētajai radiostacijai nav piešķīrusi.

V. Radioamatieru radiosakari

51. Radioamatieru ziņojumi ir atklāti – tos drīkst uztvert, ierakstīt un reproducēt. Atļauts izmantot CEPT ieteikumā T/R 61-02 norādīto Q-kodu un darba saīsinājumus. Šifrēti, kriptēti vai citādi slepenoti ziņojumi ir atļauti tikai tālvadības signālu (komandu) pārraidei uz izplatījuma staciju.

52. Ja radiostacijā uztverts ziņojums, kuru nav pārraidījis radioamatieris un kas nav apraide, to nedrīkst reģistrēt vai publicēt, kā arī izpaust tā saturu vai esību.

53. Radioamatierim atļauts uzturēt sakarus tikai ar citiem radioamatieriem, izņemot šo noteikumu 57. punktā norādītos gadījumus.

54. Radioamatierim atļauts izsaukt un uzturēt sakarus ar cita radiosakaru dienesta radiostaciju šādos gadījumos:

54.1. ja cilvēka dzīvībai draud tiešas briesmas vai ja jānovērš draudošas briesmas;

54.2. valsts pārvaldes iestāžu un to padotībā esošu institūciju vadītās glābšanas operācijās vai to mācībās, ja izsaukums un sakaru uzturēšana ir saistīti ar glābšanas operāciju vai glābšanas operācijas mācībām.

55. Radioamatieris, kurš izsaucis vai nodibinājis sakarus ar cita radiosakaru dienesta radiostaciju šo noteikumu 54. punktā minētajos gadījumos, triju darbdienu laikā pēc sakaru nodibināšanas iesniedz valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" rakstisku ziņojumu, norādot korespondentu, frekvenci, izstarojuma klasi, sakaru datumu un laiku, kā arī īsu raidījumu satura izklāstu.

56. Radioamatieris raida radiotehniska satura ziņojumus pašizglītībai, sakariem, tehniskiem pētījumiem, kā arī personīgas piezīmes, kuru pārraidīšana caur publisko elektronisko sakaru tīklu nav pamatota to mazsvarīguma dēļ.

57. Radiosakari ar to valstu radioamatieriem, kuru administrācijas paziņojušas, ka iebilst pret šādiem sakariem, ir aizliegti. Par šīm valstīm radioamatierus informē valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari".

58. Aizliegts raidīt nepatiesu vai maldinošu informāciju saturošus signālus.

59. Neadresēti raidījumi ir aizliegti, izņemot šādus gadījumus:

59.1. ja regulē antenu. Antenas regulēšanai izmanto iespējami mazu raidītāja izejas jaudu. Arī šajā gadījumā noraida izsaukuma signālu. Raidītāja pārbaudei un regulēšanai lieto antenas ekvivalentu;

59.2. ja darbina radioamatieru radiobāku;

59.3. ja radiostaciju lieto mērījumiem;

59.4. ja radioamatieru organizācijas radiostacija pārraida visiem radioamatieriem adresētu informatīvu biļetenu vai mācību raidījumu.

60. Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" piešķirto izsaukuma signālu pārraida ar to pašu izstarojuma klasi kā ziņojumus vai Morzes kodā. To dara radiosakaru sākumā, beigās un radiosakaru laikā ne retāk kā reizi 10 minūtēs.

61. Par radioamatieru atkārtotāja raidījuma saturu ir atbildīgs raidījuma iniciators.

62. Ja atkārtotāja lietotāji pārkāpj šajos noteikumos noteiktās prasības, par atkārtotāju atbildīgā persona nekavējoties veic pasākumus, lai izbeigtu pārkāpēju raidījumus.

63. Radioamatieris nodrošina, lai viņa prombūtnes laikā nenotiktu raidītāja pašieslēgšanās un raidītāju nelietotu citas personas.

64. Saziņā radioamatieris ievēro Starptautiskās Radioamatieru savienības ētikas principus, kā arī sabiedrībā pieņemtās uzvedības normas.

VI. Radiostacijas lietošanas ierobežojumi

65. Lietojot radiostaciju:

65.1. ievēro šo noteikumu 1., 2. un 3. pielikumā norādītās radiofrekvenču spektra joslas;

65.2. ievēro Starptautiskās Radioamatieru savienības joslu plānos noteikto izstarojuma klašu sadalījumu pa apakšjoslām, kā arī radioamatieru satelītu dienestam norādītās joslas;

65.3. ja raidītāja konstrukcijas īpatnību dēļ raidītāja izejas jauda var pārsniegt atļauto, raidītāju apgādā ar izejas jaudas mēraparātu un nodrošina šo noteikumu 1., 2. un 3. pielikumā noteiktos raidītāja jaudas ierobežojumus;

65.4. lieto minimāli nepieciešamo izstaroto jaudu sakaru nodrošināšanai;

65.5. nodrošina izstarotās radiofrekvences stabilitāti, cik šādu radiostaciju tehniskās attīstības līmenis to pieļauj;

65.6. nodrošina, lai radiostacijas izstarojumi visos apstākļos atbilstu šo noteikumu 1., 2. un 3. pielikumā norādītajām radiofrekvenču joslām;

65.7. nodrošina iespējami šauru radiostacijas izstarojuma joslas platumu, nepārsniedzot nepieciešamo;

65.8. nodrošina iespējami mazus blakusizstarojumus, kuri atbilst šo noteikumu 4. pielikumā norādītajām normām;

65.9. par publiskajam elektronisko sakaru tīklam pieslēgtu radiostaciju un pārraidāmās informācijas saturu atbild radiostacijas īpašnieks.

66. Valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari" ir tiesības izsniegt radiostacijas lietošanas atļauju radiostacijas eksperimentālai darbināšanai ar parametriem, kas atšķiras no šo noteikumu 1., 2. un 3. pielikumā noteiktajiem.

67. Radioamatieru atkārtotājus uzstāda un darbina tādās radiofrekvenču joslās virs 29 MHz, kurās amatieru dienestam Nacionālajā radiofrekvenču plānā ir primārs statuss.

68. Ārpusjoslas izstarojumu kopējā jauda nedrīkst pārsniegt vienu procentu no izstarotās jaudas.

69. Radiostaciju būvē un lieto tā, lai neradītu draudus cilvēku dzīvībai, veselībai, īpašumam un videi.

70. Radiostacijas spriegumu vadošās detaļas nosedz ar aizsargvākiem, lai novērstu nelaimes gadījumus.

71. Antenu ar tās fīderiem un atbalsta konstrukcijām veido tā, lai nebūtu iespējama nejauša saskaršanās ar daļām, kas ir zem sprieguma. Ja nepieciešams, antenu aprīko ar brīdinājuma zīmēm par augstu spriegumu.

72. Nodrošina, lai antenas izstarotā augstfrekvences enerģija neapdraudētu cilvēkus vai mājdzīvniekus.

73. Nodrošina, lai antenas fiziskā ietekme uz citām antenām un radioiekārtām būtu minimāla.

74. Nodrošina, lai uz antenām un fīderiem nebūtu stacijas barošanas spriegumi lielāki par 42 voltiem.

75. Valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari" ir tiesības noteikt radiostaciju lietošanas ierobežojumus, lai:

75.1. novērstu kaitīgus radiotraucējumus citu radioiekārtu darbībai;

75.2. nodrošinātu valsts aizsardzības un drošības intereses.

VII. Radiostaciju radītie radiotraucējumi

76. Radioamatieris pirms radiostacijas lietošanas pārliecinās, ka radiostacija atbilst šo noteikumu VI nodaļā un 4. pielikumā minētajām prasībām.

77. Radioamatieris radiostaciju ierīko un lieto tā, lai neradītu kaitīgus radiotraucējumus.

78. Ja ir konstatēti kaitīgi radiotraucējumi, ievēro šādus nosacījumus:

78.1. ja radiostacijas raidījumi rada kaitīgus radiotraucējumus apraides uztveršanai vai citam radiosakaru dienestam to paredzētās darbības apgabalā, radioamatieris savu radiostaciju pilnveido, kamēr traucējumi ir novērsti vai samazināti līdz pieļaujamam līmenim;

78.2. ja traucējumi pastāv tāpēc, ka traucētais uztvērējs ir bojāts vai netiek pareizi lietots (piemēram, nav sazemēts vai tam nav atbilstošas antenas), trūkumus novērš uztvērēja īpašnieks;

78.3. ja traucētajai aparatūrai ir nepietiekami traucējumnoturīga konstrukcija, traucētās aparatūras un radiostacijas atbildīgā persona vienojas par papildu pasākumiem traucējumu novēršanai vai samazināšanai (piemēram, filtru ieslēgšana, antenu vai aparatūras pārvietošana, darba laika dalīšana). Ja puses nespēj vienoties, pasākumus traucējumu novēršanai vai samazināšanai nosaka valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari", tai skaitā nosaka radiostacijas jaudas, radiofrekvenču joslu un izstarojuma klašu ierobežojumus. Par šādu lēmumu valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" rakstiski informē radiostacijas atbildīgo personu. Atbildīgā persona šo dokumentu glabā kopā ar radiostacijas atļauju.

79. Ja radiostacijas raidījumi rada kaitīgus traucējumus radionavigācijas vai cita drošības dienesta sakaru iekārtu darbībai, radioamatieris raidījumus pārtrauc, līdzko viņam par šiem traucējumiem kļuvis zināms. Raidītāju nedrīkst lietot, kamēr nav noskaidrots traucējumu iemesls un novērsti konstatētie traucējumi.

VIII. Sauszemes mobilo un pārnēsājamo radiostaciju lietošana

80. Radioamatieri drīkst lietot mobilu vai pārnēsājamu radiostaciju visā Latvijas teritorijā, izņemot vietas, kur pastāv aizliegums lietot radioraidītājus, mobilos tālruņus un elektroniskās ierīces, kā arī tuvāk par 100 metriem no lidostas vai lidlauka teritorijas robežas.

81. Par sauszemes mobilajām radiostacijām uzskata arī radiostacijas uz kuģošanas līdzekļiem Latvijas teritoriālajos ūdeņos.

82. Mobilas vai pārnēsājamas radiostacijas izsaukuma signālu papildina ar atbilstošajām šo noteikumu 48. punktā minētajām zīmēm.

IX. Atrašanās vietas maiņa, citas radiostacijas lietošana

83. Radiostaciju atļauts lietot vietās, kas atšķiras no lietošanas atļaujā norādītās radiostacijas pastāvīgās atrašanās vietas.

84. Individuālās lietošanas radiostaciju radioamatieris drīkst atļaut lietot citam radioamatierim, kuram ir derīga radiostacijas lietošanas atļauja. Šajā gadījumā cits radioamatieris izmanto savas radiostacijas izsaukuma signālu un raidītāju ar tādiem parametriem, kas atbilst gan viņa atļaujai, gan radiostacijas īpašnieka atļaujai.

X. Radioamatieru apmācība

85. Radioamatieris, kuram ir A kategorijas radiostacijas lietošanas atļauja, drīkst izmantot savu radiostaciju citu radioamatieru apmācībai. Apmācība notiek radioamatiera uzraudzībā, bet koplietošanas radiostacijās – atbildīgās personas uzraudzībā.

86. Apmācot radioamatieri atbilstoši šo noteikumu 85. punktā minētajām prasībām, radiostaciju darbina B kategorijas radiostacijai atļautajās radiofrekvenču joslās ar B kategorijas radiostacijai atļauto jaudu un izstarojuma klasēm.

XI. Ārvalstu radioamatieru darbība Latvijā

87. Ārvalstu radioamatieris, kuram ir CEPT atļauja, 90 dienas drīkst lietot radiostaciju atbilstoši A kategorijas radiostacijas un CEPT ieteikuma T/R 61-01 "CEPT radioamatieru atļauja" prasībām, kā arī savas valsts radioamatieru noteikumiem, ciktāl tie nav pretrunā ar šiem noteikumiem un normatīvajiem aktiem elektronisko sakaru jomā.

88. Ārvalstu radioamatieris, kurš darbojas atbilstoši CEPT atļaujai, izmanto izsaukuma signālu, kas sastāv no burtiem YL, šķērssvītras un izsaukuma signāla, kas ierakstīts ārvalsts radioamatiera nacionālajā atļaujā. Ārvalstu radioamatieris pēc valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvja pieprasījuma uzrāda CEPT atļauju un personu apliecinošu dokumentu.

89. Ārvalstu radioamatieris, kuram nav CEPT vai NOVICE atļaujas, var pieprasīt radiostacijas pagaidu lietošanas atļauju, iesniedzot valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari" pieteikumu un ārvalstī izdotu dokumentu vai tā kopiju, kas apliecina, ka viņš savā valstī ir pilnvarots lietot radiostaciju. Šajā gadījumā valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" ārvalstu radioamatierim izsniedz pagaidu atļauju ar derīguma termiņu līdz 90 dienām un piešķir izsaukuma signālu, kas sastāv no burtiem YL un šķērssvītras un kam pievienots ārvalstī izdotajā dokumentā esošais izsaukuma signāls.

90. Ārvalstu radioamatieris, kuram ir NOVICE atļauja, 90 dienas drīkst lietot radiostaciju atbilstoši B kategorijas radiostacijas un CEPT rekomendācijai ECC/REC 05-06 "CEPT iesācēju radioamatieru atļauja" prasībām, ievērojot šajos noteikumos un normatīvajos aktos elektronisko sakaru jomā noteikto.

91. Ārvalstu radioamatieris, kurš darbojas atbilstoši NOVICE atļaujai, izmanto izsaukuma signālu, kas sastāv no burtiem YL, šķērssvītras, un izsaukuma signāla, kas ierakstīts ārvalsts radioamatiera nacionālajā atļaujā. Ārvalstu radioamatieris pēc valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvja pieprasījuma uzrāda NOVICE atļauju un personu apliecinošu dokumentu.

XII. Radioamatieru radiostaciju lietošana uz Latvijas kuģiem

92. Radioamatieru radiostacijas lietošanai uz Latvijas kuģa nepieciešama kuģa kapteiņa atļauja. Uz kuģa atļauts raidīt radioamatieriem, kam ir A kategorijas radiostacijas atļauja. Izsaukuma signālu radiostacijai uz kuģa veido atbilstoši šo noteikumu 48. punktā noteiktajai kārtībai.

93. Radioamatieru radiostaciju uz Latvijas kuģa nedrīkst lietot ārvalstu teritoriālajos ūdeņos bez attiecīgās valsts sakaru administrācijas piekrišanas.

94. Radioamatieru radiostacijas darbību uz Latvijas kuģa nekavējoties pārtrauc, ja to pieprasa kuģa kapteinis, kuģa īpašnieks, kuģu satiksmes vadības iestādes, ostas iestādes vai valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari".

95. Radioamatieru radiostacijas lietošana uz Latvijas kuģa nedrīkst traucēt kuģa radioiekārtu un citu kuģa iekārtu darbību.

96. Radioamatieru radiostacijas lietošanā uz Latvijas kuģa ievēro visus noteikumus, kas ir spēkā uz kuģa, kā arī kapteiņa noteiktos papildu nosacījumus. Lietojot radioamatieru radiostaciju uz Latvijas kuģa, ievēro Starptautiskās Telesakaru savienības reģionu atšķirīgo radiofrekvenču joslu sadalījumu radioamatieru dienestam, kas atbilst Starptautiskās Telesakaru savienības Radio noteikumos norādītajām reģionu robežām un radiofrekvenču joslām.

XIII. Radioamatieru radiostaciju lietošana Latvijas gaisa kuģos

97. Radioamatieru radiostacijas lietošanai Latvijas gaisa kuģī nepieciešama gaisa kuģa kapteiņa atļauja. No gaisa kuģa atļauts raidīt radioamatierim, kuram ir A kategorijas radiostacijas lietošanas atļauja. Radiostacijas izsaukuma signālu veido atbilstoši šo noteikumu 48. punktā noteiktajai kārtībai.

98. Radioamatieru radiostaciju nedrīkst darbināt uz komercekspluatācijai paredzētiem gaisa kuģiem.

99. Radioamatieru radiostaciju Latvijas gaisa kuģī drīkst darbināt tikai Latvijas un starptautiskajā gaisa telpā. Radioamatieru radiostaciju Latvijas gaisa kuģī nedrīkst lietot ārvalstu gaisa telpā bez attiecīgās valsts sakaru administrācijas piekrišanas.

100. Radioamatieru radiostacijas darbība Latvijas gaisa kuģī nekavējoties jāpārtrauc, ja to pieprasa gaisa kuģa kapteinis, gaisa kuģa īpašnieks, valsts aģentūra "Civilās aviācijas aģentūra" vai valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari".

101. Gaisa kuģa stacijas raidītāju, uztvērēju, antenu un barošanas kabeļu izmantošana radioamatieru radiostacijas vajadzībām ir aizliegta.

102. Radioamatieru radiostacijas darbināšana Latvijas gaisa kuģī nedrīkst traucēt gaisa kuģa radiosakaru, radionavigācijas un gaisa kuģa citu iekārtu darbību. Ja traucējumi parādās, radioamatieru radiostacija nekavējoties jāizslēdz. Radioamatieru radiostacijas darbināšana Latvijas gaisa kuģī nedrīkst traucēt gaisa kuģa apkalpei veikt tās pienākumus gaisa kuģa vadībā.

103. Lietojot radioamatieru radiostaciju Latvijas gaisa kuģī, ievēro gaisa kuģī spēkā esošos noteikumus un papildu norādījumus, kurus nosaka gaisa kuģa kapteinis.

104. Frekvenču joslās virs 30 MHz drīkst izmantot tikai tās radio frekvences, kas sadalītas vienīgi amatieru dienestam.

XIV. Sporta raidītāju lietošana

105. Sporta radiopeilēšanas, radioorientēšanās, kā arī citās radiosporta sacensībās un treniņos drīkst izmantot raidītājus radioamatieru dienesta frekvenču joslās ar izstarojumu klasēm atbilstoši sporta veida noteikumiem. Raidītāja jauda nedrīkst pārsniegt piecus vatus. Raidītāju izsaukuma signālus nosaka valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari", un tie tiek veidoti atbilstoši sporta veida noteikumiem un var neietvert nacionālās izsaukumu signālu sērijas apzīmējuma burtus YL.

106. Radioamatieru klātienes HF, VHF/UHF sacensībās un treniņos drīkst izmantot radiostacijas frekvenču joslās ar izstarojuma klasēm un jaudām atbilstoši sacensību noteikumiem un izsniegtajām atļaujām. Izsaukuma signālus nosaka valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" atbilstoši Starptautiskās Telesakaru savienības Radio noteikumiem.

107. Atļaujas šo noteikumu 105. un 106. punktā minēto raidītāju un radiostaciju lietošanai valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" izsniedz pēc sacensību vai treniņu rīkotāja pieprasījuma. Pieprasījumā norāda atbildīgo personu, staciju vai raidītāju skaitu, frekvenču diapazonus, vēlamos izsaukuma signālus, darbināšanas vietu un laiku.

XV. Radiostaciju uzraudzība

108. Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" veic radiostaciju uzraudzību.

109. Valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari" ir tiesības radiostaciju pārbaudīt radiostacijas darbināšanas vietā. Pēc valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvja pieprasījuma radioamatieris uzrāda radiostaciju, pašbūvēto raidītāju shēmas un radiostacijas ierīkošanas vai lietošanas atļauju.

110. Par radiostacijas pārbaudi un tās rezultātiem valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvis sastāda pārbaudes aktu un ar to iepazīstina radioamatieri. Pārbaudes aktu sastāda divos eksemplāros. Pirmo eksemplāru glabā valsts akciju sabiedrībā "Elektroniskie sakari", otro izsniedz radioamatierim.

111. Ja pārbaudē konstatē trūkumus, valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvis tos ieraksta pārbaudes aktā un izskaidro radioamatierim, kā arī, ja nepieciešams, nosaka trūkumu novēršanas termiņu, ne īsāku par 10 dienām.

112. Ja radiostacijas pārbaudē konstatē būtiskus darba aizsardzības, elektrodrošības, ugunsdrošības noteikumu pārkāpumus vai ja nav ievērotas šajos noteikumos noteiktās radiostacijas tehniskās prasības, valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" pārstāvis uzdod nekavējoties pārtraukt radiostacijas darbību. Šādu radiostaciju drīkst atsākt lietot pēc tam, kad atkārtotā pārbaudē konstatēts, ka pārkāpumi ir novērsti.

XVI. Noslēguma jautājumi

113. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2008. gada 28. aprīļa noteikumus Nr. 303 "Radioamatieru radiostaciju būvēšanas, ierīkošanas un lietošanas, kā arī radioamatieru apliecības saņemšanas kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2008, 71. nr.; 2013, 158. nr.).

114. Personām, kurām līdz 2008. gada 10. maijam izsniegtas pirmās vai otrās kategorijas radiostacijas lietošanas atļaujas, radiostacijas darbības atsākšanai ir jāsaņem radiostacijas ierīkošanas atļauja atbilstoši šo noteikumu 27. un 28. punktā noteiktajai kārtībai. Pēc radiostacijas ierīkošanas radioamatieris par to paziņo valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari". Pēc paziņojuma saņemšanas valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" pārbauda šo noteikumu 37.1. un 37.2. apakšpunktā minēto prasību izpildi un izsniedz A kategorijas radiostacijas lietošanas atļauju.

115. Personām, kurām līdz 2008. gada 10. maijam izsniegtas trešās vai ceturtās kategorijas radiostacijas lietošanas atļaujas, radiostacijas darbības atsākšanai ir jāsaņem radiostacijas ierīkošanas atļauja atbilstoši šo noteikumu 27. un 28. punktā noteiktajai kārtībai. Pēc radiostacijas ierīkošanas radioamatieris par to paziņo valsts akciju sabiedrībai "Elektroniskie sakari". Pēc paziņojuma saņemšanas valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" pārbauda šo noteikumu 37.1. un 37.2. apakšpunktā noteikto prasību izpildi un izsniedz B kategorijas radiostacijas lietošanas atļauju.

116. Līdz 2008. gada 10. maijam izsniegtās trešās un ceturtās kategorijas radioamatieru apliecības pielīdzināmas radioamatiera iesācēja eksaminācijas apliecībai atbilstoši CEPT ERC 32. ziņojumam "Iesācēju radioamatieru eksāmena programma un iesācēju radioamatieru eksāmena apliecība CEPT un ne-CEPT valstīs". Pēc apliecības īpašnieka pieprasījuma valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" tās apmaina pret jaunām apliecībām, kas atbilst CEPT ERC 32. ziņojumā "Iesācēju radioamatieru eksāmena programma un iesācēju radioamatieru eksāmena apliecība CEPT un ne-CEPT valstīs" norādītajam paraugam.

117. Līdz 2008. gada 10. maijam izsniegtās pirmās un otrās kategorijas radioamatieru apliecības pielīdzināmas Harmonizētajai radioamatiera eksaminācijas apliecībai atbilstoši CEPT ieteikumam T/R 61-02. Pēc apliecības īpašnieka pieprasījuma valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" tās apmaina pret jaunām apliecībām, kas atbilst CEPT ieteikumā T/R 61-02 norādītajam paraugam.

118. Līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai izsniegtās A kategorijas radioamatiera apliecības pielīdzināmas Harmonizētajai radioamatiera eksaminācijas apliecībai atbilstoši CEPT ieteikumam T/R 61-02 "Harmonizētās radioamatieru eksaminācijas apliecības".

119. Līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai izsniegtās B kategorijas radioamatiera apliecības pielīdzināmas Iesācēja radioamatiera eksaminācijas apliecībai atbilstoši CEPT ERC 32. ziņojumam "Iesācēju radioamatieru eksāmena programma un iesācēju radioamatieru eksāmena apliecība CEPT un ne-CEPT valstīs".

120. Radiostaciju lietošanas atļaujas, kas ir derīgas šo noteikumu spēkā stāšanās dienā, uzskatāmas par atbilstošas kvalifikācijas radioamatieru eksaminācijas apliecībām.

121. Līdz šo noteikumu spēkā stāšanās dienai izsniegtās radiostacijas ierīkošanas atļaujas un radiostacijas lietošanas atļaujas ir derīgas līdz tajās norādītā termiņa beigām.

Ministru prezidents Māris Kučinskis

Satiksmes ministrs Uldis Augulis
1. pielikums
Ministru kabineta
2016. gada 9. augusta
noteikumiem Nr. 529
A kategorijas stacijām raidīšanai atļautās radiofrekvenču joslas un jaudas
Nr.
p. k.
Radiofrekvenču joslaSadalījuma kategorija1Jauda2Piezīmes
1.135,7–137,8 kHzsekpZ ≤ 1 W e.i.r.p.Atļauti izstarojumi ar joslas platumu līdz 200 Hz
2.472–479 kHzsekpX ≤ 1 W e.i.r.p.Stājas spēkā pēc atbilstošiem grozījumiem Nacionālajā radiofrekvenču plānā. Atļauti izstarojumi ar joslas platumu līdz 800 Hz
3.1 810–1 850 kHzPRIMpX ≤ 1000 W
4.1 850–2 000 kHzsekpX ≤ 10 W
5.3 500–3 800 kHzPRIMpX ≤ 1000 W
6.5 351,5–5 366,5 kHzsekpX ≤ 15 W e.i.r.p.Stājas spēkā pēc atbilstošiem grozījumiem Nacionālajā radiofrekvenču plānā. Atļauti izstarojumi ar joslas platumu līdz 800 Hz
7.7 000–7 200 kHzPRIMpX ≤ 1000 W
8.10 100–10 150 kHzsekpX ≤ 1000 WAtļauti izstarojumi ar joslas platumu līdz 500 Hz
9.14 000–14 250 kHzPRIMekspX ≤ 1000 W
10.14 250–14 350 kHzPRIMpX ≤ 1000 W
11.18 068–18 168 kHzPRIMpX ≤ 1000 W
12.21 000–21 450 kHzPRIMekspX ≤ 1000 W
13.24 890–24 990 kHzPRIMekspX ≤ 1000 W
14.28 000–29 700 kHzPRIMekspX ≤ 1000 W
15.50–52 MHzsekpX ≤ 800 W
16.70–70,5 MHzsekpX ≤ 100 WNav atļauts raidīt to Latvijas un kaimiņvalstu robežu virzienā frekvenču joslās, kas kaimiņvalstīs nav piešķirtas amatieru dienestam
17.144–146 MHzPRIMekspX ≤ 100 W
18.144–144,400 MHzPRIMekspX ≤ 1000 WEME, MS sakari, darbs starptautiskās sacensībās, darba veidi CW, SSB, MGM
19.430–440 MHzPRIMpX ≤ 100 W
20.432–432,400 MHzPRIMpX ≤ 1000 WEME, MS sakari, darbs starptautiskās sacensībās, darba veidi CW, SSB, MGM
21.1 240–1 300 MHzsekpX ≤ 100 W
22.1 296–1 296,400 MHzsekpX ≤ 300 WEME, MS sakari, darbs starptautiskās sacensībās, darba veidi CW, SSB, MGM
23.2 300–2 450 MHzsekpX ≤ 50 W
24.3 400–3 410 MHzsekpX ≤ 50 WStājas spēkā pēc atbilstošiem grozījumiem Nacionālajā radiofrekvenču plānā
25.5 650–5 850 MHzsekpX ≤ 50 W
26.10–10,5 GHzsekpX ≤ 50 W
27.24–24,05 GHzPRIMpX ≤ 50 W
28.24,05–24,25 MHzsekpX ≤ 50 W
29.47–47,2 GHzPRIMekspX ≤ 50 W
30.76–77,5 GHzsekpX ≤ 50 W
31.77,5–78 GHzPRIMpX ≤ 50 W
32.78–81,5 GHzsekpX ≤ 50 W
33.122,25–123 GHzsekpX ≤ 50 W
34.134–136 GHzPRIMpX ≤ 50 W
35.136–141 GHzsekpX ≤ 50 W
36.241–248 GHzsekpX ≤ 50 W
37.248–250 GHzPRIMpX ≤ 50 W

Piezīmes.

1. Sadalījuma kategoriju apzīmējumi:

1.1. sek – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir sekundārs. Ar "sek" apzīmētā joslā radioamatieru radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus primārajiem dienestiem un citiem sekundārajiem dienestiem;

1.2. PRIM – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir primārs. Ar "PRIM" apzīmētā joslā radioamatieru radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus citiem primārajiem dienestiem;

1.3. PRIMeks – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir ekskluzīvi primārs – joslā atļauti tikai radioamatieru dienesta radiostaciju raidījumi.

2. Jaudas apzīmējumi:

2.1. e.i.r.p. – ekvivalentā izotropiski izstarotā jauda (antenai pievadītas jaudas reizinājums ar antenas pastiprinājumu dotajā virzienā attiecībā pret izotropisku antenu);

2.2. pX (radioraidītāja galotnes jauda) – vidējā jauda, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā modulācijas apliecējas maksimumā normālos darba apstākļos;

2.3. pZ (radioraidītāja nesēja jauda) – vidējā jauda, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā apstākļos bez modulācijas.

3. Darbinot staciju atbilstoši šī pielikuma 15., 16., 18., 20. un 22. punktam, jāizvērtē elektromagnētiskā situācija stacijas uzstādīšanas vietā un jānodrošina, lai stacija neradītu kaitīgus traucējumus Latvijas un citu valstu amatieru dienesta un citu radiosakaru dienestu stacijām.

Satiksmes ministrs Uldis Augulis
2. pielikums
Ministru kabineta
2016. gada 9. augusta
noteikumiem Nr. 529
B kategorijas stacijām raidīšanai atļautās radiofrekvenču joslas un jaudas
Nr.
p. k.
Radiofrekvenču joslaSadalījuma kategorija1Jauda2Piezīmes
1.3510–3750 kHzPRIMpX ≤ 100 W
2.7010–7040 kHzPRIMpX ≤ 100 WAtļauta izstarojuma klase A1A – Morzes kods uztveršanai ar dzirdi
3.21000–21450 kHzPRIMekspX ≤ 100 W
4.28000–29700 kHzPRIMekspX ≤ 100 W
5.50–52 MHzsekpX ≤ 100 W
6.144–146 MHzPRIMekspX ≤ 50 W
7.430–440 MHzPRIMpX ≤ 20 W
8.1240–1300 MHzsekpX ≤ 10 W

Piezīmes.

1. Sadalījuma kategoriju apzīmējumi:

1.1. sek – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir sekundārs. Ar "sek" apzīmētā joslā radioamatieru radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus primārajiem dienestiem un citiem sekundārajiem dienestiem;

1.2. PRIM – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir primārs. Ar "PRIM" apzīmētā joslā radioamatieru radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus citiem primārajiem dienestiem;

1.3. PRIMeks – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir ekskluzīvi primārs – joslā atļauti tikai radioamatieru dienesta radiostaciju raidījumi.

2. 2Ar pX apzīmē radioraidītāja galotnes jaudu – vidējo jaudu, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā modulācijas apliecējas maksimumā normālos darba apstākļos.

Satiksmes ministrs Uldis Augulis
3. pielikums
Ministru kabineta
2016. gada 9. augusta
noteikumiem Nr. 529
C kategorijas stacijām raidīšanai atļautās radiofrekvenču joslas un jaudas
Nr.
p. k.
Radiofrekvenču joslaSadalījuma kategorija1Jauda2Piezīmes
1.144–146 MHzPRIMekspZ ≤ 10 WIzstarojuma klase F3E, G3E
2.430–440 MHzPRIMpZ ≤ 10 WIzstarojuma klase F3E, G3E

Piezīmes.

1. Sadalījuma kategoriju apzīmējumi:

1.1. PRIM – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir primārs. Ar "PRIM" apzīmētā joslā radioamatieru radiostacija nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus citiem primārajiem dienestiem;

1.2. PRIMeks – šādi apzīmētā joslā radioamatieru dienests ir ekskluzīvi primārs – joslā atļauti tikai radioamatieru dienesta radiostaciju raidījumi.

2. pZ (radioraidītāja nesēja jauda) – vidējā jauda, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā apstākļos bez modulācijas.

3. Atļauts izmantot tikai rūpnieciski izgatavotas pārnēsājamas vai mobilas radiostacijas. Radiostaciju pārbūve nav atļauta.

Satiksmes ministrs Uldis Augulis
4. pielikums
Ministru kabineta
2016. gada 9. augusta
noteikumiem Nr. 529
Blakusizstarojuma vājinājums
Nr.
p. k.
Sakaru veidsNodrošina, lai blakusizstarojumu vājinājums (dB), salīdzinot ar antenas barošanas līnijai pievadīto jaudu, būtu vismaz
1.Radioamatieru dienestu stacijas ar frekvenci zem 30 MHz (ieskaitot SSB)43 + 10 log (pX) vai 50 dB; piemēro normu ar zemāko prasību, bet ne vairāk par 10 mW
2.Mobilās SSB stacijas43 dB zem pX
3.Radioamatieru satelītu dienesta stacijas ar frekvenci virs 30 MHz43 + 10 log (pY) vai 60 dBc; piemēro normu ar zemāko prasību
4.Pārējie gadījumi43 + 10 log (pY) vai 70 dBc; piemēro normu ar zemāko prasību

Piezīmes.

1. SSB (Single Sideband) – izstarojuma klase J3E (amplitūdas modulācija ar vienu sānjoslu).

2. pX (radioraidītāja galotnes jauda) – vidējā jauda, ko raidītājs pievada antenas fīderam viena radiofrekvences perioda laikā modulācijas apliecējas maksimumā normālos darba apstākļos.

3. pY (radioraidītāja vidējā jauda) – vidējā jauda, kas no raidītāja tiek pievadīta antenas fīderam pietiekami ilgā laikā, salīdzinot ar zemāko modulējošo frekvenci normālos darba apstākļos.

4. dBc – jaudas attiecība pret nesējfrekvences jaudu, izteikta decibelos.

Satiksmes ministrs Uldis Augulis
5. pielikums
Ministru kabineta
2016. gada 9. augusta
noteikumiem Nr. 529
HARMONIZĒTĀ RADIOAMATIERU EKSAMINĀCIJAS APLIECĪBA (HAREC),
pamatojoties uz CEPT Ieteikumu T/R 61-02

HARMONISED AMATEUR RADIO EXAMINATION CERTIFICATE (HAREC)
based on CEPT Recommendation T/R 61-02

CERTIFICAT D’EXAMEN RADIOAMATEUR HARMONISE (HAREC)
délivré sur la base de la Recommandation de la CEPT T/R 61-02

HARMONISIERTE AMATEURFUNK-PRÜFUNGSBESCHEINIGUNG (HAREC)
nach CEPT Empfehlung T/R 61-02
1. Izdevēja administrācija vai atbildīgā izdevēja iestāde
 
valstī 
ar šo apliecina, ka šīs apliecības īpašnieks sekmīgi nokārtojis radioamatiera pārbaudījumu, kas atbilst Starptautiskās Telesakaru savienības (ITU) noteiktajām prasībām. Nokārtotais pārbaudījums atbilst CEPT Ieteikuma T/R 61-02 (HAREC) pārbaudījumam.
 
2. The issuing Administration or responsible issuing Authority
 
of the country 
declares herewith that the holder of this certificate has successfully passed an amateur radio examination which fulfils the requirements laid down by the International Telecommunication Union (ITU). The passed examination corresponds to the examination described in CEPT Recommendation T/R 61-02 (HAREC).
 
3. L'Administration ou l'Autorité compétente
 
du pays 
certifie que le titulaire du présent certificat a réussi un examen de radioamateur conformément au règlement de l'Union internationale des télécommunications (UIT). L'épreuve en question correspond à l’examen décrit dans la Recommandation CEPT T/R 61-02 (HAREC).
 
4. Die ausstellende Verwaltung oder zuständige Behörde
 
des Landes 
erklärt hiermit, dass der Inhaber dieser Bescheinigung eine Amateurfunkprüfung erfolgreich abgelegt hat, welche den Erfordernissen entspricht, wie sie von der Internationalen Fernmeldeunion (ITU) festgelegt sind. Die abgelegte Prüfung entspricht der in der CEPT-Empfehlung T/R 61-02 (HAREC) beschriebenen Prüfung.
 
5. Īpašnieka vārds, uzvārds/Holders name/Nom du titulaire/Name des Inhabers
 
 
Dzimšanas datums/Date of birth/Date de naissance/Geburtsdatum
 
 


6. Amatpersonām, kas pieprasa informāciju par šo apliecību, jāvēršas apliecībā norādītajā nacionālajā izdevējiestādē vai izdevējadministrācijā. Officials requiring information about this certificate should address their enquiries to the issuing national Authority or the issuing Administration indicated below. Les autorités officielles désirant des informations sur ce document devront adresser leurs demandes à l'Administration ou à l’Autorité nationale compétente mentionnée ci-dessous. Behörden, die Auskünfte über diese Bescheinigung erhalten möchten, sollten ihre Anfragen an die genannte ausstellende nationale Behörde oder die ausstellende Verwaltung richten.

Address/Adresse/Anschrift

 
 
 
Tālrunis/Phone/Téléphone/Telefon
 
 
Telefakss/Telefax/Téléfax/Telefax
 
 
Paraksts/Signature/Signature/Unterschrift
 
 

Oficiāls zīmogs/Official stamp/Cachet Officiel/Offizieller Stempel

 
(Izsniegšanas vieta un datums/Place and date of issue/Lieu et date d’émission/Ort und Ausstelldatum)
Satiksmes ministrs Uldis Augulis
6. pielikums
Ministru kabineta
2016. gada 9. augusta
noteikumiem Nr. 529
IESĀCĒJA RADIOAMATIERA EKSĀMENA APLIECĪBA

1. (Valsts nosaukums) ___________________ izsniedzēja administrācija vai par izsniegšanu atbildīgā iestāde (iestādes nosaukums) ______________________ ar šo apliecina, ka šīs apliecības īpašnieks sekmīgi nokārtojis iesācēja radioamatiera eksāmenu, kas atbilst Starptautiskās Telesakaru savienības (ITU) noteiktajām prasībām. Nokārtotais eksāmens atbilst eksāmenam, kas norādīts "ERC 32. ziņojumā".

2. (The issuing Administration or responsible issuing Authority)____________ of (the country) ________declares herewith that the holder of this certificate has successfully passed an amateur radio novice examination which fulfils the requirements laid down by the International Telecommunications Union (ITU). The passed examination corresponds to the examination described in ERC Report 32.

3. L'Administration ou l'Autorité compétente______________du pays_______ certifie que le titulaire du présent certificat a réussi un examen de radioamateur conformément au règlement de l'Union Internationale des Télécommunications (UIT). L'épreuve en question correspond à l'examen décrit dans le rapport "ERC Report 32".

4. Die ausstellende Verwaltung oder zuständige Behörden__ des Landes ___________ erklärt hiermit, daß der Inhaber dieser Bescheinigung eine Amateurfunkprüfung erfolgreich abgelegt hat, welche den Erfordernissen entspricht, wie sie von der Internationalen Fernmeldeunion (ITU) festgelegt sind. Die abgelegte Prüfung entspricht der im ERC Report 32 beschriebenen Prüfung.

5. Amatpersonām, kas pieprasa informāciju par šo apliecību, jāvēršas iepriekš minētajā izdevēja iestādē vai izdevēja administrācijā.

6. Officials requiring information about this certificate should address their enquiries to the issuing national Authority or the issuing Administration as indicated above.

7. Les autorités officielles désirant des informations sur ce document devront adresser leurs demandes à l`Autorité nationale compétente mentionnée ci-dessous.

8. Behörden, die Auskünfte über diese Bescheinigung erhalten möchten, sollten ihre Anfragen an die genannte ausstellende nationale Behörde oder die ausstellende Verwaltung richten.

9. Adrese/Address/Adresse/Anschrift:

10. Tālrunis/Phone/Téléphone/Telefon:______________________

Telekss/Telex/Télex/Telex:_________________________________

Telefakss/Telefax/Téléfax/Telefax: ___________________________

ParakstsZīmogs
SignatureOfficial stamp
SignatureCachet officiel
UnterschriftOffizieller Stempel

(Izsniegšanas vieta un datums/Place and date of issue/Lieu et date d’émission/Ort und Ausstelldatum)

Satiksmes ministrs Uldis Augulis
 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Radioamatieru radiostaciju būvēšanas, ierīkošanas un lietošanas, kā arī radioamatieru apliecības .. Statuss:
Zaudējis spēku
zaudējis spēku
Izdevējs: Ministru kabinets Veids: noteikumi Numurs: 529Pieņemts: 09.08.2016.Stājas spēkā: 13.08.2016.Zaudē spēku: 01.10.2022.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 155, 12.08.2016. OP numurs: 2016/155.3
Satura rādītājs
Saistītie dokumenti
  • Zaudējis spēku ar
  • Tiesību akti, kuriem maina statusu
  • Izdoti saskaņā ar
  • Anotācija / tiesību akta projekts
  • Citi saistītie dokumenti
284085
13.08.2016
87
0
  • X
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"