Teksta versija
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
uz sākumu
Izvērstā meklēšana
Autorizēties savā kontā

Kādēļ autorizēties vai reģistrēties?
 
Tiesību akts ir zaudējis spēku.

Skatīt Ministru kabineta 2003. gada 2. septembra noteikumus Nr. 494 "Kārtība, kādā Latvijā ievedams piens un piena produkti".

Ministru kabineta noteikumi Nr. 320

Rīgā 1998.gada 25.augustā (prot. Nr. 46, 10.§)

Kārtība, kādā Latvijā ievedams piens un piena produkti

Izdoti saskaņā ar likuma "Par veterinārmedicīnu" 22.panta 6.punktu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā Latvijā ievedams govju, bifeļmāšu, kazu, ķēvju un aitu piens un piena produkti, kas minēti Latvijas kombinētās nomenklatūras 4.grupā no 0401. līdz 0406.preču pozīcijai (ieskaitot), (turpmāk - piens) izmantošanai pārtikā vai tās apritē.

2. Šie noteikumi neattiecas uz pienu, kas ir rūpnieciski iepakots un:

2.1. ir personiskā bagāža personai, kas šķērso robežu, un paredzēts personiskajai lietošanai (nepārsniedzot vienu kg), izņemot pienu, kas nav citādi apstrādāts, tikai atvēsināts vai atdzesēts (turpmāk - svaigs (nepasterizēts) piens), un kuru nav atļauts ievest kā personīgo bagāžu;

2.2. ir pasta sūtījums privātai personai un paredzēts personiskajai lietošanai (nepārsniedzot vienu kg), izņemot svaigu (nepasterizētu) pienu, kuru nav atļauts ievest kā pasta sūtījumu.

3. Ja tiek pārkāpti šo noteikumu 2.punktā minētie nosacījumi vai piens ir svaigs (nepasterizēts), to termiski apstrādā vai iznīcina ar Valsts veterināro dienestu saskaņotā vietā atbilstoši valsts sanitārā robežinspektora norādījumiem un veterinārajām prasībām.

4. Piemērojot Muitas likuma 24.panta pirmās daļas 1., 2., 4., 5., 6., 7., 8., 14. un 15.punktā minētās muitas procedūras, pienu pēc veterinārās pārbaudes, ko veicis valsts sanitārais robežinspektors, kuram ir veterinārārsta kvalifikācija, atļauts pārvietot pāri Latvijas Republikas muitas robežai (turpmāk - ievest) caur Ministru kabineta noteiktiem valsts (muitas) robežas caurlaides punktiem, ievērojot šo noteikumu prasības.

II. Piena eksportētājvalstis un uzņēmumi (uzņēmējsabiedrības), kuriem atļauts Latvijā ievest pienu

5. Latvijā atļauts ievest pienu no tām valstīm vai to daļām, kas iekļautas piena eksportētājvalstu sarakstā, kuru saskaņā ar Eiropas Savienības attiecīgajiem sarakstiem sastādījis Valsts veterinārais dienests un apstiprinājis zemkopības ministrs.

6. Latvijā atļauts ievest pienu, kas ražots šo noteikumu 5.punktā minētajā sarakstā ietvertās valsts uzņēmumos (uzņēmējsabiedrībās), kuri nodrošina Latvijas prasību vai tām līdzvērtīgu prasību izpildi un ir iekļauti piena eksportētājuzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) sarakstā, kuru saskaņā ar Eiropas Savienības attiecīgajiem sarakstiem sastādījis Valsts veterinārais dienests un apstiprinājis zemkopības ministrs.

7. Lai noteiktu valsts vai tās daļas atbilstību Latvijas prasībām vai tām līdzvērtīgām prasībām un pieņemtu lēmumu par valsts vai tās daļas iekļaušanu šo noteikumu 5.punktā minētajā sarakstā, Valsts veterinārais dienests novērtē attiecīgās valsts:

7.1. dzīvnieku vispārējo veselības stāvokli;

7.2. veterinārā dienesta struktūru un pilnvaras;

7.3. normatīvos aktus un pasākumus dzīvnieku slimību profilaksē un apkarošanā;

7.4. dzīvnieku barības piedevu, veterināro zāļu un citu vielu lietošanu dzīvniekiem un tās kontroli;

7.5. vides piesārņojumu, kas var ietekmēt cilvēku un dzīvnieku veselību;

7.6. informācijas sistēmas efektivitāti un regulāru informētību par dzīvnieku slimību parādīšanos un izplatīšanās novēršanu;

7.7. sniegtās garantijas šajā punktā minēto jautājumu kontrolē.

8. Ja valsts, tās daļa vai uzņēmums (uzņēmējsabiedrība) nav iekļauts šo noteikumu 5. vai 6.punktā minētajā sarakstā, Valsts veterinārais dienests attiecīgajā valstī, tās daļā vai uzņēmumā (uzņēmējsabiedrībā) veic inspekciju saskaņā ar starptautiskās veterinārmedicīnas organizācijas - Starptautiskā epizootiskā biroja - izstrādātajām vadlīnijām valsts veterināro dienestu novērtēšanā un Pasaules tirdzniecības organizācijas Sanitārā un fitosanitārā līguma principiem. Izdevumus, kas saistīti ar inspekcijas veikšanu, sedz ieinteresētā puse.

9. Ja valsts, tās daļa vai uzņēmums (uzņēmējsabiedrība) atbilst šo noteikumu 6. un 7.punktā minētajām prasībām, Valsts veterinārais dienests iesniedz Zemkopības ministrijā priekšlikumus par attiecīgās valsts, tās daļas vai uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) iekļaušanu attiecīgajā sarakstā.

10. Valsts veterinārais dienests ir atbildīgs par šo noteikumu 5. un 6.punktā minēto sarakstu sastādīšanu un papildināšanu atbilstoši izmaiņām Eiropas Savienības attiecīgajos sarakstos, kā arī publicēšanu laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" un nosūtīšanu Sanitārajai robežinspekcijai divu darbdienu laikā pēc valsts, tās daļas vai uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) iekļaušanas attiecīgajā sarakstā.

11. Latvijā pienu drīkst ievest Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrēts uzņēmums (uzņēmējsabiedrība), kas ievēro prasības attiecībā uz pārtikas apriti. Valsts veterinārais dienests pēc uzņēmuma (uzņēmējsabiedrības) pieprasījuma veic tā apsekošanu attiecībā uz pārtikas aprites prasību ievērošanu un, ja saņemts pozitīvs atzinums, iekļauj attiecīgo uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) valsts veterinārās uzraudzības objektu sarakstā, kuru publicē laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", un sniedz attiecīgu informāciju Latvijas Pārtikas centram.

III. Piena ievešanas ierobežojumi

12. Pienam jābūt iegūtam no dzīvniekiem, kas dzimuši eksportētājvalstī vai uzturējušies tajā vismaz pēdējos trīs mēnešus pirms piena iegūšanas. Govis, aitas un kazas to dzīves laikā nedrīkst būt ēdinātas ar atgremotāju audus saturošu barību, kas ražota no tādā valstī iegūtām izejvielām, kurā reģistrēta lipīga, hroniska, progresējoša pieaugušo govju nervu sistēmas slimība (govju spongiozā encefalopātija) vai hroniska, lēni progresējoša aitu un kazu lipīga slimība (scrapie).

13. Pienam jābūt iepakotam un marķētam atbilstoši Latvijas normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

14. Transportlīdzekļiem, kuros pārvadā pienu, jāatbilst šādām prasībām:

14.1. higiēnas prasībām;

14.2. transportlīdzekļa konstrukcijai jābūt tādai, lai varētu veikt tā tīrīšanu un dezinfekciju;

14.3. transportlīdzekļa konstrukcijai jānodrošina piena aizsardzība pret piesārņojumu.

15. Latvijā nav atļauts ievest:

15.1. svaigu (nepasterizētu) pienu;

15.2. pienu, kas apstrādāts ar jonizējošo vai ultravioleto starojumu;

15.3. pienu, kas apstrādāts ar vielām, kas ietekmē vai var ietekmēt piena kvalitāti vai organoleptiskās īpašības;

15.4. pienu, kas neatbilst L atvijas normatīvajos aktos noteiktajām obligātajām nekaitīguma un kvalitātes prasībām.

16. No valstīm vai to daļām, kas iekļautas šo noteikumu 5.punktā minētajā sarakstā, aizliegts ievest pienu, ja valsts, tās daļa vai tajā esošais ganāmpulks saskaņā ar Starptautiskā epizootiskā biroja izstrādāto Starptautisko dzīvnieku veselības kodeksu ir bijis vai ir uzskatāms par lipīgu slimību skartu un pastāv risks ievest attiecīgo slimību. Valsts veterinārais dienests riska faktoru novērtē, pamatojoties uz Pasaules tirdzniecības organizācijas Sanitāro un fitosanitāro līgumu un Eiropas Savienības un Latvijas veterinārajām prasībām.

17. Kravas ievedējs - kravas īpašnieks vai tā pilnvarota persona - vismaz 24 stundas pirms piena ievešanas paziņo Sanitārās robežinspekcijas kontroles punktam par kravu, tās ievešanas vietu un laiku. Sanitārā robežinspekcija informē kravas ievedēju par ievešanas kārtību (ja ievešanas noteikumos ir izmaiņas).

18. Uz valsts robežas atbilstoši šiem noteikumiem un citiem Latvijas normatīvajiem aktiem tiek veikta kravas veterinārā pārbaude.

19. Ja tiek konstatēta neatbilstība šo noteikumu prasībām, valsts sanitārajam robežinspektoram ir tiesības aizliegt piena ievešanu un:

19.1. ja pastāv draudi cilvēku un dzīvnieku veselībai vai dzīvībai vai videi, kravu aizturēt iznīcināšanai un uzraudzīt līdz brīdim, kad uzraudzību pārņem Valsts veterinārais dienests. Muitas amatpersonas kravu nogādā iznīcināšanai ar Valsts veterināro dienestu saskaņotā vietā un tā uzraudzībā;

19.2. ja krava nav bīstama cilvēku un dzīvnieku veselībai vai dzīvībai vai videi, nosūtīt to atpakaļ;

19.3. ja risks ir neliels, pēc kravas ievedēja pieprasījuma lemt par kravas pārstrādi, iznīcināšanu vai izmantošanu citiem mērķiem (ne cilvēka uzturam) saskaņā ar Valsts veterinārā dienesta norādījumiem.

20. Izdevumus, kas saistīti ar kravas iznīcināšanu, piespiedu pārstrādi vai transportēšanu uz pārstrādes vai iznīcināšanas vietu, sedz kravas ievedējs.

21. Lai ievestu pienu, nepieciešams eksportētājvalsts pilnvarotās veterinārās institūcijas izdots veterinārais (veselības) sertifikāts, kas ir saskaņots ar Valsts veterināro dienestu un apliecina piena atbilstību Latvijas prasībām.

22. Piena ievešanai ir derīgs veterinārā (veselības) sertifikāta oriģināls, kas ir:

22.1. noformēts gan latviešu, gan eksportētājvalsts valodā vai arī tikai angļu, vācu vai krievu valodā;

22.2. noformēts katrai kravai un katram saņēmējam (norādot nosūtītāju);

22.3. izdots kravas nosūtīšanas dienā;

22.4. noformēts uz vienas lapas;

22.5. eksportētājvalsts veterinārā dienesta pilnvarota veterinārārsta parakstīts un apzīmogots. Ja sertifikātā ir labojumi vai svītrojumi, tiem jābūt atrunātiem.

23. Ja eksportētājvalstī ir lipīgas slimības uzliesmojums, zemkopības ministrs pēc Valsts veterinārā dienesta priekšlikuma papildus šo noteikumu prasībām ir tiesīgs noteikt, ka nepieciešama veterinārā atļauja piena ievešanai.

24. Izdevumus, kas saistīti ar veterinārās atļaujas piena ievešanai izsniegšanu, sedz kravas ievedējs saskaņā ar zemkopības ministra apstiprināto cenrādi.

IV . Noslēguma jautājumi

25. Noteikumi stājas spēkā ar 1998.gada 1.novembri.

26. Valsts veterinārais dienests veterinārās atļaujas piena ievešanai izsniedz līdz 2000.gada 31.decembrim.  

Ministru prezidents G.Krasts

Zemkopības ministrs A.Rāviņš

 
Tiesību akta pase
Nosaukums: Kārtība, kādā Latvijā ievedams piens un piena produkti Statuss:
Zaudējis spēku
zaudējis spēku
Izdevējs: Ministru kabinets Veids: noteikumi Numurs: 320Pieņemts: 25.08.1998.Stājas spēkā: 01.11.1998.Zaudē spēku: 01.10.2003.Publicēts: Latvijas Vēstnesis, 246/247, 27.08.1998.
Dokumenta valoda:
EN
Saistītie dokumenti
  • Zaudējis spēku ar
  • Izdoti saskaņā ar
  • Citi saistītie dokumenti
49494
01.11.1998
87
0
  • Twitter
  • Facebook
  • Draugiem.lv
 
0
Šajā vietnē oficiālais izdevējs
"Latvijas Vēstnesis" nodrošina tiesību aktu
sistematizācijas funkciju.

Sistematizēti tiesību akti ir informatīvi. Pretrunu gadījumā vadās pēc oficiālās publikācijas.
Par Likumi.lv
Aktualitātes
Noderīgas saites
Atsauksmēm
Kontakti
Mobilā versija
Lietošanas noteikumi
Privātuma politika
Sīkdatnes
Latvijas Vēstnesis "Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības."
Latvijas Republikas Satversmes 90. pants
© Oficiālais izdevējs "Latvijas Vēstnesis"